Jump to content

Wieża z wiader


Recommended Posts

Witam wszystkich. Temat trochę odmienny ponieważ nie chodzi o piwo, a o jego składowanie w czasie fermentowania.

Jak i ile fermentorów ustawiacie i w jakiej konfiguracji ? Jeden fermentor na drugim jest dość powszechne i nie mam nic przeciwko temu. Teraz pytanie czy ustawiacie fermentory w stack (wieże) skradającą się z 3 sztuk ? Mam pewne obawy co do stawiania dwóch pełnych fermentorów na klapę trzeciego na samym dnie. To generuje jakieś 50 - 60 kg na samej pokrywie od wiadra. 

 

Co może być ważne tutaj? Na pewno rodzaj wiadra i klapy, ilość piwa w fermentorach powyżej, coś jeszcze ?

 

Czy dobrym pomysłem jest aby ustawić fermentor na niego deskę albo jakąś płytę wiórowa tak aby obciążenie szło po wiadrze a nie na klapę.

 

Napiszcie proszę jakie macie rozwiązania. 

Link to comment
Share on other sites

Czy jak ustawisz wieżę z 3 wiader to czy wiadro na samym dole nie będzie zbytnio uszczelnione blokując ujście CO2? Pewnie nie ale może warto to wziąć pod uwagę...

Link to comment
Share on other sites

 

 

Mam jeszcze wątpliwość co do odpływu CO2. No bo jak zrobić "lekkie rozszczelnienie" skoro na dolny fermentor działa siła po byku?

Ja mam takie rozwiązanie

https://www.homebrewing.pl/zatyczka-korek-do-wieka-fermentora-p-293.html

, pozostałość po czasach, kiedy kupowałem fermentory z rurkami. Rurki poszły do szuflady a korek jest fajnie nieszczelny   :D  

Link to comment
Share on other sites

Akurat fermentory były przygotowywane w taki sposób aby to właśnie nie było problemem. Dziura jest wiercona z boku, tuż pod pokrywą w takim miejscu aby nie osłabiać całej konstrukcji i żeby było wygodnie. Rurka igelitowa 30 cm, do butelki albo zwykły syfon do fermentacji w rurkę. Są też szklane rurki kątowe, ale łatwo się łamią. 

 

Ta kwestia jest już raczej rozwiązana. 

 

Co z kwestiami siły, obciążeń itp ? Ktoś, coś ?

Link to comment
Share on other sites

Ja osobiście doświadczeń w magazynowaniu pełnych fermentorów jeden na drugim nie mam, ale z inżynierskiego punktu widzenia ;-) najrozsadniejsze wydaje się albo położenie na wieku każdego jakiejś płyty tak żeby nacisk rozkładał się na cały fermentor a nie tylko środek wieka. No albo jakiś regał zbity z paru desek :-)

Link to comment
Share on other sites

Ja często układam jeden fermentor na drugim. A robię to w ten sposób, że na wieku dolnego fermentora kładę dwie listewki o przekroju powiedzmy 4x3cm (po prostu aby wytrzymały wage kolejnych fermentorów), na tyle długie aby wystawały poza wieko i leżały na rantach. Wtedy siła górnego wiadra równomiernie rozkłada się na dolne . A na odprowadzenie CO2 jest sporo sposobów. Chociażby do uszczelki wprowadzamy giętki wężyk włożony do słoika z wodą obok wiadra, etc...

Nie kładłbym napewno kolejnego wiadra na samym wieku, może i by wytrzymało, ale po co ryzykować. Zaś z trzecim wiadrem jeszcze nie próbowałem czy takie coś wytrzymają dolne wiadra, trzeba sprawdzić :naughty:

Link to comment
Share on other sites

No jeśli chodzi o stawianie wiadra na wiadrze to testowałem i na moich wiadrach spokojnie działa. Pokrywa jest do tego przystosowana bo są na niej specjalne granice tak aby wiadro stało na samym środku pokrywy. Inaczej nie postawisz. Ktoś generalnie pomyślał o tym i nawet działa. Mam tylko obawy stawiać trzy na sobie. 

 

Testować można przy użyciu wody bo piwa szkoda :) Pytanie czy chwilowe postawienie za pewne wytrzyma ale co jak będzie tam stało 3 tygodnie. Czy pokrywa wykaże oznaki zmęczenia materiału czy po prostu strzeli bez ostrzeżenia. Jeśli pokrywa nie strzeli to czy przypadkiem nie ma szans żeby ścianki wiadra się zapadły lub zgięły. 

 

Regał to jakieś rozwiązanie ale trochę zajmuje miejsce i musiał bym pokombinować w piwnicy żeby go tam zmieścić.

 

Musze popatrzeć też w jakimś budowlanym sklepie jak magazynowane są wiadra z zaprawą, klejem czy innym budowlanym mazidłem.

Link to comment
Share on other sites

Stawiałem 3 na sobie, co prawda nie z piwem ale z miodem. Spokojnie wytrzymuje. Nie wiem jak z fermentacją - ale gaz jak chce to zawsze ujście znajdzie.

Zdarzało mi się też fermentować i stawiać 2 na sobie - ale wtedy stawiałem tak, że jedn wiadro u góry stało na dwóch wiadrach z dołu - mam rurki i inaczej się nie dąło. Spokojnie taki nacisk wiadra wytrzymują.

Jak zamawiasz karmę dla pszczół, to przychodzi ona na palecie właśnie w takich wiadrach, postawionych w kolumnach po 3 wiadra.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.