Jump to content

Pianka jak na Guinessie.


Recommended Posts

Witam znów :)

Mam masę pytań ostatnio. Dziś męczy mnie pytanie - czy da się zrobić domowym sposobem piwo typu Guiness? Tu zależy mi na piance. Może nie nagazowywanie piwa lub minimalne nagazowanie (0,5-1 g cukru na 0,5L) dałoby podobny efekt? Niestety instalacją z azotem nie dysponuję, a w pompy nie chcę inwestować na początku przygody z piwowarstwem domowym.

 

Pozdrawiam,

Mateusz

Link to comment
Share on other sites

Fajnie brzmi ten pomysł ze strzykawką. 100 ml kosztuje 3 zł, wiec też bardzo tanio. Muszę zapytać w aptece, czy mają większe. Jeśli nie to wleję na dwa razy, a 300 ml prosto z butelki. Na sobotę postaram się kupić milkstouta z Tenczynka i przetestuję.

Link to comment
Share on other sites

A zmienia to teksturę piwa czy chodzi wyłącznie o bajer z pianą? Trochę nie wierzę, że azot rozpuści się w odpowiedniej ilości aby mieć wpływ na teksturę. Dawno nie piłem Guinessa ale próbowałem Czarnej Wołgi z pompy to właśnie o taką teksturę mi chodzi.

Link to comment
Share on other sites

Wstrzykiwanie,ilość, co jest w strzykawce(powietrze wymieszane z piwem,czy same piwo),z góry,czy "z pod wody" zależy od stopnia nagazowania

,co do tekstury,jak zaczekasz jakiś czas aż  bąbelki się uspokoją  piwo jest zawsze takie samo,z azotem czy bez, ja tam nie widzę specjalnej różnicy,większa różnice robi jakość piwa i nagazowanie,niskie smietanowatośc dłużnej się utrzymuje,migracja bableków jest  wolniejsza.

Link to comment
Share on other sites

Zrobiłem eksperyment na piwie z mojej pierwszej warki, gdzie otrzymanie ładnej piany jest niemożliwe. Jednak ładna piana jest możliwa ;) Dzięki Dziedzicpruski za pomysł. Rewelacja. Filmu nie kręciłem, bo nie spodziewałem się efektu. Na piwie bez tłustych dodatków efekt będzie bombowy. Czekam do soboty na piwo z Tenczynka i coś nakręcę ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Podepnę się z pytaniem o pianę w Guiness'ie.

 

Mam instalację: keg, standardowy kran do wyszynku oraz butlę z mieszanką azot+CO2. Niestety przy standardowym kranie nie jestem w stanie uzyskać takiej piany i takiego nagazowania jak oryginalny Guiness. Podobno do wyszynku Guiness'a używany jest jakiś inny, dedykowany kran, który przy wyszynku powoduje większe napowietrzenie piwa. Czy ktoś ma jakieś doświadczenie w temacie?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.