Jump to content

Viking - Pale Ale


Recommended Posts

Odmiana jęczmienia: Jęczmień browarny 2 rzędowy, pochodzenia polskiego.
Słód pale ale produkowany jest w suszarni i jest odpowiedni jako baza do wszystkich rodzajów piw typu Lagers, Ales oraz Stout i Porter.

 

Wilgotność: Max. 4%

Ekstrakt (w s. s.): Min. 79%

Barwa EBC: 5-7,5

Zawartość białka (w s. s.): 9%-11,5%

Liczba Kolbacha: 37%-43%

Kruchość: 78%

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...
17 godzin temu, anteks napisał:

Ale co chcesz więcej wiedzieć? Oczekujesz komentarzy w stylu"zajebiste" "odradzam, bardzo zanieczyszczone", "niska wydajność"

no, nie wiem, jakaś charakterystyka, odczucia smakowe, wydajności, ogólnie jakie doświadczenia ze słodem, problemy. Cokolwiek można powiedzieć o tym słodzie co może przydać się w decyzji o zakupie tego słodu. Słód podstawowy niby, ale to nie znaczy, że jeden równy drugiemu.

Link to comment
Share on other sites

Generalnie jasnej charakterystyki wydaje się nikt Tobie nie wskaże. Jedni powiedzą: "łooo, Panie, tylko Maris Otter albo Weyermann", inni że Viking jako podstawa jest spoko. Każdy z nas, jak się wydaje, ma inne doświadczenia z tym słodem. Ja osobiście należę zdecydowanie do tej drugie grupy - "za tą cenę spoko".

Pozdrawiam, Paweł.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Ja mam tylko jeden komentarz - pewnie nie jest to wiekopomne odkrycie ale...

Jest duża różnica w kolorze gotowego wyrobu na śrutowaniu sklepowym vs domowym. 5kg VPA kopiłem z allegro i niestety nie dopisałem żeby nie śrutować i dostałem mętne, brązowo-szare piwo. Drugą porcje kupiłem z TB nieśrutowaną i kolor wyszedł bursztynowo-słomkowy i od razu po wysładzaniu brzeczka była klarowna.

Oba sody zakupione w tym roku i zebrane wg info też jednego roku. Nie wiem czy takie samo coś będzie dotyczyło innych słodów.

Śruta ze sklepu była bardziej mączna - albo takie wrażenie miałem bo było to widać na ściance worka foliowego. Wydajność w obu przypadkach była podobna, sprzęt wo wysładzania taki sam, obie warki zacierane na lenia.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.