Jump to content

Chłodnica zanurzeniowa

Eselchen

Recommended Posts

Witam

Stoje przed kupnem chłodnicy zanurzeniowej i zastanawiam się czy lepsza będzie wykonana z rury karbowanej (Ok. 8m, fi 16) czy Zwykłej nierdzewki. Ważniejsze jest dla mnie zachowanie sterylności i czystości sprzętu niż sama wydajność. Czy brzeczka będzie się chłodzić 20 czy 30 minut nie robi mi większego znaczenia. Dodam, że cena obu chłodnic jest identyczna.

Dwa lata używam karbowanej i chłodzenie zajmuje mi ok 15-20 minut. Z zachowaniem czystości nie ma problemu o ile zaraz po wyciągnięciu z brzeczki opłuczemy chłodnicę i nie dopuścimy do zaschnięcia brzeczki. Dla mnie najważniejsza była prędkość chłodzenia i zużycie wody, więc postawiłem na karbowaną.

Mam karbowankę, miałem przelotem gładką. Na karbowanej udaje mi się około 10=15 minut urwać z chłodzenia w stosunku do gładkiej chłodnicy. Do mycia używam zwykłej gąbki, wystarczy zaraz po schłodzeniu przetrzeć dokładnie uzwojenie-3 minuty i gotowe.

9 godzin temu, Matz napisał:

Polecał bym przyjęć się przeciwprądowym. Mycie i dezynfekcja są jeszcze prostsze.

Podzielisz się tym prostym sposobem mycia i dezynfekcji chłodnicy przeciwbieżnej?

A ja ci polecę płytowy wymiennik ciepła. Jeśli chodzi o cenę to jest taka sama. Jeśli dobrze ją umyjesz to nie ma problemu ze sterylnością. 

Nie wiem ile by chłodzenie trwało u ciebie ale u mnie 50 L do 18 - 20 stopni schładzam w jakieś 5 - 7 minut.

12 godzin temu, wizi napisał:

Podzielisz się tym prostym sposobem mycia i dezynfekcji chłodnicy przeciwbieżnej?

Nie mam chłodnicy przeciwprądowej tylko zanurzeniową, ale mycie raczej nie różni się zbytnio od umycia węża. Pompa i oxi z ciepła wodą do mycia, przedmuchanie sprężonym powietrzem dla wysuszenia. Przed użyciem dezynfekcja Starsanem. Ja u siebie się zastanawiam właśnie między wymiennikiem płytowym, a przeciwprądową.