Skocz do zawartości

Filtracja wężykiem a bardzo mały zasyp (2kg)


Marcin Wojtczuk

Rekomendowane odpowiedzi

Ze względu na pojemność docelowego fermentora 9l zrobiłem małą warkę. Przy okazji wypróbowałem filtrację w wężykiem pierwszy raz (do tej pory torba) i bardzo mi się spodobało.

 

Jest jednak taka kwestia, że w fermentorze Browamator 25l kranik jest około 1,5cm powyżej dna a co za tym idzie, płyn z dna nie ma jak być wylany do gara warzelnego. O ile przy 6kg słodu pewnie to różnicy nie robi, to 2kg rozkładają się do wysokości 5l w fermentorze, więc dolne 1,5cm to całkiem spora część wysokości.

Czy to szkodzi na wydajność? Czy skoro moje zasypy będą tak małe (a będą do 3kg), nie wyszedłbym lepiej na wiadrze z dziurkami?

 

W sumie to wyszła mi wydajność podobna do założonej 70% w kalkulatorze, ale wiadomo - każdy chce więcej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak sam doszedłeś do wniosku wydajność może być niższa ale dla mnie wydajność jest drugorzędna, ja chce mieć dobre piwo, polecam tę drogę ;)

Ponadto fermentor 9l to z 6 litrów piwa, chce Ci się bawić w takie ilości, jak dla mnie takie ilości tylko na piwa wybitnie eksperymentalne?

Możesz też zacierać podwójne warki, a gotować (lub fermentować) wg innego schematu.

Edytowane przez kantor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Przecież i tak wysładzasz, więc na końcu to co tam zostaje ma już bardzo mało ekstraktu.

 

No właśnie :D  Stąd pewnie koledze, pomimo obaw opisanych powyżej, wyszła całkiem spoko wydajność ;)  70% jest całkiem przyzwoite, więc nie widzę sensu zamartwiać się, żeby mieć koniecznie większą...tym bardziej przy tak małych warkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja robię warki po 11-13l, w wiadrach 22l. Obecnie mam wydajność na poziomie 75%, zasyp zazwyczaj do 4kg, filtracja oplotem, nie narzekam.

 

W fermentorze amerykańska pszenica (3kg zasypu), fermentowana na gęstwie z US-05, 12,5l i piana dochodzi do wieczka, więc lepiej mieć większy zapas wolnej przestrzeni, aniżeli potem czyścić pozostałości po wybiciu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9l hmm, chyba nie, nie wiem jaka jest średnica tego wiaderka (więc nie przeliczę), ale jest mniejsza od "standardowego", więc 10cm piany mam w pierwszych dniach burzliwej, ale tylko z gęstwy, z suchych mi nie wskoczyło na taki poziom z pianą nigdy (czytając posty z forum, to raczej normalne zachowanie przy tych drożdżach).

 

Wiadro moje ma jednak 20l, wg sklepu, nie wiem skąd ubzdurało mi się te 2l dodatkowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.