Jump to content

Opóźniona fermentacja


Recommended Posts

Po przerwie spowodowanej przepełnieniem magazynowym warzyłem w ubiegłym tygodniu Pilsa i Pszeniczniaka (przepisy z wiki). Pils 12,5blg schłodzony do ok 8°C w tej temperaturze zadane drożdże FM 31 z startera 1200ml który był na mieszadle 48h. Fermentator miał w garażu ok10-11°C drożdże ruszyly dopiero po ok 48h lub więcej i po podniesieniu  temperatury do ok 14°C. Z pszeniczniakiem podobna historia schłodzone do ok 14°C  drożdże FM 42 12blg, fermentacja w pomieszczeniu gdzie panuje temp 17-19°C ok48h żadnej reakcji, podniosłem temperaturę o ok 2-3°C fermentacja wystartowała dość energicznie jak to bywa przy pszenicznym. W obu przypadkach fermentatory  po starcie drożdży wróciły do temperatur początkowych i fermentacja przebiega bez zakłóceń. Jaka może być przyczyna takiego stanu rzeczy. Przy pilsie myślałem początkowo że ilość nastawu bo jest ok 27L ale pszenicy jest 21L i to samo. Mam teraz na mieszadle drożdże  FM 50 i chce w piątek popełnić Kolscha, schłodzić go do ok 14°C i w tej temp zadać drożdże, Fermentować również chce w temp ok 14°C. Startery robię w temp pomieszczenia ok 25°C, 8-10blg. Drożdże  bezpośrednio z mieszadła wlewamy do schłodzonej brzeczki.

 

Gdzie robię błąd że fermentacja zaczyna się po tak późnym czasie i z koniecznością podniesienia temperatury.

Link to comment
Share on other sites

Co do pilsa, warka 20 litrowa? Jeśli tak, to starter był zdecydowanie zbyt mały na taką ilość i blg piwa. Zobacz sobie na www.mrmalty.com 

48h to jeszcze nie tragedia dla lagera, miałem czasem dłuższy lag. 

 

Co do pszenicy, to temperatura trochę zbyt niska, jak na start, stąd mógł być tak duży lag.

Następnym razem porządnie natleń brzeczkę, oblicz potrzebny starter i dostosuj temperatury ;)

Link to comment
Share on other sites

Pilsa było aż 27 litrów dlatego przypuszczałem że to mogło zawinić, co do temperatury Pszeniczniaka to 14C było tem zadania a fermentacji ok18C. Kolscha chce zrobić 20L żeby było książkowo i jak w instrukcji.

Link to comment
Share on other sites

Pils nie fermentuje tak samo jak piwa górnej fermentacji więc fermentacja pewnie już trwała tylko mało widoczna była nie potrzebnie podnosiłeś temperaturę Co do pszenicznego temperatura mogła być ciut za niska choć ja zaczynam też od 14 stopni i raczej nie ma problemu może zbyt mało drożdży było 

Link to comment
Share on other sites

No właśnie starter robię w temp ok25°C i taki zadaje z mieszadła bezpośrednio do fermentatora. Ile może stać brzeczka bez oznak fermentacji? To że pszeniczniaka schłodzam do ok14°C to wyczytałem na forum a nie jest mój wymysł.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.