Jump to content

yarx

Members
 • Posts

  39
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by yarx

 1. Dziękuję Poczcie Polskiej za system śledzenia przesyłek, dzięki któremu wiem, że moja paczka została dostarczona do nadawcy. Dziękuję bankowi *** za potwierdzenie przelewu, dzięki któremu wiem, że moja wpłata została zaksięgowana na koncie PSPD. Dziękuję organizatorom III JKPD za regulamin pełen dobrych praktyk, w którym wobec uczestnika konkursu słowo "musi" jest użyte 4x a słowo "należy" 8x. Szkoda, że ten przymus działa tylko w jedną stronę.
 2. Jakieś powiadomienie na maila o otrzymaniu [nieuszkodzonej] przesyłki wchodzi w grę?
 3. Wczoraj rozlałem dziki barleywine który był na cichej z brettami blisko rok. W piwnicy miałem akurat 14 stopni C. I to jest sytuacja w której zdecydowałem się na refermentację w temperaturze pokojowej przez jakiś czas - by ożywić drożdże. W "normalnych" sytuacjach nie widzę potrzeby refermentacji w wyższej temperaturze.
 4. "Jeśli miałbym być wujkiem dobra rada to też bym Ci radził zastanowić się" nad mniejszą ilością płatków, i dojście metodą prób i błędów do konkretnej ilości. Czasami mniej znaczy więcej.
 5. A zaobserwowałeś jak się podrywa osad drożdżowy w momencie otwierania butelki z tego stojaka?
 6. Mam płytę elektryczną, moc 6,3 kW, uwarzyłem na niej 25+ warek. Moim zdaniem najważniejszą rzeczą jest garnek o idealnie równym i przylegającym na całej powierzchni do płyty dnie. Drugą z kolei dobór średnicy garnka do średnicy największego "palnika"/pola grzejnego - tu zaczynają się schody gdyż rozsądny garnek pozwalający na zacieranie piw o wysokim Blg to 36,5l i swoją średnicą przewyższa wspomniane pole. Skutkiem tego zagotowanie wody/brzeczki trwa dłużej a jednocześnie powoduje nagrzewanie powierzchni całej płyty, co skutkowało u mnie kilkukrotnie np wyłączeniem się płyty lub wywaleniem "korków". By nie straszyć dodam - że te sytuacje zdarzyły się gdy posiadałem garnek z nieco wypukłym dnem - co powodowało, że ciecz gotowała się koszmarnie powoli, a płyta rozgrzewała się koszmarnie mocno. Po wymianie garnka profilaktycznie uchylam szufladę którą mam pod płytą celem lepszego chłodzenia i jest git. NO i na koniec o pękaniu - nic takiego nie nastąpiło - ale warto sprawdzić w instrukcji obsługi jakie jest maksymalne obciążenie zalecane przez producenta. Ze swojej strony zalecam uważne obchodzenie się by nie upuścić ciężkiego garnka ani nie przesuwać go obciążonego po płycie - skutkuje to mniej lub bardziej szpetnymi zarysowaniami.
 7. Widząc, że nie ja jedyny jestem skonfudowany tym konkursem dodam dwa grosze odnośnie kategorii konkursowej porter angielski. Co ważne, zwracam uwagę, że w Częstochowie pod tą nazwą krył się zarówno brown jak i robust porter, szczególnie ten drugi jak wiadomo, stwarza szerokie pole do interpretacji stylu, a powiększone o wspomniany brown porter - pole szerokie po horyzont. Jednakże czytając swoją metryczkę, a jakże robust porteru, dochodzę do wniosku, że sędziowie nie wiedzieli w jak rozlegle zakrojonej kategorii sędziują. Punktując mi in minus wszystkie cechy robust porteru - kolor, paloność słodu czekoladowego by ostatecznie podsumować je jako mało stylowe. Stąd na koniec prośba do organizatorów by w przyszłości nie porywali się na konkurencje a'la wrocławskie "wariacje na temat..." bez odpowiedniego przygotowania.
 8. To może z innej beczki. Czy ewentualnie wchodzi w grę wysyłka po pokryciu jej kosztów (np. przelewem)?
 9. U mnie ekstrakcja na zimno trwała całą noc.
 10. Ekstrahowałem Carafa Special II na ciepło i palony jęczmień na zimno wg metody (proporcje, temperatury, wysładzanie) z http://www.jovialmonk.com.au/brewManual/Steeping_grains.pdfNie zwiększałem ilości słodów, w efekcie zarówno kolor jak i smak był taki jak oczekiwałem (minimum spalenizny).
 11. O ile jeszcze nie zakupiłeś to dodam: w tym sezonie wymieniłem starą emalię na nową nierdzewkę. Ostatecznie wybrałem Ambition Vitalux 36,5l - miał zbliżone parametry (średnica, grubość ścianki i dna) do Tadara więc zadecydowała cena. Używam go na płycie elektrycznej i sprawdza się b. dobrze - zauważalna różnica w czasie zagotowania wody/brzeczki i lepiej trzyma temperaturę niż wcześniejsza emalia. Dno było idealnie równe - ale tu być może pomógł email do sprzedawcy z prośbą by się upewnił przed wysyłką, że garnek ma płaskie dno co w przyszłości zaoszczędzi nam korowodu zwrotów i wysyłek.
 12. yarx

  Nalewki.

  Takie tam przypomnienie - tarnina zaczyna już zasychać na krzakach (przynajmniej u mnie). I mam wrażenie, że jakoś mało jest jej w tym roku. Udanych zbiorów!
 13. Zejście z ceną kupując tańsze produkty. A zawsze możesz podnieść jakość poprzez dodatki typu ekstrahowanie na zimno/ciepło słodów specjalnych czy dodatki niesłodowane (cukry itp).
 14. Zgodnie z ostatnim newsem na stronie PSPD, kategorie ogłoszą 29 IX.
 15. Masa pytań, postaram się po kolei odpowiedzieć: 1. Lindemans Gueze jest pasteryzowany, chyba że użyjesz Lindemans Gueze Cuvee Rene Grand Cru (w oparciu o listę theMadFermentionist http://www.themadfermentationist.com/p/dreg-list.html) 2. Jeżeli chodzi o ilość, to gdzieś na amerykańskich forach przewinęła mi się uwaga jakoby Randy Mosher polecał użycie osadu z dwóch butelek na 20l, ale teraz nie potrafię tego odnaleźć żeby zweryfikować. W każdym bądź razie - pojawiają się różne informacje na temat ilości, jak i sposobu zadania - osad, czy nawet piwo w całości. Mój plan to osad z butelki 250ml na 5l balon piwa. 3. Lindemans Gueze Cuvee Rene Grand Cru zawiera zarówno bakterie i bretty - więc trudno jest powiedzieć co i w jakim czasie się namnoży (w starterze), na pewno musisz trzymać ten starter dłużej niż normalny, i nie napowietrzać (bakterie i tlen to niedobre połączenie). 4. Wstępna fermentacja czystym szczepem jest wskazana, ze względu na długi czas namnażania brettów i zanim by opanowały środowisko (mała ilość z butelki) piwo mogłoby być już do wylania). Dlatego dobry pomysł to wlanie osadu na cichą. 5. Powyższe to efekt moich przygotowań do warzenia kwasów w tym sezonie, masę wiedzy znajdziesz na wspomnianym powyżej blogu theMadFermentionist. W oparciu o nie mam zamiar do próbek 5l (tej pojemności szkło jest relatywnie tanie i łatwo dostępne wszędzie) dodać osady z różnych kwasów (Lindemans, Orval, itp) i przetrzymać do następnego sezonu licząc, że drożdże i bakterie w tym czasie posprzątają resztki i zmienią charakter piwa, jednocześnie namnożą się na tyle, że w przyszłym sezonie będę miał własnych drożdży pod dostatkiem.
 16. Swoje doświadczenia z malinami zawarłem w poście: http://www.piwo.org/topic/14287-wisniowe-piwo/?p=287550 Do ustalenia zawartości cukru w owocach najwygodniej posłużyć się refraktometrem - wystarczy wycisnàć odrobinę soku z owoców. Ale zwykły cukromierz też da radę tylko ilość soku będzie większa.
 17. A niby stąd, że w stoutach dominuje aromat palonego jęczmienia, czekolady i kawy. Dodatkowo w RISie dojdą rodzynki, śliwki i ciemne pieczywo. Jeśli to wszystko chcesz nakryć aromatem chmielu, który w większości zaniknie w momencie kiedy to piwo będzie ułożone to gratuluję zrozumienia stylu.
 18. Osobiście trzymam się zasady, że stouty chmieli się tylko na goryczkę. Swojego RISa wyliczałem w BS na ponad 100 IBU i podobnie będę chmielił w tym sezonie. Proponuję ci rozlew w butelki 0,33l - więcej degustacji na dłużej.
 19. Sprawdź czy dno jest proste bo tanie garnki lubią być wypukłe. Wtedy garnek na płycie będzie się kołysał, rachunki za energię wzrosną a czas do zagotowania się wydłuży.
 20. Nie widzę przeciwskazań. Zaleceniem jest niskie Blg starteru.
 21. Jako fan Punishera dodam, że gdyby pojawiły się w przyszłości koszulki z logo to pisałbym się na M'kę.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.