Skocz do zawartości

Łączenie dwóch szczepów drożdży


Rekomendowane odpowiedzi

Jak w temacie mam zamiar połączyć dwa szczepy drożdży dolej fermentacji i podać je do BF czy ktoś już coś takiego robił i czy warto? Proszę o wypowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poruszyłeś temat nad którym wczoraj myślałem. :)

Zastanawiałem się czy nie uwarzyć California Common z dolniakami na starcie i po np. czterech dniach jub od razu dodać Danstar Nottingham i przenieś do ok. 18°C ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Między drożdżami lagerowymi nie ma aż tak wielkich różnic, żeby dało to jakiś zauważalny efekt. Tak sądzę.

 

Cytując Woody Allena "Iliady nie napisał Homer tylko inny Grek o imieniu Homer" ;)

 

Zmieszanie neutralnych smakowo drożdzy z neutralnymi smakowo drożdzami w odpowiednich dla nich temperaturach da coś pośredniego między neutralnym smakiem a neutralnym smakiem, ale mogę się mylić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Między drożdżami lagerowymi nie ma aż tak wielkich różnic, żeby dało to jakiś zauważalny efekt. Tak sądzę.

 

oj są. Munichy sa całkiem inne niż Czech pilsy a jeszcze inne niż Bavariany. Różnica spokojnie wyczuwalna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W browarze Weihenstephaner stosowano kiedyś do fermentacji lagerów dwa szczepy drożdży: pyliste i kłaczkujące. Niedługo po wyprowadzeniu szczepu W34\70 zrezygnowano tam z używania mieszanek drożdży. Nie wiem jak wpłynęło to na smak, bo dobór tych drożdży podyktowany był głównie podobno zdolnościami do przystosowania się w fermentacji ciśnieniowej.

 

Mieszać szczepy można, choć akurat w przypadku dolniaków nie spodziewałbym się jakichś fajerwerków :P. Jednak jest pewien problem: aby uzyskać mieszankę o znanym stosunku składników (drożdży), należy prowadzić dla nich oddzielne propagacje i mieszać je dopiero przed zadaniem do brzeczki. Wzrost poszczególnych szczepów jest niejednakowy, i jak wspomina Jacer, może się zdarzyć, że w przypadku namnażania mieszanki, możemy przypadkiem uzyskać drożdże zdominowane przez jeden szczep.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak czy siak podalem juz drozdze za jakies 4-5 dni podam drugi szczep drozdzy zobaczymy co z tego wyjdzie ciekaw jestem jaki bedzie smak w piwie juz zabutelkowanym nadmienie ze bede sie opieral na bazie czterech warek uwarzony w ten sam sposob tzn zasyp temp fermentacji ilosc chmielu wszystkie czasy takie same poprostu wszystkie identyczne. Jezeli macie takie zyczenie to moge wszystko opisywac w tym temacie. Uwazam ze temat tej dyskusji jest dosc ciekawy od dwoch miesiecy o tym myslalem i wlasnie nadszedl ten czas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak czy siak podalem juz drozdze za jakies 4-5 dni podam drugi szczep drozdzy zobaczymy co z tego wyjdzie ciekaw jestem jaki bedzie smak w piwie juz zabutelkowanym nadmienie ze bede sie opieral na bazie czterech warek uwarzony w ten sam sposob tzn zasyp temp fermentacji ilosc chmielu wszystkie czasy takie same poprostu wszystkie identyczne. Jezeli macie takie zyczenie to moge wszystko opisywac w tym temacie. Uwazam ze temat tej dyskusji jest dosc ciekawy od dwoch miesiecy o tym myslalem i wlasnie nadszedl ten czas.

Ja bym miał życzenie, żeby pisać ze znakami przestankowymi (przyp.: przecinek, kropka itp.), coby post był zrozumiały.

 

Moim zdaniem lepiej by było podzielić tę warke na dwie i do jednej dodać drugi szczep. Wtedy będziesz sobie mógł porównać efekty.

Bardzo sensowne rozwiązanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nadmienie ze bede sie opieral na bazie czterech warek uwarzony w ten sam sposob tzn zasyp temp fermentacji ilosc chmielu wszystkie czasy takie same poprostu wszystkie identyczne
własnie te warki byly szczepione kazda innymi drozdzami ale jednego typu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...

Odkopię temat. Przymierzam się do warzenia Portera Bałtyckiego 22 Blg. W czwartek planuję przelać na cichą wiedeńskiego lagera 12 Blg i gęstwę po nim zadać właśnie do tego portera. Z tego co czytałem to ilość drożdży w tej gęstwie może być niewystarczająca do przefermentowania tak mocnego piwa dolnej fermentacji. I tutaj pytanie: czy można dodać po rehydratacji saszetkę drożdży S-23? Tylko takie mam lagerowe, ale pojęcia nie mam, czy w ogóle można łączyć gęstwę ze świeżymi drożdżami i do tego dwóch różnych szczepów :/ ma ktoś doświadczenia w tym temacie? Jakieś rady jak to wszystko rozwiązać, żeby było dobrze? :) Zestaw obliczony jest na 15l i pewnie tyle będę chciał uzyskać. Z góry dzięki za pomoc :)

Edytowane przez BuDeX
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kalkulator wylicza dla piwa 22°Blg i 15l - ~250ml świeżej gęstwy Powinnineś tyle uzyskać z lagera wiedeńskiego.

 

Jeśli planujesz warzyć portera za ciągu tygodnia-dwóch, to przedłuż poprostu burzliwą lagerowi wiedeńskiemu, tak żeby dzień po (lub w tym samym dniu) zlaniu na cichą zadać od razu gęstwę do portera.

 

Co do łączenia drożdży się nie wypowiem, nie ma doświadczenia w tym temacie.

Edytowane przez WiHuRa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli planujesz warzyć portera za ciągu tygodnia-dwóch, to przedłuż poprostu burzliwą lagerowi wiedeńskiemu, tak żeby dzień po (lub w tym samym dniu) zlaniu na cichą zadać od razu gęstwę do portera.

 

No właśnie planuję tak to ustawić, żeby w czwartek zlać wiedeńskiego na cichą, a w piątek warzyć portera. Skoro kalkulator tak wylicza to nie będę się sprzeczał :) Wyczytałem na forum (może błędnie), że dla tak mocnego piwa dolnej fermentacji może to nie być wystarczająca ilośc. Zobaczę ile uda się tej gęstwy zebrać i dla spokoju zadam z małym okładem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.