Skocz do zawartości

Moje pierwsze piwo IPA - wnioski i pytania do ekspertów.


Rekomendowane odpowiedzi

Witam. 
 

Dziś otworzyłem butelkę mojego pierwszego w życiu piwa. 
 

chciałbym podzielić się tu wnioskami i zadać pytania doświadczonym piwowarom. 
 

Moja IPA powstała na bazie ekstraktu słodowego jasnego z Gozdawy. 
 

Chmielenktore użyłem to Cascade w trakcie warzenia, Citra na ostatnie 10 minut i Amarillo na zimno. 
 

Ekstrakt początkowy to ok 13,7 blg (chociaż myślę że mogło być więcej ponieważ zrobiłem tylko pomiar po warzeniu, natomiast potem już sprawdziłem na kalkulatorze ile dolać wody żeby te ok 14 otrzymać - mój błąd, powinienem też sprawdzić BLG po rozcieńczeniu). 
 

Pieo fermentowało w ok 23 stopniach, przez jakieś 8 dni, potem na 8 zlałem na cichą z chmieleniem, i w butelkach siedziało 10 dni. Stopień nagazowania jest przyzwoity. 

I teraz przechodzimy do pytań do ekspertów. 
 

1. Piwo jest dość ciemne, prawdopodobnie wynika to z tego że na 12 litrów brzeczki, wrzuciłem ok 3l słodu - powinienem pewnie bardziej to rozcieńczyć ale pytanie moje jest takie - czy polecacie do IPY jakieś inne ekstrakty niż gozdawa jasna ?

 

2. Piwo ma przyjemny smak - jestem z niego zadowolony zwłaszcza ze to moje pierwsze piwo a w dodatku w trakcie warzenia brakło prądu w całej wsi i siedziałem jak partyzant z latarką i na szybko warzyłem je na kuchence turystycznej bo indukcja wysiadła - problemem jest zapach - piwo ma jakby taki perfumowy aromat - przykrywa on aromaty chmielowe, drodzy koledzy czym to może być spowodowane ? Czy to diacetyl ? A może zbyt  piwo utleniłem w trakcie zlewania na cichą ? 
 

3. Piwo jest dość mocne jeśli chodzi o woltarz. Dziwi mnie to gdyż jestem niemal pewien że sfermentowało do końca, a z 13,7 blg to tam więcej niż 6 % być nie powinno - balingomierz mam skalibrowany, pytanie czy polecacie do mierzenia ekstraktu refraktometr zamiast cukromierza ? 

4. Wspominałem że smak jest w porządku. Goryczka jest fajna, ale na końcu jest taki kwaskowy finisz - nie cytrusowy jak w typowych IPAch - bardziej taki kwasowy w sensie cierpki , trochę zgrywający się z tym perfumowym zapachem - i tu pytanie jak przy aromacie - co może być tego powodem ?

 

 

Pozdrawiam 

 

Edytowane przez Kamil13216
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Kamil13216 napisał(a):

Ekstrakt początkowy to ok 13,7 blg (chociaż myślę że mogło być więcej ponieważ zrobiłem tylko pomiar po warzeniu, natomiast potem już sprawdziłem na kalkulatorze ile dolać wody żeby te ok 14 otrzymać

Jeśli do brzeczki 13,7 blg dodałeś wody, to blg ci co najwyżej zmalało (przez rozcieńczenie), a nie wzrosło, ale może czegoś tu nie rozumiem, bo chaotycznie napisałeś.

8 godzin temu, Kamil13216 napisał(a):

Pieo fermentowało w ok 23 stopniach, przez jakieś 8 dni

 

8 godzin temu, Kamil13216 napisał(a):

problemem jest zapach - piwo ma jakby taki perfumowy aromat

Nie napisałeś nic o drożdżach. Być może te perfumy to estry powstałe w skutek wysokiej temperatury fermentacji. Jak mówię, nie wiem czym fermentowaleś.

 

8 godzin temu, Kamil13216 napisał(a):

Czy to diacetyl ? A może zbyt  piwo utleniłem w trakcie zlewania na cichą ? 

Diacetyl daje nuty masłowe, jak mawiają. Wątpię natomiast, by utlenienie piwa dało "perfumy" - teoria mówi częściej o "mokrym kartonie", itp.

 

8 godzin temu, Kamil13216 napisał(a):

Piwo jest dość mocne jeśli chodzi o woltarz... z 13,7 blg to tam więcej niż 6 % być nie powinno

Znów nie wiadomo jakie drożdże ani jaki był ekstrakt końcowy, ale nawet jakby ci z 14 zeszło do 2 blg to wiecej jak 6-7 nie powinieneś mieć, więc nie wiem w jaki sposób wyczuwasz różnice. Być może czuć chamski alkohol, co wskazywałoby na również zbyt wysoką temperaturę fermentacji.

 

8 godzin temu, Kamil13216 napisał(a):

balingomierz mam skalibrowany, pytanie czy polecacie do mierzenia ekstraktu refraktometr zamiast cukromierza

Skoro skalibrowany, to powinien dobrze wskazywać  - czy ballingomierz czy refraktometr, aczkolwiek warto porównać odczyt z jakimś drugim sprzętem - mam dwa i kazdy co innego pokazuje. Z drugiej strony, co za różnica - browar to nie apteka :)

 

A ogólnie to temat chyba raczej do działu piaskownicy, a nie tu.

Edytowane przez Dawid Szatan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Dzięki za odpowiedź. 
 

Ekstrakt przed rozcieńczeniem to było coś ok 27 bóg, wartość 13,7 to ekstrakt po rozcieńczeniu. 
 

Co do użytych drożdży, były to drożdże US05. 
 

Piwo fermentowało burzliwie jak i cicho, w temperaturze ok 23 stopni. 
Podobna jest temperatura leżakowania w butelkach. 
 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, Kamil13216 napisał(a):

Piwo fermentowało burzliwie jak i cicho, w temperaturze ok 23 stopni. 

To jest odpowiedź na większość pytań. Ja bym fermentował w okolicach 15°C.

Co do barwy, to przez ekstrakty. Możesz użyć ekstraktu superjasnego, jeśli aktualna barwa Ci przeszkadza. Lub przejść na zacieranie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.