Skocz do zawartości

Jak sprawdzić czy starter z mieszadła magnetycznego jest już gotowy?


kopyr

Rekomendowane odpowiedzi

  • 3 miesiące temu...

Odświeżam stary wątek.

 

Dzieki uprzejmości kolegi mcpol1 może w przyszłości stane się posiadaczem mieszadła magnetycznego. Planuje go używać przede wszystkim do lagerów. Czy do przygotowania odpowiedniej populacji drożdży do piwa 12 BLG dolnej fermentacji wystarczy erlenmajerka 2 litry? Czy trzeba kombinowac i szukać czegoś większego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Planuje go używać przede wszystkim do lagerów. Czy do przygotowania odpowiedniej populacji drożdży do piwa 12 BLG dolnej fermentacji wystarczy erlenmajerka 2 litry? Czy trzeba kombinowac i szukać czegoś większego?

 

Zależy jakiej wielkości warka, czy drożdżaki świeże czy po terminie :D. Polecam zamiast kolby albo duży słoik taki jak na ogórki (pojemność coś koło 3l) lub zakup damy 5l w jakimś markecie. U mnie w OBI takową można dostać za niecałe 20 pln.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakładając że masz do dyspozycji 100 mil. komórek z np Actiwatora to starter powinien wynosić 1l, ale przecież wiemy że w saszetce nie ma dokładnie tylu komórek więc robimy starter większy. Ilość komórek w paczce można sobie wyliczyć "na oko" w Beer Smith 2 na podstawie daty produkcji saszetki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. Problem w tym, że praktykuję ( przez wielu potepiane ) namnażanie drożdży suchych... Szczerze mówiąc błędnie mniemałem, że początkowa ilosc komórek nie ma znaczenia i że drożdże zawsze namnażają się do objętości brzeczki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakładając że masz do dyspozycji 100 mil. komórek z np Actiwatora to starter powinien wynosić 1l, ale przecież wiemy że w saszetce nie ma dokładnie tylu komórek więc robimy starter większy. Ilość komórek w paczce można sobie wyliczyć "na oko" w Beer Smith 2 na podstawie daty produkcji saszetki.

 

Ja bym poszedł inną drogą.

Bym namnażał na 2 razy. Czyli 1L po 2 dniach odlał klarowny płyn znad osadu drożdżowego i kolejny 1L.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. Problem w tym, że praktykuję ( przez wielu potepiane ) namnażanie drożdży suchych... Szczerze mówiąc błędnie mniemałem, że początkowa ilosc komórek nie ma znaczenia i że drożdże zawsze namnażają się do objętości brzeczki.

 

 

Zależy. Jeśli chcesz użyć 1/3 paczki drożdży suchych na warkę 20L ok 12Blg. To starter będzie dużo lepszym pomysłem niż brak startera. Ale jak chcesz tylko rozruszać drożdże suche i zużyć całą paczkę na nie to robisz piwu szkode.

 

PS

 

Na sam koniec. Naprawdę używanie skosów jest proste. Jeśli ktoś robi startery i nie ma infekcji, to skosy są naprawdę dobrym pomysłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym poszedł inną drogą.

Bym namnażał na 2 razy. Czyli 1L po 2 dniach odlał klarowny płyn znad osadu drożdżowego i kolejny 1L.

 

Dokładnie tak właśnie robię :) ale nie chciałem koledze robić mętliku. Gdzieś na forum było żeby nie katować od razu drożdży duża ilością brzeczki tylko namnażać stopniowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To skoro już moja skromna osoba pojawila się w watku a mieszadlo jest gotowe i dziala to zadam pytanko. Może troche glupie ale jestem calkowitym laikiem w tym temacie. Zatem: ustawiając starter na mieszadle, jak szybko powinno się ono krecic. O ile w wodzie wszystko widać tak w brzeczce już może być gorzej. Powinien być wir w brzeczce, jeśli tak to jak duży? Czy może raczej powinno być wszystko w ruchu delikatnie się mieszac?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powinno być jakieś 200rpm - tyle wystarczy do napowietrzenia. W zależności jak duży masz starter to wir się będzie tworzył bądź nie. Możesz ustawić tak, żeby był lekki wir, ale żeby nie biło piany :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej jeżeli jest wir do samego dna. Następuje wtedy najlepsza wymiana tlenu z brzeczką.

Jak nie uda się tego osiągnąć (bo najczęściej wypada magnesik z powodu zbyt dużych obrotów) to i samo powolne mieszanie da lepszy efekt niż ręczne napowietrzanie poprzez wstrząsanie co jakiś czas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na ponad 2 ltr wody podczas próby na sprzecie takim jak w galerii uzyskalem wir do polowy kolby, no może ciut większy, tyle ze nie mam oryginalnej paleczki a jedynie samorobke. Myślę wiec ze nie będzie źle. Dzieki za podpowiedz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to ciekawe, ktos (obstawiam wiktora) pisal ze wir do dna nie jest pożądany.

Wysłane z mojego MT11i za pomocą Tapatalk

Nie wziąłem pod uwagę, że u pozostałych piwowarów może tworzyć się piana. U mnie nie uświadczy się takiego zjawiska :/

Jak mam wir do samego dna to wciąga całe 'bąble' powietrza do brzeczki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.