Jump to content

pierwsze kwaśne leżakowane


Stefek

Recommended Posts

Chcę zrobić Kriek. Na początku przyszłego miesiąca przefermentowane piwo trafi do balona wraz z mieszanką drożdży. Zamierzam w wakacje dodać wiśnie, poczekać z miesiąc lub dwa i rozlewać.

Czy jest sens trzymać tak krótko?

Taka mieszanka
http://twojbrowar.pl/pl/wyeast-gorna-fermentacja/44-wyeast-3763-roeselare-ale-blend.html

Czy taka?

http://twojbrowar.pl/pl/wyeast-gorna-fermentacja/37-wyeast-3278-belgian-lambic-blend.html?search_query=lambic&results=14

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Piłem krieka w 5 miesiecy zrobionego na Roeselare i dawał radę więc chyba wybór oczywisty ;) U mnie niestety ten szczep bardzo ale to bardzo się leni pomimo 25C - 4 miesiące, a dopiero delikatnie się klaruje. 

Link to comment
Share on other sites

Moim zdaniem za krótko, choć różnie z tymi blendami bywa. Może zależy od świeżości czy coś. Na obu tych szczepach trzymałem piwo ponad rok i dopiero butelkowałem. Pewnie były gotowe kilka miesięcy wcześniej, ale nie sądzę, że było po robocie w 4-5 miesięcy.

 

Roselare jest spoko do flandersów. Lambika/krieka nie próbowałem, ale raczej powinien się sprawdzić. Choć z moich spostrzeżeń daje odrobinę więcej octu przy takim samym dostępnie do tlenu niż lambic blend co niekoniecznie przy krieku musi pasować. 

 

Lambic Blend z kolei jest bardziej wrażliwy na nachmielenie. Jak masz za dużo IBU to Ci się nie zakwasi w ogóle. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.