Jump to content

Wartość temperatury na termometrze w trakcie zacierania


Recommended Posts

Witam, szukałem informacji odnośnie mojego problemu ale nie znalazłem odpowiedzi. Mam wątpliwości odnośnie temperatury zacierania - posiadam garnek 30 l emalia i kuchenka gazowa, grzeję wodę do 71 stopni by po dodaniu 6 kg słodów w temp 21 stopni całość miała 66. Tak zacieram 60 minut ( oczywiście wszystkie wartości tylko dla przykładu). Po 60 minutach podnoszę do 72 i tu pojawia się mój dylemat - termometr pokazuje różną temperaturę w zależności czy znajduje się przy samym dnie czy w środku a różnica jest dość spora bo nawet 3 stopnie. Jak zatem mierzycie temperaturę? Czy mieszacie cały czas by temperatura się wyrównała? Tak abstrahując oglądałem filmiki na YT z całymi procesami zacierania i termometr jest zawieszony na stałe na jakiejś wysokości i raczej nikt nie miesza.

Link to comment
Share on other sites

18 minut temu, Michał Anioł napisał:

garnek 30 l emalia i kuchenka gazowa, 

Emalia słabo trzyma temperaturę. Musisz co 15 minut, zamieszać całość, sprawdzić temperaturę i podgrzać bo pewnie spadła o 2-3 stopnie. 

Link to comment
Share on other sites

Przy zacieraniu też masz różnice kilka stopni. Na dole możesz mieć i ponad 70C. Jedynie co możesz robić to mieszać nonstop.
Ja staram się trafić w np. 64C i mieszam tak długo aż będzie 66C. Potem z dwie minuty i zostawiam termometr w środku i co 15min sprawdzam co na wyświetlaczu jest. Mam stalowy garnek bardziej trzyma temperature.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.