Skocz do zawartości

JAK - nieLipiński Browar Domowy


Rekomendowane odpowiedzi

Ja też warzę w bloku. Samo warzenie można sobie tak zorganizować, że jest to przyjemne (mieszadła, pompy, zasilanie wody wężem itg). Jedynie, co mi najbardziej doskwiera to noszenie fermemtatorów do piwnicy z piwnicy, na balkon itg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz też warzę w kuchni więc nie to jest problem. Głównie doskwierać mi będzie brak miejsca do przechowywania/dojrzewania piwa no i także brak warunków do przeprowadzenia fermentacji w niskich temperaturach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka 92 Tripel: Kacper, Melchior i Baltazar

Wczoraj przelana na cichą. Fermentacja praktycznie zakończona. Areometr wykazał ekstrakt pozorny 2°Blg, refraktometr ok 8,5°Bx. Kalkulator wyliczył poprawną gęstość brzeczki nastawnej około 18,5°Blg. Piwo jeszcze bardzo mętne. Może zniosę za parę dni do piwnicy.

 

Jacek, drogą pantoflową otrzymałem to piwo smakuje bardzo, jeden szkopuł jest tylko bo przegazowane jest, butelki nie rozsadziło ale kapsel odleciał kosmos i jeszcze nie spadł.

Bardzo mi smakuje szczególnie jak postało 30min i wysyciło się z co2

Popatrzyłem na schemat zacierania i zeszło bodajże do 1,8 myślę że przynajmniej o to 0,8 jest za dużo w butelce.

Tak więc sprawdź i działaj bo piwo jest warte ocalenia ;) już teraz jest dobre a co będzie kiedy minie kolejne 3 m-ce. :)

Edytowane przez josefik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba poupuszczam trochę gazu. Ale w sumie nasycenie tripla powinno być wysokie. U mnie kapsle nie odlatują :). Cieszę się, że smakowało.

Edytowane przez JacekKocurek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba poupuszczam trochę gazu. Ale w sumie nasycenie tripla powinno być wysokie. U mnie kapsle nie odlatują :). Cieszę się, że smakowało.

 

Właśnie to wysokie nagazowanie trochę mnie zastanawiało, jak mniemam refermentowałeś z użyciem brzeczki korzystając z własnego programu ? W Beer Recipator maksymalne nasycenie dla Tripla to 2.4 w Twoim programie 3.0

stąd różnica w pojęciu wysokiego nasycenia. Osobiście jednak wolę to niższe, co2 strasznie jednak w jęzor gryzie pozbawiając mnie doznań smakowych ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Warka 95: Tmave v.2

 

Dziś zakegowałem i zabutelkowałem (do butelek 5 litrów z 0,3l rezerwy ok. 13°Blg). Bez cichej. Jest idealnie klarowne. Ekstrakt pozorny ok 3°Blg. Smak bez zastrzeżeń. Lepsze od pierwszej wersji sprzed roku :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka 96: Desitka v.2

Wczoraj pierwszy fermentor trafił do KEGa a drugi do butelek z dodatkiem około 1l rezerwy. Rezerwa nie do końca wiadomo jaka, bo coś sobie zapomniałem opisać butelek :roll: . Gęstość końcowa ok 2°Blg. Tym sposobem sezon lagerowy został zamknięty. Napełnione mam wszystkie 7 KEGów i chyba 10 skrzynek (oczywiście nie samymi lagerami). Na trochę powinno starczyć ;). Teraz wypadałby jakieś pszenice uwarzyć ale coś nie chce mi się ich do butelek wciskać. Beczki rozleniwiają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Warka 97: AFA - Jasne amerykańskie ale

Sporo amerykańskich chmieli w lodówce a jedyne drożdże jakie miałem to S-04. W związku z tym w piątek powstała wariacja na temat jasnego amerykańskiego górniaka. W roli głównej chmiel Simcoe

 

Zasyp:

  • pilzneński Litovel: 4,2kg
  • caraamber - 70EBC - 315g (resztka)
  • carared - 45EBC - 140g (resztka)
  • płatki owsiane - 300g (j.w.)

 

Zacieranie:

  • płatki skleikowane
  • 67-68°C - 1,5h
  • 78°C - 10'

 

Gotowanie 70'/Chmielenie

  • w 10' - 20g Simcoe 11,4%ak
  • w 40' - 18g Simcoe 11,4%ak
  • w 71' - 12g Simcoe 11,4%ak + 11g Centennial 8%ak + 11g Amarillo 8,5%ak (wszystko resztki)

 

Wyszło jakieś 27l o ekstrakcie 12,5°Blg. Zadałem drożdżami po rehydratacji i zniosłem do piwnicy gdzie jest ok 17°C. Następnego dnia rano już była ładna piana. W planach dodanie co nieco na zimno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Warka 97: AFA - Jasne amerykańskie ale

Przelane dziś na cichą. Ekstrakt pozorny 4°Blg. Piwo jest już wręcz nieprzyzwoicie klarowne. Zaciągnąłem trochę drożdży z dna bo myślę, że w brzeczce jest jeszcze trochę do zjedzenia. Temperatura w piwnicy spadła do granicznych dla S-04 15°C. Zebrałem 0,5l gęstwy - same drożdże, praktycznie bez piwa. Na cichą dodałem po 10g: Citry, Chinooka i Centenniela.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Warka 98 - pszenica 3638

Póki jeszcze na starych śmieciach człowiek siedzi trzeba korzystać i warzyć. Sezon na pszenicę trwa, drożdże są, więc do roboty. Klasyczny do bólu weizen: pszeniczny i pilzneński z dekokcją. Goryczka ok. 11IBU.

Zasyp

  • słód pszeniczny - 2,5kg
  • słód pilzneński - 2kg

 

Zacieranie

  • pszeniczny 40°C - ok 2h
  • po dodaniu pilzneńskiego - 50°C - 10'
  • 62°C - 10' dekokcja 5,5l
  • dekokt - łącznie ok 40' w tym:
    • 72°C - 10'
    • gotowanie - 10'

    [*]po zmieszaniu 72°C - 30'

    [*]76°C - 15'

 

Gotowanie 80'

  • w 20' - 19g Sybilla 2010 - 6%ak.

 

Po schłodzeniu zadałem drożdżami Wyeast Bavarian Wheat 3638 wprost z saszetki. No zobaczymy czy sobie te activatory poradzą. Ekstrakt początkowy prawie 13°Blg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka 98 - pszenica 3638

Póki jeszcze na starych śmieciach człowiek siedzi trzeba korzystać i warzyć.

Jeszcze jeden... jeszcze jeden... A właściwie jeszcze dwa, znaczy się dwie i setka... Jakieś plany? Może jakiś imperialweizenbock? Jak już będziesz miał drożdże rozruszane... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.