Skocz do zawartości

Receptury - Stout i Brown Ale


dine

Rekomendowane odpowiedzi

Stout:

Zacieranie 65+

Z połowy zrobiłbym kawowego, 50g świeżo mielonej tuż przed butelkowaniem.

 

3jbFgoM.jpg

 

Brown Ale:

Zacieranie 67~ 

 

syoI9hM.jpg

 

 

Coś byście zmienili? Czego się mogę spodziewać po tych piwach?

 

/edit

Bardzo bym chciał, żeby to brown ale faktycznie było brązowe a nie czarne albo prawie czarne, obniżyć udział pszenicy prażonej do 0,15, zamienić karmelowy na jaśniejszy czy zostawić jak jest?

Edytowane przez dine
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Z połowy zrobiłbym kawowego, 50g świeżo mielonej tuż przed butelkowaniem.
Jeżeli dasz kawę prosto do butelek prawdopodobnie będziesz miał gushing. 

 

Chodziło mi o jakąś zaparzoną czy esencje z tych 50g, gdzieś czytałem na forum jak to się dokładnie odbywa, poszukałbym dokładniej przed rozlewem już. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do koloru to powiem tak - moje ostatnie brown ale 25 litrów z zasypem 4kg pale ale, 500g Caramunich, 250g Carared, 100g Carafa I wyszło brązowawo-rubinowe (Beersmith wyliczył mi 32 EBC), więc potraktuj to jako punkt odniesienia. Wydaję mi się, że u ciebie będzie zbyt ciemne, ale zależy jak wyobrażasz sobie idealny kolor dla brown ale.

Edytowane przez Jasiu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo bym chciał, żeby to brown ale faktycznie było brązowe a nie czarne albo prawie czarne, obniżyć udział pszenicy prażonej do 0,15, zamienić karmelowy na jaśniejszy czy zostawić jak jest?

63 EBC to będzie bardzo ciemny brąz w normalnym szkle, prawie czarne, celuj lepiej w koło 45 EBC.

 

edit:

Dla mnie z tego zasypu będziesz miał karmelowego brown portera, ja na brown ale dałbym z 100g palonych i z karmelowych zmniejszył jasne a dałbym jakieś 200g ciemnego (np 350EBC).

Edytowane przez kantor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jak to mogę zmodyfikować, żeby było jaśniejsze? 150g prażonej pszenicy, 100g czekoladowego i dać karmelowy 30 zamiast tego 150 dla przykładu? Nie sprawi to, że piwo będzie dużo mniej złożone? 

Edytowane przez dine
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiedź wyżej :)

Wrzuć w BS i sprawdź ile EBC wychodzi.

Jak chcesz bardziej złożone to możesz np 100g czekoladowego i 100g brown dać ale brown ale nie ma być mocno złożony, ma być pijalny ;)

Edytowane przez kantor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem na myśli dowolny palony - czekoladowy, pszeniczny czy tam inny, co wolisz, ja bym jakiś mniej palony dał (z barwą koło 1000 EBC).

Edytowane przez kantor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem na myśli dowolny palony - czekoladowy, pszeniczny czy tam inny, co wolisz, ja bym jakiś mniej palony dał (z barwą koło 1000 EBC).

 

Teraz bs wypluwa coś takiego. Tylko jednak chciałbym, żeby to nie było amber ale tylko brązowe, bo takie niedawno robiłem (w sensie, że amber ale robiłem). To 150g prażonego wniesie cokolwiek do piwa, oprócz barwy?

post-12923-0-45770600-1443540625_thumb.jpg

Edytowane przez dine
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez obawy, 45 EBC to brąz już taki nawet ciemniejszy niż jasny.

Wniesie delikatne nuty czekolady, minimalną paloność, zwytrawni finisz, dla mnie już dodatek 50g palonych daje efekt smakowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie to może nie być głupie, bo jeszcze żadnego ciemnego piwa nie robiłem to bym sobie lepiej wybadał ciemne słody. Zostawię 250g karmelowego 600, wywalę pszenicę prażoną i zostawię sam czekoladowy i palony. Brzmi jak plan? Jaki udział tych ciemnych dać, teraz mam coś koło 6% łącznie. 

Edytowane przez dine
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.