Skocz do zawartości

Piwny depozyt - Wrocław


wyvern

Rekomendowane odpowiedzi

Szuwar żytni stout

 

Barwa: Czarne, nieprzezroczyście

Piana: W kolorze lekko brązowym, drobnopęcherzykowa, bardzo ładna, długo się utrzymuje i robi firany

Aromat: Przyjemnie palony. ale nie za mocno. Kawa i czekolada, głównie kawa, brak nieprzyjemnej spalenizny.

Smak: Kawowy, stoutowy. Goryczka nie za mocna, kwaskowate, jakbym lekką kawę pił. W tle zostaje lekki posmak takiego węgla, ale lekki. W piwie pojawia się taki przyjemny zbożowo-słodowy smak (z przewagą zbożowego),. Piwo przyjemnie pełne, bąbelki nie drażnią a przyjemnie musują wnętrze ust.

 

Ogólnie: Rasowy stout, szybko wchodzi, nie przegięta palonka i goryczka, fajne piwko, daj przepis:D

 

Dzieki za recke w nagrode masz recept :P

 

Wyszło z tego 42,5 l piwa o Blg 13,3

 

Pale ale 8kg

Słód żytni 1kg

Słód pszeniczny 0,6kg

Płatki żytnie 0,4kg

Słód żytni palony (600-800 ebc jakoś) 1kg

Jęczmień palony 0,4kg

 

Dwa ostatnie dodane na 18 minut przed rozpoczęciem podgrzewania do mash out'u

 

Zacieranie 73 minuty w 67 stopniach.

 

Gotowanie 60 min.

 

Chmielenie:

Iunga 10,5% - 60 gr - 60 min.

Iunga 10,5% - 40 gr - 20 min.

 

IBU 45 (wg brewtarget) Nie czuć tego.

 

Drożdże WLP London Ale, a do drugiego fermentora MJ British Ale. Które miałeś na 'etykiecie'? Oba odfermentowały do 3,7. Planowałem około 3. Fermentacjia 17 stopni otoczenie. Do butelek po 2,5 gr cukru na referment.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem w końcu, w sumie mocno przypadkiem, odebrać kalendarze i pozwoliłem sobie zabrać Bizon IPA z Browaru Hutniczego nie zostawiając w zamian nic. Jako, że ostatnio zostawiłem więcej niż zabrałem to myślę, że nikt nie będzie spinał pupy, a nowy na forum użytkownik bedzie zadowolony z profesjonalnej oceny :cool:

 

Aktualizacja stanu:

  • 2x Xmas Ale (qub)
  • 1x Vienna lager (VL, jaras)
  • 1x Schwarzbier (SB, jaras)
  • 2x Whisky Stout Bruntal (jaras)
  • 1x Żytni Stout - różne drożdże (Szuwar)
  • 1x Dry Stout - różne drożdże (Szuwar)
  • 2x Mild (Szuwar)
  • 2x Specjal Bitter Singiel Hop Iunga - różne drożdże (Szuwar)
  • 1x #2 Ale Iunga (Camilos)
  • 1x Wysłodziny po barley wine 11 BLG, Ale z płatkami owsianymi (blukasze)
  • 1x Cream Ale (korzeń)
  • 1x Puszka Pandora (korzeń)
  • 1x Munich Lager (korzeń)
  • 1x APA (korzeń)
  • 1x Saison (Undeath)
  • 1x Pszeniczne (Undeath)
  • 1x Whisky Oaked Brown Ale (mat)
  • 1x Black Weizen (mat)
  • 1x Dry stout (Kosa) ("K" na kabzlu)
  • BPA (Xen)
  • 1x TNT APA (BG)
  • 2x Piwo miodowo - jałowcowe (Browar Koziołek)
  • 1x Weizenbock (Browar Koziołek)
  • 2x 100% peated Bruntal (Browar Koziołek
  • 1x Sticklebract IPA (Browar Hutniczy)
  • 2x Uchate milk stout (Browar Hutniczy)
  • 2x Hefeweizen (kyniekk)
  • 2x Bursztynowe Pale Ale (kyniekk)

Edytowane przez Szuwar71
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Recenzja ostatniego (niestety) piwa które wziąłem na wymianę:

 

Dry Stout (Szuwar)

 

Barwa: kolor kawy z kilkoma kroplami mleka, nieprzeźroczyste, wydaje się lekko mętne

Piana: Piana w kolorze kawy z mlekiem. Bardzo skromna - praktycznie wymuszona nalewaniem, od razu znika do malutkiej bwódki. Słab lacing

Aromat: Dominuje karmel. Brak zapachu alkoholu, chociaż wychodzi po mocnym zamieszaniu szkłem.

Smak : Smak karmelowy. Bardzo delikatna goryczka, niezalegająca. Smaki lekko palone przychodzą kilka sekund po przełknięciu piwa. Da się również wyczuć smak 'bandaża' (czyli to chyba whisky?). Lekko kwaskowate. Nie ma smaku alkoholu. Delikatnie słodki.

Ogólne wrażenia: Dominujący karmel przytłumia resztę smaków. Dobrze dopasowana goryczka. Przebijają się smaki whisky, ale karmel dość mocno je tłumi..Jak na mój gust mogłoby mieć trochę mniej paloności, ale w sumie nie gustuję w ciemnych piwach, więc może to dla tego stylu jest odpowiednie. Piwo dobrze pijalne

 

Pozdrawiam

kyniekk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Kyniekk. O karmelu w tym piwie nie może być mowy. Z jakimi drożdżami miałeś wersję?

 

Bizon IPA Browar Hutniczy

 

Wygląd: Barwa wody z kałuży, być może wytrzepałem je w moim bmw kombi rocznik 95, ale jak wyciągałem ze skrzynki nie było klarowne. Piana śnieżnobiała, całkiem trwała.

Zapach: Belgia: estry (agrest?) i fenole. Przebijają sie cytrusowe chmiele i leciutka słodowość. Alkohol po zamieszaniu też wychodzi.

Smak: Estrowa owocowość, mocna chmielowość, intensywna fenolowa przyprawowość. Goryczka solidna, ale niezalegająca. Wyczuwam alkohol, lekko rozgrzewa, a to tylko 14 Blg.

Wrażenia: Ta belgijska IPA znajdzie amatorów, ale mi wszystkiego tu za dużo, zwłaszcza fenoli i chmielu. Słaba pijalność, trochę się męczyłem, ale całkiem możliwe, że to nie był mój dzień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj odwiedziłem depozyt. Zabrałem:

- 1x Żytni Stout od Szuwara

- 1x Saison od Krzycha

- 1x BPA od Xena

Zostawiłem 3x Wild Nelson IPA (etykieta zastępcza, więcej info na blogu :))

 

Aktualizacja stanu:

  • 2x Xmas Ale (qub)
  • 1x Vienna lager (VL, jaras)
  • 1x Schwarzbier (SB, jaras)
  • 2x Whisky Stout Bruntal (jaras)
  • 1x Dry Stout - różne drożdże (Szuwar)
  • 2x Mild (Szuwar)
  • 2x Specjal Bitter Singiel Hop Iunga - różne drożdże (Szuwar)
  • 1x #2 Ale Iunga (Camilos)
  • 1x Wysłodziny po barley wine 11 BLG, Ale z płatkami owsianymi (blukasze)
  • 1x Cream Ale (korzeń)
  • 1x Puszka Pandora (korzeń)
  • 1x Munich Lager (korzeń)
  • 1x APA (korzeń)
  • 1x Pszeniczne (Undeath)
  • 1x Whisky Oaked Brown Ale (mat)
  • 1x Black Weizen (mat)
  • 1x Dry stout (Kosa) ("K" na kabzlu)
  • BPA (Xen)
  • 1x TNT APA (BG)
  • 2x Piwo miodowo - jałowcowe (Browar Koziołek)
  • 1x Weizenbock (Browar Koziołek)
  • 2x 100% peated Bruntal (Browar Koziołek
  • 1x Sticklebract IPA (Browar Hutniczy)
  • 2x Uchate milk stout (Browar Hutniczy)
  • 2x Hefeweizen (kyniekk)
  • 2x Bursztynowe Pale Ale (kyniekk)
  • 3x Wild Nelson IPA (Mat)

Edytowane przez mat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przybyłem, pobrałem, zostawiłem :D

 

Pobrane: TNT APA (BG), Wild Nelson IPA (Mat), Bursztynowe Pale Ale (kyniekk), Miodowo-jałowcowe Koziołek (Bartek), Specjal Bitter Singiel Hop Iunga na drożdżach TV2 (Szuwar)

 

Zostawiłem: 3x Pumpkin Ale, 1x Belgian Dubbel oraz 1x Whisky Stout

 

Belgian dubbel już zdatny do picia, ale jak ktoś ma ochotę może go przetrzymać jeszcze trochę, bo jest bardzo młodziutki i ma jeszcze sporo estrowości i alkoholowości ;)

 

Aktualizacja stanu:

  • 2x Xmas Ale (qub)
  • 1x Vienna lager (VL, jaras)
  • 1x Schwarzbier (SB, jaras)
  • 2x Whisky Stout Bruntal (jaras)
  • 1x Dry Stout - różne drożdże (Szuwar)
  • 2x Mild (Szuwar)
  • 1x Specjal Bitter Singiel Hop Iunga - różne drożdże (Szuwar)
  • 1x #2 Ale Iunga (Camilos)
  • 1x Wysłodziny po barley wine 11 BLG, Ale z płatkami owsianymi (blukasze)
  • 1x Cream Ale (korzeń)
  • 1x Puszka Pandora (korzeń)
  • 1x Munich Lager (korzeń)
  • 1x APA (korzeń)
  • 1x Pszeniczne (Undeath)
  • 3x Pumpkin Ale (Undeath)
  • 1x Belgian Dubbel (Undeath)
  • 1x Whisky Stout (Undeath)
  • 1x Whisky Oaked Brown Ale (mat)
  • 1x Black Weizen (mat)
  • 1x Dry stout (Kosa) ("K" na kabzlu)
  • BPA (Xen)
  • 1x Piwo miodowo - jałowcowe (Browar Koziołek)
  • 1x Weizenbock (Browar Koziołek)
  • 2x 100% peated Bruntal (Browar Koziołek
  • 1x Sticklebract IPA (Browar Hutniczy)
  • 2x Uchate milk stout (Browar Hutniczy)
  • 2x Hefeweizen (kyniekk)
  • 1x Bursztynowe Pale Ale (kyniekk)
  • 2x Wild Nelson IPA (Mat)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grunt to samo zachwyt ;) No właśnie je piję po pracy masz tu recenzję:

 

ESB Szuwarex drożdże TV2:

 

Barwa: Ładny klarowny, herbaciany

Piana: Po nalaniu ładna kremowa, opada po woli i firankuje. Biała drobnopęcheżykowa, ale do końca nie zostaje znika pod koniec picia.

Aromat: To są właśnie TV2 aromat truskawek, przemieszany z delikatnym zapachem Iungi czyli cytrusy i słodkie dojrzałe owoce, w tle czuć karmel. Wychodzi z czasem ogrzania dość mocny alko.

Smak : Mniam, dobrze wyważone choć goryczka troszkę zalega, ale jest to przyjemne uczucie. W smaku czuć trochę karmelu, do tego mocna kontra goryczkowa, gdzieś przewija się lekka paloność jakby z jęczmienia palonego, ale tylko delikatnie. Dalej aromat wraca, ładny bukiet owocowy z truskaweczką. Gites majonez. Pod koniec picia dochodzi jednak trochę rozgrzewający alkohol, który następnie wraz z ogrzewaniem wychodzi lekko w aromacie.

Ogólne wrażenia: Podpasowałeś mi tym ESB chyba czas wrócić do tych drożdży bo są świetne. Piwo bardzo dobre, bez wad choć jest lekka ściągająca goryczka ujawnia się gdzieś tak w połowie piwa, ale ogólnie odbiór bardzo pozytywny tylko trzeba było pić całe schłodzone nie czekać do ogrzania ;) Do klasy światowej jeszcze brakuje ale jest całkiem nieźle przypilnuj trochę jeszcze fermentacje bo za mocny alko wylazł ;) Piłbym następne, ale mam tylko TNT od BG i to APA ;)

Edytowane przez Undeath
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aktualizacja stanu:

  • 2x Xmas Ale (qub)
  • 1x Dry Stout - różne drożdże (Szuwar)
  • 2x Mild (Szuwar)
  • 1x Specjal Bitter Singiel Hop Iunga - różne drożdże (Szuwar)
  • 1x #2 Ale Iunga (Camilos)
  • 1x Wysłodziny po barley wine 11 BLG, Ale z płatkami owsianymi (blukasze)
  • 1x Cream Ale (korzeń)
  • 1x Puszka Pandora (korzeń)
  • 1x Munich Lager (korzeń)
  • 1x APA (korzeń)
  • 1x Pszeniczne (Undeath)
  • 3x Pumpkin Ale (Undeath)
  • 1x Belgian Dubbel (Undeath)
  • 1x Whisky Stout (Undeath)
  • 1x Whisky Oaked Brown Ale (mat)
  • 1x Black Weizen (mat)
  • 1x Dry stout (Kosa) ("K" na kabzlu)
  • BPA (Xen)
  • 1x Piwo miodowo - jałowcowe (Browar Koziołek)
  • 1x Weizenbock (Browar Koziołek)
  • 2x 100% peated Bruntal (Browar Koziołek
  • 1x Sticklebract IPA (Browar Hutniczy)
  • 2x Uchate milk stout (Browar Hutniczy)
  • 2x Hefeweizen (kyniekk)
  • 1x Bursztynowe Pale Ale (kyniekk)
  • 2x Wild Nelson IPA (Mat)

 

Zabrałem swoje infekcje :D Tak jak już zdążyli ludzie zauważyć whisky stout na bruntalu przegazowany - na ciepło 1/3 zawartości raźno wyskoczyła, resztę pieprznąłem prawie duszkiem, nawet przegazowanie nie przeszkadzało. Drugie spróbuję na zimno :D Orzeh i kto tam się jeszcze na niego załapał - ktoś pamięta posmaki sera pleśniowego i słonecznika w tym piwie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Haaa! Nie wiem skąd tą paloność wyciągnąłeś. "Najmocniejszy" słód to karmel pszeniczny 150 ze Strzegomia. Goryczka 43 IBU z Twojego ulubionego polskiego chmielu i Ci zalega? :P

 

A i będę zbierał dżorże TV2 na na dniach jak coś ;)

Edytowane przez Szuwar71
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Haaa! Nie wiem skąd tą paloność wyciągnąłeś. "Najmocniejszy" słód to karmel pszeniczny 150 ze Strzegomia. Goryczka 43 IBU z Twojego ulubionego polskiego chmielu i Ci zalega? :P

 

A i będę zbierał dżorże TV2 na na dniach jak coś ;)

 

Ta paloność się skapnąłem skąd :D bo fajkę jarałem wcześniej i musiałem coś poczuć z rąk jeszcze ;) No goryczka wydaje mi się zalega lekko przez ten alkohol, daje odczucie zalegającej ale w przyjemny sposób ;) A chmiel jest dalej ulubiony się nie bój jakbyś użył magnum to by mordę wykręcało ;)

 

Jak zbierasz to weź mnie je na kursa sensorycznego ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Orzeh TnT APA:

 

 

Barwa: Ruskie złoto :D, opalizujący mętny

Piana: Ładna biała, średnie pęcheże, redukuje się do kożuszka i firankuje, zostaje do końca

Aromat: Ciekawy dużo różnych chmieli, nawet przyjemnie choć delikatne tutti frutti, wraz z ogrzewanie co innego wychodzi. Jest citra i amarillo bez wątpienia czuć ich aromaty, do tego jakieś zelandczyki bo jest lekkie mango, liczi i inne owoce tropikalne. Podjeżdża też taką świeżą szyszką chmielową, czyli taką świeżo ściętą trawą ale ogólnie fajna bomba chmielowa tak jak na etykiecie. Przy ogrzaniu też wychodzi delikatny alkohol ale nie przeszkadza on i podbija wrażenie chmielowości tego piwa ;)

Smak : Też super, goryczka na odpowiednim poziomie mocna nie przesadzona, ładnie wypełnia usta i lekko zalega ale w przyjemny sposób, nie ściaga, jest lekko alkoholowa. Czuć też delikatną słodowość, z przesunięciem balansu na goryczkę. Gdzieś mi tam coś zamajaczyło w tle chyba aldehyd ale jest przykryty i drugi raz już go wyczuć nie mogłem, więc chyba nie było go. .

Ogólne wrażenia: Bardzo fajne piwko, nawet mi o wiele bardziej smakowało od Szuwara ;) ale wiadomo to nie te same style :P Ciekawy ten blend TnT daje ładnego owocowego kopa. Ile na cichą dałeś i ogólnie go? Obróciłem je w parę minut ;)

Edytowane przez Undeath
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jest całkiem nieźle przypilnuj trochę jeszcze fermentacje bo za mocny alko wylazł

 

Widze edytowałeś. Temperatura była kontrolowana. Na bank nie było więcej niż 21 stopni. Ewentualnie underpitching.

Edytowane przez Szuwar71
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widze edytowałeś. Temperatura była kontrolowana. Na bank nie było więcej niż 21 stopni. Ewentualnie underpitching.

Edytowałem bo jeszcze miałem pół piwa i dopiero po ogrzaniu to wyszło.

 

Panie ja teraz staram się 20 nie przekraczać, a nawet robię w 18 C najczęściej ale ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ano wezmę. I jestem pewien, że alko nikt nie wyczuje ;)

 

Wiesz zawsze daję spróbować małżonce takie piwa i pierwsze co powiedziała, że czuć mocno alko. Choć to może być też tego wina, że ostatnio nie pijemy alkoholu i może jesteśmy trochę wyczuleni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.