Skocz do zawartości

MauriBrew WEISS - Y1433 kontra WB 06


Lukas

Rekomendowane odpowiedzi

Planuję kolejną pszenicę na sobotę. Warka 50 l. Połowę chcę zadać WB06 a połowę MauriBrew WEISS - Y1433. Czy ktoś testował te drugie drożdże? Daje takie same posmaki co WB06?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam pytanie do WB06 jeżeli kolega pozwoli :) . Wiele osób radzi, ze względu na ich duża "żarłoczność" robić krótką przerwę w 62st lub nawet jej nie robić. I nasuwa się mi pytanie czy ktoś tak zrobił? Jeżeli tak to proszę się podzielić wynikami eksperymentu. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie fermentuje pszeniczne na Wb-06 zacierane na lenia w ok 67 °C , zobaczymy do ile zejdzie. Zacierane 30/20 schodziły do 2 °Blg bez problemów.

 

Zacierales juz moze wczesniej pszenice wg. tego schematu? Pytam bo moje ostatnie podejscie do pszenicznego zacieranego w ten sposob skonczylo sie piwem malo podobnym do pszenicznego.

Zero bananow, gozdzikow czy balonowki ... Calosc fermentowana w ~20C. Rowniez uzylem WB-06. Jesli jest to powtorka czegos wczesniej sprawdzonego to poprosilbym o recepture :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam pytanie do WB06 jeżeli kolega pozwoli :) . Wiele osób radzi, ze względu na ich duża "żarłoczność" robić krótką przerwę w 62st lub nawet jej nie robić. I nasuwa się mi pytanie czy ktoś tak zrobił? Jeżeli tak to proszę się podzielić wynikami eksperymentu. ;)

Robiłem już dwie pszenice bez maltozowej. Piłem na razie tylko jedna, bo drugą wczoraj dopiero zabutelkowałem. Pierwsza pszenica zeszła mi z 12oBlg do 3,5oBlg, była bardzo dobra. Ta pszenica którą teraz zabutelkowałem próbowałem w niedzielę przed butelkowaniem i też się zapowiada całkiem nieźle, z 11oBlg zeszła mi do 2,5 oBlg. W obydwóch pszenicach wyczuwalne banany. Goździki nie wiem jak pachną :) także nie wiem czy są ;) Przydało by się teraz zrobić pszenicę z maltozową żeby mieć jakieś porównanie. I nie wiem czemu, ale mam niższą wydajność przy takim zacieraniu.

Edytowane przez Afghan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Banany i goździki nie pochodzą od sposobu zacierania, albo pochodzą w znikomym stopniu (spróbujcie zadać część brzeczki innym szczepem drożdży np s04, to zobaczycie banany ;))

 

Goździki, to fenole, tworzą je drożdże z kwasu ferulikowego, który można uzyskać ze słodu podczas przerwy ferulikowej właśnie (~44°C).

 

Banany znów najłatwiej uzyskać utrzymując wysoką temperaturę fermentacji - ale to znów ma efekty uboczne w postaci fuzli (i stukania w dekielek, i kaców dnia następnego). Podobny efekt ma stresowanie drożdży poprzez dodanie ich minimalnej ilości, ale tak, żeby wystartowały. Albo zastosować płynne (podobno najskuteczniejsze)

 

Na WB-06 banany uzyskałem kilkakrotnie, choć i fuzli sporo. Ostatni pszeniczniak na Mauribrew WEISS ma goździka aż wykręca usta, za to banana nic a nic - ale to akurat moja wina, bo fermentacja się odbywała w ~16°C.

 

Tyle z teorii. Będę próbował dalej (w końcu od tego zależy moja przyszłość jako piwowara domowego) ;)

Edytowane przez Gabe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

panowie temat jest na temat porównania mauribrew z wbkami a wy gadacie o technikach warzenia pszenic.

 

mam wiaderko na tych drugich drożdżach, czeka długo na rozlew, ale wydaje mi się że są mniej pszeniczne niż wbki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten temat zawsze jest na fali, bo uwarzenie dobrego pszeniczniaka to jak znalezienie świętego Graala.

 

@ leech - a aldehyd octowy to nie jest z niedofermentowania właśnie?

 

BTW - ja też mam wiaderko jedno na Mauribrew WEISS, ale pracowało w podobnych temperaturach jak poprzednik i bananów to ja się po nim nie spodziewam. Ale być może w normalnych warunkach daje odpowiednie efekty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

..wydaje mi się że są mniej pszeniczne niż wbki.

Czyli, że co? Rozwiń trochę. Też mam na burzliwej na nich, na razie mogę tylko stwierdzić, że dość ospale do pracy się zabierają. Do WB-ków nie mam zastrzeżeń, zawsze robię na nich pszeniczkę z 30min maltozową i jestem zadowolony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Spróbowałem mojej ciemnej pszeniczki na Mauribrew. Fermentacja w 18-19°, jeszcze nie ułożone, ale już spokojnie mogę stwierdzić, że drożdże są w porządku. Lekka słodycz, z przyjemnymi banankami. Dokładnie zgodnie z oczekiwaniem :)

Edytowane przez Jacenty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Drożdże pszeniczne Mauribrew Weiss rooles ! Jeśli chodzi o suche drożdże do pszenicy, a wyboru niema to zdecydowanie polecam! Co prawda moją robiłem z dekokcją, ale nie sądzę żeby to aż tak wpłynęło na profil smakowy. Nie odfermetowują tak wysoko wb-06. W smaku i zapachu są bardzo podobne do 3068, acz może mają troszkę więcej owocowy "brzoskwiniowy" smaczek. Odważyłem się wysłać do Żywca więc będzie profesjonalna ocena pod warunkiem że przejdą eliminacje. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi osobiście bardziej smakował weizen na Mauribrew Weiss niż ten, który zrobiłem na WB-06. Tak samo jak u kolegi powyżej głównie właśnie przez to, że nie odfermentowują tak nisko jak WB-06. Aha, póki co uwarzyłem dopiero 2 pszenice w życiu, więc ekspertem nie jestem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na mauribrew weiss zrobiłem 2 pszeniczki i 2 wity. Witów jeszcze nie degustowałem , a co do pszenicy , to nie powala.

Ostatnie pszeniczki na zenkach i wb zacierane podobnie dla mnie były lepsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Ja popełniłem narazie tylko 2 warki - oba pszeniczniaki na tych samych słodach

60% pszeniczny

30% pilzneński

5% pszeniczny ciemny

5% karmelowy ciemny

 

pierwsza była na MB Weiss a druga na WB-06.

 

MB Weiss - piwo wyszło bardzo fajne nawet lekko bananowe ale bez goździków ( zeszło z 12 do 3 BLG )

WB-06 - całe morze goździków :) - zeszło z 12,5 do 2,5 BLG ale niestety nie zrobiłem testu odfermentowania i skończyło się granatami :(

 

Teraz mam w piwnicy kolejną warkę pszenicy ( prawie taka sama ale bez ciemnej pszenicy) na WB-06 i wczoraj zlałem na cichą przy lekko mniej niż 2BLG

Edytowane przez viki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.