Jump to content

[Alchemia - Podcast o Piwie] #39: Piwo jako towar luksusowy, Marcin Ostajewski i Chłodzenie Fermentacji


Pierre Celis

Recommended Posts

01:28– Sprawa o tym czy piwo rzemieślnicze to towar luksusowy, o pastry sour i o recepcie na pandemię. 17:05 – Wywiad z Marcinem Ostajewskim z Browaru Fortuna. 01:45:06 – Laboratorium o tym jak i czym chłodzić fermentującą brzeczkę. Jesteśmy na: ? YouTube - ? Spotify - ? SoundCloud - ? iTunes - goo.gl/x4SFYk ? Stitcher - goo.gl/bXXvpK ? TuneIn - goo.gl/aktiyA ?️ mp3 do pobrania z Google Drive - Alchemia - Podcast o piwie Zapraszają: Przemek Iwanek - Piwo i Cydr Mateusz Puślecki - Mazowiecki Oddział PSPD (pspd.org.pl) Olek Hurko - Browar Gliss, Janek Gadmoski - Alderaan Brewery / Browar Monsters (www.fb.com/browarmonsters/)

Przeczytaj cały wpis

Link to comment
Share on other sites

2 godziny temu, bielok napisał:

ja pie%*)#ę.....

No chyba jednak nie.

Tzn. nie sluchalem podcastu ale przy cenach 8-15-30 za butelkę piwa można tak je odbierać. A przynajmniej jako towar nie-pierwszej-potrzrby.

Patrz wpis ElDesmadre:

Nadchodząca wraz z „większym kryzysem” eksplozja bezrobocia, a w dalszej perspektywie być może i hiperinflacja spowoduje bowiem restrukturyzację domowych budżetów w kierunku form skoncentrowanych na przeżyciu. A piwo rzemieślnicze, jak bardzo byśmy go nie kochali, do przeżycia konieczne nie jest. 

http://thebeervault.blogspot.com/2020/04/piekny-zapuszkowany-abedzi-spiew.html

Edited by zasada
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.