Jump to content

skrobia w piwie - czy to problem


Recommended Posts

Po dyskusji jaka się rozpętała w wątku o warzeniu z parzeniem słodów zacząłem się zastanawiać jaki wpływ na jakość/smak/trwałość piwa może mieć obecność w nim skrobi?

Przecież np. do takiego witbiera czasami pod koniec zacierania dodaje się specjalnie mąki, żeby zmętnić piwo, a piwo jest ok.

Być może małe ilości (łyżka mąki, czy też to co się przedostanie przy zaparzaniu słodu) rzeczywiście nie przeszkadzają piwu?

Co o tym myślicie?

Link to comment
Share on other sites

W jednym piwie miałem skrobię - nie sklarowało się do końca, ale w smaku nie wyczułem niczego, o co mógłbym winić skrobię. Mogło nie zdążyć się rozwinąć, bo u mnie piwo długo nie stoi. :(

Link to comment
Share on other sites

Jedyna ewidentna infekcja jaką miałem (wyraźny glutowaty kożuch w butelkach) rozwinęła się w piwie ze skrobią. Smaku nie zepsuła, ale wyglądało to nieapetycznie. No i mimo blisko 10 miesięcy spokojnego stania w piwniczce ostatnie butelki wciąż były mętne jak żur.

Link to comment
Share on other sites

Kolejny mit :rolleyes:

za mętność piwa odpowiadają koloidy białka anie skrobi.

Cząstki skrobi są bardzo duże więc opadają na dno pojemnika. W wicie jest dużo pszenicy a tym samym duuuużo biała.

Link to comment
Share on other sites

Znalazłem w Kunze (str 175):

Jeśli brzeczka z jodem zmienia zabarwienie, nie jest scukrzona. Mówi się wtedy o niebieskiej warce i powstaje piwo ze skrobiowym zmętnieniem, gdyż większe dekstryny są nierozpuszczalne.
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
  • 5 years later...

Skrobia to cukier o gęstości ok. 1,5 g/cm3. Woda ma gęstość 1 g/cm3. Skala Ballinga mierzy gęstość roztworu cukru. W związku z tym każdy cukier gęstszy od wody podwyższa wskazania cukromierza.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.