Jump to content

kiwitom

Members
 • Posts

  350
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  3

Everything posted by kiwitom

 1. Będziesz zadowolony, kociołek to zupełnie inna jakość i komfort pracy. Nie ma tyle syfu, a i roboty dużo mniej. No i piwo zrobisz w 4h jak już ogarniesz kociołek, a nie w 9-10h, jak to jest bez. Ja mam Royala już od roku i teraz w ogóle nie wyobrażam sobie pracy bez niego. Czysta przyjemność.
 2. Prostą metodą jest też grzałka akwariowa (kosztuje parę zł), włożona do butelki pet napełnionej wodą np po coli. Plus jest taki, że możesz sterować temperaturą.
 3. Zdecydowanie wiaderko, mam do czynienia i z jednym i z drugim, bo nastawiam co roku 4, 5 różnych win. Gąsior jest super do wina bo ingeruje się w niego raz na 3, 4 miesiące, chociaż do fermentacji burzliwej z owocami przy winach też stosuję wiaderka. Dopiero po odrzuceniu owoców wina lądują w gąsiorach. Przy piwie gąsior to zły pomysł, bardzo duża upierdliwość, więc polecam wiaderka, masz różne wielkości, ja mam np 5l, 7l, 10l, 15l, 30l, 40l i 60l, więc zawsze jakieś dobierzesz, choć ja zawsze celuję w 25l piwa, żeby zapełnić 50 butelek, więc te standardowe są używane w 99% przypadków.
 4. Jedno starcza spokojnie. Ja po zlaniu pilsa zostawiam gęstwę w wiadrze i nastawiam na niej Porter Bałtycki, do niego trzeba dużo więcej drożdży, a w gęstwie jest ich akurat.
 5. Kolego do pilsa polecam drożdże W34/70, wychodzą bardzo dobre piwa. Co do temperatury, to ja zawsze fermentowałem w lodówce w temp 8-10°C. W piwnicy masz dobrą temperaturę do górnych fermentacji, pamiętaj, że zawsze warto fermentować o kilka stopni niżej niż podaje producent drożdży, nie ma tylu niechcianych związków.
 6. Oczywiście, że tak. Źle sformułowałem zdanie, miałem na myśli, że bez początkowego BLG nie będzie w stanie stwierdzić, czy drożdże w ogóle cokolwiek przerobiły, więc jest zdany na próby organoleptyczne. Reasumując jest wyczuwalny alkohol, znaczy jakaś tam fermentacja miała miejsce, więc warto zabutelkować i poczekać. Nie jest wyczuwalny alkohol, to chyba tylko kanał. To miałem na myśli. Oczywiście refermentację robimy dopiero wtedy, kiedy przez kolejne 3 dni BLG się nie zmienia.
 7. Ojojojoj faktycznie, trochę nabroiłeś. Skąd miałeś ten przepis? Jeżeli miałeś przepis, to tam powinny być informacje o temperaturach i czasach zacierania. Czy Ty przypadkiem nie zostawiłeś słodów i chmielu w tym balonie? Czy może odfiltrowałeś. Wyczułeś alkohol przy próbowaniu? Żaden miernik nie pokaże Ci teraz zawartości alkoholu, oblicza się go z różnicy początkowego BLG (przed zadaniem drożdży) i końcowego, tak więc bez pomiaru początkowego nie wiemy nic, ani czy drożdże cokolwiek przepracowały, ile jest alkoholu itp. Na Twoim miejscu zostawiłbym to 2, 3 dni tak jak jest, po czy zlałbym z nad osadu i potrzymał pod rurką jeszcze z 10 dni. Po tym czasie spróbuj, ale nie spodziewaj się cudów, nawet jak wszystko przebiega według planu, to niekiedy piwo świeże nie smakuje i nie pachnie najlepiej. Piwo układa się z czasem. Jeżeli wyczujesz alkohol, to wtedy możesz dodać cukier do refermentacji (3, 4 gramy na butelkę 0,5 litra) i butelkować. Na przyszłość fermentuj w temperaturze o 2-3°C niższej niż dolne widełki, które podaje producent drożdży. W 6 dni przy wysokiej temperaturze drożdże spokojnie przerabiają cukry, tyle że produkują dużo estrów, które nie wpływają pozytywnie na smak. 3-4 BLG, to nie jest jakiś zły wynik przy końcu fermentacji, ale tak jak pisałem, nie znając początkowego BLG to błądzimy po omacku. Nic nie dodawaj, ani wody, ani ekstraktu, zrób tak jak napisałem wyżej. Wylać zawsze zdążysz, jak okaże się że jest kicha.
 8. Kolego, przy tych możliwościach możesz spokojnie profesjonalny browar otwierać ?. Masz pełen zakres temperatur, więc i dolna i górna fermentacja wchodzi w grę bez lodówek, przynajmniej w zimie. Jak chcesz iść po minimalnych kosztach, to kupiłbym na Twoim miejscu: 1. Duży garnek do zacierania (wielkość uzależniona od ilości piwa, ale czym większy tym lepszy) 2. Dwa standardowe pojemniki fermentacyjne z rurkami fermentacyjnymi, przynajmniej jeden z nich z kranikiem spustowym 3. Srajwężyk, czyli taki wężyk z oplotem - dostaniesz w sklepie budowlanym 4. Kapslownica 5 Butelki (mogą być używane) 6. Kapsle 7. Ballingometr Jak dobrze się postarasz, to zamkniesz się w 200-300 zł. Ja też zanim zacząłem robić piwa, prawie ich nie piłem. Wszystko się zmieniło od momentu pierwszego mojego Hefeweizena... Jak chcesz profesjonalnie podejść do sprawy i mieć czysto w kuchni, to automatyczny kociołek, który programujesz i który trzyma Ci odpowiednie temperatury przez określony czas. No, ale to już wydatek prawie 2000 zł. Ja zacząłem od kociołka, który miał służyć bardziej do zacierania ziarna na whisky, ale jak już był, to zacząłem robić i piwa. Zacieraj ze słodów, bo to nieporównanie lepsza zabawa, a i smaki lepsze i wszystko jest w Twoich rękach, nic nie jest narzucone. Jakbyś miał pytania, czy wątpliwości wal śmiało jak w dym, postaram się pomóc. Pozdro
 9. Kolego TUTAJ masz wiaderko za 21,50, do tego kranik i uszczelka pod rurkę plus rurki, czyli koszt zamkniesz w 30 zł, żadne pieniądze, a ułatwiają pracę. Oczywiście możesz zamówić takie z nawierconymi otworami, wystarczy poinformować sprzedawcę. Na Twoim miejscu wziąłbym 2 takie wiaderka, przydaje się drugie do dodania syropu glukozowego i do rozlewu do butelek. Przy tych z Biowinu masz przynajmniej pewność co do szczelności, bo z tymi z Castoramy różnie bywa. Mam kociołek Royala i bardzo sobie chwalę, nie ma syfu i zamiast 12 godzin robię piwa w 5 godzin, a i wydajność dużo lepsza ze względu na termostaty.
 10. Napisałem prawdopodobieństwo, a że jest one niewielkie, to nie zmienia faktu, że przy glukozie jest praktycznie równe zeru.
 11. Bo glukoza jest o niebo lepsza od cukru, lepiej się rozpuszcza i jest lepiej przyswajalna przez robaki, jest też mniejsze prawdopodobieństwo posmaków bimbrowych, same plusy...?
 12. kiwitom

  grainfather

  Dodawajcie do słodów łuskę ryżową, koszt znikomy, a bardzo pomaga przy wysładzaniu, nawet przy pszenicy.
 13. Za krótko na nagazowanie. Ja zawsze daję cukier do pustego wiadra i zlewam piwo do niego, wsypywanie do butelek to mordęga. Odczekaj jeszcze z tydzień, półtora przy 18°C nagazowanie może trwać od 3 do 4 tygodni.
 14. OK mój błąd, faktycznie macie rację. Za długą chyba przerwę miałem w piwach... mea culpa. Przepraszam za wprowadzenie w błąd.
 15. Ano taki, że to CO2 trzeba dopiero wytworzyć, w momencie butelkowania nie ma go wcale, albo są śladowe ilości. Pytanie jest ile czasu potrzeba do nagazowania piwa? 10 minut? Może godzinę? Nie, to trwa dobrych kilka dni, nieraz 2 tygodnie. To według Ciebie w jakiej temperaturze to piwo będzie przebywało większość czasu gazowania? Myślisz naprawdę, że mając 6°C przy butelkowaniu, to po tygodniu przebywając w temperaturze 20°C osiągnie 8°C? Czy może temperatura piwa wyrówna się z temperaturą otoczenia?
 16. Obliczaj zawsze dla temperatury przechowywania, to jaką temperaturę na piwo przy butelkowaniu ma mniejsze znaczenie, ważne w jakiej temperaturze będziesz trzymał butelki.
 17. Weźcie pod uwagę, że koszt wyprodukowania piwa w warunkach domowych również znacząco wzrósł i będzie nadal rósł z powodu wzrostu cen energii, zarówno gazu, jak i prądu. A tak na marginesie to jest coś takiego jak "krzywa równowagi rynkowej", która pokazuje że podnosząc ceny na produkt do pewnego punktu, dochody podwyższającego wzrastają, ale już od tego punktu wzwyż czym większa podwyżka cen, tym niższy dochód dla podwyższającego.
 18. Przeważnie przychodzi 25kg worek, z tego co się orientuję. to tak pakują producenci, więc dostaniesz w oryginalnym worku. Zresztą pewnie to zależy od sklepu, ale jak oryginalne słody są pakowane przez producentów w 25kg worki, to nie sądzę, żeby ktoś to przepakowywał. A dlaczego pytasz?
 19. Dodaj ziarna kawy, ale jak je wyciągniesz z bourbona to musisz je dać do piekarnika na około 20 minut w temperaturze 220°C. W moim eksperymencie whiskey jednak nie było wyczuwalne.
 20. Robiłem dokładnie tak, jak piszesz. Czyli kawa macerowana w bourbonie przez dłuższy czas. Zrobiłem tylko chyba błąd, bo przedobrzyłem dolewając kilka kaw espresso do brzeczki. Piwo wyszło dobre, ale jak na mój gust za bardzo kawowe.
 21. Oczywiście pełna zgoda, chciałem podać coś najtańszego, choć ja mam taką gładką i spokojnie daje radę w tym przypadku ważniejsza jest temperatura wody w sieci.
 22. Jakbyś nie znalazł, to masz TUTAJ za nieco ponad stówkę, nie potrzebujesz żadnych króćców, ani redukcji, wystarczy parę metrów wężyka silikonowego i ewentualnie jedną końcówkę ogrodową. Groszowe sprawy, a robi robotę. Jak nie chcesz inwestować, to parę plastikowych butelek pet napełniasz wodą i dajesz do zamrażalki, jak już zamarzną to dajesz je do brzeczki. Ja mimo, że mam chłodnicę to niekiedy podpieram się zamrożonymi wkładami do lodówek turystycznych. Oczywiście nie zapomnij ich zdezynfekować. Możliwości jest wiele.
 23. Nie sądzę, żeby drożdże po tak długim czasie jeszcze coś dojadały. Optymalny czas dla górnej fermentacji to 3-4 tygodnie. Jeżeli utrzymujesz odpowiednie warunki, to przy górnej fermentacji po 4 tygodniach można w ciemno butelkować. Odchyły w odczytach gęstości zapewne są spowodowane różnymi temperaturami przy mierzeniu.
 24. Kuźwa, to jest forum o piwie, a nie o kompotach, nawet tych miodowych z chmielem na litość boską.... dajecie się wkręcać jak dzieci.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.