Jump to content

Jakie nowofalowe chmiele do wędzonego weizena?


Recommended Posts

W głowie cały czas chodzą pomysły na stworzenie zapasów na lato. Jest więc plan na wykorzystanie weizenowej gęstwy jaka będzie po pierwszej mojej warce piwa tego typu. Powiedzmy, że zrobię taką serię: klasyczny weizen 12Blg => weizen z dodatkiem musu z mango 13,5Blg => imperialny wędzony (możliwe że ciemny) weizen 15 Blg. W tym ostatnim chciałbym poszaleć i przyprawić go nowofalowymi chmielami. Jakie odmiany mogą fajnie zagrać w takiej pokręconej mieszance smaków?

Link to comment
Share on other sites

Za bardzo kombinujesz. Robisz weizena czyli spodziewasz się aromatów goździka i banana, w dodatku ma to być wędzony weizen, więc do goździka i banana dojdzie jeszcze aromat wędzonki. Już przy samym weizenie sztuką jest uzyskać właściwy balans pomiędzy goździkiem a bananem, a tu jeszcze musisz zbalansować to z wedzonką. Dodając do tego nowofalowe chmiele musiałbyś wspiąć się na wyżyny piwowarstwa, aby uwarzyć dobrze zbalansowane piwo

Link to comment
Share on other sites

To wszystko zależy, jakie kto ma podejście do swojego piwowarstwa. Ja na przykład nie mam spinki na dążenie do perfekcji, czy coś w tym stylu. Raczej bawię się tym, a dodatkowo mam piwko w bonusie. Raz lepsze, raz gorsze, ale zawsze zdatne do wypicia. Dlatego też często szukam pomysłu na coś nieszablonowego.

Mosaic? Piłem chyba ze dwa piwa komercyjne z tym chmielem i zawsze czułem w nich powiew warsztatu ślusarskiego. Powinno to chyba współgrać z wędzonką?

Link to comment
Share on other sites

Twoje piwo, więc możesz wrzucić wszystko. Pytanie tylko czy warto dodawać wszystko jak leci czy lepiej skupić się na tym co chce się osiągnąć? A uwarzyć i przefermentować piwo, w którym będziesz w stanie poczuć naraz banan, goździki, wędzonkę, aromaty nowofalowych chmieli jest bardzo trudne. Jak czujesz się na siłach to warto spróbować. W przeciwnym wypadku po co dawać składnik, którego nie wyczujesz w gotowym piwie?

Link to comment
Share on other sites

Albo odpuść wędzenie w tym "imperialnym weizenie" i zrób najjaśniejszego jak Ci się uda bananowego weizenbocka (jak Królewska Piwoteka) z cytrusowymi/ tropikalnymi chmielami na smak/ aromat jak w przegenialnym TAP5 Schneidera.

 

edit: ortografia, składnia i odnośniki

Edited by zasada
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.