Jump to content

Black IPA temperatura fermentacji.

Recommended Posts

Witam w środę popełnię kolejne piwko, którym będzie Black IPA z przepisu Fidela z Browaru Domowego Czerwone Oko. Mam dwie możliwości fermentacji:

1. Pomieszczenie ze stała temperatura oscylująca w granicach 18°C

2. Pomieszczenie w którym powinno być w miarę stałe 15-17°C (ale mogę się mylić, zmierzyłem wieczorem spróbuje jeszcze w ciągu dnia zobaczyć) tak czy siak jest tam temp. napewno niższa niż w pierwszym przypadku.

Jak duże znaczenie bedzie to miało te 2 stopnie różnicy ? Ktore lepiej wybrać do tego piwa? Drożdże to Us-05. Odrazu informuje, że nie mam możliwości zaczęcia fermentacji w jednym i dokończenia w drugim bo sa to budynki w dwu rożnych częściach miasta.

Z góry dziękuje za pomoc!

Przy 18C na zewnątrz brzeczka będzie miała nawet z 22C a to już sporo...Idealnie było by zacząć pomieszczeniu chłodniejszym kończąc w tych 18C. Ale jak bym miał wybierać to dla US-05 wybrał bym z pewnością pomieszczenia 2 z temp. 15-17C

Edited by Jancewicz

Wielokrotnie fermentowałem piwerka na US-05 w temperaturze 13-14 stopni, w tym min 2x black IPA, zawsze dofermentowały, zresztą to moje ulubione drożdżaki :) sprawdzone i chyba najbardziej wszechstronne. Zdecydowanie  opcja numer 2 :)

22 godziny temu, Hobbysta napisał:

Ktore lepiej wybrać do tego piwa?

Opcja 2. Możesz opatulić kocem fermentor, albo wstawić w styropian, aby zniwelować skoki temperatury dzień/noc, o ile takie występują.