Jump to content

fuki33

Members
 • Posts

  126
 • Joined

 • Last visited

Reputation Activity

 1. Like
  fuki33 reacted to Jezier in Browar Domowy PoJezierze   
  04.04.2020
  #63 Rowelove - Piwo niskoalkoholowe
  32L | 6°Blg | IBU 20 | x.x% | x,xv. | Rozlew: xx.04.20

   
  Zasyp:
  pilzneński (50/50 Strzegom i Bestmalz) - 2 kg (50%) monachijski (Bestmalz) - 1 kg (25%) żytni (Strzegom) - 1 kg (25%)  
  Chmiele:
  Hallertau Blanc (DE 2019, 7,4% aa) Cascade (PL 2019, 5,2% aa)  
  Drożdże:
  Fermentum Mobile FM53 Voss Kveik  
  Dodatki:
  zest z pomarańczy zest z cytryny  
  Zacieranie w 16L wody:
  60' - 68->63°C wygrzew do 78°C  
  Wysłodzono 40L.
   
  Gotowanie:
  60' - Hallertau Blanc 10g 15' - Hallertau Blanc 15g 15' - Cascade PL 25g 5' - zest z pomarańczy (5 sztuk) 83g 5' - zest z cytryny (2 sztuki) 32g  
  Po gotowaniu otrzymałem ok. 33L brzeczki o ekstrakcie 6°Blg. Do fermentora trafiły 22L, drożdże zadane z fiolki i piwo trafiło do pokoju z 18°C, stoi sobie obok grzejnika.
   
  Komentarze:
  Brakuje mi notatek z poprzednich kilkunastu warek, ale miałem już 2 podejścia do jasnego piwa o bardzo niskiej zawartości alkoholu. Pierwsze było w miarę standardowe, po prostu z ograniczoną ilością słodów i wyszło dość puste, niezbyt przyjemne. Przy drugim podejściu część słodu pszenicznego zastąpiłem żytnim i chyba nawet nachmieliłem coś na zimno i pamiętam, że efekt był już niezły. Tym razem dodatkowo część słodu pilzneńskiego zastąpiłem monachijskim, pszeniczny całkowicie został wyparty przez żytni, a poza owocowymi chmielami dodałem również zest z pomarańczy i cytryny. Brzeczka pachnie sokiem pomarańczowym. Pierwsze podejście do kveików. Wiem, że teoretycznie zalecany zakres temperatur to 20-40 stopni, ale naczytałem się opinii, że przy normalnych temperaturach dla górniaków też działają, tylko że dają czystszy profil piwa. Zobaczymy jak wyjdzie, docelowo i tak po prostu chcę je rozgrzać przed latem, kiedy temperatury będą wyższe. Trochę spanikowałem i - być może niepotrzebnie - po dwóch dniach dodałem nawodnione S-04. W ogóle nie było oznak fermentacji, za to z fermentora zaczęło dawać lekkim jajem, więc się przestraszyłem, ale z drugiej strony - jakich oznak fermentacji spodziewać się po piwie 6°Blg? A jajco to pewnie była kwestia samych kveików. 19.04.20 - po dwóch tygodniach od warzenia - przelałem piwo na cichą. Zeszło do 1°Blg, już prawie nie czuć jajka, za to mocno daje pomarańczą i cytryną. Podzieliłem je na dwie porcje po 15L, jedną nachmielę na zimno Cascadem i Hallertau Blanc. Na następny raz: więcej żyta, zrezygnować z zestu z cytryny, a może dać więcej pomarańczowego.
 2. Like
  fuki33 reacted to Jezier in Browar Domowy Fukacz   
  Porównywałem niedawno te dwa piwa.  Wydaje mi się, że to na drożdżach weizenowych było bardziej wytrawne i mocniej nagazowane, miało też nieco mniej złożony aromat. Ogólnie moim zdaniem wypadło trochę słabiej, ale rzeczywiście nie domyśliłbym się, że było na drożdżach pszenicznych.
 3. Like
  fuki33 got a reaction from -sik0r- in Kocioł z Kega   
  @sprawek,
   
  Powiedz mi, jak to jest z połączeniem fałszywego dna i mieszadła? Czy brzeczka pod dnem się nie przypala? Czy może tam też dodajesz jakąś małą łopatę? No chyba, że dno nie przeszkadza w wytworzeniu ruchu wirowego na samym dole i to się dalej miesza. Ja sam myślę, o modernizacji kega na kadź zacierno-filtracyjną, stąd pytanie
 4. Like
  fuki33 got a reaction from Łyskacz in Browar Domowy Fukacz   
  30. Back in Black - Polish Wheat, pierwsza warka po półrocznej przerwie, nazwa nawiązuje do piosenki AC/DC. Powrót do biznesu
  12,5 Blg \ 5,4%\ 31 IBU \ 2.5v \ 16l \ Warzone: 18.05.17 Zabutelkowane: 07.06.17
   
  Zasyp: 
  Pszeniczny (Strzegom) - 69% 2,8kg Monachijski (Weyermann) - 25% 1kg Pilzneński (Strzegom) - 6% 0,23kg Chmielenie: 
  Iunga (2016, 12,9% aa) - 8g 60` Oktawia (2016, 8,8% aa) - 30g 10` Oktawia (2016, 8,8% aa) - 70g 0` Oktawia (2016, 8,8% aa) - 100g na zimno na 3 dni ​IBU: 26
   
  ​Zacieranie: 4:1, miało być 66° 60` i 72° 20` ale się zagapiłem podczas podgrzewania
  66° 40` 72° 40` 78° wygrzew​ ​Drożdże:
  1 szt. US-05 Do gara poszły 23l, po gotowaniu zostało 18l. Wszystko przebiegło sprawnie, dobry powrót po długiej przerwie.
   
  Odfermentowanie w dniu 06.04.17 - 2 Blg.
   
  ​Rozlew:
   
  120g glukozy na 32x0,5l [2.5v]
  Odfermentowanie do 2 Blg.
 5. Like
  fuki33 got a reaction from Łyskacz in Pierwsza APA   
  Faktycznie zacieranie w 64° będzie lepsze, jeśli chcesz wytrawne piwo. To będzie typowe piwo do picia litrami Wygrzew ma za zadanie poprawić filtrację poprzez rozluźnienie zacieru. Ułatwienie filtracji sprawia, że moim zdaniem warto to robić. Jeśli chodzi o mech, to jest możliwe, że osłabia pianę, ale w niewielkim stopniu. Ja i tak rozwiązuję ten problem poprzez odpowiednią ilość słodu pszenicznego, piana niemal zawsze murowana.
   
  Dodam, że z aromatem to może być słabo, 50g na zimno i śladowe ilości podczas warzenia to trochę mało. Ja bym dał z 50-80g podczas warzenia i ewentualnie te 50g na zimno lub ok. 50g na 0`/whirpool oraz 100g na zimno. No chyba, że nie chcesz buchającego aromatu, ale przecież o to w APA chodzi.
 6. Like
  fuki33 got a reaction from Bartek Śliwiński in Piwny depozyt - Warszawa (Piwny Kraft, ul. Stalowa 15)   
  Może i nie jest niezbędny, ale ja powoli dochodzę do wniosków, że opłaca się bardziej niż chmielenie na 0`. Ja sam zamierzam przetestować różnice na własnych warkach, bo to co na forum to na forum, ale najlepiej wszystko samemu sprawdzać
 7. Like
  fuki33 reacted to dziedzicpruski in Pianka jak na Guinessie.   
  tutaj dla przykładu, trochę za dużo gazu kolo miał w piwie.
 8. Like
  fuki33 got a reaction from Łyskacz in Browar Domowy Fukacz   
  5. WWW - New Zealand Wheat, chmiele Waimea, Wai-iti, Wakatu, podtytuł tego piwa to "Koszmar Piwowara" o czym na końcu.
  14 Blg | 60 IBU |   Warzone 24.04.16   Zabutelkowane 14.05
   
  Zasyp:
  Pszeniczny Jasny (Strzegom) - 70% 5 kg Carared (Weyerman) - 30% 2 kg ​Chmielenie:
  Waimea (15,3 aa) - 30g 60` Wakatu (8,5 aa) - 30g 15` Wai-iti (4,1 aa) - 20g 15 Waimea (15,3 aa) - 10g 0` Wakatu (8,5 aa) - 30g 0` Wai-iti (8,5 aa) - 20g 0` ​IBU: 60
   
  Zacieranie:
  68° wrzut 66°-75° 60` 74° 20` 78° wygrzew ​Drożdże:
  Gęstwa US-05, nie zapisałem po którym piwie ​
  ​Przechodzimy do najlepszej części tych zapisków. "Koszmar Piwowara" nie wziął się znikąd. Podczas zacierania wpadł mi do środka termometr. Mam automatyczne mieszadło w związku z czym góra pękła, na szczęście tylko sam czubek i nic nie wlało się do zacieru. Jednak w związku z tym zacieranie nie poszło jak należy. Najgorsze dopiero nadchodziło. Wężyk był tak zapchany, że poleciało 3-5 l, a potem nic. Filtracja trwała w rezultacie 6 godzin. Filtrowałem przez sitko, uprzednio kilka razy przelewałem zacier z jednego fermentora do drugiego, podejrzewając kranik lub wężyk o brak współpracy. Brzeczka się napowietrzyła i była mętna jak cholera. Mimo to zagotowałem ten eliksir nieszczęścia. Po gotowaniu oczywiście zatkał się kran w garnku. Skończyłem z 34l po wysładzaniu i 30l w fermentorze. W fermentorze było więcej mąki niż w chlebie. Zrezygnowany zadałem drożdże i poszedłem spać po ponad 11 godzinnym warzeniu.
   
  Rozlew:
  150g glukozy na 39x0,5l  Ilość mała, bo reszta była chlebem, a nie piwem. Mąka śni mi się teraz po nocach.
  Odfermentowanie do nie wiadomo ilu, nie chciało już mi się nawet sprawdzać.
   
  Podsumowując:
  Mimo, że wszystko poszło nie tak jak trzeba, (no może po za fermentacją, bo drożdże wystartowały bez problemu) to piwo nie było zepsute. Jednak smak dla mnie pozostawia wiele do życzenia. Stworzyłem najbardziej naftowego piwo jakie piłem, nie wiedząc nawet jak. Ciężko mi stwierdzić czy chmiele miały cokolwiek do powiedzenia. Goryczka dosyć wysoka, piwo oczywiście samo wychodzi z butelki.
  Człeku, który to czytasz, nigdy nie warz tego piwa.
 9. Like
  fuki33 got a reaction from Pun kOmora in TNT   
  Ja robiłem IIPA na TNT (dla mnie pasuje określenie single blend). Smak piwa pozostawia wiele do życzenia, sam chmiel nie pachnie niczym konkretnym, nie jest też zbyt intensywny. Szczerze powiedzawszy mocno się na nim zawiodłem. Czuć tam może jedynie trochę marakui i lekkie posmaki naftowe jak w mosaicu. Ten "odurzający efekt aromatyczny" to generalnie jakiś żart.
 10. Like
  fuki33 got a reaction from dudi in Pierwsza warka   
  Dokładnie tak, w ten sposób niemal masz pewność, że piwo już nie fermentuje.
   
  Jeżeli piwo miałoby podejrzanie wysoki ekstrakt mimo takiego sprawdzania to wtedy albo zabełtaj fermentorem albo przelej na cichą. Czasami drożdże przestają pracować, ale po napowietrzeniu poprzez przelanie lub ruch fermentorem potrafią dojeść jeszcze trochę cukrów.
 11. Like
  fuki33 got a reaction from dudi in Pierwsza warka   
  Jeśli chodzi o to mierzenie blg to mam małą radę. Nie zlewaj brzeczki jeżeli będziesz miał ileś tam blg. Przy jakimkolwiek piwie sprawdź odfermentowanie, poczekaj 2-3 dni i zmierz ponownie. Zdarza się, że piwo odfermentuje słabiej, ale już nie będzie chciało ruszyć. To nie oznacza przecież, że masz to piwo zostawić i liczyć na cud Serio, zapamiętaj, że liczy się aby drożdże już nie pracowały, a nie to ile teoretycznie powinno wynosić blg końcowe. Szczególnie przyda się to gdy zabierzesz się za zacieranie.
 12. Like
  fuki33 got a reaction from Mrokoo in Wpływ temperatury otoczenia na temperature fermentora   
  Moim skromnym zdaniem, nie będzie to miało wielkiego wpływu. Ja stosuję u siebie identyczną metodę i nie zauważyłem związanych z tym problemów. Cykl jest na tyle szybki, że fermentor nie zmienia temperatury (sprawdzałem laserowym czytnikiem temperatury na fermentorze).
 13. Like
  fuki33 reacted to Szymon M. in Kategorie konkursów piw domowych 2017   
  Był taki temat w 2015 roku, w 2016 go brakowało. Robimy, więc na 2017. (kolejność alfabetyczna)
   
   
  Albae Cerevisiae - III Flisacki KPD American India Pale Ale - Podlaski Konkurs Piw Domowych;  IV Łódzki KPD New Zealand IPA - VIII Częstochowski KPD Bractwa Piwnego American Russian Imperial Stout - II Jurajski KPD American Saison - VI Szczeciński Konkurs Piw Domowych American Stout - XV KPD PSPD American Wheat - II Beergoski KPD, Biała Wrona Belgian Blonde - Kuźnia Piwowarów 2017, Warszawski KPD 2017 im. Wojciecha Trześniowskiego Berliner Weisse z owocami/warzywami - III KPD o Puchar Probusa Biere de Brut - Podlaski Konkurs Piw Domowych Black IPA - Biała Wrona Bock - IV Międzynarodowy KPD Chorzów Brett Saison - XV KPD PSPD;  IV Łódzki KPD British Brown - Karpacki KPD; XI Pomorski KPD Czeska 10 - IV Lubuski KPD w Witnicy,  Dark Mild - Biała Wrona English Porter - XV KPD PSPD Foreign Extra Stout Barrel/Wood Aged - II Beergoski KPD Foreign Extra Stout Wędzony - VII Mikołajowy KPD Fruit Ale - XII KPD we Wrocławiu, X Toruński Zlot Piwowarów Domowych Gose - XV KPD PSPD Gose (z owocami) - II Beergoski KPD, Biała Wrona, Krakowski KPD, Grodziskie - Krakowski KPD, Grodziski KPD - Piwobranie 2017 Grodziskie (wariacje na temat Piwa Grodziskiego) - Grodziski KPD - Piwobranie 2017 Hefeweizen - IV Lubuski KPD w Witnicy, Piwo Roku Witnickich Piwowarów;  IX Poznański KPD Herbal Ale - Kuźnia Piwowarów 2017 India Pale Ale - Karpacki KPD Irish Red Ale - IV Międzynarodowy KPD Chorzów, III Flisacki KPD Jopejskie - VII Mikołajowy KPD Lager Wiedeński - XV KPD PSPD Lambik / Unblended Lambic - II Jurajski KPD; IX Poznański KPD Lichtenhainer - II Jurajski KPD Marcowe - IV Międzynarodowy KPD Chorzów Mild - XII KPD we Wrocławiu Milk Stout (z dodatkiem owoców) -  Warszawski KPD 2017 im. Wojciecha Trześniowskiego Munich Dunkel - Podlaski Konkurs Piw Domowych ; IV Łódzki KPD Northeast IPA/New England IPA/Juicy IPA - XV KPD PSPD, Krakowski KPD, VIII Częstochowski KPD Bractwa Piwnego, I KPD Chmiel Fest 2017,  Oatmeal Stout - VI Szczeciński Konkurs Piw Domowych Old Ale - XII KPD we Wrocławiu Pils - X Toruński Zlot Piwowarów Domowych Pils Czeski - Międzynarodowy Cieszyński KPD PSPD Pils Niemiecki - XII KPD we Wrocławiu Pils Nowofalowy - XV KPD PSPD Pilsner (Single Polish Hops) - VI Szczeciński Konkurs Piw Domowych Polskie Pszeniczne - XV KPD PSPD Porter (Angielski) - V Warmiński KPD, Porter Bałtycki - VII KONKURS PIW DOMOWYCH PSPD „PORTER BAŁTYCKI - PIWOWARSKI SKARB POLSKI”;  IV Łódzki KPD; IX Poznański KPD; XI Pomorski KPD Porter Bałtycki Wędzony -  Warszawski KPD 2017 im. Wojciecha Trześniowskiego Porter Bałtycki z dodatkami - III Flisacki KPD Rauch-Doppelbock - XV KPD PSPD Smoked Stout - Gwiazdkowy KPD Rosanke - V Warmiński KPD,  Russian Imperial Stout - IV Międzynarodowy KPD Chorzów Rye Wine - XV KPD PSPD Saison - X Toruński Zlot Piwowarów Domowych Sour Ale -  Warszawski KPD 2017 im. Wojciecha Trześniowskiego, VIII Częstochowski KPD Bractwa Piwnego Special Bitter - III KPD o Puchar Probusa Session IPA - Kuźnia Piwowarów 2017 Świąteczne - VII Mikołajowy KPD; Gwiazdkowy KPD Tea Pale Ale - Kuźnia Piwowarów 2017 Tripel Wild - II Jurajski KPD Tropical Stout - Kuźnia Piwowarów 2017 Wee Heavy - VII Mikołajowy KPD Weizenbock -  Warszawski KPD 2017 im. Wojciecha Trześniowskiego West Coast IPA - Kuźnia Piwowarów 2017,  Warszawski KPD 2017 im. Wojciecha Trześniowskiego Witbier -  IV Łódzki KPD White IPA - III KPD w Zielonej Górze Quadrupel - VI Szczeciński Konkurs Piw Domowych  
  Kategorie otwarte:
  Owocowe, kwaśne - VI Szczeciński Konkurs Piw Domowych; II Jurajski KPD Owocowe pszeniczne - V Warmiński KPD, Piwo niskoalkoholowe - VIII Częstochowski KPD Bractwa Piwnego Piwo z chili - VIII Częstochowski KPD Bractwa Piwnego 19-24 Plato, 40-80 IBU, >35 EBC, możliwe dodatki: szafran, marcepan, wędzona kiełbasa i/lub boczek, wanilia, kapusta - Piwo Jepiwkowe + Cracow Beer Academy  Experimental Beer: "From Lager to Heaven" - Biała Wrona Piwo owocowe - Biała Wrona Chmielowa woda/lemoniada - Krakowski KPD,  
  Klony: 
  BrewDog: Hardcore IPA - Biała Wrona BrewDog: Punk IPA - V Warmiński KPD, Schneider Aventinus Weizen Eisbock - II Jurajski KPD
 14. Like
  fuki33 reacted to tibek in Kategorie konkursów piw domowych 2017   
  Dopisując konkursy podawajcie proszę daty kiedy będą 
 15. Like
  fuki33 reacted to udarr in Artykuły naukowe, paczka misz-masz   
  Hej
   
  Wrzucam paczkę blisko 70 artykułów naukowych poświęconych tematyce piwnej (czy czasami ogólnie fermentacji), część z nich pochodzi z subskrybowanych baz, do których miałem dostęp na uczelni, wszystkie w miarę świeże. W większości dotyczą wszystkiego co związane z zacieraniem, drożdżami i kwasami obecnymi w piwie ale znajdzie się też kilka innych tematów. Wiem, że może się tutaj znaleźć kilka zainteresowanych osób Może, któryś art będzie wart przetłumaczenia dla szerszego grona odbiorców i wrzucenia do odpowiedniego działu. Mnie służyły one głównie poparciu/obaleniu wniosków z moich badań, czyli zwiększeniu ilości pozycji w bibliografii i prawdę mówiąc nie zagłębiałem się we wszystkie.
   
  Gdyby ktoś poszukiwał jakiegoś konkretnego artykułu, który wyszukiwarka typu sciencedirect wypluwa jako płatny to będę miał jeszcze okazję zajrzeć do wspomnianych baz i może uda się coś załatwić.
   
  Link do pobrania: http://speedy.sh/rzuu5/arty.zip
   
  Pozdrawiam,
  Kuba
   
   
 16. Like
  fuki33 reacted to Fidel in Charakterystyka innych surowców i przypraw   
  Możesz zmienić tytuł? Nic z niego nie wynika, a brzydko brzmi.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.