Jump to content

Napowietrzanie słabego piwa, poniżej 10 blg.

Recommended Posts

Jak to jest  z napowietrzaniem słabych piw. Wiadomo że takie piwo szybko przefermentuje i dużo tlenu może zostać. Fermentacja może iść wtedy takim torem jak w starterze, a wiadomo że starter nie najlepiej smakuje. Mam zamiar zrobić grodziskie 8 blg, napowietrzam za pomocą kamienia i nie chciałbym przedobrzyć.

Napowietrzaj normalnie. W starterze natlenienie nie jest tak ogromne jak myślisz, miesza się też po to by odprowadzić gazy z niego. Drożdże w wiadrze zużyją w pierwszej kolejności tlen i potem fermentacja przebiegnie normalnie. Jak się boisz to możesz na piłce natlenić ale to bez sensu moim zdaniem :P

12 minut temu, rob7320 napisał:

Ja co roku robię grodziskie i napowietrzam poprzez potrząsanie fermentatorem i wychodzi dobre piwo zabawa z kamieniem wydaje mi się zbędna . 

Z kamieniem jest raczej wygoda niż zabawa:), Sterylizuje kamień z wężykiem w szybkowarze, puszczam przez filtr strzykawkowy i w tym czasie mogę robić co innego.

51 minut temu, Undeath napisał:

Napowietrzaj normalnie. W starterze natlenienie nie jest tak ogromne jak myślisz, miesza się też po to by odprowadzić gazy z niego. Drożdże w wiadrze zużyją w pierwszej kolejności tlen i potem fermentacja przebiegnie normalnie. Jak się boisz to możesz na piłce natlenić ale to bez sensu moim zdaniem :P

Chodzi mi o to, że przy tak mizernej ilości cukrów fermentowalnych drożdże mogą zużyć najpierw cukry a część tlenu zostaje i wtedy robi się nieciekawie.

No ale skoro nikt nie miał piwa o smaku startera to widocznie moje obawy są bezpodstawne , zrobię rak radzicie.

"Smak startera" to raczej od temperatury fermentacji a nie od natlenienia. Odkąd zacząłem porządnie natleniać brzeczkę, zniknęła większość wad fermentacyjnych.Jeśli masz żyłkę eksperymentatora rozdziel warkę na pół,jedną natleń dziadowsko,drugą połowę "po bożemu" i będziesz miał odpowiedz na swoje pytanie.

1 godzinę temu, Thorgall napisał:

"Smak startera" to raczej od temperatury fermentacji a nie od natlenienia. Odkąd zacząłem porządnie natleniać brzeczkę, zniknęła większość wad fermentacyjnych.Jeśli masz żyłkę eksperymentatora rozdziel warkę na pół,jedną natleń dziadowsko,drugą połowę "po bożemu" i będziesz miał odpowiedz na swoje pytanie.

Mi "smak startera" kojarzy się z kwaśnym, za pierwszym razem myślałem że się zepsuł:). Jest to chyba spowodowane dużą ilością aldehydu który powstaje głównie, jak myślę, w warunkach tlenowymi, ale mogę się mylić. Może kiedyś zrobię eksperyment ale najpierw chciałbym skorzystać z wiedzy bardziej doświadczonych kolegów:)

Edited by sulko