Jump to content

Odpowiedni moment na cichą


Nomic

Recommended Posts

Chcąc zebrać gęstwę, zlewamy na cichą i tutaj pytanie.  Przelewam na cichą po unormowaniu się drożdży na dnie, ale staram się (co jest dość trudne do określenia) zlać w tym momencie, zanim dofermentuje do końca, tak by na cichej dofermentowało co skutecznie mniemam usunie zbędne powietrze z fermentora. Słusznie czynię koleżanki i koledzy?

Link to comment
Share on other sites

Ryzykowna sprawa. Raczej lepiej przelać niedługo po zakończeniu fermentacji. Jest szansa,  źe przelanie pobudzi nieco drożdże, jeśli chmielisz na zimno (a pewnie tak, skoro chcesz przelać, by zebrać gęstwę), enzymy z chmielu też pozwolą jeszcze trochę dofermentować piwo.

Lepsze ryzyko utlenienia niż niedofermentowania.

Link to comment
Share on other sites

Trzeba pamiętać, że dość łatwo minimalizować ryzyko utlenienia, napełniając wcześniej fermentor CO2.

Najprostszy generator CO2: butelka PET i balon. do butelki wlewasz roztwórz kwasu (octowy albo cytrynowy), do balonu wsypujesz sodę oczyszczoną. Balon naciągasz na szyjkę butelki, proszek z balonu przesypujesz do butelki, wydziela się CO2, pompuje balon. Wstrząsasz etc. aż będzie pełen i gaz z balonu wylewasz do fermentora.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.