Skocz do zawartości

Piana opadła po dwóch dniach


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, w miniony weekend zabrałem się za produkcję swojego pierwszego piwa. Wybrałem brewkit Mangrove Jacks Lucky Goat Pale Ale + 1,2 kg ekstraktu jasny Bruntal. Niestety na starcie nawaliłem i za wcześnie uwodniłem drożdże. Po 30 minutach od uwodnienia brzeczka miała nadal 32*, ale zdecydowałem się zadawać bo bałem się, że mi drożdże umrą w szklance. Początkowe BLG wyszło 11*. Temperatura pomieszczenia gdzie stoi fermentor to 20,5*. Następnego dnia moim oczom ukazała się ładna piana - zdjęcie w załączeniu - a temperatura brzeczki wyniosła 22*. Niestety dzisiaj, czyli po dwóch dniach od rozpoczęcia, piana opadła i wygląda jak na drugim zdjęciu. Czy to jest OK? Wydaje mi się, że piana powinna się trzymać co najmniej kilka dni do ustania fermentacji burzliwej. Czy zaszkodziłem drożdżom tym szokiem temperaturowym? Albo może doszło do infekcji? Będę wdzięczny za wszelkie sugestie.

IMG_0883.jpg

IMG_0895.jpg

Edytowane przez ArtoriasAbyssWalker
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, zasada napisał:

Skończyły fermentację. Teraz sprzątają po sobie. Nie otwieraj wiadra. Trzymaj w tych 20 jeszcze z tydzień po czym zrób pomiar.

Dzięki za odpowiedź. Na serio mogły przerobić cały cukier w niecałe dwa dni? Dlaczego mam nie otwierać wiadra?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki szczep drożdży? Zdjęcia wyglądają prawilnie. Ja tam bym się nie przejmował bólem głowy 11blg to nie jest jakaś turbo gęstość a z mojego doświadczenia wynika że nawet jak temp jest wysoka to jest to tylko jeden ze stresujących czynników. Estrowe (bimbrowe) posmaki mogą się pojawić ale to zależy od gęstości, drożdży, dodatków ph itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, LewySierpowy napisał:

Jaki szczep drożdży? Zdjęcia wyglądają prawilnie. Ja tam bym się nie przejmował bólem głowy 11blg to nie jest jakaś turbo gęstość a z mojego doświadczenia wynika że nawet jak temp jest wysoka to jest to tylko jeden ze stresujących czynników. Estrowe (bimbrowe) posmaki mogą się pojawić ale to zależy od gęstości, drożdży, dodatków ph itd.

Dzięki za odpowiedź :) użyłem drożdży z brewkitu: Standard Ale Yeast 5 g

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie już to widziałeś ale dobrą praktyka jest nie używanie drożdży z brewkitu albo przynajmniej posiadanie 2giej paczki jakby 1 nie wystartowały. Często zdarza się że to co dołączone do kitu jest zleżałe albo źle przechowywane. Mój kolega z poprzedniej roboty tak dwa kity stracił. Ja sam nigdy nie robiłem z zestawów - tylko powtarzam co zasłyszałem. Co do otwierania wiadra ja w tym roku kupiłem (z 2 ręki) fermentator (wiadro) 33l z przeźroczystego plastiku i super to się sprawdza. Co prawda teraz boje się światła i przeważnie trzymam to w worku na śmieci wiązanym od góry na rurce fermentacyjnej ale odwija to się i widać jak na dłoni co i jak. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.