Skocz do zawartości

Prośba o ocenę receptury: Jazzozwierz


Drzewo Jeżozwierza

Rekomendowane odpowiedzi

Planuję uwarzyć jakieś ciekawe, lekkie piwo i ułożyła mi się taka recepturka:

 

 

Skład:

słód pilzneński - 3 kg

słód carahell – 1 kg

przeniczny ciemny – 1 kg

chmiel Saaz (Żatecki) szyszki – 60 g (lub Tettnanger granulat)

chmiel Magnum szyszka – 15g

drożdże Safale US-05 – fermentacja ok. 15-17 st.C

Curacao – 20 g

Starta skórka pomarańczy – nie wiem jeszcze ile

 

Zacieranie:

64°C - 20 minut 72°C - 45 minut

 

Plan chmielenia:

na 0 min. 30 g Saaz

na 30 min 30 g Saaz

na 55 min 15 g Magnum

Przyprawy: na ok. 5-10 minut

 

 

 

W planie ma to być lekkie, przyjemne piwo z odświeżającym aromatem cytrusowym, z niewielką zawartością alkoholu, lekko słodowe, przyjemny aromat chmielu i goryczka na poziomie ok. 20-22IBU (nie wiem czy nie za dużo).

Z podanych składników chcę zrobić warkę 28-30l o BLG ok 9-10, myślicie, że to ma ręce i nogi? ;)

Edytowane przez Drzewo Jeżozwierza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z Carehellem to chyba rzeczywiście troche przesadziłem ;), zmniejszyłem więc do 400g a czy coś zamiast tego dorzucić, więcej pilsa?. US-05 teoretycznie pracują od ok 15st, ale mogę też w 17-18, to nie jest problem (fermentor w lodówce ze sterowaniem) chodzi mi o to, by nie było w smaku żadnych nut alkoholowych.

Edytowane przez Drzewo Jeżozwierza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BTW może jak chcesz coś cytrusowego dla Kobiety to zrób nisko chmielonego na goryczkę PA z amerykańskimi chmielami niż kombinować z pomarańczą?

Nachmielisz na zimno i będzie większy cytrusowy efekt :)

 

edit: i przy 22IBU i 9°Blg to balans będzie raczej w stronę goryczki niż słodu

Edytowane przez kantor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytrusowość z chmielu i ze skórki cytrusów jest zupełnie inna :P, pochodzi od różnych olejków. Ja bym zestawił jedno z drugim, ale skórkę z pomarańczy gotował max 5-10min, nawet 7, limonen szybko ulatuje z parą wodną.

22 IBU powinny ładnie ułożyć się w 10blg,

 

do mojego FAH użyłem 50g Pacific Jade, a rozcienczyłem (przypadkiem do 10,5blg) i goryczka była bardzo przyjemna, a z tego co zauważyłem, coraz cześciej pojawiają się kobiety, które lubią odczuwać lekką goryczkę w piwie :):beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, ale większość kobiet jakie znam to woli raczej mocniejsze, słodkie piwa. Największy hicior to słodkie kawowe stouty. Jak bym chciał swojej dogodzić to bym 14°Blg sweet stoutu nawarzył. (Nie koniecznie wersja z laktozą).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, ale większość kobiet jakie znam to woli raczej mocniejsze, słodkie piwa.

Potwierdzam, 10°Blg to będzie piwo raczej wodniste, to trzeba po prostu lubić :)

Ja bym zrobił American Pale Ale 12-13°Blg, 20-30 IBU i sporo chmielu na zimno.

Edytowane przez kantor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzuciłem pomarańczy na 10 minut świeżo startej godzinę moczonej w wodzie i aromat za bardzo się ulotnił podczas gotowania. Dziś nie wrzuciłbym wcześniej niż na 5 minut. Zrobiłem piwo 11°Blg dla kobiet o podobnym zasypie, dałem citrę na 15', 10', 1' i pomarańczkę na 10' ale wyszło mi za dużo goryczki. Dziś planuję podobną warkę ale w stronę poprawy chcę zrobić 14, chmielenie na aromat 10', 5', 1' cascade w połączeniu z lubelskim (mniej goryczki), na zimno amarillo. Takie piwko pod moją kobietę - uwielbia zapach chmielu, nie lubi goryczki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więc każda kobieta jest inna, mało tego nawet jedna kobieta potrafi być inna kilka razy :-). Sam pomysł tego piwa powstał jakiś miesiąc-dwa temu i jak ostatnio mojej pięknej Pani opowiedziałem mniej więcej jak to ma smakować, to zostałem "zmuszony" do uwarzenia a jako, żem nieopierzony jeszcze w tych klimatach postanowiłem jeszcze się doradzić i naprawdę dziękuję Wam za pomoc ;). Ostatecznie postawiłem na taki skład

 

słód pilzneński - 3 kg

słód carahell – 400g

przeniczny ciemny – 1 kg

chmiel Citra - zamówiłem granulat 30g, Alfa do przeliczenia tak by wyszło zaplanowane IBU

chmiel Magnum szyszka – 15g

drożdże Safale US-05 – fermentacja ok. 15-17 st.C

Curacao – 20 g na 5-6 min

Starta skórka pomarańczy – myślę, że ok. 30-50g na jakieś 5 minut (czy może po wyłączeniu grzania wraz z ostatnią partią chmielu?

 

 

a poza tym, to przecież będę jeszcze warzył i Ale i Stołty, nawet RISa mam w planach, ale muszę najpierw gar przerobić trochę i system filtracji usprawnić i ogólnie przygotować się do tego, tak więc na początek lekki Jazzozwierz, potem cała reszta, której zechcemy spróbować
;) Edytowane przez Drzewo Jeżozwierza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.