Skocz do zawartości

W34/70 - zatrzymana fermentacja


Pepis

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

lager o początkowym BLG 12 po jednym tygodniu odfermentował do 9 BLG. Był trzymany w temperaturze 4 st. C (w lodówce).

Podczas drugiego tygodnia fermentacja ustała. Pomiar w drugim tygodniu 9 BLG. Zwiększyłem temperaturę z 4 na 8 stopni.

Po trzecim tygodniu trzymania go w lodówce w nieco wyższej temperaturze ( 8 stopni) cały czas jest 9 BLG.

 

Piwo w smaku bardzo dobre, nic złego się nie wydarzyło, żadnych oznak zakażenia, piana znikoma.

 

Drożdże początkowe to starter z sucharów W34/70. Ilość brzeczki 25 litrów.

 

Czekać dalej czy w jakiś sposób zaregaować?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Minimalna temperatura pracy tych drożdży to 9 st. C. Optymalna 12-15 st. C. Podnieś do 12 na tydzień a potem do 15 st. C.

Piwo jeszcze do odratowania.

Mam nadzieje, że aktualne Blg albo mierzyłeś balingomierzem albo podałeś wynik mierzony refraktometrem po przeliczeniu 🙂

Edytowane przez wizi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, wizi napisał(a):

Minimalna temperatura pracy tych drożdży to 9 st. C. Optymalna 12-15 st. C. Podnieś do 12 na tydzień a potem do 15 st. C.

Piwo jeszcze do odratowania.

Mam nadzieje, że aktualne Blg albo mierzyłeś balingomierzem albo podałeś wynik mierzony refraktometrem po przeliczeniu 🙂

 

 

Faktycznie, według producentra zakres pracy tych drożdży to 12-15 st. Ja zawsze myślałem że 8-12... Mój błąd,

 

BLG mierzone refraktometrem, bez przeliczenia.

 

Teraz tak wrzuciłem to w kalkulator... i wiem że napisałem błędnego posta.

 

Tak naprawdę mój pomiar to był Brix, a nie BLG. Czyli miałem początkowo 12 Bix (czyli 11,54 Blg), a teraz mam 9 Brix (czyli 5,4 Blg). Zgadza się?

 

Tak czy siak, te 5,4 Blg dla pilsa zacieranego na wytrawnie to trochę za małe odfermentowanie chyba?

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Koora napisał(a):

Jeszcze musisz przeliczyć w kalkulatorze odfermentowanie z korektą na alkohol. Mi wychodzi 1,5 blg

Kolega już przeliczył. Choć mi w 2 kalkulatorach wychodzi 6,9 Blg

 

2 godziny temu, Pepis napisał(a):

Tak czy siak, te 5,4 Blg dla pilsa zacieranego na wytrawnie to trochę za małe odfermentowanie chyba?

Za niskie. Zrób tak jak napisałem

Screenshot_20231014-125029-703.png

Screenshot_20231014-125132-418.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. Niska temperatura fermentacji uśpiła drożdże, ale po jej podniesieniu powinny ruszyć. Jak przy 22°C nie ruszą to pewnie termometr przekłamuje albo źle nim mierzysz (na forum były już przypadki wsadzania tylko końcówki termometru full immersion zamiast zanurzenia go aż do mierzonej temperatury)

Edytowane przez wizi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.