Jump to content

Igorrodz

Members
 • Posts

  518
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by Igorrodz

 1. Pora zaimplementować do narzędzia reklamy, które będą wyłączone dla tzw. kont płatnych, nieprawdaż?
 2. A nie lepiej fermentować zacierać 62°C/72°C po pół godziny a następnie fermentowć w temp. 7-10°C? Warzenie brzeczki 90min też zbyt długie bo wyjdzie zbyt dużo związków Miliarda. Kiedyś piłem uwarzonego w ten sposób lagera, z zasypek 85% pilzneński i 15% wiedeński, był to chyba najlepszy lager w moim życiu (znajomy tak uwarzył). Jak sądzicie?
 3. Co sądzicie o gotowaniu 10g Chinooka PL 10% AK przez 30min w 1l wody (część wody i tak odparuje), ochłodzeniu, odfiltrowaniu przez gazę jałową i dodaniu tego, razem z roztworem cukru i wody podczas butelkowania na refermentację? Chcę podnieść goryczkę, będzie dobrze dla mojego piwa? Brewness podaje, że powinienem uzyskać 15IBU (w recepturze mojego piwa wywaliłem całe chmielenie i zastąpiłem tym nowym, otrzymałem taką wartość).
 4. W średnie. Brewness wyliczył mi, że powinno być 38IBU, nie wydaje mi się iż tyle jest, szczególnie że piwo zatarło mi się na bardziej słodko, niż pierwotnie planowałem (US-05 zeżarły z 13°BLG do, zaledwie, 5°BLG), choć w smaku nie jest bardzo słodkie, jest przyjemnie ale bez goryczki to... sam wiesz... trochę koncerniak American Pale Ale na słodzie pale ale (65%), monachijski II (16%), karmelowy 300 i płatki owsiane (po około 9%). Jakim? Korzystam z brewness, gdzie i jak tam to zrobić?
 5. Robię małe warki. Ostatnie piwo... no, coż, podczas testów przed butelkowaniem stwierdziłem, iż goryczka nie jest akceptowalna. W związku z powyższym mam zamiar zrobić tzw. herbatkę chmielową i dodać ją do mojego zielonego piwa (razem z cukrem na refermentację przy butelkowaniu). Parametry zielonego piwa -> 10l, 5°BLG; styl -> APA. Posiadam w lodówce 45g chmielu Chinook PL 10% AK (zakupiony w Centrum Piwowarstwa). Jak zrobić herbatkę chmielową zwiększając odczucie goryczy, ale aby jednak nie przedobrzyć? Zrobię też dwudniowe chmielenie na zimno, mam 50g Cascade PL i 50g Mandarina DE, jak sugerujecie ile dać (dam w dwóch "tubach filtracyjnych"). Z góry dzięki za pomoc
 6. Jakie zamienniki brytyjskie byś proponował?
 7. Pokaż foto kilku różnych butelek z tymi etykietami.
 8. @Koora Nie wygląda na rozmiar 9x13
 9. Zapewne do każdej warki nikt rozsądny nie drukuje etykiet (choć mogę się mylić), niemniej okazjonalnie do piwa na jakąś konkretną imprezę lub na piwo uwarzone na "zamówienie" zapewne niejeden piwowar domowy etykiety tworzy ?
 10. Mam taką prośbę do @brewness o dodanie nowej kategorii "ulubione" (lub "obserwowane") do której każdy piwowar domowy, korzystający z waszego portalu, mógłby wrzucać 1) znalezione na nim fajne receptury oraz 2) dodawać jakichś innych piwowarów do ulubionych (obserwowanych). Da się?
 11. Nie no, nie wszyscy chmielą na zimno, a jeśli nawet chmielą to są style, w których wręcz na zimno chmielić nie należy... ?
 12. @brewness Kiedy dodacie do bazy stylów piwnych gdański styl "JOPEJSKIE"?
 13. Oczywiście spróbuję wg tego przepisu z Piwowara - będzie tu jednak kłopot bo mam garnek tylko 25l...
 14. Dzięki, zmieniłem karmelowy 150 ze Strzegomia na to, co zaproponowałeś - 150g. Gdzie? Wskaż mi świeże. I nie w paczce 500g
 15. Tak, w Gdańsku. Ale, jak wiadomo ten jopen z dzisiejszego Gdańska to nie ten z tamtego - a wszystko, co wiemy to jednak, mimo wszystko w większości spekulacje i wyobrażenia. Tak, jak wiemy że był święty Graal atak wiemy, ze był i jopen, iykwim
 16. 13Ibu przy 5,6BLG to nie to samo, co 13Ibu przy 12BLG czy przy 18BLG, zatem niekoniecznie konieczne jest więcej w moim przypadku. Coś goryczki jeszcze dojdzie z flame out (Brewness tego nie liczy), z hop stand już nie powinno. Ok, może dać więcej chmielu Cascade PL na chmielenie whirpoolowe, muszę pomysleć...? P.S. Mógłbym użyć jeszcze Simcoe (12,6% AK)
 17. Oba produkty aktualnie niedostępne. FM były sezonowe a SafBrew są tylko w paczce 500G, co jest zupełnie bez sensu w mojej sytuacji. Tak więc ten, tego... i w ogóle.
 18. Hi Przeszukałem forum (i inne zakątki sieci) w poszukiwaniu receptury na piwo niskoalkoholowe. Proszę o wasze porady do tego, co wymyśliłem na jedną z najbliższych warek. Tu piwa ma być zaledwie 10l, może się uda zrobić coś dobrego? Pale Ale 0,5kg Wiedeński 0,15kg Karmel 150 0,15kg Pszeniczny 0,15kg Żytni 0,15kg Zacieranie: Pszeniczny + żytni w 50st.C przez 20min, następnie dodam ten zacier do pozostałego, zacieranego przez 60min w 72st.C. Potem wygrzew całości. Tu pytanie, czy nie spróbować w wyższej temperaturze 75st.C (boję się o "przedobrzenie" i dezaktywację enzymów)? Chmielenie: Cascade PL (6,2% AK, mam go 100g w domu) 15g na 15 min. a następnie 15g na flame out i 20g na hop stand (80stC i mniej) - odfiltrowanie dopiero przy przelewaniu brzeczki nastawnej do wiadra na fermentację). Czy robić chmielenie na zimno podczas cichej? Chmielu jest ok czy za mało/za dużo? Drugim chmielem, który mam, jest Mandarina Bavaria (9,1% AK) -50g. Wychodzi [szacunkowo] --- 5,6BLG, około 13IBU (balans 0,59) i 2,1% alko. Fermentacja US-05, aby piwo było neutralne (choć zastanawiam się też nad S-33) Wasze porady i sugestie to...?
 19. Czyli pierwsza opcja to niskie odfermentowanie, a raczej niedofermentowanie (np Safale US-05 albo M42 New World Strong Ale). Tu może być problem bo nawet gdy nie dam w ogóle cukru do refermentacji to i tak mogą być granaty po zabutelkowaniu? Druga opcja to, mimo wszystko, spróbować zrobić jak najgłębszą fermentację - i refermentację w butelkach? Tu chyba trzeba użyć gęstwy drożdży do miodu (MJ M05 Mead) a potem wysokoodfermentowująego szczepu odpornego na alkohol (WLP099 Super High Gravity) a następnie jeszcze może jakieś Bayanusy... albo zrobić miks drożdżowy i dać wszystkie naraz, oczywiście w każdym przypadku zahartowane w brzeczce... Przy butelkowaniu dać zaś gęstwy lagerowej do refermentacji?
 20. Na moje oko około 10l wody. Siup, pokrojony w kostki chleb do wiaderka fermentacyjnego 15l (dekiel z rurką fermentacyjną) i zalewamy wrzątkiem. Po 24h dodajemy uwodnione drożdże (np. Gozdawa Porter&Kwass), przed ich zadaniem mierzymy BLG. Po dwóch tygodniach mierzymy znowu, jak przez 3 dni z rzędu nie będzie zmiany to butelkujemy, pamiętając o cukrze do refermentacji. Oczywiście trzeba przefiltorwać, najlepiej przez JAŁOWĄ gazę z apteki. Ale pewnie to wszystko wiesz PS. Dodałbym rodzynek razem z chlebem do fermentacji, ale to ja :D))) PS2. Można dodać miodu GRYCZANEGO podczas fermentacj dla wzmocnienia smaku, ale to kto jak uważa.
 21. Jeśli nie masz chmielu dodaj na goryczkę trochę piołunu, będzie ciekawie ;) 

 22. Oczywiście. Powodzenia
 23. Dzień dobry W jednym ze sklepów piwowarskich natrafiłem na słody: Red Rye Crystal od Simpsons i Cararye od Wayermanna. Co to dokładnie za słody, poza wariacją żytniego, w jakich stylach mają zastosowanie oraz jakie są wasze doświadczenia z nimi?
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.