Jump to content

Grodziskie o zapachu oscypka - infekcja?


smaky78

Recommended Posts

Witam

 

Postanowiłem zmierzyć się z grodziskim i zakupiłem ten zestaw https://www.alepiwo.pl/?produkty/zestawy-surowcow/piwa-swiata/grodziskie.html zapach samego słodu miał lekko wyczuwalną wędzonkę, natomiast gotowe piwo daje dość mocno oscypkiem, przypomina zjęczałe masło  co w piwie daje zapach maślano-wędzony czyli tak średnio powiedziałbym jak na grodziskie, które wędzonkę powinno mieć delikatną i neutralną.  Zacierane było wg przepisu :

64 C 30 min
72 C 30 min
78 C 10 min

 

Dodam jeszcze, że pianę ciężko uzyskać.

 

 

Edited by smaky78
Link to comment
Share on other sites

2 godziny temu, smaky78 napisał:

Z tego co się orientuję to diacetyl może być wywołany poprzez zbyt niską temperaturę fermentacji co tu odpada i poprzez zakażenie bakterią, obstawiam że to u mnie wystąpiło.

Dokładnie odwrotnie. Niska temperatura fermentacji = mniej diacetylu. Ale też wolniejsza jego redukcja przez drożdże. Dlatego pod koniec fermentacji warto ją podnosić. Poza tym zbyt krótka fermentacja lub mało drożdży lub słabej jakości. 

 

Zjełczałe masło to też może być ewentualnie kwas masłowy, ale takie infekcje są bardzo rzadkie. 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Właśnie teraz próbuję ostatnią butelkę tej warki po długim czasie, żadnego oscypka i mleczności/diacetylu nie wyczuwam, piwo jest z wyraźną wędzonością, ale nienachalną, prawie klarowne, lekko zamglone tylko że piana szybko opada, wcześniej była lepsza. Generalnie świetne grodziskie mi wyszło :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.