Jump to content

Temperatura refermentacji i leżakowania


Recommended Posts

Hej.

 

Wczoraj rozlałem swoją pierwszą warkę (górniak 15 blg) do butelek i zniosłem je do piwnicy na refermentację i leżakowanie. W piwnicy panuje temp. 19 'C i jest raczej w miarę stabilna. Wiem, że do refermentacji taka temperatura jest idealna, ale co z leżakowaniem? Ideałem byłoby trzymać piwo pewnie w 6'C, ale ja niestety nie mam takich możliwości. W mieszkaniu upał, w lodówce brak miejsca, a w styropianowym pudle do fermentacji przecież trzymał piwa nie będę.

 

Czy temperatura 19'C czy powiedzmy w lato w upały jakieś 21'C będzie odpowiednia do leżakowania piwa, czy raczej mam szukać jakiegoś poniemieckiego bunkra w okolicy?

Edited by verth
Link to comment
Share on other sites

19 stopni, to znowu nie taki ideał, bo fermentacja nieco podniesie Ci temperaturę, ale tragedii też nie ma. Optymalnie byłoby mieć mniej, ale ja miewałem w upały około 20 stopni i nie przekładało się to negatywnie na piwo. 

Link to comment
Share on other sites

Do refermentacji 19°C ok, nawet jeszcze trochę wyższa byłaby dobra, do leżakowania jak nic innego nie masz to musi Ci wystarczyć ;) ale  to nie jest optymalna temperatura do wielomiesięcznego leżakowania.

Link to comment
Share on other sites

Godzinę temu, JanuszMyszyński napisał:

19 stopni, to znowu nie taki ideał, bo fermentacja nieco podniesie Ci temperaturę

Kolega chyba raczej pyta w kontekście refermentacji i leżakowania, nie samej fermentacji. 

 

19 stopni na refermentację jest ok, niektórzy nawet zalecają nieco wyżej żeby zachęcić drożdże do pobudki i dojedzenia cukrów w butelkach. Mówię tu o wstępnej refermentacji która powinna trwać od około 1 do 2 tygodni w temp pokojowych właśnie. Jeżeli piwka mają być spite w miarę szybko, te 19 stopni to też nie znowu taka najgorsza temperatura na przechowywanie, ale na dłuższy leżak zaleca się o wiele niższe temperatury.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.