Jump to content

Skuteczność działania StarSanu na szczep WLP090 (saccharomyces cerevisiae)

Recommended Posts

34 minuty temu, kowalczyka napisał:

To jak się ma do tego cała akcja Don't fear the foam i historie, że jest starsan stanowi pożywkę dla drożdży?

Moim zdaniem jest to prawda i też nie boję się piany. Zauważ że spieniony środek objętościowo zajmuje dużo, ale pozbywając się powietrza z bąbelków okazuje się że jest go pewnie 0.5 może 1ml w butelce. Maksymalnie kilka ml w całym kegu (jak używasz przy kegowaniu). Zatem jak wlejesz piwo to rozcieńczy się i nie będzie przez to aktywny w sensie zabijania. Piana natomiast ma kontakt ze ściankami, ubija wszystko na nich. Co więcej 'StarSan sneaks' przy nalewaniu są po prostu wypychane. Jak wpadły bakterie z powietrza do butelki to piana przy wychodzeniu środka elegancko je wypchnie/ubije. To co zostanie ze środka w butelce to będą jakieś resztki o znikomym wpływie na pH. W wodzie/piwie kwasy są zdysocjonoewane. Czyli w przypadku kwasu ortofosforowego masz jony H+ i resztę kwasową PO4. Reszta kwasowa dla drożdży będzie dobrą pozywką. Jest to mój sposób rozumienia i nie musi być do końca poprawny.

Edited by Daniel()

Dobra robota.

BTW: sprawdzałeś może pH tej wody? Te bańki w marketach mogą zaskoczyć :-)

11 godzin temu, Daniel() napisał:

StarSan rozrabiałem w baniaku 4 litrowym, woda demineralizowana ze sklepu budowlanego.

18 minut temu, sugarsweet napisał:

Dobra robota.

BTW: sprawdzałeś może pH tej wody? Te bańki w marketach mogą zaskoczyć :-)

Kiedyś jak jeszcze nie żal mi było pasków to sprawdzałem wszystko :). Kazda woda demineralizowana miała pH mniejsze od 7. W teorii czysta woda demineralizowana powinna mieć pH 7 (na skutek zjawiska autodysocjacji cząsteczek wody). Ale to tylko wtedy jak jest to czyste H2O. W baniakach masz rozpuszczone powietrze w którym jest również CO2. I to glownie ten gaz odpowiedzialny jest za obniżenie pH wody demineralizowanej. W wyniku reakcji CO2 z wodą powstanie kwas węglowy, który to w kolejnych reakcjach dysocjuje oddając H+, a to obniża pH takiej wody z marketu. W naszym hobby myślę że jest to jak najbardziej akceptowalne :)

Edited by Daniel()