Jump to content

Chmiel Citra. Gdzie?


Rageofhonor

Recommended Posts

  • 1 month later...

Zamiast Citry możesz użyć Willamette, Fuggles albo Golding.

 

Zamiast Citry to chyba najbliżej Cascade...

 

Fuggles i Willamette są podobne do siebie, ale nic z Citrą nie mają wspólnego.

Goldings to jeszcze inna bajka.

Link to comment
Share on other sites

Podobne do Citra: Cascade, Amarillo, Centennial, Summit.

Fuggle, Willamet i Styrian Goldings są blisko pokrewne, ale z Citrą nie mają wspólnego.

EK Goldings nie jest spokrewniony ze Styrian Goldings, pomimo podobnej nazwy, (i obydwa z Citrą nie mają wspólnego).

Edited by scooby_brew
Link to comment
Share on other sites

Co się dzieje z tym chmielem? nigdzie go niema :( ..... pewnie jak sie pojawi na jesieni to będzie po 20 zyli za 100 gram :/

 

Citra, Amarillo, Centennial + reszta ze zbioru 2012 ma dopłynąć do Europy na przełomie listopada i grudnia. Będzie trochę drożej.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Wydaje mi się że za bardzo podpaliłeś się na tą citrę, można zrobić bardzo fajną AIPA bez tego konkretnie chmielu.

 

A idzie idzie, ale Citra ma bardzo specyficzny (myślę że niepowtarzalny) aromat.

 

Pisałem do Twojbrowar.pl w tej sprawie i odpowiedzieli że najwcześniej pojawi się na przełomie 2012/2013, ponieważ na całym świecie jest problem z niedoborem tego chmielu.

 

Podobno stosowanym odpowiednikiem jest australijski chmiel Galaxy (niestety nie stosowałem tego chmielu i nie wiem jak bardzo jest zbliżony do oryginału)

Link to comment
Share on other sites

Uwarzyłem narazie 1x IPA i 1xAIPA ( z amerykańskich jeszcze wheat). Chmiele jakich używałem: citra, chellenger, cascade, Styrian, perle, hallertau. W piwie które zawierało Citre, wszystkie inne chmiele zostały "przytłumione" aromatem Citry właśnie. Wiem, że w tym momencie próbujesz uderzyć w moje niewielkie doświadczenie, ale co do aromatu Citry wypowiadali się użytkownicy znacznie bardziej doświadczeni odemnie. Być może Twoje odczucia co do tego chmielu są inne od moich, ale po to jest formu żeby wymieniać się poglądami:)

Link to comment
Share on other sites

W nic nie uderzam. Sam powinieneś wiedzieć kiedy zabrać głos w dyskusji, jeśli czułeś taka potrzebę to nie widzę problemu. :)

Ja mogę jedynie tylko doradzić że są dostępne chmiele gdzie aromat i goryczka na tyle wystarczające żeby zrobić dobrą AIPA, niestety z tego co wymieniłeś to jedynie cascade można w jakiś sposób spróbować porównać do Citry, reszta ma się nijak do amerykańskich chmieli.

W sklepach dostępne są Simcoe, ahtanum, centennial, glacier, chinook i wspomniany cascade. Można jeszcze dorzucić bardzo ciekawy chmiel z Japonii Sorachi Ace. Z tych chmieli można z powodzeniem zrobic wyśmienita AIPA.

Edited by josefik
Link to comment
Share on other sites

W nic nie uderzam. Sam powinieneś wiedzieć kiedy zabrać głos w dyskusji, jeśli czułeś taka potrzebę to nie widzę problemu. :)

Ja mogę jedynie tylko doradzić że są dostępne chmiele gdzie aromat i goryczka na tyle wystarczające żeby zrobić dobra AIPA, niestety z tego co wymieniłeś to jedynie cascade można w jakiś sposób spróbować porównać do Citry, reszta ma się nijak do amerykańskich chmieli.

W sklepach dostepne są Simcoe, ahtanum, centennial, glacier, chinook i wspomniany cascade. Z tych chmieli można z powodzeniem zrobic wyśmienita AIPA.

 

Do tego dochodza wysmienite chmiele z Australii i Nowej Zelandii jak Galaxy i Nelson Sauvin, ktore moga nadac jeszcze wiekszej glebi smaku.

Link to comment
Share on other sites

W nic nie uderzam. Sam powinieneś wiedzieć kiedy zabrać głos w dyskusji, jeśli czułeś taka potrzebę to nie widzę problemu.

 

A to przepraszam jeśli uraziłem, bo mam dzisiaj taki dzień że jakoś próbuje szukać dziury w całym.

 

Oczywiście w pełni się z Tobą zgadzam, że bez tego chmielu idzie zrobić ciekawe IPA czy AIPA. Pisałem, o wyjątkowości tego chmielu w takim sensie, że wg. mnie ciężko jest znaleźć dobrze dopasowany odpowiednik tego chmielu, gdybyśmy chcieli odtworzyć już jakieś piwo które robiliśmy wcześniej, a zabrakło by go w naszych zbiorach.

 

Nie uważam że jest najlepszy z najlepszych bo:

1. Za mało chmieli przetestowałem żeby móc taki wniosek wyciągnąć

2. najlepszy to pojęcie względne:)

Edited by VeryBerry
Link to comment
Share on other sites

Ja w moim obecnym APA dorzuciłem chmiel Galaxy na cichą (polecony przez Twoj Browar jako zamiennik Citry). Zapach z fermentora powalający jak w przypadku Citry :)

Link to comment
Share on other sites

Już chyba wiem, jakie będzie moje kolejne piwo. Single hop ipa na galaxy :) Zachęcił mnie artykuł: http://www.bear-flavored.com/2012/03/bear-flavored-galaxy-single-hop-ipa.html

 

Pozwolę sobie przytoczyć fragment:

 

Chmiel Galaxy jest niesamowity. Jako chmiel do IPA, nie jest oferuje aż tak złożonych posmaków jak Citra, jednen z jej najbliższych kuzynów Galaxy. Galaxy powala aromatem dojrzałych tropikalnych owocowych smaków, mango i marakui, może nutą brzoskwini i pomarańczy. Jest to jeden z najbardziej owocowych IPA jakich próbowałem. Jest to tym bardziej imponujące, bo to single-hop IPA. Jeśli szukasz czegoś delikatnego, przyjemnie owocowego, Galaxy jest chmielem dla ciebie.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.