Skocz do zawartości

surowce niesłodowane w porterze bałtyckim


konrados78

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, 

 

czy ktoś dodawał surowców niesłodowanych do portera bałtyckiego?

Planuje uwarzyć porter z ok 12 kg słodów i myślałem o dodaniu:

 

0,5 kg skleikowanej pszenicy niesłodowanej- w cele poprawienia piany

0,5 kg skleikowanego owsa - aby piwo stało sie bardzie aksamitne i gładkie

 

Czy ktos ma doswiadczenia z tego typu dodatkami do zaspyu. Czy w porterze bałtyckim to dobry pomysł ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Podepnę się do tematu. Chodzi o wykorzystanie surowców nieslodowanuch przy robieniu bardzo mocnego piwa - nieważne jaki styl. Nie interesuje mnie temat samej zasadności ich użycia a próba uzyskania przy ich pomocy dodatkowego ekstraktu z uzyciem jak najmniejszej ilosci wody. Pomyślałem o pewnym sposobie działania który ponizej opiszę:

1. Kleikowanie ziarna lub/i płatków

2. Oddzielenie wody ze skrobią od ziarna i wysladzanie podobnie jak po zacieraniu

3. Użycie wyżej wymienionej wody ze skrobią do zacierania słodu - mizliwie jak najmocniejszego enzymatycznie

4. Właściwe wysładzanie.

Biorę pod uwagę że wydajność może spaść, lecz czy taki sposób działania pozwoli mi na uzyskanie ekstraktów rzędu 30 kilka blg przy w miarę rozsadnym czasie gotowania ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie interesuje mnie temat samej zasadności ich użycia a próba uzyskania przy ich pomocy dodatkowego ekstraktu z uzyciem jak najmniejszej ilosci wody.

 

Nie lepiej zatrzeć małą warke ~12BLG na której będziesz zacierał juz normalnie swoje mocne piwo?

Edytowane przez profik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

uważasz że to się nie zatrze na enzymach ze słodu jeżeli zasypu surowców niesłodowanych będzie do 40 % ? 

Pewnie się zatrze, ale problemem może być filtracja tego niescukrzonego zacieru, albo wydajność takiego procesu, cholera wie ile się tej skrobi skleikuje i przejdzie do tej "wody",może się okazać, że mało i cała zabawa będzie niewarta świeczki.

 

Nigdy nie zaobserwowałem podczas kleikowania jakiegoś specjalnego ubytku masy ziarna (płatków), raczej robi się z tego napuchnięty glut który upłynnia się dopiero podczas zacierania.

 

Z enzymami sprawdzone  i działa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

uważasz że to się nie zatrze na enzymach ze słodu jeżeli zasypu surowców niesłodowanych będzie do 40 % ? 

Pewnie się zatrze, ale problemem może być filtracja tego niescukrzonego zacieru, albo wydajność takiego procesu, cholera wie ile się tej skrobi skleikuje i przejdzie do tej "wody",może się okazać, że mało i cała zabawa będzie niewarta świeczki.

 

Nigdy nie zaobserwowałem podczas kleikowania jakiegoś specjalnego ubytku masy ziarna (płatków), raczej robi się z tego napuchnięty glut który upłynnia się dopiero podczas zacierania.

 

Z enzymami sprawdzone  i działa.

 

I tego własnie się trochę obawiam. Może jednak masz rację i po kleikowaniu dodać słodu i to zatrzeć wysłodzić i brzeczką jeszcze raz zatrzeć kolejną partie słodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.