Jump to content

Kocioł zacierno-warzelny. Prośba o poradę

Recommended Posts

Panowie, gdy zacieracie w takim kotle (tu akurat Royal Catering) pozwalajcie brzeczce przelatywać przez ten otwór (na całkowicie otwartym zaworze)? Czy raczej dozujecie przepływ zaworem tak aby brzeczka stała poniżej tego odpływu? Pytam bo zastanawiam sie czy jeżeli zawór jest przykręcony a przepływ mały to czy pompa nie dostaję po dupie....

IMG_20230531_155252.jpg

1 godzinę temu, DavidKaszelmann napisał(a):

Panowie, gdy zacieracie w takim kotle (tu akurat Royal Catering) pozwalajcie brzeczce przelatywać przez ten otwór (na całkowicie otwartym zaworze)? Czy raczej dozujecie przepływ zaworem tak aby brzeczka stała poniżej tego odpływu? Pytam bo zastanawiam sie czy jeżeli zawór jest przykręcony a przepływ mały to czy pompa nie dostaję po dupie....

IMG_20230531_155252.jpg

Przykręcam, ewentualnie bez skręcania napełniam pod rurkę, po 10 minutach opadnie dopuszczam znów. Większego różnicy w wydajności nie zauważyłem

Ja zaślepiam tą zakrętką białą, sito zostawiam jak jest i reguluję moc przepływu. Moim zdaniem pompa mogłaby dostać po dupie gdyby tą rurką przelały się drobinki słodu, a przecież zdarza się, że dostają się one nad górne sito (szczególnie po wsypaniu słodu, gdy montuję górne sito). Generalnie nie zauważyłem większego wpływu na wydajność, a kombinowałem już jak koń pod górę, więc stwierdziłem, że nie ma co szukać kwadratowych jaj. Według mnie też pod kociołek zacier powinien być nieco rzadszy niż w garze, ja stosuję proporcję 4L wody na 1 kg słodu i wszystko działa idealnie bez zapychania, przypalania, czy słabego przepływu, a nawet już pszeniczne i witbier na kociołku były warzone.

Edited by Jastrząb