Skocz do zawartości

Pierwszy raz - pomoc w zakupach.


waz

Rekomendowane odpowiedzi

Interesuje mnie zakup zestawu słodu na pierwsze dwa piwka. Dwa bo jak jedno nie zasmakuje to może drugie przynajmniej.

Jakie piwo preferuje? Nasze,sklepowe np: kasztelan, łomża, tyskie. Nasz sklepowy porter (chyba Okocim jakoś mi nie posmakował, za dużo przypalenizny i goryczki. Piłem hebana i jakoś bardziej mi podchodził.

wyczytałem że warto zacząć od zestawu Pale Ale. Czy Pale ale i Belgium Pale ale to to samo?

Drugie piwko chciałbym ajkies inne dla odmiany. jak miałbym sam wybierać na podstawie przeczytanych postów to kupił bym to i tu:

http://www.homebrewing.pl/pale-ale-12stblg-zestaw-surowcow-p-224.html

i

http://www.homebrewing.pl/stout-12stblg-zestaw-surowcow-p-280.html

 

 

Proszę o linki bo nie chce się zrazić za pierwszym razem. Sprzęt mam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak sama nazwa wskazuje Belgian Pale Ale i Pale Ale to nie to samo. Belgian to Belgijska odmiana:

http://www.homebrewing.pl/belgian-pale-ale-13stblg-zestaw-surowcow-p-313.html

zrobiłem je jako pierwsze i jeszcze nierozlane i nienagazowane piłem i uważam, że jest bardzo smaczne. Zrobiłem również BA i IRA ale uznałem, że podstawę czyli PA też powinienem zrobić i będę właśnie w weekend je warzył. Więc możesz wziąć sobie na początek PA i jakieś inne bardziej "smakowe" piwko. Pamiętaj, że w trakcie obecnych temperatur musisz się postarać o jakieś chłodne miejsce ok 20°C

Edytowane przez Zbynek80
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polskie Ale (Polskie Jasne ?) lub Full Aroma Hops (na pierwszy raz niekoniecznie chmielony na zimno) a do tego jakiegoś aromatycznego ejla (Summer Ale), co by za daleko nie odejść od "standardowego górniaka" ale żeby różnica mimo wszystko była znacząca pomiędzy piwami, skoro w planach dwa żeby przynajmniej jedno zaskoczyło...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za nie pozostawienie mnie samemu sobie.

Jeśli chodzi o pszeniczne to raz tylko piłem z biedrony zdaje się leżajsk pszeniczny i albo po prostu było niedobre albo zbyt przyzwyczajony jestem do klasycznego piwa. A czy domowe smakują inaczej niż ten leżajsk pszeniczny to nie wiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja bym polecił wybranie się do jakiegoś dobrze zaopatrzonego sklepu "piwnego" i kupienie po jednej butelce każdego z piw z browarów PINTA, AleBrowar, Artezan, Kormoran, Jabłonowo (z serii Manufaktura Piwna), może jeszcze Ciechana, czy Miłosławy jakieś. Po wypiciu będziesz mniej więcej wiedział jak piwo może i powinno smakować, przy okazji przekonasz się co ci smakuje, a co nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak koledze w porterze przypalenizna i goryczka przeszkadza to stoucie tym bardziej będzie przeszkadzać :P

Pale Ale dobry wybór.

 

PALE ALE decyzja podjęta. Kwestia drugiego, odmiennego otwarta. Kurcze a myślałem że ten stout to wręcz słodkawy :) Marzy mi się czarne z piękną pianą, karmelowe, delikatnie słodkawe z umiarkowaną goryczką takie trochę babski

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marzy mi się czarne z piękną pianą, karmelowe, delikatnie słodkawe z umiarkowaną goryczką takie trochę babski

 

No to może Sweet/Milk Stout (coś w stronę słodkiego espresso z mlekiem)? Ewentualnie Oatmeal Stout (coś w stronę kawy zbożowej z czekoladą)?

Edytowane przez KosciaK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za nie pozostawienie mnie samemu sobie.

Jeśli chodzi o pszeniczne to raz tylko piłem z biedrony zdaje się leżajsk pszeniczny i albo po prostu było niedobre albo zbyt przyzwyczajony jestem do klasycznego piwa. A czy domowe smakują inaczej niż ten leżajsk pszeniczny to nie wiem.

 

Ale żeś sobie wybrał pszenicę na próbę :ble:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Włąśnie byłem w piwnicy z metrówką, mam garnek tylo 20l, no cuż, musi na początek wystarczyć, czli przepisy musze przeliczać na jakieś 15l?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No taki z 40 litrów minimum, jak nie większy.

Dla przykładu podczas 80 minut gotowania w garze o średnicy 40 cm ubyło mi z 30 litrów ok. 7,5 litra, a jeszcze trochę zostało w chmielu. Brzeczki nastawnej miałem 22 litry.

 

Jeśli masz zamiar fermentować w zwykłym plastykowym fermentorze to lepiej oblicz sobie proporcje na 25 litrów by było miejsce na pianę, inaczej może wyjść na spacer podczas burzliwej.

 

edit: Tak na 15 litrów będzie ok.

Edytowane przez Biniu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

No i zakupiłem surowce na Pale Ale i Full Aroma Hoops.

Pierwsze piwko w życiu na burzliwej od soboty.

Od wczoraj blg nie spada, wynosi aż 5, czy to bardzo źle jak na pierwszy raz?

Pale ale 12blg startowe, zacierane jednotemperaturowo, temperatura w poieszczeniu około 20 stopni drożdze Danstar Windsor

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To bardzo źle a wręcz coś strasznego.

A tak poważnie to po kiego grzyba na tym etapie tam codziennie grzebiesz ? Infekcji szukasz ?

Zmierz po 2 tygodniach na pewno będzie niskie blg jak w 3 kolejnych dniach będzie bez zmian to na cichą lub w butelki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ty przy swoim pierwszym nie grzebałeś? Spuszczm kranikim, to chyba bezpieczny sposób.

Edytowane przez waz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.