Skocz do zawartości

Warzenie z zestawów vs zwycięskie receptury


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, po spisaniu listy co dokładnie potrzebuję do warzenia z zacieraniem zostało już ostatnie, czyli same surowce.

Otóż mniej wiecej procentowo oceniając smak piwa to sama technika, a ile przepis?

Znalazłem tematy z przepisami z konkursów piwowarskich i nie wiem czy rzeczywiście są tak dobre, że nie warto brać zestawów ze sklepu tylko je konwertować na warki 20l i zamawiać surowce pod nie.

 

Oczywiście pomijając wady jak zakarzenie czy dms przez długie chłodzenie jak ważny jest przepis i jak ważna technika.

 

I jeśli brać ze sklepu to jakiego? Obecnie mam zamówienie w twojbrowar.pl i mógłbym coś wziąć z jedną wysyłką.

 

Z góry dzięki i mam tylko jedną prośbę, nie piszcie, że to nie ma znaczenia, bo dla mnie do duży aspekt psychologiczny. Nigdy nie piekłem ciasta z niesprawdzonych przepisów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Znalazłem tematy z przepisami z konkursów piwowarskich i nie wiem czy rzeczywiście są tak dobre

ale napisz, że żartujesz bo jeśli nie to znaczy, że inni sobie żarty robią.

 

 

 

jak ważny jest przepis i jak ważna technika.

np. jak silnik i opony w samochodzie :D i jedno i drugie samo nic nie znaczy.

 

 

 

Nigdy nie piekłem ciasta z niesprawdzonych przepisów.

to warz ze sprawdzonych przepisów bo swoją drogą na eksperymenty przyjdzie Ci czas.

 

A co do sklepów to różnie to bywa (przeważnie nieźle), ale  niestety :( znam co najmniej jeden, w którym nawet wrogowi bym nie polecił zakupów zestawu,

ale tylko dlatego bo lubię dobre piwo.
.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie licz na to że jak będziesz miał dokładnie takie same surowce ja w zwycięskie recepturze to wyjdzie ci świetne piwo 

jest zbyt wiele zmiennych po drodze ,od samych słodów,przez zacieranie czyli temperatury, czas, twardość i pH wody i wiele, wiele innych, a co najważniejsze fermentacja którą po mojemu jest najtrudniej powtórzyć bo ilość i kondycja drożdży przy robieniu startera jest trudna do powtórzenia i do tego temperatury 

jeśli będziesz miał prosty zasyp, dobre świeże surowce i właściwie przeprowadzoną fermentację to piwo zawsze wyjdzie ci dobre, może nie rewelacyjne ale dobre, a na rewelacyjne trzeba wiele pracować, przynajmniej moim zdaniem, wiadomo czasami się trafi bo człowiek się jednak stara 

powodzenia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś słyszałem takie coś, że dobry przepis to tylko 20% udanego piwa, 80% to właściwe wykonanie. Coś w tym musi być :)

 

 

czy rzeczywiście są tak dobre

Nie są dobre, są bardzo dobre :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie licz na to że jak będziesz miał dokładnie takie same surowce ja w zwycięskie recepturze to wyjdzie ci świetne piwo 

jest zbyt wiele zmiennych po drodze ,od samych słodów,przez zacieranie czyli temperatury, czas, twardość i pH wody i wiele, wiele innych, a co najważniejsze fermentacja którą po mojemu jest najtrudniej powtórzyć bo ilość i kondycja drożdży przy robieniu startera jest trudna do powtórzenia i do tego temperatury 

jeśli będziesz miał prosty zasyp, dobre świeże surowce i właściwie przeprowadzoną fermentację to piwo zawsze wyjdzie ci dobre, może nie rewelacyjne ale dobre, a na rewelacyjne trzeba wiele pracować, przynajmniej moim zdaniem, wiadomo czasami się trafi bo człowiek się jednak stara 

powodzenia :)

czyli sugerujesz wybranie paru przepisow i po pierwszej warce próbowanie poprawienie ich. Jak wyjdzie ideał to już kwestia odtworzenia w MOICH warunkach :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli sugerujesz wybranie paru przepisow i po pierwszej warce próbowanie poprawienie ich. Jak wyjdzie ideał to już kwestia odtworzenia w MOICH warunkach :)

Myślę że każdy będzie ci sugerował, żebyś zaczął warzyć, opanował technikę i przede wszystkim opanował kontrolę fermentacji.

 

Warzenie piwa to NIE jest pieczenie ciasta, nie wystarczy zmieszać składniki i wstawić do piekarnika. Kluczowym etapem jest fermentacja, której nie przeprowadza piwowar, tylko drożdże. Wiem że początkującemu trudno w to uwierzyć - sam też miałem z tym problem - ale to czy sypniesz 200g więcej albo mniej karmelowego albo czy dodasz chmiel na 15min czy nie dodasz, ma na razie trzeciorzędne znaczenie.

 

Poza tym jeśli szukasz 'najlepszych' przepisów, to będziesz miał problem, bo trudno tutaj zdefiniować jak wygląda ta cała 'najlepsiejszość' - na ogół jest to kwestia mocno subiektywna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli sugerujesz wybranie paru przepisów i po pierwszej warce próbowanie poprawienie ich.

Nie ja napisałem, ale dopowiem, że to poprawienie w tym wypadku to bardziej dostosowanie do wydajności warzelni.

Ja z uporem maniaka będę powtarzał, na początek dobrze jest uwarzyć piwo FAH z tutejszej wikipedii, kilka razy zrobić SMaSH.

Nauczysz się sprzętu, zobaczysz jaki słód, jaki chmiel i jakie drożdże dają jakie smaki.

Edytowane przez zasada
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z konkursowych przepisów może wyjść ci co najwyżej przeciętne piwo jeżeli popełnisz błędy, a tych na początku przygody z warzeniem z pewnością się nie ustrzeżesz. Z kolei jeżeli poznasz swój sprzęt i warunki to z najprostszego przepisu (np FAH) może wyjść naprawdę świetne piwo. Na początek w celach edukacyjnych sugeruję uwarzenie kilku prostych piw, mogą one być z zestawu. Na eksperymenty i medalowe przepisy przyjdzie czas po kilku warkach gdy już będziesz wiedział jak w praktyce wygląda u ciebie kontrola fermentacji, jaką masz wydajność itp. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.