Skocz do zawartości

Witbier dla zaawansowanych


coder

Rekomendowane odpowiedzi

dać rumianek, bo jeszcze nie testowałem tego składnika

polecam, zwłaszcza z dodatkiem odrobiny mięty w saszetkach.

Właśnie zakończyłem warzenie. Był rumianek, zapomniałem o mięcię :D. Myślisz, żę mogę jej dodać w formie syropu cukrowego przez rozlewem do butelek?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Myślisz, żę mogę jej dodać w formie syropu cukrowego przez rozlewem do butelek?

myślę, że tak, ale uważaj żeby nie przesadzić ;)

Może trening na jakimś weizenie ze sklepu byłby dobrym rozwiązaniem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Witam. Kojarzę, że przy pszenicznych piwach typu weizen, bywają podczas fermentacji aromaty siarki. Czy komuś się zdarzyło tak przy okazji drożdży do wita? Mam warke na wyeast forbidden fruit i poki co to zalatuje siara a nie zapomnianymi owocami:-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Kojarzę, że przy pszenicznych piwach typu weizen, bywają podczas fermentacji aromaty siarki. Czy komuś się zdarzyło tak przy okazji drożdży do wita? Mam warke na wyeast forbidden fruit i poki co to zalatuje siara a nie zapomnianymi owocami:-)

Witki i weizeny fermentuję w salonie, bo w piwnicy mam za zimno dla nich. Regularnie pada w domu pytanie "kto puścił bąka?". Na szczęście zawsze zwalam winę na dzieci :smilies:.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam,

 

mam pytanie odnoscnie surowców niesłodowanych do Witbiera. W klasycznym wicie powinno byc ok 50 % niesłodowanej pszenicy lub płatków pszenicznych. Robiłem wita z dodatkiem płatków błyskawicznych, teraz chciałem zrobić z dodatkiem ziarna pszenicy, wczesniej skleikowanym. W zwiazku z tym mam kilka pytań:

1. Czy ziarna mogą być w całości czy ześrutowane?

2. Ponieważ może wystąpić problem z filtracją - (filtruje przez oplot), czy proponujecie dodać łuskę aby filtracja przebiegła bez problemu? Kiedy dodać łuske, ile, jaką? Planuje warrke ok 25 litrów.

Czy macie doświadczenie odnośnie porównania płatków i ziaren? Jakie sa wady i zalety każdej opcji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Czy ziarna mogą być w całości czy ześrutowane?

 

Tylko i włącznie śrutowane.

 

2. Ponieważ może wystąpić problem z filtracją - (filtruje przez oplot), czy proponujecie dodać łuskę aby filtracja przebiegła bez problemu? Kiedy dodać łuske, ile, jaką? Planuje warrke ok 25 litrów.

 

Łuskę trzeba wcześniej namoczyć w wodzie, zrobi się z tego pulpa, później dodaje się do mash-out i miesza razem ze zacierem. Na taką ilośc około 50g powinno być wystarczające. Btw. magiczne działanie łuski moim zdaniem jest mocno przesadzone, czy jej używałem czy nie, filtrację zawsze miałem poprawną.

 

Czy macie doświadczenie odnośnie porównania płatków i ziaren? Jakie sa wady i zalety każdej opcji?

 

Moim zdaniem lepsze jest ziarno, dla mnie efekt finalny jest ciut lepszy choć przypuszczam, że to są niuanse.

Edytowane przez WiHuRa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem kiedyś łuskę gryczaną, ale u mnie zupełnie się nie sprawdziła. Zacieram w lodówce i łuska mimo namoczenia, zawsze wypływała na wierzch. Gdybym przekładał zacier do innego pojemnika, powinno być dobrze, gdyż łuska z góry trafiłaby na dno. W każdym razie radzę sobie bez niej. W przypadku witów robię mash-out dolewką wrzątku. Zacier jest cieplejszy i rzadszy, więc problemy z filtracją nie występują. Także na zwykłej pszenicy od rolnika.

 

Klasyczna receptura zakłada dodatek niewielkiej ilości owsa. Możesz dać te 5%, ale nie w postaci płatków, a ześrutowanego ziarna. Będziesz miał łuskę :).

Edytowane przez santa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za odpowiedź.

Ja filtruje w kadzi zaciernej bez przenoszenia zacieru, wiec łuska chyba odpada. Myśle, ze z owsem bedzie dobry pomysł.

Robilem Witbiera z płatkami - bylo ich 30 % w zasypie (1,7 Kg) i nie miałem problemu z filtracją. Mam nadzieje ze z pszenicą bedzie podobnie.

Chce zrobić zasyp: 3 kg słodu pilzneńskiego, ok 2 kg pszenicy + dodatki typu 0,2 kg słodu zakwaszającego i 0,3 Kg owsa lub płatków owsianych.

 

Czy jest sens dodawać słód pszeniczny czy odpuscic sobie? - Chodzi o piane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

2. Ponieważ może wystąpić problem z filtracją - (filtruje przez oplot), czy proponujecie dodać łuskę aby filtracja przebiegła bez problemu?

Lepszy efekt osiągniesz robiąc przerwę beta-glukanową, około 30 minut.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzieki za szybkie i rzeczowe odpowiedzi. Mam jeszcze pewne wątpliwości i bede wdzieczny za ich rozwianie:

1. Ziarno niesłodowane należy ześrutować raczej grubo czy drobno?

2. Pszenice i jeczmien kleikować razem czy osobno?

3. Załózmy ze planuje zasyp 3 Kg słodu + 2 kg pszenicy niesłodowanej. Pszenice kleikuje w oddzielnym garnku i potem chce dodać do kadzi zaciernej. W jakiej temperaturze i kiedy dodawać skleikowane zboże (w której fazie zacieranai?). Ile wody dać do kadzi zaciernej? 10 litrów na 3 Kg słodu i do tego dodać wode i skleikowane ziarno? Czy należy je wczesniej wystudzić?

 

Z góry dziekuje za odpowiedzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

1. Ziarno niesłodowane należy ześrutować raczej grubo czy drobno?

 

Jeśli mówisz o pszenicy niesłodowanej to można właściwie na mąkę bo i tak nie ma łuski.  

 

 

 

2. Pszenice i jeczmien kleikować razem czy osobno?

 

Pszenicę kleikujesz osobno od słodu. Jeśli mówisz o pszenicy niesłodowanej i jęczmieniu niesłodowanym to można kleikować je razem. 

 

 

 

3. Załózmy ze planuje zasyp 3 Kg słodu + 2 kg pszenicy niesłodowanej. Pszenice kleikuje w oddzielnym garnku i potem chce dodać do kadzi zaciernej. W jakiej temperaturze i kiedy dodawać skleikowane zboże (w której fazie zacieranai?). Ile wody dać do kadzi zaciernej? 10 litrów na 3 Kg słodu i do tego dodać wode i skleikowane ziarno? Czy należy je wczesniej wystudzić?

 

Pszenicę ns kleikujesz w stosunku 3:1 (woda, ziarno) czyli w 6 litrów wody kleikujesz 2 kg pszenicy ns (najlepiej odrazu kleikować w garnku którym będziesz zacierał), kleikowanie najlepiej poprzez gotowanie ziarna przez 15 min, następnie do tego kleiku dodać resztę wody do zacierania, na tyle chłodnej aby obniżyć temperaturę kleiku, następnie dodać resztę słodu i sprawdzić jaka ustaliła się temperatura. Ewentualnie dokonać korekty tej temperatury poprzez lekkie podgrzania lub dolanie zimnej wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

3. Załózmy ze planuje zasyp 3 Kg słodu + 2 kg pszenicy niesłodowanej. Pszenice kleikuje w oddzielnym garnku i potem chce dodać do kadzi zaciernej. W jakiej temperaturze i kiedy dodawać skleikowane zboże (w której fazie zacieranai?). Ile wody dać do kadzi zaciernej? 10 litrów na 3 Kg słodu i do tego dodać wode i skleikowane ziarno? Czy należy je wczesniej wystudzić?

Ja robię to w taki sposób: kleikuje ześrutowaną pszenicę w garnku, w którym zacieram, w około 5 litrach wody - poprzez zalanie jej wrzątkiem i odstawienie na jakąś godzinę (najlepiej przykryć garnek kocem, śpiworem). Po tym czasie dolewam tyle zimnej wody, żeby obniżyć temperaturę do 45°C i dodaje słody. Po 30 minutach podnoszę temperaturę do poziomu przerwy scukrzającej, dolewając wrzątku i ewentualnie (gdy się okaże, że wrzątku mam za mało) dogrzewając na gazie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzieki za szybkie i rzeczowe odpowiedzi. Mam jeszcze pewne wątpliwości i bede wdzieczny za ich rozwianie:

1. Ziarno niesłodowane należy ześrutować raczej grubo czy drobno?

2. Pszenice i jeczmien kleikować razem czy osobno?

3. Załózmy ze planuje zasyp 3 Kg słodu + 2 kg pszenicy niesłodowanej. Pszenice kleikuje w oddzielnym garnku i potem chce dodać do kadzi zaciernej. W jakiej temperaturze i kiedy dodawać skleikowane zboże (w której fazie zacieranai?). Ile wody dać do kadzi zaciernej? 10 litrów na 3 Kg słodu i do tego dodać wode i skleikowane ziarno? Czy należy je wczesniej wystudzić?

 

Z góry dziekuje za odpowiedzi

Czytałeś Dori? Sporo wyjaśnia.

 

http://blog.homebrewing.pl/?p=677

http://blog.homebrewing.pl/?p=681

http://blog.homebrewing.pl/?p=683

http://blog.homebrewing.pl/?p=687

http://blog.homebrewing.pl/?p=195

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze pytanko odnośnie drożdży. Planuje zrobić Wita na FM20 płynnych. Czy mogę zadać bezpośrednio do brzeczki drożdże z fiolki czy robić staretr? Jakie jest wasze doświadczenie? Nie mam żadnego mieszadła magnetycznego. Czy starter na ekstrakcie słodowym można użyc po 24 godzinach? Czy lepiej czekać dłużej?

Planuje ok 25 litrów brzeczkki 12 BLG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze warto robić starter, chyba, że bawisz się w małe warki typu 10L. Ja też nie mam mieszadła, starter z tymi samymi drożdżami zrobiłem w litrowym słoiku, co jakiś czas mieszając, jak przechodziłem koło niego. Na oko było widać, kiedy drożdże były gotowe do zadania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Powiedzcie mi czemu wszędzie widzę rady aby na burzliwej fermentować tylko tydzień? A następnie 2 tygodnie w cichej w dużo niższej temperaturze, chyba nie chcemy aby się sklarował?

Mój witek po tygodni wciąż mocno pracuje a reflektometr pokazuje 7'.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Powiedzcie mi czemu wszędzie widzę rady aby na burzliwej fermentować tylko tydzień? A następnie 2 tygodnie w cichej w dużo niższej temperaturze, chyba nie chcemy aby się sklarował?

1. zobacz kto to pisze takie rady

2. przemyśl/poczytaj co znaczy (co to jest) fermentacja burzliwa i cicha, a potem zastanów się jaki my mamy wpływ na czasy ich trwania

3. fermentacja cicha to niekoniecznie klarowanie

4. wg mnie mętność witbiera to nie mętność drożdżowa jak przy HW tylko raczej białkowa z niesłodowanej pszenicy

 

ale ja się nie znam,

ja tylko lubię dobre piwo :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

źródło wydaje się być bardzo wiarygodne: http://www.wiki.piwo.org/Witbier_dla_zaawansowanych Gdybym nie uważał że jest sprzeczne z tym co wiem na temat fermentacji to nie zadawałbym takich pytań.  Znalazłem odpowiedź dori na temat niższej temperatury fermentacji cichej:

 

"Z tego co wyczytałam, to generalnie Belgowie większość swoich piwa traktują w ten sposób, że fermentują w dość wysokich temperaturach, a później szybko schładzają do temperatur bliskich zeru stopni. W większości przypadków ma to na celu sklarowanie piwa, pozbycie się drożdży które w tak niskich temperaturach szybko zbijają się w osad. Oczywiście ma to też wpływ na kształtowanie się bukietu smakowo-zapachowego."

Edytowane przez zielczi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.