Jump to content

Bimber


akoss3

Recommended Posts

Teraz, akoss3 napisał:

Czy ktoś z was robił zacier ze słodu na bimber/whisky?

Z tego za zaobserwowałem na tym forum po 5-6 latach bytności, to nie rozmawia się tutaj o czynach prawem wzbronionych gdyż potem administrator musi ujawniać IP "panu porucznikowi Sieradzkiemu".

Link to comment
Share on other sites

Niestety destylacja alkoholu w jakiejkolwiek formie bez odpowiednich zezwoleń jest w tym kraju nielegalna :) Prawo nie przewiduje również produkcji "regionalnej", "tradycyjnej", "na własny użytek" itp. 

Link to comment
Share on other sites

W sumie pytanie jest strikte o zacier :D Więc można na nie bez obaw odpowiedzieć. Myślę, że rady o samej destylacji podpadają pod ustawę, a czym się właściwie będzie różniło wyprodukowanie "zacieru" od samego piwa albo wina? Dopóki się tego nie puszcza na maszynę dalej spełnia to normy. Ja sam nie robiłem takiego zacieru ale na branżowych forach związanych z tematem jest kilka przepisów. Polecam użyć za to drożdży piwnych a nie typowo bimbrowych bo jaki produkt przed taki produkt po uszlachetnianiu.

Link to comment
Share on other sites

No to jak można to się wypowiem :)

Możesz zrobić zacier w całości z jęczmienia, będziesz miał wtedy 'single malt'.

Możesz też dodać inne składniki zawierajace skrobie (ryż, płatki, grys kukurydziany, dowolne inne zboża etc.) a enzymy zawarte w jęczmieniu powinny sobie poradzić z rozłożeniem skrobi na cukry fermentowalne. Proporcje słodu do reszty to już kwestia dyskusyjna - jednym z powszechniejszych jest 1 część słodu jęczmiennego na 5 części kukuryczy (grysku kukurydzianego). 

Zacierasz to normalnie jak każde piwo - 60-70C. Tylko musisz zacierać znacznie dłużej, bo proporcja enzymów do skrobu jest znacznie niższa. No i musisz skleikować kukurydzę :)

Fermentujesz drożdżami jakie ci pasują, ale jak pisano powyżej, im lepszy produkt bazowy ty mlepszy finalny. Odradzam serdecznie wszystkie turbo wynalazki - pachną jak zmywacz do paznokci :) 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.