Jump to content

Saaz - chmielenie na zimno


c404

Recommended Posts

Witam

 

Potrzebuje pomocy/porady w sprawie chmielenia na zimno chmielem Saaz. Mianowicie ile proponujecie dodać chmielu i na jak długo ? Poprzednie dwie warki chmieliłem Cascade PL (2017) 50g na 7 dni, a drugą Sybillą (2017) 50g na 5 dnia. W Cascade wyszła MEGA trawa, w Sybilli jest już lepiej, ale i tak "trawka" jest niestety wyczuwalna. Może to specyfika chmielu, może zbyt długo przetrzymałem go w fermentatorze (szczególnie w przypadku Cascade). Brak mi doświadczenia i nie wiem czy wrzucić np. więcej chmielu na 3 dni, czy też Saaz jest na tyle aromatyczny, że wystarczy mniejsza jego ilość. 

 

Z góry dziękuje za pomoc i pozdrawiam.

Link to comment
Share on other sites

Zapewne chmieliłeś zbyt długo w zbyt wysokiej temperaturze. Ewentualnie w za niskiej. Wtedy też wychodzi trawa. Podaj temperaturę piwa podczas chmielenia na zimno. Co do ilości to wszystko zależy jakie chcesz zrobić piwo i jaki efekt osiągnąć.

Link to comment
Share on other sites

Z doświadczenia wiem, że chmiele mniej aromatyczne ("nieamerykańskie") gorzej spisują się w chmieleniu na zimno a niektórzy nawet są zdania, że się do tego po prostu nie nadają. Bardzo często wychodzi łodyga (oczywiście zależy to od konkretnego chmielu). Więc jeżeli już chcesz aby były wyczuwalne i nie oddały aromatów trawiastych to dałbym więcej i na krótki czas (maksymalnie 2 dni). Dodatkowo, jak kolega wyżej pisze, poczytaj o temperaturze podczas chmielenia (ja akurat na to nie zwracam uwagi). W Twoim przypadku 7 dni to zdecydowanie za dużo chociaż niektóre źródła podają te 7 dni jako górną granicę. Ja chmielę maksymalnie 5 dni ale zwykle staram się nie przekraczać 3.

Link to comment
Share on other sites

1 godzinę temu, c404 napisał:

Lato mamy bardzo gorące, tak więc faktycznie chmielenie było przeprowadzane w wysokiej temp. +/- 25-26 st.C.

W takiej temperaturze to odpuściłbym sobie chmielenie na zimno. Jeśli bardzo chcesz spróbować to wrzuć na dzień, max dwa.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.