Skocz do zawartości

Optymalna temperatura dla drożdży T-58 i S-33


Centka

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Jako że ostatnie piwo za bardzo mi nie wyszło przez dodanie drożdży do zbyt ciepłej brzeczki teraz chciałbym się bardziej przygotować. Chciałbym uruchomić 2 fermentory po 20 litrów z brzeczką około 17 BLG. Do każdego zapodam 2 opakowania drożdży. Użyje słodu Pilzneńskiego- receptura z tej strony

Mam pytania co do drożdży T-58 i s-33 (tylko takie dostałem w sklepie)

1) Jak powinna być początkowa temperatura brzeczki a jaka otoczenia 

2) Po jakim czasie podnosić temperaturę i do ilu stopni ?

3) czy przy BLG 17 musze używać 2 paczek jak zaleca producent producent ?

4) Czy mogę piwo pozostawić w pojemniku fermentacyjnym na dłużej (powiedzmy 3-4 tygodnie) i pominąć etap fermentacji cichej 

5) Ostatnie piwo ładnie wygląda, ale pachnie szampanem/energetykiem- jakieś rady co do tych drożdży żeby tego uniknąć

 

pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla T-58 można zacząć od jakichś 18-19°C i powoli podnosić do 22-24 °C (mówimy o temperaturze brzeczki, nie otoczenia).

Na taki baling lepsza byłaby gęstwa, w przypadku zadania suchych dałbym dwie paczki.

Spokojnie możesz zostawić piwo na taki czas. Fermentacji cichej nie pominiesz, co najwyżej nie przelejesz do drugiego fermentora - a to spokojnie można pominąć.

Podasz więcej szczegółów w kwestii poprzedniego piwa? Zasyp, drożdże, temperatura fermentacji? Na szybko obstawiam właśnie zbyt wysoką temperaturę fermentacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To odpowiedź dostałeś już w tamtym temacie - zbyt wysoka temperatura fermentacji.

Drożdże trzeba zadawać dopiero po schłodzeniu brzeczki do temperatury fermentacji, a nawet lepiej 1-2°C poniżej. W trakcie pracy drożdże podniosą temperaturę brzeczki o jakieś 2-4 °C powyżej temperatury otoczenia, więc trzeba mieć to na uwadze.

Warto użyć termometru do pomiaru temperatury (choćby zaizolowana sonda przyklejona na zewnątrz fermentora). Do kontroli temperatury najlepsza jest lodówka, w bardziej budżetowej wersji - pudło styropianowe i chłodzenie butelkami z zamrożoną wodą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.