Skocz do zawartości

Piwo pszeniczne (Weizen )pare pytan.


marcus

Rekomendowane odpowiedzi

Czyli jak się bardzo postaramy, to zrobimy takiego weizena jak w browarze restauracyjnym? ;)

 

to jest śliski temat jeśli chodzi o jakość piwa w browarze restauracyjnym. Jedno to fakt że nie możesz mieć błędów technicznych - niedomyć tanku z chemii, wpuścić zakażenia, nachmielić weizena jak pilsa.... ale to jest oczywiste.

W browarze restauracyjnym bardziej od sędziów liczą się klienci. Co z tego że będzie można sobie plakatami wytapetować ściany jak browar nie będzie miał klientów i upadnie. To co się teraz dzieje na rynku browarów restauracyjnych to jest zgroza i strach patrzeć co będzie dalej.

 

Wiesz coder że browar restauracyjny to inna bajka, jak się robi po kilka- kilkanaście warek pszenicy na miesiąc to możesz sobie poeksperymentować i dojść do najlepszego ustawienia. Na WBkach da się zrobić poprawną pszenicę, ale do bardzo dobrej jeszcze będzie jej brakować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zrobiłem z 5 piw pszenicznych i żadne mi nie wyszło tak jak należy a stosowałem płynne świeże niby dobre drożdże. W związku z tym trochę się zniechęciłem do tego stylu. Chętnie poczytałbym, co ma do powadzenia Dagome bo teoria teorią a praktyka w domowym piwowarstwie może być trochę inna. Piwo wg mnie nie jest łatwe i nie ma co negować czyichś prób radzenia sobie z tym stylem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja również nie jestem ze swoich pszenic zadowolony przy czym najsmaczniejsza wydaje mi się wyszła na WB-06. Tym razem też zrezygnowałem z płynnych na rzecz suchych. Zacząłem fermentować w 17C i po półtorej doby intensywnej pracy pobrałem odrobinę na spróbowanie i smakowało lekko przyprawowo. Postanowiłem podnieść temperaturę co stopniowo czyniłem przez cały dzień aż do 20,5C. Dzisiaj spróbowałem odrobinę i faktycznie pojawiają się te nieszczęsne banany (i w zapachu i w smaku) 12,5/6Blg i pracuje dalej. Chociaż nie umiem powiedzieć czy bez mojej ingerencji też by się nie pojawiły :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dokładnie. Jedna dobra, kolejnych 7 coraz gorsze. :(

Mi jeszcze zadna nie wyszla :( Testowalem zacieranie wg. przepisow z wiki, korzystalem z wb-06, danstar munich i plynnych wlp.

Piwa fermentowane miedzy 18-21C w zaleznosci od warki, zacierane z wysladzaniem oraz BIAB.

Edytowane przez JakubS
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy nie trafnym było by spostrzeżenie, że każda następna była przekombinowana chęcią osiągnięcia ideału?

Ciekawił mnie aspekt poruszonego zacierania z przerwa maltazowa - teoria jakże piękna i logiczna. Z tego co wyczytałem to próbowały oficjalnie dwie osoby. Pierwszym nie udało się nic osiągnąć, a drugi nie pochwalił sie osiągnięciami (domniewam że również mu się nie udało). Więc tak jak by to straszenie drożdzaków glukozą i niższą temperaturą zadania nic za bardzo nie daje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam skromne doświadczenie ale się wypowiem.

Na 5 moich warek ze słodów 3 z nich to były piwa pszeniczne; wiem że nie jest to łatwe piwo ale bardzo je lubię.

Pierwsze dwa (na wb-06) były pijalne ale miałem w nich posmaki tektury, co potwierdziło jury na III Poznańskim Konkursie ( mimo to 6 miejsce :) )

Natomiast ostatnie zrobiłem na Wyeast 3068, zacieranie dekokcyjne. Od tygodnia w butelkach, jedną butelkę już otworzyłem i jest rewelacyjne a bananów chyba aż za dużo.

Dodam że we wszystkich 3 miałem wyraźne banany. Fermentowałem zawsze w temp. 21 st.

 

Myślę więc, że nie należy się zniechęcać tylko kombinować i próbować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Anteks, nie chodzi o mnie. Chodzi o poziom merytoryczny tej dyskusji.

 

Anteks, to z kolei do mnie. Drastycznie zaniżyłem poziom merytoryczny tej dyskusji. Apeluję do Admina o skasowanie moich postów. Proponuję też dołożyć uwagę do regulaminu mówiacą o tym, że: żółtodzioby ze stażem mniejszym niż 50 warek mają jedynie prawo do zadawania głupich pytań typu: "przestało bulkać...co robić?" a dzielenie się z innymi ich MIERNYMI I NIC NIE WNOSZĄCYMI doświadczeniemi jest zabronione!!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lukas weź trochę na wstrzymanie, zrobiłeś jedną warkę która Ci jako tako wyszła i już wyjeżdżasz z tekstem "tu masz przepis na murowaną pszenicę, zrób tak na pewno wyjdzie zajebista".

 

Ja zrobiłem kolo 15 warek pszenicy w domu, testując 6 różnych szczepów drożdży i ponad 15 warek pszenicy w browarze rzemieślniczym i mimo że dotrzymywałem procedur to piwa i tak wychodziły różne.

 

jakbyś wyjechał "a może spróbuj tak, ja zrobiłem ostatnio w ten sposób, co prawda to moja pierwsza warka pszenicy, ale efekty są więcej niż zadowalające" to nikt by tego nie krytykował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to Gold experty zmieszały mnie z błotem................ Dziękuje Wam bardzo :)

To zazdrość z powodu, że piwo Ci wyszło :)

Oby nie zadziałała w tym przypadku prawda ogólna, że 'przyszedł i zrobił, bo nie wiedział że się nie da' :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to Gold experty zmieszały mnie z błotem................ Dziękuje Wam bardzo :)

Nie bierz już tak tego do siebie. Jak wspomniał Wiktor, gdybyś użył innego języka, to nikt by się nie czepiał. Zrozum, że tutaj bardzo doświadczeni piwowarzy kombinują z przerwą maltazową, temperaturą fermentacji, próbują różnych szczepów drożdży a i tak raz im wyjdzie, a raz nie (albo nawet siedem razy nie ;) ). Jest w tym roku w Żywcu kategoria HW, dlaczego nie masz spróbować? Tam dowiesz się całej prawdy o swoim piwie. Tak czy inaczej - niech banany będą z Tobą :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie dawałem żonie spróbować hefeweizena na WB-06 po prawie skończonej burzliwej i ku mojemu zdziwieniu pierwsza rzeczą która powiedziała to to, że pachnie bananami, a nie lubi piw pszenicznych i nie ma pojęcia jaki zapach powinien być. Także jestem dobrej myśli, że nic się nie zmieni do degustacji już z butelek :-D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.