Skocz do zawartości

[WODA] Dyskusje


Makaron

Rekomendowane odpowiedzi

To dlaczego woda pilzneńska ma Ca+ 7ppm?

Pytałem o to Czesa ostatnio. Prawdopodobnie jak w większości browarów to już historia, tzn. nie woda tylko jej używanie w takim składzie.

Muszą ją modyfikować, żeby nie mieć podobnych problemów takich jak Rafał.

Ja na RO samej nie robiłem. Zbijałem twardość prawie do zara dodatkiem CaO. Efekt bardzo dobry tylko czasu dużo to zajmuje. Lepsze RO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też mam chyba ten problem. Robiłem z demineralizowanej i kranowej w proporcji 9:1 i już drugi dzień drożdże nie chcą ruszyć. Czy można coś teraz dodać, żeby im pomóc?

 

Troszkę za późno moim zdaniem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robiłem z demineralizowanej i kranowej w proporcji 9:1 i już drugi dzień drożdże nie chcą ruszyć.

 

I nie ma się co dziwić, woda dejonizowana pozbawiona jest jonów, a jak wiadomo jony dwuwartościowe są niezbędne dla prawidłowej pracy wszelakich enzymów. Dla przykładu jony wapnia poprzez łączenie się z grupami karboksylowymi białek stabilizują ściany komórkowe drożdży i pracę wewnątrzkomórkowych enzymów, dodatkowo stymulują wzrost drożdży, więc warto im zapewnić optymalną ilość jonów dwuwartościowych. Dane literaturowe wskazują, że minimalna ilość jonów wapnia wynosi od 0,25mM (10mg/l) do 0,5mM (20mg/l), a magnezu od 0,65 do 1,7mM (16-40mg/l).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytałem o to Czesa ostatnio. Prawdopodobnie jak w większości browarów to już historia, tzn. nie woda tylko jej używanie w takim składzie.

 

Muszą ją modyfikować, żeby nie mieć podobnych problemów takich jak Rafał.

Jestem w trakcie czytania książki "Water. A comprehensive guide for brewers" (J. Palmer, C. Kaminski). I tam piszą mniej więcej tak (tłumaczenie własne jednego akapitu, bez odniesień do sąsiednich): "Zalecana zawartość wapnia w wodzie do warzenia wynosi 50-150 ppm. Jednak piwo może być skutecznie warzone z większą lub mniejszą od zalecanej zawartości wapnia".

 

Dzisiaj wieczorem zadałem drożdże do Bohemian Pilsnera, którego warzyłem na wodzie z RO z niewielkimi dodatkami soli, celując w profil Pilzna (wg obliczeń w BS2 mam 7.5 ppm Ca). Z obserwacji do tej pory: zacier sam z siebie miał pH=5.7, po dodaniu 2ml kwasu fosforowego 75% spadło do 5.5; brzeczka po schłodzeniu do 11C była klarowna (pierwszy raz ever), starter bez problemu ruszyl w lodowce w ok 6C (1.5 litra, z czego ok 0.5 to byla gestwa - chcialem rozruszac grzyby).

 

Dalsze obserwacje wkrotce

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwaga, będzie trudne:

 

I use nothing but RO from Glacier water machines outside grocery stores and have made some great tasting beers of all styles. Most of the brewers I've met here in Phoenix do the same. I'm not knocking or disputing those that get scientific with mineral additions, but until I run into a style that isn't turning out like I expect, I'm keeping it simple.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to oznacza że " browar to nie apteka " oraz że " jedyne co nas ogranicza to " brzeg garnka" . Jeśli jesteś ciekaw efektów i masz możliwośc to po prostu spróbuj i opisz swoje spostrzeżenia . Bardzo chętni się z nimi zapoznam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwaga, będzie trudne:

 

I use nothing but RO from Glacier water machines outside grocery stores and have made some great tasting beers of all styles. Most of the brewers I've met here in Phoenix do the same. I'm not knocking or disputing those that get scientific with minevral additions, but until I run into a style that isn't turning out like I expect, I'm keeping it simple.

 

Czy fakt, że jest to napisane po angielsku ma byc dowodem na poprawność takiego rozwiązania?

 

Moja woda kranowa jest ektremalnie miękka. Zanim zaczalem dodawać sole, miałem sporo problemów z piwem. Piwo ciężko fermentowało i nie chcialo sie klarowac w butelkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jake, masz możliwość, uwarz piwo na RO, rozlej na dwa fermentory, do jednego dodaj soli w postaci łatwo rozpuszczalnej (np. CaCl2 chodzi głównie o wapń, żeby był na co najmniej 100ppm), podziel się spostrzeżeniami odnośnie szybkości startu fermentacji, samej fermentacji, flokulacji, smaku piwa. Sam jestem ciekawy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

100% RO Glacier water. To samo stwierdzenie powinno wam wystarczyc. W tamtym watku jest tylko JEDEN post wychwalajacy zacieranie w100% RO, gdy reszta uczestnikow zgadza sie co do RO +sole= sukces. Nawet ajdelange (google him) ;)

Do zwolennikow 100% RO: dlaczego jestescie tacy niedobrzy dla drozdzy, co? Sprobujcie sami przezyc 2 tyg. wylacznie spozywajac 100% RO! Jak trakrujecie deozdze, tak one was. O co chodzi? Wywalacie kase na system RO a szkoda wam na kilkadziesiat gramow soli?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do zwolennikow 100% RO: dlaczego jestescie tacy niedobrzy dla drozdzy, co? Sprobujcie sami przezyc 2 tyg. wylacznie spozywajac 100% RO!

Abstrahując od głównego wątku: nawet jeśli do zacieru weźmie się 100%RO, to po zacieraniu już taka nie będzie, bo zostanie wzbogacona minerałami ze słodu, więc porównanie użycia wody demineralizowanej do zacierania z piciem takiej jest chybione.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy fakt, że jest to napisane po angielsku ma byc dowodem na poprawność takiego rozwiązania?

 

Moja woda kranowa jest ektremalnie miękka. Zanim zaczalem dodawać sole, miałem sporo problemów z piwem. Piwo ciężko fermentowało i nie chcialo sie klarowac w butelkach.

Mnie tam obojętne w jakim języku co kto napisał. Ale widocznie dla kolegi Piter ma to znaczenie, że aż zacytował pierwsze lepsze zdanie.

Mając do wyboru opinię "Robiłem trochę piw na czystej wodzie z RO i wiele osób w moim mieście tak robi" z "Piwo na czystej wodzie z RO pewnie wyjdzie kiepskie" oprę się raczej na tej pierwszej, nawet jeżeli będzie napisana po chińsku, co nie znaczy, że zamierzam robić piwo na czystej wodzie z RO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy fakt, że jest to napisane po angielsku ma byc dowodem na poprawność takiego rozwiązania?

 

Moja woda kranowa jest ektremalnie miękka. Zanim zaczalem dodawać sole, miałem sporo problemów z piwem. Piwo ciężko fermentowało i nie chcialo sie klarowac w butelkach.

Mnie tam obojętne w jakim języku co kto napisał. Ale widocznie dla kolegi Piter ma to znaczenie, że aż zacytował pierwsze lepsze zdanie.

Mając do wyboru opinię "Robiłem trochę piw na czystej wodzie z RO i wiele osób w moim mieście tak robi" z "Piwo na czystej wodzie z RO pewnie wyjdzie kiepskie" oprę się raczej na tej pierwszej, nawet jeżeli będzie napisana po chińsku, co nie znaczy, że zamierzam robić piwo na czystej wodzie z RO.

 

Wlasnie ze powinieneś robic piwo na RO, ale modyfikuj ja poprzez dodatek odpowiednich soli do własnych potrzeb. Bedziesz miał dokladnie to co potrzebujesz, kiedy potrzebujesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Woda z domowych instalacji RO nie jest pozbawiona soli mineralnych. Większość jonów wielowartościowych zostaje w odcieku ale wszystkie jony jednowartościowe przechodzą do wody (Na+, K+, Cl-). Część jonów wielowartościowych (Ca++, Mg++) także przechodzi przez membranę i twardość wody z RO nie jest zerowa (około 1-2 stopnie niemieckie)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie w wodzie z RO po jednej kropli z testera zrobiło się zielono, na kranówie 15 musiałem kapnąć. Tyle że mam jeszcze to złoże żywiczne czy jak tam to się nazywa. Ponoć ma dodatkowo demineralizować wodę.

Edytowane przez Mariusz_CH
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.