Skocz do zawartości

Zatrzymana fermentacja w piwie z ekstraktów


Patronat

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Około 5 tygodni temu nastawiłem swoje pierwsze piwo z ekstraktów. 

Wybrałem pszeniczniaka

2x1.7 Wes pszeniczny płynny

15g Hallertauer Hersebrucker

Drożdże FM41 Gwoździe i Banany

 

Drożdże zadałem w temperaturze 18 stopni bez robienia startera (na forum przeczytałem opinie że wychodzi na spokojnie bez).

Na starcie piwo miało ok 12blg

Piwo w fermentatorze stało w styropianowym pudełku i temperatura obniżyła się przy użyciu butelek z zimną wodą do temperatury ok 13 stopni a następnie powoli rosła do ok 20 stopni w których już ją tak zostawiłem. Po 2 tygodniach piwo odfermentowało do 6blg. Od tego czasu sprawdzałem je codziennie i nic się nie zmieniało. Zaniepokojony postanowiłem dolać drugie opakowanie drożdży FM41 które posiadałem (te zrobione ze starterem z bycia 2 dni po terminie) lecz po kolejnych dwóch tygodniach nic to nie dało. Próbowałem też podnosić temperaturę do 23 stopni.

 

 Do sprawdzaniu ekstraktu używałem kalibrowanego refraktometru.

 

Moje podejrzenia to:

1. Za mało napowietrzona brzeczka.

2. Brak startera dla pierwszej partii drożdży.

3. Za bardzo zjechałem z temperaturą i drożdże nie mogły się namnożyć.

Ale tak naprawdę nie znam odpowiedzi

 

Moje pytanie to jaki był powód tak dużego niedofermentowania oraz co z tym zrobić:

a) kupić suche drożdże WB-06 które może wyżrą pozostały cukier i zostanie może nienajlepsze ale pijalnie piwo

b) próbować ożywić poprzednie drożdże jakąś dodatkową pożywką lub innym sposobem

c) przelać i liczyć że drożdże przynajmniej zjedzą dodatkowy cukier w butelkach 

d) wylać :c

 

Z góry przepraszam za wszelkie podstawowe błędy ale prowadził długi research na własną rękę i mam sporo niepewności więc szukam możliwej pomocy. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Patronat napisał(a):

 

 

 Do sprawdzaniu ekstraktu używałem kalibrowanego refraktometru.

 

 

A doczytałeś, że to wskazanie przefermentowanego piwa należy skorygować ?

Bo jeśli nie, to kosztowało Cię to zmarnowaną fiolkę FM41 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie wiedziałem o potrzebie skorygowania wskazań refraktometru. Szukając informacji musiałem albo przeoczyć albo bardzo źle szukać. Dziękuję bardzo za radę i informacje. Może i zmarnowałem fiolkę i smak piwa ale przynajmniej mam doświadczenie na następny raz. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.