Skocz do zawartości

Mój pierwszy raz - brewkit GERMAN PILS plus Malt extract


andrzej_80

Rekomendowane odpowiedzi

witam,

Mój pierwszy raz - brewkit GERMAN PILS plus Malt extract 

- przygotowałem wszystko według instrukcji na opakowaniu

- drożdże dodałem dopiero gdy temperatura spadła do 22 stopni

 

Wczoraj 05.10.2022 o godzinie 20 skończyłem - dzisiaj rano pojawił się osad (po12h)

 

Czy coś źle zrobiłem czy to jest normalne?

Brak piany

 

 

Proszę o poradę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, andrzej_80 napisał:

witam,

Mój pierwszy raz - brewkit GERMAN PILS plus Malt extract 

- przygotowałem wszystko według instrukcji na opakowaniu

- drożdże dodałem dopiero gdy temperatura spadła do 22 stopni

 

Wczoraj 05.10.2022 o godzinie 20 skończyłem - dzisiaj rano pojawił się osad (po12h)

 

Czy coś źle zrobiłem czy to jest normalne?

Brak piany

 

 

Proszę o poradę

Ja bym fermentował w niższej temperaturze, Gdzie jest ten osad?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zdjęcia

received_526524018995096.jpg

received_828284461536569.jpg

received_1134267250631557.jpg

tak mieszałem 2 minuty 

 

drożdże były razem z brewkitem - i przed wlaniem rozpuściłem w 100ml temp 29 stopni ( było w instrukcji max do 30 stopni ) i po 30min była piana i dopiero wlałem 

20221004_192445.jpg

 

według tego robiłem

20221004_192438.jpg

 

może panikuję i muszę poczekać ale mam inne odczucie i dlatego pytam fachowców

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te instrukcje to jakaś masakra. "Fermentacja trwa 4-8 dni" ?

"Jeśli z rurki nie wydziela się CO2 fermentację uznaje się za zakończoną".

4g cukru na butelkę to już taki limit. Ja dałbym raczej 3g.

Butelkować i używać na froncie w Ukrainie. 

 

Sądząc po temp. fermentacji to są to drożdże górnej fermentacji. Nie wiem jak mocno mieszałeś ale najlepiej napowietrza się jak przelewasz brzeczkę z wys. np metra do fermentora mala strużka poprzez wężyk z garnka. Drożdże czasami mja laga i potrzebują 24-48 godz aby ruszyć. Ale nie wierz instrukcji bo fermentacja kończy się dopiero, kiedy gestosc spadnie do odpowiednio niskiego poziomu i od dobrych kilku dni się nie zmienia. Raczej trwa to 3 tygodnie a nie 4-8 dni.

Edit:

Następnym razem z przepisu idpusc sobie 1kg cukru i zamiast niego dodaj 1,7kg niechmielonego ekstraktu. Poczujesz duża różnice albo od razu przejdz  na same niechmielone ekstrakty i sam zrób warzenie z chmieleniem.

Edytowane przez Glabro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cenne uwagi dziękuję za wskazówki - zaczęło lekko bąbelkowa ?

Już myślałem że wszystko pójdzie do zlewu.

 

"4g cukru na butelkę to już taki limit. Ja dałbym raczej 3g. "

czyli 3g max żeby nie było granatów ?

 

Czy warto dodawać chmielu?

 

"sam zrób warzenie z chmieleniem"

to jest moje marzenie ale najpierw chciałbym się pouczyć  ? zrobię kilka razy na brewkicie i chce dalej rozwijać te hobby

 

Oczywiście będę czekał i sprawdzał poziom cukru do 1BLg - dobrze myślę ?

 

Fajnie, że można pogadać i że szybko odpowiadacie - dziękuję za rady

 

 

Edytowane przez andrzej_80
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, andrzej_80 napisał:

czyli 3g max żeby nie było granatów ?

Nie. Granaty są z butelkowania niedofermentowanego piwa, zakażenia dzikimi drożdżami i dopiero na końcu z dodania za dużej ilości cukru na re-fermentację.

Każdorazowo możesz policzyć ile surowca na refermentację trzeba. Np. w http://www.beer-calc.pl/ileDodacCukru

22 minuty temu, andrzej_80 napisał:

sprawdzał poziom cukru do 1BLg - dobrze myślę

Nie. Butelkujesz gdy zakończy się fermentacja. Przyjmuje się, że zwiastuje to dwu-trzykrotny pomiar bez zmiany wartości. Im więcej uwarzysz, tym więcej wyczucia będziesz miał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, andrzej_80 napisał:

czyli 3g max żeby nie było granatów ?

3g na 0.5l daje juz spore nagazowanie pasujące do pilsa. 4g to już moim zdaniem zbyt nagazowane piwo a jeśli jeszcze piwo byłoby niedofermentowane to na pewno wysadzi butelki.

Godzinę temu, andrzej_80 napisał:

Czy warto dodawać chmielu?

 

"sam zrób warzenie z chmieleniem"

to jest moje marzenie ale najpierw chciałbym się pouczyć  ? zrobię kilka razy na brewkicie i chce dalej rozwijać te hobby

Twój brewkit ma ekstrakt nachmielony przewidziany poziom goryczki na odp. liczbę litrów. Cukier więc wymieniasz na ekstrakt niechmielony. Drugim sposobem jest zakup tylko niechmielonego ekstraktu, chmielu i drozdzy i uzyskasz jeszcze lepszy efekt, przy czym nie jest to wiele trudniejsze.

Godzinę temu, andrzej_80 napisał:

 

Oczywiście będę czekał i sprawdzał poziom cukru do 1BLg - dobrze myślę ?

 

To zależy od ekstraktu początkowego brzeczki, użytych drozdzy oraz sposobu produkcji brzeczki. Wtedy mniej więcej wiesz jaka będzie spodziewana gestosc końcowa. Przy 12plato mniej więcej będą to okolice 2-2.5blg. Ale tak jak pisał zasada na konidc fermentacji sprawdzasz np co 1-2 dni pomiar gęstości i jeśli się nie zmienia i ma te okolice 2-2.5 blg to jest już po wszystkim. Upewnij się też, że temp masz na stabilnym poziomie lub na koniec fermentacji można nawet podnieść. Jak będzie odwrotnie i temp obnizysz to drożdże mogą usnąć i nie dofermentuja brzeczki i błędnie możesz stwierdzić, że skończyła się fermentacja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczekać nigdy nie zaszkodzi - przez 2 dni możesz nie zauważyć niewielkiego spadku. A to dopiero 11 dni fermentacji.

Do refermentacji będziesz używać suchego ekstraktu, tak jak wpisałeś w kalkulatorze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, andrzej_80 napisał:

" Do refermentacji będziesz używać suchego ekstraktu, tak jak wpisałeś w kalkulatorze?"

 

odp. tak będę używał cukru bezpośrednio do butelek

 

To zmień w kalkulatorze "rodzaj cukru" - 235 g zwykłego, "białego" cukru da bardzo wysoko nagazowane piwo. Na granicy ryzyka granatów.

Edytowane przez punix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje kolejny raz za wskazówkę

 

 

1.jpg

 

Mam pytanie czyli do każdej butelki przy takim wyliczeniu jak u góry muszę dodać 1,39g cukru na 0,5litra ?

 

 

I przed momentem zrobiłem kolejny test spadło poniżej 2 Blq i piwo jest klarowne ?

Czyli idzie dobrze ?

Edytowane przez andrzej_80
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, andrzej_80 napisał:

Dziękuje kolejny raz za wskazówkę

 

 

1.jpg

 

Mam pytanie czyli do każdej butelki przy takim wyliczeniu jak u góry muszę dodać 1,39g cukru na 0,5litra ?

 

 

I przed momentem zrobiłem kolejny test spadło poniżej 2 Blq i piwo jest klarowne ?

Czyli idzie dobrze ?

 

Idzie dobrze ale teraz powoli trzymaj kciuki aby przestało już fermentowac ? 2blg to tak idealnie przy takim piwku. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.