Skocz do zawartości

Wysoka wydajność, wysokie odparowanie... gdzie tkwi błąd?


Rekomendowane odpowiedzi

 

 

Ale co odparuje, skoro zamyka się zaraz po wkropleniu szkło, a odczyt jest natychmiastowy?? 

 

Mówię Ci jaka jest praktyka, że się różni. Poza tym objętość jest tak mała że Twoje natychmiast nie robi wrażenia na kropli cieczy w temepraturze ~80°C, serio. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja pobieram strzykawką 10 ml brzeczkę i wsadzam na chwilę pod kran z bieżącą wodą. Próbka praktycznie po kilkunastu sekundach ma temperaturę pokojową, potem część probki wylewam do zlewu, a szkiełko nakrapiam taką brzeczką "z środka". Taką metodą jeszcze nie miałem rozbieżności z balingometrem :), bo nakładając od razu brzeczkę w temp. 70-80* zdażyło się, że miałem sztucznie zatężony pomiar (o 1-1,5 blg)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ale co odparuje, skoro zamyka się zaraz po wkropleniu szkło, a odczyt jest natychmiastowy?? 

 

Mówię Ci jaka jest praktyka, że się różni. Poza tym objętość jest tak mała że Twoje natychmiast nie robi wrażenia na kropli cieczy w temepraturze ~80°C, serio. 

 

 

Objętość jest wystarczająca do pomiaru na zasadzie załamania światła, nie wiem o jakie wrażenie chodzi... i na pewno brzeczka spływająca po wysłodzeniu wodą o temp. 76C nie ma 80C tylko jakieś ok. 60, pobrana chłodną łyżeczką metalową i nalana na zimne szkło....

Nie wiem o co tu kopie kruszyć, nawet jak przekłamanie będzie 0,5Blg to dla mnie katastrofy nie ma.

Skoro moje testy nie wykazały różnic, moja praktyka jest inna. Również brzeczka po gotowaniu w Brix jest taka sama w Blg po schłodzeniu.

Widocznie mój Refraktomert jest mniej "Chiński"  ;)

 

a po za tym straszny OFF top się wkradł   :naughty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Używam klasycznego spławika Biowin, razem z fiolką kosztuje niewiele cebulionów. 40 ml brzeczki wystarcza na pomiar, chłodzę w kubeczku z lodem do bardzo orientacyjnych 20 stopni, ale do oceny "na żywo" ekstraktu brzeczki i tego co leci z wysładzania, w zupełności wystarcza, ale pomiar jest kłopotliwy nieco.

 

Ten patent z chłodzeniem pipety nie rozwadnia mierzonej brzeczki w czubku pipety?

Edytowane przez c64club
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niby jak? Wystarczy nie wsadzać wylotu pod kran.

SDC12454.jpg.514b314fe067b092b9990d5e830f6c3b.jpg

Ważne - jak nabierasz gorącą brzeczkę, to zanim obrócisz pipetę wylotem do góry zatkaj końcówkę palcem, inaczej jest fontanna. No i to kolejny sposób, żeby woda nie dostała się do środka ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.