Jump to content

Wartość temperatury na termometrze w trakcie zacierania

Recommended Posts

Witam, szukałem informacji odnośnie mojego problemu ale nie znalazłem odpowiedzi. Mam wątpliwości odnośnie temperatury zacierania - posiadam garnek 30 l emalia i kuchenka gazowa, grzeję wodę do 71 stopni by po dodaniu 6 kg słodów w temp 21 stopni całość miała 66. Tak zacieram 60 minut ( oczywiście wszystkie wartości tylko dla przykładu). Po 60 minutach podnoszę do 72 i tu pojawia się mój dylemat - termometr pokazuje różną temperaturę w zależności czy znajduje się przy samym dnie czy w środku a różnica jest dość spora bo nawet 3 stopnie. Jak zatem mierzycie temperaturę? Czy mieszacie cały czas by temperatura się wyrównała? Tak abstrahując oglądałem filmiki na YT z całymi procesami zacierania i termometr jest zawieszony na stałe na jakiejś wysokości i raczej nikt nie miesza.

18 minut temu, Michał Anioł napisał:

garnek 30 l emalia i kuchenka gazowa, 

Emalia słabo trzyma temperaturę. Musisz co 15 minut, zamieszać całość, sprawdzić temperaturę i podgrzać bo pewnie spadła o 2-3 stopnie. 

Przy zacieraniu też masz różnice kilka stopni. Na dole możesz mieć i ponad 70C. Jedynie co możesz robić to mieszać nonstop.
Ja staram się trafić w np. 64C i mieszam tak długo aż będzie 66C. Potem z dwie minuty i zostawiam termometr w środku i co 15min sprawdzam co na wyświetlaczu jest. Mam stalowy garnek bardziej trzyma temperature.