Skocz do zawartości

Rybnicki Browar Domowy


Rekomendowane odpowiedzi

Warka #22 26.12.2011

Pale Ale 12°Blg

 

Surowce:

Słód pilzneński 3,5 kg

Słód monachijski I 0,5 kg

Słód Carapils 0,3 kg

Słód Caramunich I 0,4 kg

Słód Caramunich III 0,3 kg

Chmiel Perle 30 g

Chmiel Hallertauer Tradition 50 g

Drożdże Irish Ale (gęstwa)

 

Zacieranie:

Słód wsypujemy do 17 litrów wody o temp. 67°C

63°C - 40'

72°C - 30'

76°C - 10' -> filtracja

 

Chmielenie:

Czas gotowania: 60'

Perle 30 g 60'

Hallertauer Tradition 25 g 30'

Hallertauer Tradition 25 g 15'

 

Fermentacja:

Fermentacja burzliwa: 20°C

 

UWAGI:

Nie znam objętości końcowej ale myślę, że na pewno 25 litrów uzyskałem. Okaże się co i jak na cichej lub przy butelkowaniu ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka #23 26.12.2011

Marcowe 14°Blg

 

Surowce:

Słód pilzneński 3 kg

Słód monachijski I 1,5 kg

Słód wiedeński 1 kg

Słód Carapils 0,5 kg

Słód Caramunich I 0,5 kg

Chmiel Perle 40 g

Chmiel Hallertauer Tradition 30 g

Drożdże W34/70 (gęstwa)

 

Zacieranie:

Słód wsypujemy do 20 litrów wody o temp. 57°C

53°C - 10'

63°C - 30'

72°C - 30'

76°C - 10' -> filtracja

 

Chmielenie:

Czas gotowania: 60'

Perle 40 g 60'

Hallertauer Tradition 15 g 20'

Hallertauer Tradition 15 g 5'

 

Objętość końcowa: 25 l 18°Blg

 

Wydajność: 74%

 

Fermentacja:

Fermentacja burzliwa: 10°C

 

UWAGI:

Dodałem kilka litrów wody, aby uzyskać 14°Blg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć :)

 

Widzę że plan trzech warek w ciągu jednego dnia udało się zrealizować :)

gratki :)

Udało się, m.in. dzięki temu, że pożyczyłeś mi swój gar z mieszadłem. Wielkie dzięki :beer: Wydaje mi się, że warzenie przy pomocy mieszadła mechanicznego zwiększa wydajność tzn. mogę uzyskać więcej % przy tym samym wysładzaniu ( 3-5 Blg)

 

Właśnie degustuję Twoje piwo. Smakuje mi bardzo :okey:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć :)

 

Jak obaj z bratem żyjecie to znaczy że nie pchaliście paluchów tam gdzie wam pokazywałem że nie wolno :okey: Ciesze się że piwko smakuje ja tez go właśnie pije :)

Sam widzisz że mieszadło fajna sprawa, nie jest to duża inwestycja a odrobinę pomaga w życiu piwowarowi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AIPA ładnie fermentuje od wczoraj, mniej więcej po 12 godz. od zadania drożdży.

PA nic a nic. Nie widzę w ogóle oznak fermentacji. Boję się, że drożdże były martwe. Przy zadawaniu drożdżaków miałem pewne wątpliwości, nie wiedziałem też kiedy gęstwa była zbierana więc dałem im szanse na poziomie 50/50.

Marcowe chłodziłem do 40°C, a następnie zostawiłem na budowie. Wczoraj rano dolałem wody i zadałem drożdże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałem dodać, że właśnie testuję nowe fermentatory. Postanowiłem nie robić otworków na rurki fermentacyjne, po zadaniu drożdży lekko nałożyłem dekiel i to wszystko. Mam super podgląd na to jak ma się sytuacja dlatego wiem, że w PA nic jeszcze nie ruszyło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PA nic a nic. Nie widzę w ogóle oznak fermentacji. Boję się, że drożdże były martwe. Przy zadawaniu drożdżaków miałem pewne wątpliwości, nie wiedziałem też kiedy gęstwa była zbierana więc dałem im szanse na poziomie 50/50.

W takim wypadku ZAWSZE należy rozruszać gęstwę w niewielkiej (+/- 1l) ilości słabej brzeczki (ok 10°Blg). Nawet jeżeli kondycja gęstwy nie była by najlepsza, to gdy fermentacja ruszy dodasz drożdże do nastawu fazie wysokich krążków a to zdecydowanie poprawia szanse na poprawny przebieg fermentacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim wypadku ZAWSZE należy rozruszać gęstwę w niewielkiej (+/- 1l) ilości słabej brzeczki (ok 10°Blg). Nawet jeżeli kondycja gęstwy nie była by najlepsza, to gdy fermentacja ruszy dodasz drożdże do nastawu fazie wysokich krążków a to zdecydowanie poprawia szanse na poprawny przebieg fermentacji.

Dzięki za radę. Następnym razem tak zrobię. Zacznę też wykonywać za każdym razem test fermentacji, a już na pewno w dolniakach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałem dodać, że właśnie testuję nowe fermentatory. Postanowiłem nie robić otworków na rurki fermentacyjne, po zadaniu drożdży lekko nałożyłem dekiel i to wszystko. Mam super podgląd na to jak ma się sytuacja dlatego wiem, że w PA nic jeszcze nie ruszyło.

Lepiej zamknij całkowicie fermentor i nie zaglądaj do środka. Sporo ryzykujesz w przypadku przedłużającego się lagu. Gdy fermentacja ruszy i wieko fermentora wybrzuszy się wystarczy lekko (na długości około 10cm) rozszczelnić dekiel.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka #22 26.12.2011

Pale Ale 12°Blg

 

Widzę pierwsze oznaki fermentacji. Wiem, że za często zaglądam do fermentatora, ale trochę się przejmuję startem tego piwa i mimo, że mam już kilka warek na koncie zawsze mnie ciekawi to czemu tak długo nie startuje. Delikatna piana na powierzchni brzeczki wywołała na moich ustach wielki uśmiech.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w tym sezonie miałem leniwą gęstwę po s23, po 2 dniach zero oznak fermentacji i awaryjnie dosypałem pól paczki. Co ciekawe gęstwa była świeża i z doświadczenia wynika, że po pru godzinach powinno się już coś dziać. Najważniejsze że piwo wyszło bardzo dobre )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka #22 26.12.2011

Pale Ale 12°Blg

 

Widzę pierwsze oznaki fermentacji. Wiem, że za często zaglądam do fermentatora, ale trochę się przejmuję startem tego piwa i mimo, że mam już kilka warek na koncie zawsze mnie ciekawi to czemu tak długo nie startuje. Delikatna piana na powierzchni brzeczki wywołała na moich ustach wielki uśmiech.

 

Fermentacja ruszyła, na powierzchni piwa jest sporo piany. Oba fermentatory zamknąłem jak radził Jacek. Nie zamierzam w nich grzebać przez około 10 dni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oba fermentatory zamknąłem jak radził Jacek. Nie zamierzam w nich grzebać przez około 10 dni.

 

Szkoda czasu (mam na myśli górniaki). Mówiłeś, że zrobiłeś test FFT. Za trzy dni sprawdź gęstość próbki. Masz wtedy pewność, że piwko w fermentorze niżej nie zejdzie.

 

W przypadku pale ale z tymi 12°Blg drożdże powinny być gotowe za 3-4 dni. Nie wiem, czy przelewasz na cichą. Ja już chyba z tego rezygnuję. Ten test FFT znacznie usprawnia proces fermentacji. Jeśli mam pewność, że piwo odfermentowało do końca, przestawiam fermentor na strych. W zimnej temperaturze drożdże ładnie opadną i klarowne piwko trafi do butelek. Oszczędzam na czasie - a jeśli osadów mimo wszystko będzie znacznie więcej, to wrócę do idei cichej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda czasu (mam na myśli górniaki). Mówiłeś, że zrobiłeś test FFT. Za trzy dni sprawdź gęstość próbki. Masz wtedy pewność, że piwko w fermentorze niżej nie zejdzie.

 

W przypadku pale ale z tymi 12°Blg drożdże powinny być gotowe za 3-4 dni. Nie wiem, czy przelewasz na cichą. Ja już chyba z tego rezygnuję. Ten test FFT znacznie usprawnia proces fermentacji. Jeśli mam pewność, że piwo odfermentowało do końca, przestawiam fermentor na strych. W zimnej temperaturze drożdże ładnie opadną i klarowne piwko trafi do butelek. Oszczędzam na czasie - a jeśli osadów mimo wszystko będzie znacznie więcej, to wrócę do idei cichej.

 

Wyjaśnisz mi co znaczy test FFT ;) Domyślam się, ze chodzi to test fermentacji ale interesuje mnie rozwinięcie tego skrótu ;)

Masz rację, chcę wykonywać takie testy. Zazwyczaj tydzień fermentacji to zbyt krótko, aby wszystko odfermentowało - takie mam doświadczenia. Myślałem też kiedyś o tym aby nie przelewać piwa na cichą, tylko po burzliwej przenieść fermentator w chłodne miejsce. Pomysł jest dobry, ale jedno mnie powstrzymuje przed takim rozwiązaniem. Drożdże, które nie mają już papu obumierają. Wiadomo, że nie wszystkie ale część na pewno. Jeśli obumierają, to i rozkładają się, a co za tym idzie, mogą wytwarzać coś czego byśmy nie chcieli w naszym piwie. Nigdy tego nie próbowałem, jeśli nie stwierdzisz zmian w swoim piwie to może też zrezygnuję z cichej ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

FFT (fast ferment test) - szybki test fermentacji. W skrócie polega to na tym, że do słoika, z którego właśnie zadałeś drożdże do warki, nalewasz trochę brzeczki (niedużo, tyle, żeby wypełnić próbówkę). Zakręcasz i odkładasz w ciepłe miejsce. Potrząsasz kilkakrotnie. Po 3 dniach mierzysz gęstość tej próbki. To, co pokaże ballingometr, to ostateczna gęstość, do jakiej zejdzie Twoje piwo. Niżej się nie da.

 

Jeśli warka nie zejdzie do tego poziomu, masz o czym myśleć. W takim razie drożdże na pewno podejmą pracę w butelkach i w efekcie przegazują piwo. FFT uświadamia do jakiego poziomu moje piwo powinno przefermentować.

Edytowane przez Porter
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

FFT (fast ferment test) - szybki test fermentacji. W skrócie polega to na tym, że do słoika, z którego właśnie zadałeś drożdże do warki, nalewasz trochę brzeczki (niedużo, tyle, żeby wypełnić próbówkę). Zakręcasz i odkładasz w ciepłe miejsce. Potrząsasz kilkakrotnie. Po 3 dniach mierzysz gęstość tej próbki. To, co pokaże ballingometr, to ostateczna gęstość, do jakiej zejdzie Twoje piwo. Niżej się nie da.

 

Dokładnie w taki sposób jak opisałeś chciałem to robić. Moim zdaniem taki test to super sprawa. Chodziło mi o wyjaśnienie skrótu ;) Danke :okey:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka #21 26.12.2011

American India Pale Ale 17°Blg

 

Warka #22 26.12.2011

Pale Ale 12°Blg

 

Zaobserwowałem w/w warkach tendencję do opadania piany. Niebawem zabiorę się za przelewanie na cichą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka #21 26.12.2011

American India Pale Ale 17°Blg

 

Warka przelana na cichą po 8 dniach burzliwej z dodatkiem 30 g chmielu Citra i 30 g chmielu Amarillo. Gęstość na dzień dzisiejszy to 4°Blg. W smaku wyczuwalna woń owoców cytrusowych. Już w tym momencie piwo ma super aromat, po cichej spodziewam się cytrusowej bomby.

 

 

 

Warka #22 26.12.2011

Pale Ale 12°Blg

 

Po 7 dniach fermentacji burzliwej gęstość oscyluje na poziomie 4°Blg - warka przelana na cichą.

Piwo wydaje się mocno nachmielone, zobaczymy jaki będzie efekt po 3 miesiącach od butelkowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka #24 10.01.2012

Pszeniczne 12°Blg

 

Surowce:

Słód pszeniczny 2,5 kg

Słód pilzneński 1 kg

Słód pszeniczny ciemny 0,5 kg

Słód wiedeński 0,3 kg

Słód melanoidowy 0,2 kg

Słód Caramunich III 0,2 kg

Chmiel Hallertauer Tradition 35 g

Drożdże WB-06

 

Zacieranie:

Słód wsypujemy do 15 litrów wody o temp. 48°C

46°C - 10'

64°C - 30'

72°C - 30'

76°C - 10' -> filtracja

 

Chmielenie:

Czas gotowania: 60'

Hallertauer Tradition 15 g 60'

Hallertauer Tradition 20 g 15'

 

Objętość końcowa: 18,5 l 16,5°Blg

 

Wydajność: 70%

 

Fermentacja:

Fermentacja burzliwa: 20°C

 

UWAGI:

Dodałem kilka litrów wody, aby uzyskać 12°Blg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.