Jump to content

Górale będą produkować piwo "Zadyma"


Recommended Posts

Wkrótce każdy turysta jadący z Krakowa do Zakopanego za obowiązkowy punkt podróży uważał będzie wizytę w nowo budowanej karczmie "Zadyma" w Szaflarach. Mieczysław Furczoń właściciel lokalu postanowił bowiem, że właśnie tutaj stanie pierwszy na Podhalu browar restauracyjny. Czy już wkrótce Szaflary staną się więc drugim Żywcem lub Tychami?

 

- Absolutnie nie - śmieje się , biznesmen budujący karczmę z browarem. - To nie ta sama skala no i oczywiście... smak. O ile bowiem nigdy nie dorównamy w wielkości produkcji polskim potentatom, tak oni

nie dorównają nam jeśli chodzi o jakość piwa. U nas będzie ono bez porównania lepsze - produkowane naturalnie - ale co ważne... nie droższe. Planuję bowiem, że cena kufla będzie oscylować wokół 7 złotych.

 

Jak dodaje góral tygodniowa produkcja piwa, które "ugotują" jego pracownicy nie będzie większa nić 500 litrów. Tylko tyle bowiem mogą pomieścić kadzie gastronomiczne, które staną w jeszcze nie wykończonym budynku karczmy. - Chciałbym zaznaczyć, że ja nie buduję browaru tylko karczmę! A że będzie tutaj wytwarzane piwo to tylko taki atrakcyjny dodatek. Zresztą nie jedyny.

 

Również chleb, który będą jeść goście, będzie wypiekany na miejscu - chwali się Furczoń.

 

Choć na budowie nie ma jeszcze instalacji do ważenia piwa wiadomo już jakiego typu ono będzie.

- Możemy produkować piwo praktycznie każdego gatunku i na początku tak właśnie będziemy robić. Będzie więc: Lager, Pils, piwo ciemne czy czerwone - wylicza góral. - Dopiero po pewnym czasie zobaczymy jaki gust mają nasi klienci i wówczas wyspecjalizujemy produkcję. Wiem jednak że na pewno będziemy "gotować" jedno piwo specjalne, o smaku miodowym. To będzie hit!

 

Piwo z Szaflar będzie nosiło nazwę identyczną jak karczma czyli "Zadyma". Jak zapewnia przyszły restaurator każdy prawdziwy piwosz, który zawita w jego progi od razu rozpozna, że ma do czynienia z piwnym rarytasem. Niestety początkowo "złociste z pianką" dostępne będzie jedynie na miejscu. Właściciel zapowiada jednak, że już po kilku miesiącach zastanowi się nad możliwościom butelkowania piwa i jego sprzedaży jako "lokalnej pamiątki".

 

- Jestem zachwycona pomysłem, by ważyć u nas piwo. To na pewno rozsławi Szaflary. Może wreszcie turyści będą tu przystawać, a nie tylko przez naszą wioskę przejeżdżać - mówi Anna Bobak sąsiadka przyszłego browaru.

http://www.gazetakrakowska.pl/stronaglowna/406344,gorale-beda-produkowac-piwo-zadyma,id,t.html

Link to comment
Share on other sites

...Choć na budowie nie ma jeszcze instalacji do ważenia piwa wiadomo już jakiego typu ono będzie...

... Jestem zachwycona pomysłem, by ważyć u nas piwo...

:beer:

Link to comment
Share on other sites

się czepiacie, a może rzeczywiście jak już ugotują to je zważą :beer:

 

ważne, że będzie tam (na pewno) "gotowane" wyjątkowe, specjalne, takie jakiego polski rynek piwoszów nie widział - miodowe!

Link to comment
Share on other sites

fakt faktem że mało bywam, ale jeszcze w browarze restauracyjnym miodowego nie widziałem

Link to comment
Share on other sites

Spiż we Wrocławiu serwuje miodowe chyba od momentu powstania

Nie od początku. Pierwsze Miodowe o ile się nie mylę powstało w poznańskiej Brovarii.

Link to comment
Share on other sites

Dziennikarz nie musi wiedzieć jak się pisze "warzyć".... Ale z treści wynika, że sam "Brewmaster" z Szaflar z pewnością też tego nie wie. :P

A tak przy okazji czy ktoś mi wytłumaczy na czym ma polegać "hit" piwa miodowego ??

Czepili się kolejnej mody na rynku... :)

Link to comment
Share on other sites

Kolejny browar restauracyjny - super, im ich więcej, tym lepiej dla nas, konkurencja zawsze wiąże się z poprawą jakości.

Nie rozumiem tylko tego zwariowania na punkcie miodowych... Ostatnio większość znajomych, ilekroć temat schodzi na piwo, to właśnie tylko miodowe wychwala...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.