Skocz do zawartości

Dominus Tecum, mikrobrowar codera


Rekomendowane odpowiedzi

Boję się przechowywać to piwo, podobno ono żyje i fermentuje cały czas, żeby to przerwać trzeba by je przechowywać w chłodzie. Obawiam się, że może mi się zaoctowac już po letnim sezonie.

 

Mój roczny Orval (Złota dolina) już robi takie fontanny, ze w butelce zostaje ze 2 cm płynu.

 

Zresztą godniejszych gardeł niż w Żywcu nie znajdę. Najwyżej będę trzymał pod stołem i polewał tylko wtajemniczonym.

Odgazuj tego Orvala. W czym problem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I właśnie zacząłem żałować, że nie będzie mnie w Żywcu. Furda cała reszta, ale Twoje "wynalazki" zrobiły na mnie piorunujące wrażenie. :)

Miło mi to słyszeć. To odleję butelkę dla Ciebie, odbierzesz sobie przy okazji.

Zresztą napełniłem też 20 bączków, bo to była duża warka i w kegu by się nie zmieściła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odgazuj tego Orvala. W czym problem?

To odgazowywanie działa w ograniczonym stopniu. Miałem już taką warkę' date=' odgazowywałem ją wielokrotnie, niektore kapsle już zaczęły zlatywać, z butelek wypieniło się 1/3 zawartości, a i tak były przegazowane.[/quote']

A to ciekawe. Nie wiem co tam może nie działać, to jest prosta zasada. Praw fizyki Pan nie zmienisz i nie bądź Pan rura. Ja odgazowywałem w ten sposób FESa i był wzorcowo nasycony. Może po prostu nie masz cierpliwości. Mimazy ostatnio o tym pisał, doradziłem mu weekend w piwniczce. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Warka #192 - Jopenbier

 

Piwo w stylu Specialty - próba odtworzenia słynnego piwa gdańskiego

Przewidywane OG: 40 Blg, FG: 20 Blg, vol: 22.7L, przy wydajności 70%

IBU 45 Kolor >40 EBC

 

skład:

castle pils 6.30 kg

monach II 8.00 kg

pale ale 4.90 kg

wiedeńskie 0.60 kg

 

zasyp dość przypadkowy - resztki różnych słodów z sezonu

 

zacieranie: (kranówka 30L 75°C)

 

60-65°C - 2h'

->73°C

 

Czasy i temperatury są dość orientacyjne, musiałem mocno kombinować, żeby chciało się zatrzeć, rozdzieliłem na 2 gary, dolałem jeszcze w sumie z 10-15L wody

 

wysładzanie 30L wody 72°C + 2ml kwasu 80%

w czasie wysładzania dolałem zawartośc mniejszego gara, a potem dolewałem wody

dostałem:

25L 22Blg

25L 15 Blg

8L 8 Blg

 

gotowanie 7h, aż objętość spadła do ok. 30L

 

Mittelfruh '10 gr 5.3% 100g 60'

 

zadane mieszanką bakteryjną Wyeast Roeselare, "gęstwa" po Flanders Red

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam teraz czas, więc robotę rozłożyłem na 4 dni:

- śrutowanie i przygotowania

- zacieranie, filtracja, wstępne przegotowanie

- gotowanie i chłodzenie

- zadanie drożdży i sprzątanie

 

Roboty jest mnóstwo, zrobiłem błąd, że uparłem się na pełną warkę, trzeba było zrobić połowę - 10L, łatwiej byłoby ogarnąć te wszyskie garnki i garnuszki.

Tak wyliczyłem, że do 50L gara wejdzie 30L wody + 20kg słodu; i niby weszło ale było zdezydowanie za gęste.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hymm... zakładana gęstość końcowa 20°Blg - niezły syropek. Chcesz spożytkować to piwo tradycyjnie tzn. jako bazę do zup i sosów? (podobno takie było przeznaczenie joppenbiera)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak planujesz fermentację?

Warto by dodać kostek dębowych.

Już wlałem do balona' date=' więc może stać ile chce, choćby i rok. Dębu jeszcze zdążę dorzucić. Teraz zastanawia mnie, czy i ile powietrza do niego dopuscić.[/quote']

Dopuszczanie powietrza bym pominął, wrzucaj kostki i niech stoi z rok w tym balonie.

Przy okazji, pomysł zatykaniem balona "nogą stołową" ( jak na amerykańskich stronach) w/g mnie jest bez sensu, bo i tak nad piwem jest gruba warstwa CO2. Aby mieć odpowiednią wymianę tlenu, trzeba by mieć prawdziwą dębową beczkę o pojemności przynajmniej 200 litrów. W przeciwnym wypadku, lepiej napowietrzanie pominąć, można wyrządzić więcej szkód niż to przyniesie pożytku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Jopenbier dziś został przelany na cichą, po 3 tygodniach burzliwej.

 

Teraz spędzi parę miesięcy w plastikowym fermentorze, złapie trochę tlenu, może bardziej się zakwasi. Na razie pachnie trochę bananowo, trochę końsko, smakuje słodziutko jak karmelek. Odfermentował do ~20 Blg, powinien jeszcze trochę zejść (FFT zeszła do 17 Blg).

Dodałem do cichej 20g płatków dębowych, francuskie, średnio opiekane.

 

Burzliwa była dość burzliwa, miał dość wysoką pianę przez 5 dni, potem jeszcze jakiś czas bulkał. Błona bakteryjna nie wytworzyła się, pływało tylko trochę śmieci i sporo osadu na dnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

SEZON 2011/2012

 

 

 

Warka #193 - Richard the Lionheart

 

Piwo w stylu Brown Porter

Przewidywane OG: 12.7 Blg, FG: 3.5 Blg, vol: 22.7L, przy wydajności 80%

IBU 26 Kolor 46 EBC

 

skład:

castle pale ale 3.70 kg

brown malt 0.45 kg

caraamber 0.45 kg

czekoladowy 0.15 kg

pale chocolate 0.15 kg

 

zacieranie: (kranówka 18L 72°C)

 

66-67°C - 60'

->77°C //+8l wrzątku

 

wysładzanie 8L wody 72°C

 

gotowanie 70'

 

Fuggles '10 gr ~3.7% 50g 60'

Fuggles '10 gr ~3.7% 14g 10'

 

mech irlandzki - 3g 15'

 

drożdże Wyeast British Ale, starter 1L z saszetki

Edytowane przez coder
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy twoja receptura na Brown Portera ma jakiś związek z przepisem z The Jamil Show?

Tak, większość moich piw jest na podstawie receptur z jego książki.

Tylko drożdże wziąłem inne, bo London Ale nie było w sklepie.

 

A i chętnie wypróbuję te British Ale, to jest opowiednik WLP007, szczep Whitbread, dość neutralne, wytrawne. Jamil dobrze się o nich ostatnio wypowiada, podobno w niższych temperaturach dają produkt równie czysty jak American Ale, tyle, że z odrobiną estrowego charakteru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.