Skocz do zawartości

kadet

Members
  • Postów

    30
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Aktywność reputacji

  1. Super!
    kadet przyznał(a) reputację dla bnp w Reduktor CO2- cała prawda   
    Na forach cały jeszcze czas powielany jest mit, iż reduktor spawalniczy się nie nadaje do piwowarstwa domowego...
    oczywiście jest to całkowita nieprawda i ludzie piszący o tym nie mają zielonego pojęcia co to jest reduktor i jak on działa....
     
    przechodząc do sedna
     
    każdy reduktor utrzymuje stałe ciśnienie na wyjściu
     
    reduktor http://pl.wikipedia.org/wiki/Reduktor_ci%C5%9Bnienia
     
    Zasada działania
     
    Najprościej
    Nasz reduktor to zawór z dziurką na której leży membrana z sprężyną. Ciśnienie z butli napiera na membranę, jeżeli zaczniemy obracać pokrętło regulacji membrana będzie się przesuwa dając większe lub mniejsze p na wyjściu dziurki.
     
    Ważne składowe reduktorów :
     
    Manometr
     
    Każdy reduktor może zawierać 2, 1 lub wcale manometrów.
     
    typowy ma 2 manometry, jeden wskazujący p na wyjściu z butli, drugi ciśnienie robocze ( po redukcji)
    Dla naszych celów najlepszy jest ten z dwoma ale z jednym manometrem ( ciśnienia roboczego) też jest ok
    pamiętajmy że w butli mamy CO2 w postaci cieczy. Panuje tam p ~40 bar, to ciśnienie będzie się utrzymywało cały czas do póki ostatnia kropla CO2 nie przemieni się w gaz w butli. W tej sytuacji na manometrze zacznie nam szybko spadać p.
    Tak więc informacje jakie daje manometr z p na butki są dla nas mizerne.
     
    Jeżeli posiadamy reduktor z jednym manometrem -roboczym to też jest ok, można na nim pracować
     
    Bez problemu też można pracować na reduktorze bez manometrów. To tak jak jazda samochodem z zepsutym licznikiem prędkości, się jedzie na wyczucie
     
    Śruba regulacyjna nastawę p
     
    W zależności od zastosowania reduktora ( do jakich p był wyprodukowany) śruba regulacyjna dociskająca membranę może mieć różny "skok gwintu".
    W przypadku gdy mamy toporny reduktor CO2 p roboczym do 15 lub 20 bar skok gwintu będzie duży. Taka regulacja będzie w naszych warunkach mało precyzyjna
    Inaczej rzecz się ma w przypadku reduktora spożywczego gdzie mamy mały "skok gwintu" Reduktor taki ma p robocze do 4-5 bar więc regulacja jest bardzo precyzyjna.
     
    Zawór bezpieczeństwa
     
    Zabezpiecza przed wzrostem p na wyjściu.
    Spożywcze mają Pmax ok 4 bar, przemysłowe w zależności od zastosowania.
    Jeżeli mamy reduktor spawalniczy p robocze 15 bar i się obawiamy by nam kega nie rozpiździło to kręcąc śrubą zaworu bezp możemy sobie nastawić zawór bezpieczeństwa na 5 bar ( manipulacja zaw bezp nie jest zalecana przez producentów)
     
    Sprawa najważniejsza
     
    każdy reduktor CO2 niezależnie od skali manometru można zastosować w kegatorze, Manometr może być wyskalowany w barach, atm, l/min nawet jak ktoś sobie życzy w smerfetkach
     
    Sprawa jest prosta, taki manometr trzeba wymienić na manometr który się umie czytać lub wyskalować wobec manometru który się umie czytać.
    Np podłączamy sobie manometr w skali smerfetkowej do reduktora z manometrem roboczym w bar (lub na odwrót)
    Ustalamy np 1 bar na wzorcowym i odczytujemy na naszym w skali smerfetkowej
    1 bar= 0,5smerfetki - zapisujemy sobie lub zapamiętujemy
    robimy sobie kilka punktów i sprawa gotowa
     
    Daję foto z skalowania
    Do reduktora z dziwnym manometrem roboczym podłączyłem sobie manometr roboczy z reduktora spożywczego
    Stosuje ten reduktor bo jest mały idealnie pasuje do małej butli 300g CO2. Wykorzystuję na zlotach itp




  2. Super!
    kadet przyznał(a) reputację dla leech w Usprawnienia browaru- mieszadło bez spawania   
    Moje mieszadło: dwie formatki, pręt i nakrętki ze stali nierdzewnej:

     

     
  3. Super!
    kadet przyznał(a) reputację dla piastun w Usprawnienia browaru- mieszadło bez spawania   
    Mieszadło do kadzi zaciernej bez spawania.






  4. Super!
    kadet otrzymał(a) reputację od Karol85 w Automat warzelniczy 40l   
    Witam wszystkich.
     
    Mam ze sobą ten problem że nie wiem co sprawia mi więcej frajdy: warzenie piwa, jego picie czy też ulepszanie sprzętu warzelniczego… Część z was być może pamięta mój wcześniejszy post. Postanowiłem zrobić drobny upgrade. Poniżej chciałbym przedstawić efekt mniej więcej półtorej roku pracy (w wolnych chwilach) nad całkowitym automatem warzelniczym. Do tej pory wykonałem na nim 4 warki z czego 2 na pełnym automacie. (te na automacie trwały ok 5h: 4,5h warka plus pół godziny czyszczenia)
    W zamierzeniu miał działać mniej więcej tak: wsypuje ześrutowany słód oraz chmiel do zasobników, naciskam przycisk start, wracam za 5h.
     
    A oto i efekt:

     
    Na górze: po lewej - gar do zacierania, po prawej - gar do gotowania i chmielenia.
    Na dole: po lewej - fermentor na produkt, po prawej - zasobnik na ciepłą/zimną wodę.
     
    Gary do zacierania i chmielenia są wykonane ze stali nierdzewnej, niezbędne króćce - wspawane.
    Zasobnik na wodę - przerobiony fermentor.
    Główne urządzenia: 2 zawory trójdrogowe z napędem, 3 zawory on/off z napędem, 2 zawory elektromagnetyczne, pompa do piwa Rover - Novax, pompa grundfos do CWU, silnik z przekładnią napędzający mieszadło, wymiennik ciepła płytowy.
    Sterowanie - Arduino lub ręcznie (z tablicy na środku).
    Orurowanie:
    - część "piwna": ze stali nierdzewnej, zawory mosiężne niklowane,
    - część "wodna": PP/ocynk/mosiądz
    Zasilanie - z 3 faz, maksymalny pobór mocy: 9kW, reczywisty 6kW.
     
    A jak to mniej więcej działa w skrócie:
    Pod każdym garem znajdują się króćce spustowe z zaworami prowadzące do pompy. Na wylocie z pompy znajdują się 2 zawory trójdrogowe. Pierwszy kieruję ciecz w dół (do fermentora) lub do góry (recyrkulacja). Drugi zawór trójdrogowy kieruje ciecz do gara po lewej lub po prawej. Na obiegu recyrkulacyjnym jest zamontowany wymiennik ciepła umożliwiający chłodzenie po chmieleniu. Zasobnik na wodę pełni rolę "odmierzacza" – jest napełniany wodą sieciową oraz ciepłą wodą do wysładzania. Zasobnik jest opróżniany przy użyciu pompy CWU, woda ta jest kierowana na króciec wlotowy pompy „głównej” W garze do chmielenia jest podgrzewana woda do zacierania i do wysładzania. Woda do zacierania po ogrzaniu jest przelewana do gara zaciernego, woda do wysładzania jest spusczana w dół do zasobnika. W garze do zacierania jest zamontowane mieszadło. Na dnie znajduje się filtrator wykonany z siatki nierdzewnej. W garze do chmielenia jest umieszczony kosz z siatki nierdzewnej oddzielający chmieliny. Nad garem do chmielenia znajdują się zasobniki na chmiel (otwierane elektromagnesami) W garze do zacierania znajdują się 2 grzałki po 2000W, w garze do chmielenia 2 grzałki po 2000W i 1 grzałka 1000W. Zamontowałem również kilka zaworów ręcznych ułatwiających opróżnianie i czyszczenie. Ilość wody w zasobniku jest odmierzana przepływomierzem impulsowym (1 impuls to mniej więcej 2,5ml). Na dnie zasobnika oraz przed wlotem do pompy głównej zamontowałem czujniki cieczy, jej brak powoduje wyłączenie pomp i przejście do następnego etapu. Pomiar temperatury jest wykonywany przez czujniki DS18b20, w garze do zacierania jest 10 czujników (ustawione 3 rzędy po 3 czujniki na jednym poziomie, ostatni pod fałszywym dnem), w garze do chmielenia są 3 (w dnie), 1 czujnik jest zamontowany przed wlotem do pompy. Co ważniejsze dane są wyświetlane na wyświetlaczu, pozostałe są zapisywane na karcie SD. Całością steruje arduino poprzez moduły przekaźnikowe 230V.  
    Napisałem program sterujący, warzenie piwa podzieliłem na następujące sekwencje:
    wstępne mycie/płukanie sprzętu przygotowanie wody do zacierania zacieranie i jednoczesne przygotowanie wody do wysładzania filtracja i wysładzanie sterylizacja (recyrkulacja gorącej brzeczki) gotowanie i chmielenie chłodzenie Jeżeli ktoś będzie zainteresowany to mogę później napisać jak poszczególne sekwencje wyglądają i co się kiedy załącza.
     
    Jeszcze trochę rzeczy zostało mi do zrobienia/zmodyfikowania:
    zabudowanie frontu blachą wprowadzenie do programu pełnej obsługi zrobionej przeze mnie klawiatury (obecnie program trzeba zmodyfikować na komputerze i wgrywać przy każdej warce) czujnik cieczy przed pompą jest za głęboko i czasem daje błędny odczyt (np przy pierwszej filtracji gdy brzeczka jest bardzo lepka) czujnik temperatury przed pompą jest za głęboko i zaniża odczyty. dodanie czujnika poziomu w garze do chmielenia tak by mieć pewność że filtracja przebiega prawidłowo (obecnie w programie ustawiłem konieczność naciśnięcia przycisku po każdej filtracji. W razie czego mam możliwość ręcznego włączenia pompy/mieszadła i poprawienia efektów) być może zmiana grzałek w garze do zacierania na grzałki opaskowe. być może wykonanie nowych zasobników na chmiel ale ze stali nierdzewnej (plexi było średnim pomysłem) a na pewno dorobienie dodatkowego chłodzenia przy zasobnikach (tak by powstająca para nie kierowała się na nie tylko do rury wylotowej) I tak jeżeli robiłbym ten sprzęt od nowa to wiele rzeczy zrobiłbym całkowicie inaczej. Ale od czego są prototypy. :-)
     
    Poniżej więcej zdjęć oraz krótkie filmiki z warzenia.
    Z góry przepraszam za jakość filmików, mój telefon robił co mógł...
     

    widok z boku
     
     
    przyłącze wody oraz wylot z wymiennika
     

    wymiennik oraz doprowadzenie wody
     

    tablica do sterowania ręcznego oraz arduino
     

    gar do chmielenia
     

    gar do zacierania
     

    zasobniki na chmiel
     

    wyświetlacz z klawiaturą (podczas zacierania)
     

    czyszczenie gara zaciernego
     

    zacieranie
     

    zacieranie
     

    Gar do zacierania po modernizacji do której bodźcem było przypalenie piwa pszenicznego. Usunąłem 2 z 3 przegród, wydłużyłem mieszadło, wydłużyłem i podwyższyłem łopatki mieszadła oraz zmieniłem sposób grzania podczas zacierania (grzałki włączają się naprzemiennie co 10s)
     
    Filmiki:
    pierwsza warka na automacie - zacieranie (pszeniczne)
    druga warka na automacie - zacieranie (AIPA)
    start drugiej warki na automacie
    przelewanie wody z zasobnika do gara do chmielenia (tam podgrzewam wodę)
    przelewanie wody z zasobnika (widok wewnątrz)
    Filracja
    chłodzenie po chmieleniu
    gotowanie
    warka testowa na półautomacie (druga)
    mycie - efekt otwarcia zaworu 2"
     
     
     
    Poniżej mała galeria z różnych etapów budowy: W trakcie budowy
    oraz pierwszy test mieszadła (widać część zasłoniętą tablicą)
     
    Pozdrawiam,
    Krzysiek.
     
    PS. Chwilowo jestem bez pracy, nie poszukuje nikt inżyniera z pasją?
  5. Super!
    kadet otrzymał(a) reputację od indianin w Automat warzelniczy 40l   
    Witam wszystkich.
     
    Mam ze sobą ten problem że nie wiem co sprawia mi więcej frajdy: warzenie piwa, jego picie czy też ulepszanie sprzętu warzelniczego… Część z was być może pamięta mój wcześniejszy post. Postanowiłem zrobić drobny upgrade. Poniżej chciałbym przedstawić efekt mniej więcej półtorej roku pracy (w wolnych chwilach) nad całkowitym automatem warzelniczym. Do tej pory wykonałem na nim 4 warki z czego 2 na pełnym automacie. (te na automacie trwały ok 5h: 4,5h warka plus pół godziny czyszczenia)
    W zamierzeniu miał działać mniej więcej tak: wsypuje ześrutowany słód oraz chmiel do zasobników, naciskam przycisk start, wracam za 5h.
     
    A oto i efekt:

     
    Na górze: po lewej - gar do zacierania, po prawej - gar do gotowania i chmielenia.
    Na dole: po lewej - fermentor na produkt, po prawej - zasobnik na ciepłą/zimną wodę.
     
    Gary do zacierania i chmielenia są wykonane ze stali nierdzewnej, niezbędne króćce - wspawane.
    Zasobnik na wodę - przerobiony fermentor.
    Główne urządzenia: 2 zawory trójdrogowe z napędem, 3 zawory on/off z napędem, 2 zawory elektromagnetyczne, pompa do piwa Rover - Novax, pompa grundfos do CWU, silnik z przekładnią napędzający mieszadło, wymiennik ciepła płytowy.
    Sterowanie - Arduino lub ręcznie (z tablicy na środku).
    Orurowanie:
    - część "piwna": ze stali nierdzewnej, zawory mosiężne niklowane,
    - część "wodna": PP/ocynk/mosiądz
    Zasilanie - z 3 faz, maksymalny pobór mocy: 9kW, reczywisty 6kW.
     
    A jak to mniej więcej działa w skrócie:
    Pod każdym garem znajdują się króćce spustowe z zaworami prowadzące do pompy. Na wylocie z pompy znajdują się 2 zawory trójdrogowe. Pierwszy kieruję ciecz w dół (do fermentora) lub do góry (recyrkulacja). Drugi zawór trójdrogowy kieruje ciecz do gara po lewej lub po prawej. Na obiegu recyrkulacyjnym jest zamontowany wymiennik ciepła umożliwiający chłodzenie po chmieleniu. Zasobnik na wodę pełni rolę "odmierzacza" – jest napełniany wodą sieciową oraz ciepłą wodą do wysładzania. Zasobnik jest opróżniany przy użyciu pompy CWU, woda ta jest kierowana na króciec wlotowy pompy „głównej” W garze do chmielenia jest podgrzewana woda do zacierania i do wysładzania. Woda do zacierania po ogrzaniu jest przelewana do gara zaciernego, woda do wysładzania jest spusczana w dół do zasobnika. W garze do zacierania jest zamontowane mieszadło. Na dnie znajduje się filtrator wykonany z siatki nierdzewnej. W garze do chmielenia jest umieszczony kosz z siatki nierdzewnej oddzielający chmieliny. Nad garem do chmielenia znajdują się zasobniki na chmiel (otwierane elektromagnesami) W garze do zacierania znajdują się 2 grzałki po 2000W, w garze do chmielenia 2 grzałki po 2000W i 1 grzałka 1000W. Zamontowałem również kilka zaworów ręcznych ułatwiających opróżnianie i czyszczenie. Ilość wody w zasobniku jest odmierzana przepływomierzem impulsowym (1 impuls to mniej więcej 2,5ml). Na dnie zasobnika oraz przed wlotem do pompy głównej zamontowałem czujniki cieczy, jej brak powoduje wyłączenie pomp i przejście do następnego etapu. Pomiar temperatury jest wykonywany przez czujniki DS18b20, w garze do zacierania jest 10 czujników (ustawione 3 rzędy po 3 czujniki na jednym poziomie, ostatni pod fałszywym dnem), w garze do chmielenia są 3 (w dnie), 1 czujnik jest zamontowany przed wlotem do pompy. Co ważniejsze dane są wyświetlane na wyświetlaczu, pozostałe są zapisywane na karcie SD. Całością steruje arduino poprzez moduły przekaźnikowe 230V.  
    Napisałem program sterujący, warzenie piwa podzieliłem na następujące sekwencje:
    wstępne mycie/płukanie sprzętu przygotowanie wody do zacierania zacieranie i jednoczesne przygotowanie wody do wysładzania filtracja i wysładzanie sterylizacja (recyrkulacja gorącej brzeczki) gotowanie i chmielenie chłodzenie Jeżeli ktoś będzie zainteresowany to mogę później napisać jak poszczególne sekwencje wyglądają i co się kiedy załącza.
     
    Jeszcze trochę rzeczy zostało mi do zrobienia/zmodyfikowania:
    zabudowanie frontu blachą wprowadzenie do programu pełnej obsługi zrobionej przeze mnie klawiatury (obecnie program trzeba zmodyfikować na komputerze i wgrywać przy każdej warce) czujnik cieczy przed pompą jest za głęboko i czasem daje błędny odczyt (np przy pierwszej filtracji gdy brzeczka jest bardzo lepka) czujnik temperatury przed pompą jest za głęboko i zaniża odczyty. dodanie czujnika poziomu w garze do chmielenia tak by mieć pewność że filtracja przebiega prawidłowo (obecnie w programie ustawiłem konieczność naciśnięcia przycisku po każdej filtracji. W razie czego mam możliwość ręcznego włączenia pompy/mieszadła i poprawienia efektów) być może zmiana grzałek w garze do zacierania na grzałki opaskowe. być może wykonanie nowych zasobników na chmiel ale ze stali nierdzewnej (plexi było średnim pomysłem) a na pewno dorobienie dodatkowego chłodzenia przy zasobnikach (tak by powstająca para nie kierowała się na nie tylko do rury wylotowej) I tak jeżeli robiłbym ten sprzęt od nowa to wiele rzeczy zrobiłbym całkowicie inaczej. Ale od czego są prototypy. :-)
     
    Poniżej więcej zdjęć oraz krótkie filmiki z warzenia.
    Z góry przepraszam za jakość filmików, mój telefon robił co mógł...
     

    widok z boku
     
     
    przyłącze wody oraz wylot z wymiennika
     

    wymiennik oraz doprowadzenie wody
     

    tablica do sterowania ręcznego oraz arduino
     

    gar do chmielenia
     

    gar do zacierania
     

    zasobniki na chmiel
     

    wyświetlacz z klawiaturą (podczas zacierania)
     

    czyszczenie gara zaciernego
     

    zacieranie
     

    zacieranie
     

    Gar do zacierania po modernizacji do której bodźcem było przypalenie piwa pszenicznego. Usunąłem 2 z 3 przegród, wydłużyłem mieszadło, wydłużyłem i podwyższyłem łopatki mieszadła oraz zmieniłem sposób grzania podczas zacierania (grzałki włączają się naprzemiennie co 10s)
     
    Filmiki:
    pierwsza warka na automacie - zacieranie (pszeniczne)
    druga warka na automacie - zacieranie (AIPA)
    start drugiej warki na automacie
    przelewanie wody z zasobnika do gara do chmielenia (tam podgrzewam wodę)
    przelewanie wody z zasobnika (widok wewnątrz)
    Filracja
    chłodzenie po chmieleniu
    gotowanie
    warka testowa na półautomacie (druga)
    mycie - efekt otwarcia zaworu 2"
     
     
     
    Poniżej mała galeria z różnych etapów budowy: W trakcie budowy
    oraz pierwszy test mieszadła (widać część zasłoniętą tablicą)
     
    Pozdrawiam,
    Krzysiek.
     
    PS. Chwilowo jestem bez pracy, nie poszukuje nikt inżyniera z pasją?
  6. Super!
    kadet otrzymał(a) reputację od Elimster w Automat warzelniczy 40l   
    Witam wszystkich.
     
    Mam ze sobą ten problem że nie wiem co sprawia mi więcej frajdy: warzenie piwa, jego picie czy też ulepszanie sprzętu warzelniczego… Część z was być może pamięta mój wcześniejszy post. Postanowiłem zrobić drobny upgrade. Poniżej chciałbym przedstawić efekt mniej więcej półtorej roku pracy (w wolnych chwilach) nad całkowitym automatem warzelniczym. Do tej pory wykonałem na nim 4 warki z czego 2 na pełnym automacie. (te na automacie trwały ok 5h: 4,5h warka plus pół godziny czyszczenia)
    W zamierzeniu miał działać mniej więcej tak: wsypuje ześrutowany słód oraz chmiel do zasobników, naciskam przycisk start, wracam za 5h.
     
    A oto i efekt:

     
    Na górze: po lewej - gar do zacierania, po prawej - gar do gotowania i chmielenia.
    Na dole: po lewej - fermentor na produkt, po prawej - zasobnik na ciepłą/zimną wodę.
     
    Gary do zacierania i chmielenia są wykonane ze stali nierdzewnej, niezbędne króćce - wspawane.
    Zasobnik na wodę - przerobiony fermentor.
    Główne urządzenia: 2 zawory trójdrogowe z napędem, 3 zawory on/off z napędem, 2 zawory elektromagnetyczne, pompa do piwa Rover - Novax, pompa grundfos do CWU, silnik z przekładnią napędzający mieszadło, wymiennik ciepła płytowy.
    Sterowanie - Arduino lub ręcznie (z tablicy na środku).
    Orurowanie:
    - część "piwna": ze stali nierdzewnej, zawory mosiężne niklowane,
    - część "wodna": PP/ocynk/mosiądz
    Zasilanie - z 3 faz, maksymalny pobór mocy: 9kW, reczywisty 6kW.
     
    A jak to mniej więcej działa w skrócie:
    Pod każdym garem znajdują się króćce spustowe z zaworami prowadzące do pompy. Na wylocie z pompy znajdują się 2 zawory trójdrogowe. Pierwszy kieruję ciecz w dół (do fermentora) lub do góry (recyrkulacja). Drugi zawór trójdrogowy kieruje ciecz do gara po lewej lub po prawej. Na obiegu recyrkulacyjnym jest zamontowany wymiennik ciepła umożliwiający chłodzenie po chmieleniu. Zasobnik na wodę pełni rolę "odmierzacza" – jest napełniany wodą sieciową oraz ciepłą wodą do wysładzania. Zasobnik jest opróżniany przy użyciu pompy CWU, woda ta jest kierowana na króciec wlotowy pompy „głównej” W garze do chmielenia jest podgrzewana woda do zacierania i do wysładzania. Woda do zacierania po ogrzaniu jest przelewana do gara zaciernego, woda do wysładzania jest spusczana w dół do zasobnika. W garze do zacierania jest zamontowane mieszadło. Na dnie znajduje się filtrator wykonany z siatki nierdzewnej. W garze do chmielenia jest umieszczony kosz z siatki nierdzewnej oddzielający chmieliny. Nad garem do chmielenia znajdują się zasobniki na chmiel (otwierane elektromagnesami) W garze do zacierania znajdują się 2 grzałki po 2000W, w garze do chmielenia 2 grzałki po 2000W i 1 grzałka 1000W. Zamontowałem również kilka zaworów ręcznych ułatwiających opróżnianie i czyszczenie. Ilość wody w zasobniku jest odmierzana przepływomierzem impulsowym (1 impuls to mniej więcej 2,5ml). Na dnie zasobnika oraz przed wlotem do pompy głównej zamontowałem czujniki cieczy, jej brak powoduje wyłączenie pomp i przejście do następnego etapu. Pomiar temperatury jest wykonywany przez czujniki DS18b20, w garze do zacierania jest 10 czujników (ustawione 3 rzędy po 3 czujniki na jednym poziomie, ostatni pod fałszywym dnem), w garze do chmielenia są 3 (w dnie), 1 czujnik jest zamontowany przed wlotem do pompy. Co ważniejsze dane są wyświetlane na wyświetlaczu, pozostałe są zapisywane na karcie SD. Całością steruje arduino poprzez moduły przekaźnikowe 230V.  
    Napisałem program sterujący, warzenie piwa podzieliłem na następujące sekwencje:
    wstępne mycie/płukanie sprzętu przygotowanie wody do zacierania zacieranie i jednoczesne przygotowanie wody do wysładzania filtracja i wysładzanie sterylizacja (recyrkulacja gorącej brzeczki) gotowanie i chmielenie chłodzenie Jeżeli ktoś będzie zainteresowany to mogę później napisać jak poszczególne sekwencje wyglądają i co się kiedy załącza.
     
    Jeszcze trochę rzeczy zostało mi do zrobienia/zmodyfikowania:
    zabudowanie frontu blachą wprowadzenie do programu pełnej obsługi zrobionej przeze mnie klawiatury (obecnie program trzeba zmodyfikować na komputerze i wgrywać przy każdej warce) czujnik cieczy przed pompą jest za głęboko i czasem daje błędny odczyt (np przy pierwszej filtracji gdy brzeczka jest bardzo lepka) czujnik temperatury przed pompą jest za głęboko i zaniża odczyty. dodanie czujnika poziomu w garze do chmielenia tak by mieć pewność że filtracja przebiega prawidłowo (obecnie w programie ustawiłem konieczność naciśnięcia przycisku po każdej filtracji. W razie czego mam możliwość ręcznego włączenia pompy/mieszadła i poprawienia efektów) być może zmiana grzałek w garze do zacierania na grzałki opaskowe. być może wykonanie nowych zasobników na chmiel ale ze stali nierdzewnej (plexi było średnim pomysłem) a na pewno dorobienie dodatkowego chłodzenia przy zasobnikach (tak by powstająca para nie kierowała się na nie tylko do rury wylotowej) I tak jeżeli robiłbym ten sprzęt od nowa to wiele rzeczy zrobiłbym całkowicie inaczej. Ale od czego są prototypy. :-)
     
    Poniżej więcej zdjęć oraz krótkie filmiki z warzenia.
    Z góry przepraszam za jakość filmików, mój telefon robił co mógł...
     

    widok z boku
     
     
    przyłącze wody oraz wylot z wymiennika
     

    wymiennik oraz doprowadzenie wody
     

    tablica do sterowania ręcznego oraz arduino
     

    gar do chmielenia
     

    gar do zacierania
     

    zasobniki na chmiel
     

    wyświetlacz z klawiaturą (podczas zacierania)
     

    czyszczenie gara zaciernego
     

    zacieranie
     

    zacieranie
     

    Gar do zacierania po modernizacji do której bodźcem było przypalenie piwa pszenicznego. Usunąłem 2 z 3 przegród, wydłużyłem mieszadło, wydłużyłem i podwyższyłem łopatki mieszadła oraz zmieniłem sposób grzania podczas zacierania (grzałki włączają się naprzemiennie co 10s)
     
    Filmiki:
    pierwsza warka na automacie - zacieranie (pszeniczne)
    druga warka na automacie - zacieranie (AIPA)
    start drugiej warki na automacie
    przelewanie wody z zasobnika do gara do chmielenia (tam podgrzewam wodę)
    przelewanie wody z zasobnika (widok wewnątrz)
    Filracja
    chłodzenie po chmieleniu
    gotowanie
    warka testowa na półautomacie (druga)
    mycie - efekt otwarcia zaworu 2"
     
     
     
    Poniżej mała galeria z różnych etapów budowy: W trakcie budowy
    oraz pierwszy test mieszadła (widać część zasłoniętą tablicą)
     
    Pozdrawiam,
    Krzysiek.
     
    PS. Chwilowo jestem bez pracy, nie poszukuje nikt inżyniera z pasją?
  7. Super!
    kadet otrzymał(a) reputację od 1therion w Automat warzelniczy 40l   
    Witam wszystkich.
     
    Mam ze sobą ten problem że nie wiem co sprawia mi więcej frajdy: warzenie piwa, jego picie czy też ulepszanie sprzętu warzelniczego… Część z was być może pamięta mój wcześniejszy post. Postanowiłem zrobić drobny upgrade. Poniżej chciałbym przedstawić efekt mniej więcej półtorej roku pracy (w wolnych chwilach) nad całkowitym automatem warzelniczym. Do tej pory wykonałem na nim 4 warki z czego 2 na pełnym automacie. (te na automacie trwały ok 5h: 4,5h warka plus pół godziny czyszczenia)
    W zamierzeniu miał działać mniej więcej tak: wsypuje ześrutowany słód oraz chmiel do zasobników, naciskam przycisk start, wracam za 5h.
     
    A oto i efekt:

     
    Na górze: po lewej - gar do zacierania, po prawej - gar do gotowania i chmielenia.
    Na dole: po lewej - fermentor na produkt, po prawej - zasobnik na ciepłą/zimną wodę.
     
    Gary do zacierania i chmielenia są wykonane ze stali nierdzewnej, niezbędne króćce - wspawane.
    Zasobnik na wodę - przerobiony fermentor.
    Główne urządzenia: 2 zawory trójdrogowe z napędem, 3 zawory on/off z napędem, 2 zawory elektromagnetyczne, pompa do piwa Rover - Novax, pompa grundfos do CWU, silnik z przekładnią napędzający mieszadło, wymiennik ciepła płytowy.
    Sterowanie - Arduino lub ręcznie (z tablicy na środku).
    Orurowanie:
    - część "piwna": ze stali nierdzewnej, zawory mosiężne niklowane,
    - część "wodna": PP/ocynk/mosiądz
    Zasilanie - z 3 faz, maksymalny pobór mocy: 9kW, reczywisty 6kW.
     
    A jak to mniej więcej działa w skrócie:
    Pod każdym garem znajdują się króćce spustowe z zaworami prowadzące do pompy. Na wylocie z pompy znajdują się 2 zawory trójdrogowe. Pierwszy kieruję ciecz w dół (do fermentora) lub do góry (recyrkulacja). Drugi zawór trójdrogowy kieruje ciecz do gara po lewej lub po prawej. Na obiegu recyrkulacyjnym jest zamontowany wymiennik ciepła umożliwiający chłodzenie po chmieleniu. Zasobnik na wodę pełni rolę "odmierzacza" – jest napełniany wodą sieciową oraz ciepłą wodą do wysładzania. Zasobnik jest opróżniany przy użyciu pompy CWU, woda ta jest kierowana na króciec wlotowy pompy „głównej” W garze do chmielenia jest podgrzewana woda do zacierania i do wysładzania. Woda do zacierania po ogrzaniu jest przelewana do gara zaciernego, woda do wysładzania jest spusczana w dół do zasobnika. W garze do zacierania jest zamontowane mieszadło. Na dnie znajduje się filtrator wykonany z siatki nierdzewnej. W garze do chmielenia jest umieszczony kosz z siatki nierdzewnej oddzielający chmieliny. Nad garem do chmielenia znajdują się zasobniki na chmiel (otwierane elektromagnesami) W garze do zacierania znajdują się 2 grzałki po 2000W, w garze do chmielenia 2 grzałki po 2000W i 1 grzałka 1000W. Zamontowałem również kilka zaworów ręcznych ułatwiających opróżnianie i czyszczenie. Ilość wody w zasobniku jest odmierzana przepływomierzem impulsowym (1 impuls to mniej więcej 2,5ml). Na dnie zasobnika oraz przed wlotem do pompy głównej zamontowałem czujniki cieczy, jej brak powoduje wyłączenie pomp i przejście do następnego etapu. Pomiar temperatury jest wykonywany przez czujniki DS18b20, w garze do zacierania jest 10 czujników (ustawione 3 rzędy po 3 czujniki na jednym poziomie, ostatni pod fałszywym dnem), w garze do chmielenia są 3 (w dnie), 1 czujnik jest zamontowany przed wlotem do pompy. Co ważniejsze dane są wyświetlane na wyświetlaczu, pozostałe są zapisywane na karcie SD. Całością steruje arduino poprzez moduły przekaźnikowe 230V.  
    Napisałem program sterujący, warzenie piwa podzieliłem na następujące sekwencje:
    wstępne mycie/płukanie sprzętu przygotowanie wody do zacierania zacieranie i jednoczesne przygotowanie wody do wysładzania filtracja i wysładzanie sterylizacja (recyrkulacja gorącej brzeczki) gotowanie i chmielenie chłodzenie Jeżeli ktoś będzie zainteresowany to mogę później napisać jak poszczególne sekwencje wyglądają i co się kiedy załącza.
     
    Jeszcze trochę rzeczy zostało mi do zrobienia/zmodyfikowania:
    zabudowanie frontu blachą wprowadzenie do programu pełnej obsługi zrobionej przeze mnie klawiatury (obecnie program trzeba zmodyfikować na komputerze i wgrywać przy każdej warce) czujnik cieczy przed pompą jest za głęboko i czasem daje błędny odczyt (np przy pierwszej filtracji gdy brzeczka jest bardzo lepka) czujnik temperatury przed pompą jest za głęboko i zaniża odczyty. dodanie czujnika poziomu w garze do chmielenia tak by mieć pewność że filtracja przebiega prawidłowo (obecnie w programie ustawiłem konieczność naciśnięcia przycisku po każdej filtracji. W razie czego mam możliwość ręcznego włączenia pompy/mieszadła i poprawienia efektów) być może zmiana grzałek w garze do zacierania na grzałki opaskowe. być może wykonanie nowych zasobników na chmiel ale ze stali nierdzewnej (plexi było średnim pomysłem) a na pewno dorobienie dodatkowego chłodzenia przy zasobnikach (tak by powstająca para nie kierowała się na nie tylko do rury wylotowej) I tak jeżeli robiłbym ten sprzęt od nowa to wiele rzeczy zrobiłbym całkowicie inaczej. Ale od czego są prototypy. :-)
     
    Poniżej więcej zdjęć oraz krótkie filmiki z warzenia.
    Z góry przepraszam za jakość filmików, mój telefon robił co mógł...
     

    widok z boku
     
     
    przyłącze wody oraz wylot z wymiennika
     

    wymiennik oraz doprowadzenie wody
     

    tablica do sterowania ręcznego oraz arduino
     

    gar do chmielenia
     

    gar do zacierania
     

    zasobniki na chmiel
     

    wyświetlacz z klawiaturą (podczas zacierania)
     

    czyszczenie gara zaciernego
     

    zacieranie
     

    zacieranie
     

    Gar do zacierania po modernizacji do której bodźcem było przypalenie piwa pszenicznego. Usunąłem 2 z 3 przegród, wydłużyłem mieszadło, wydłużyłem i podwyższyłem łopatki mieszadła oraz zmieniłem sposób grzania podczas zacierania (grzałki włączają się naprzemiennie co 10s)
     
    Filmiki:
    pierwsza warka na automacie - zacieranie (pszeniczne)
    druga warka na automacie - zacieranie (AIPA)
    start drugiej warki na automacie
    przelewanie wody z zasobnika do gara do chmielenia (tam podgrzewam wodę)
    przelewanie wody z zasobnika (widok wewnątrz)
    Filracja
    chłodzenie po chmieleniu
    gotowanie
    warka testowa na półautomacie (druga)
    mycie - efekt otwarcia zaworu 2"
     
     
     
    Poniżej mała galeria z różnych etapów budowy: W trakcie budowy
    oraz pierwszy test mieszadła (widać część zasłoniętą tablicą)
     
    Pozdrawiam,
    Krzysiek.
     
    PS. Chwilowo jestem bez pracy, nie poszukuje nikt inżyniera z pasją?
  8. Super!
    kadet otrzymał(a) reputację od CZEJEN w Automat warzelniczy 40l   
    Witam wszystkich.
     
    Mam ze sobą ten problem że nie wiem co sprawia mi więcej frajdy: warzenie piwa, jego picie czy też ulepszanie sprzętu warzelniczego… Część z was być może pamięta mój wcześniejszy post. Postanowiłem zrobić drobny upgrade. Poniżej chciałbym przedstawić efekt mniej więcej półtorej roku pracy (w wolnych chwilach) nad całkowitym automatem warzelniczym. Do tej pory wykonałem na nim 4 warki z czego 2 na pełnym automacie. (te na automacie trwały ok 5h: 4,5h warka plus pół godziny czyszczenia)
    W zamierzeniu miał działać mniej więcej tak: wsypuje ześrutowany słód oraz chmiel do zasobników, naciskam przycisk start, wracam za 5h.
     
    A oto i efekt:

     
    Na górze: po lewej - gar do zacierania, po prawej - gar do gotowania i chmielenia.
    Na dole: po lewej - fermentor na produkt, po prawej - zasobnik na ciepłą/zimną wodę.
     
    Gary do zacierania i chmielenia są wykonane ze stali nierdzewnej, niezbędne króćce - wspawane.
    Zasobnik na wodę - przerobiony fermentor.
    Główne urządzenia: 2 zawory trójdrogowe z napędem, 3 zawory on/off z napędem, 2 zawory elektromagnetyczne, pompa do piwa Rover - Novax, pompa grundfos do CWU, silnik z przekładnią napędzający mieszadło, wymiennik ciepła płytowy.
    Sterowanie - Arduino lub ręcznie (z tablicy na środku).
    Orurowanie:
    - część "piwna": ze stali nierdzewnej, zawory mosiężne niklowane,
    - część "wodna": PP/ocynk/mosiądz
    Zasilanie - z 3 faz, maksymalny pobór mocy: 9kW, reczywisty 6kW.
     
    A jak to mniej więcej działa w skrócie:
    Pod każdym garem znajdują się króćce spustowe z zaworami prowadzące do pompy. Na wylocie z pompy znajdują się 2 zawory trójdrogowe. Pierwszy kieruję ciecz w dół (do fermentora) lub do góry (recyrkulacja). Drugi zawór trójdrogowy kieruje ciecz do gara po lewej lub po prawej. Na obiegu recyrkulacyjnym jest zamontowany wymiennik ciepła umożliwiający chłodzenie po chmieleniu. Zasobnik na wodę pełni rolę "odmierzacza" – jest napełniany wodą sieciową oraz ciepłą wodą do wysładzania. Zasobnik jest opróżniany przy użyciu pompy CWU, woda ta jest kierowana na króciec wlotowy pompy „głównej” W garze do chmielenia jest podgrzewana woda do zacierania i do wysładzania. Woda do zacierania po ogrzaniu jest przelewana do gara zaciernego, woda do wysładzania jest spusczana w dół do zasobnika. W garze do zacierania jest zamontowane mieszadło. Na dnie znajduje się filtrator wykonany z siatki nierdzewnej. W garze do chmielenia jest umieszczony kosz z siatki nierdzewnej oddzielający chmieliny. Nad garem do chmielenia znajdują się zasobniki na chmiel (otwierane elektromagnesami) W garze do zacierania znajdują się 2 grzałki po 2000W, w garze do chmielenia 2 grzałki po 2000W i 1 grzałka 1000W. Zamontowałem również kilka zaworów ręcznych ułatwiających opróżnianie i czyszczenie. Ilość wody w zasobniku jest odmierzana przepływomierzem impulsowym (1 impuls to mniej więcej 2,5ml). Na dnie zasobnika oraz przed wlotem do pompy głównej zamontowałem czujniki cieczy, jej brak powoduje wyłączenie pomp i przejście do następnego etapu. Pomiar temperatury jest wykonywany przez czujniki DS18b20, w garze do zacierania jest 10 czujników (ustawione 3 rzędy po 3 czujniki na jednym poziomie, ostatni pod fałszywym dnem), w garze do chmielenia są 3 (w dnie), 1 czujnik jest zamontowany przed wlotem do pompy. Co ważniejsze dane są wyświetlane na wyświetlaczu, pozostałe są zapisywane na karcie SD. Całością steruje arduino poprzez moduły przekaźnikowe 230V.  
    Napisałem program sterujący, warzenie piwa podzieliłem na następujące sekwencje:
    wstępne mycie/płukanie sprzętu przygotowanie wody do zacierania zacieranie i jednoczesne przygotowanie wody do wysładzania filtracja i wysładzanie sterylizacja (recyrkulacja gorącej brzeczki) gotowanie i chmielenie chłodzenie Jeżeli ktoś będzie zainteresowany to mogę później napisać jak poszczególne sekwencje wyglądają i co się kiedy załącza.
     
    Jeszcze trochę rzeczy zostało mi do zrobienia/zmodyfikowania:
    zabudowanie frontu blachą wprowadzenie do programu pełnej obsługi zrobionej przeze mnie klawiatury (obecnie program trzeba zmodyfikować na komputerze i wgrywać przy każdej warce) czujnik cieczy przed pompą jest za głęboko i czasem daje błędny odczyt (np przy pierwszej filtracji gdy brzeczka jest bardzo lepka) czujnik temperatury przed pompą jest za głęboko i zaniża odczyty. dodanie czujnika poziomu w garze do chmielenia tak by mieć pewność że filtracja przebiega prawidłowo (obecnie w programie ustawiłem konieczność naciśnięcia przycisku po każdej filtracji. W razie czego mam możliwość ręcznego włączenia pompy/mieszadła i poprawienia efektów) być może zmiana grzałek w garze do zacierania na grzałki opaskowe. być może wykonanie nowych zasobników na chmiel ale ze stali nierdzewnej (plexi było średnim pomysłem) a na pewno dorobienie dodatkowego chłodzenia przy zasobnikach (tak by powstająca para nie kierowała się na nie tylko do rury wylotowej) I tak jeżeli robiłbym ten sprzęt od nowa to wiele rzeczy zrobiłbym całkowicie inaczej. Ale od czego są prototypy. :-)
     
    Poniżej więcej zdjęć oraz krótkie filmiki z warzenia.
    Z góry przepraszam za jakość filmików, mój telefon robił co mógł...
     

    widok z boku
     
     
    przyłącze wody oraz wylot z wymiennika
     

    wymiennik oraz doprowadzenie wody
     

    tablica do sterowania ręcznego oraz arduino
     

    gar do chmielenia
     

    gar do zacierania
     

    zasobniki na chmiel
     

    wyświetlacz z klawiaturą (podczas zacierania)
     

    czyszczenie gara zaciernego
     

    zacieranie
     

    zacieranie
     

    Gar do zacierania po modernizacji do której bodźcem było przypalenie piwa pszenicznego. Usunąłem 2 z 3 przegród, wydłużyłem mieszadło, wydłużyłem i podwyższyłem łopatki mieszadła oraz zmieniłem sposób grzania podczas zacierania (grzałki włączają się naprzemiennie co 10s)
     
    Filmiki:
    pierwsza warka na automacie - zacieranie (pszeniczne)
    druga warka na automacie - zacieranie (AIPA)
    start drugiej warki na automacie
    przelewanie wody z zasobnika do gara do chmielenia (tam podgrzewam wodę)
    przelewanie wody z zasobnika (widok wewnątrz)
    Filracja
    chłodzenie po chmieleniu
    gotowanie
    warka testowa na półautomacie (druga)
    mycie - efekt otwarcia zaworu 2"
     
     
     
    Poniżej mała galeria z różnych etapów budowy: W trakcie budowy
    oraz pierwszy test mieszadła (widać część zasłoniętą tablicą)
     
    Pozdrawiam,
    Krzysiek.
     
    PS. Chwilowo jestem bez pracy, nie poszukuje nikt inżyniera z pasją?
  9. Super!
    kadet otrzymał(a) reputację od amap w Automat warzelniczy 40l   
    Witam wszystkich.
     
    Mam ze sobą ten problem że nie wiem co sprawia mi więcej frajdy: warzenie piwa, jego picie czy też ulepszanie sprzętu warzelniczego… Część z was być może pamięta mój wcześniejszy post. Postanowiłem zrobić drobny upgrade. Poniżej chciałbym przedstawić efekt mniej więcej półtorej roku pracy (w wolnych chwilach) nad całkowitym automatem warzelniczym. Do tej pory wykonałem na nim 4 warki z czego 2 na pełnym automacie. (te na automacie trwały ok 5h: 4,5h warka plus pół godziny czyszczenia)
    W zamierzeniu miał działać mniej więcej tak: wsypuje ześrutowany słód oraz chmiel do zasobników, naciskam przycisk start, wracam za 5h.
     
    A oto i efekt:

     
    Na górze: po lewej - gar do zacierania, po prawej - gar do gotowania i chmielenia.
    Na dole: po lewej - fermentor na produkt, po prawej - zasobnik na ciepłą/zimną wodę.
     
    Gary do zacierania i chmielenia są wykonane ze stali nierdzewnej, niezbędne króćce - wspawane.
    Zasobnik na wodę - przerobiony fermentor.
    Główne urządzenia: 2 zawory trójdrogowe z napędem, 3 zawory on/off z napędem, 2 zawory elektromagnetyczne, pompa do piwa Rover - Novax, pompa grundfos do CWU, silnik z przekładnią napędzający mieszadło, wymiennik ciepła płytowy.
    Sterowanie - Arduino lub ręcznie (z tablicy na środku).
    Orurowanie:
    - część "piwna": ze stali nierdzewnej, zawory mosiężne niklowane,
    - część "wodna": PP/ocynk/mosiądz
    Zasilanie - z 3 faz, maksymalny pobór mocy: 9kW, reczywisty 6kW.
     
    A jak to mniej więcej działa w skrócie:
    Pod każdym garem znajdują się króćce spustowe z zaworami prowadzące do pompy. Na wylocie z pompy znajdują się 2 zawory trójdrogowe. Pierwszy kieruję ciecz w dół (do fermentora) lub do góry (recyrkulacja). Drugi zawór trójdrogowy kieruje ciecz do gara po lewej lub po prawej. Na obiegu recyrkulacyjnym jest zamontowany wymiennik ciepła umożliwiający chłodzenie po chmieleniu. Zasobnik na wodę pełni rolę "odmierzacza" – jest napełniany wodą sieciową oraz ciepłą wodą do wysładzania. Zasobnik jest opróżniany przy użyciu pompy CWU, woda ta jest kierowana na króciec wlotowy pompy „głównej” W garze do chmielenia jest podgrzewana woda do zacierania i do wysładzania. Woda do zacierania po ogrzaniu jest przelewana do gara zaciernego, woda do wysładzania jest spusczana w dół do zasobnika. W garze do zacierania jest zamontowane mieszadło. Na dnie znajduje się filtrator wykonany z siatki nierdzewnej. W garze do chmielenia jest umieszczony kosz z siatki nierdzewnej oddzielający chmieliny. Nad garem do chmielenia znajdują się zasobniki na chmiel (otwierane elektromagnesami) W garze do zacierania znajdują się 2 grzałki po 2000W, w garze do chmielenia 2 grzałki po 2000W i 1 grzałka 1000W. Zamontowałem również kilka zaworów ręcznych ułatwiających opróżnianie i czyszczenie. Ilość wody w zasobniku jest odmierzana przepływomierzem impulsowym (1 impuls to mniej więcej 2,5ml). Na dnie zasobnika oraz przed wlotem do pompy głównej zamontowałem czujniki cieczy, jej brak powoduje wyłączenie pomp i przejście do następnego etapu. Pomiar temperatury jest wykonywany przez czujniki DS18b20, w garze do zacierania jest 10 czujników (ustawione 3 rzędy po 3 czujniki na jednym poziomie, ostatni pod fałszywym dnem), w garze do chmielenia są 3 (w dnie), 1 czujnik jest zamontowany przed wlotem do pompy. Co ważniejsze dane są wyświetlane na wyświetlaczu, pozostałe są zapisywane na karcie SD. Całością steruje arduino poprzez moduły przekaźnikowe 230V.  
    Napisałem program sterujący, warzenie piwa podzieliłem na następujące sekwencje:
    wstępne mycie/płukanie sprzętu przygotowanie wody do zacierania zacieranie i jednoczesne przygotowanie wody do wysładzania filtracja i wysładzanie sterylizacja (recyrkulacja gorącej brzeczki) gotowanie i chmielenie chłodzenie Jeżeli ktoś będzie zainteresowany to mogę później napisać jak poszczególne sekwencje wyglądają i co się kiedy załącza.
     
    Jeszcze trochę rzeczy zostało mi do zrobienia/zmodyfikowania:
    zabudowanie frontu blachą wprowadzenie do programu pełnej obsługi zrobionej przeze mnie klawiatury (obecnie program trzeba zmodyfikować na komputerze i wgrywać przy każdej warce) czujnik cieczy przed pompą jest za głęboko i czasem daje błędny odczyt (np przy pierwszej filtracji gdy brzeczka jest bardzo lepka) czujnik temperatury przed pompą jest za głęboko i zaniża odczyty. dodanie czujnika poziomu w garze do chmielenia tak by mieć pewność że filtracja przebiega prawidłowo (obecnie w programie ustawiłem konieczność naciśnięcia przycisku po każdej filtracji. W razie czego mam możliwość ręcznego włączenia pompy/mieszadła i poprawienia efektów) być może zmiana grzałek w garze do zacierania na grzałki opaskowe. być może wykonanie nowych zasobników na chmiel ale ze stali nierdzewnej (plexi było średnim pomysłem) a na pewno dorobienie dodatkowego chłodzenia przy zasobnikach (tak by powstająca para nie kierowała się na nie tylko do rury wylotowej) I tak jeżeli robiłbym ten sprzęt od nowa to wiele rzeczy zrobiłbym całkowicie inaczej. Ale od czego są prototypy. :-)
     
    Poniżej więcej zdjęć oraz krótkie filmiki z warzenia.
    Z góry przepraszam za jakość filmików, mój telefon robił co mógł...
     

    widok z boku
     
     
    przyłącze wody oraz wylot z wymiennika
     

    wymiennik oraz doprowadzenie wody
     

    tablica do sterowania ręcznego oraz arduino
     

    gar do chmielenia
     

    gar do zacierania
     

    zasobniki na chmiel
     

    wyświetlacz z klawiaturą (podczas zacierania)
     

    czyszczenie gara zaciernego
     

    zacieranie
     

    zacieranie
     

    Gar do zacierania po modernizacji do której bodźcem było przypalenie piwa pszenicznego. Usunąłem 2 z 3 przegród, wydłużyłem mieszadło, wydłużyłem i podwyższyłem łopatki mieszadła oraz zmieniłem sposób grzania podczas zacierania (grzałki włączają się naprzemiennie co 10s)
     
    Filmiki:
    pierwsza warka na automacie - zacieranie (pszeniczne)
    druga warka na automacie - zacieranie (AIPA)
    start drugiej warki na automacie
    przelewanie wody z zasobnika do gara do chmielenia (tam podgrzewam wodę)
    przelewanie wody z zasobnika (widok wewnątrz)
    Filracja
    chłodzenie po chmieleniu
    gotowanie
    warka testowa na półautomacie (druga)
    mycie - efekt otwarcia zaworu 2"
     
     
     
    Poniżej mała galeria z różnych etapów budowy: W trakcie budowy
    oraz pierwszy test mieszadła (widać część zasłoniętą tablicą)
     
    Pozdrawiam,
    Krzysiek.
     
    PS. Chwilowo jestem bez pracy, nie poszukuje nikt inżyniera z pasją?
  10. Super!
    kadet otrzymał(a) reputację od pan_czarny w Automat warzelniczy 40l   
    Witam wszystkich.
     
    Mam ze sobą ten problem że nie wiem co sprawia mi więcej frajdy: warzenie piwa, jego picie czy też ulepszanie sprzętu warzelniczego… Część z was być może pamięta mój wcześniejszy post. Postanowiłem zrobić drobny upgrade. Poniżej chciałbym przedstawić efekt mniej więcej półtorej roku pracy (w wolnych chwilach) nad całkowitym automatem warzelniczym. Do tej pory wykonałem na nim 4 warki z czego 2 na pełnym automacie. (te na automacie trwały ok 5h: 4,5h warka plus pół godziny czyszczenia)
    W zamierzeniu miał działać mniej więcej tak: wsypuje ześrutowany słód oraz chmiel do zasobników, naciskam przycisk start, wracam za 5h.
     
    A oto i efekt:

     
    Na górze: po lewej - gar do zacierania, po prawej - gar do gotowania i chmielenia.
    Na dole: po lewej - fermentor na produkt, po prawej - zasobnik na ciepłą/zimną wodę.
     
    Gary do zacierania i chmielenia są wykonane ze stali nierdzewnej, niezbędne króćce - wspawane.
    Zasobnik na wodę - przerobiony fermentor.
    Główne urządzenia: 2 zawory trójdrogowe z napędem, 3 zawory on/off z napędem, 2 zawory elektromagnetyczne, pompa do piwa Rover - Novax, pompa grundfos do CWU, silnik z przekładnią napędzający mieszadło, wymiennik ciepła płytowy.
    Sterowanie - Arduino lub ręcznie (z tablicy na środku).
    Orurowanie:
    - część "piwna": ze stali nierdzewnej, zawory mosiężne niklowane,
    - część "wodna": PP/ocynk/mosiądz
    Zasilanie - z 3 faz, maksymalny pobór mocy: 9kW, reczywisty 6kW.
     
    A jak to mniej więcej działa w skrócie:
    Pod każdym garem znajdują się króćce spustowe z zaworami prowadzące do pompy. Na wylocie z pompy znajdują się 2 zawory trójdrogowe. Pierwszy kieruję ciecz w dół (do fermentora) lub do góry (recyrkulacja). Drugi zawór trójdrogowy kieruje ciecz do gara po lewej lub po prawej. Na obiegu recyrkulacyjnym jest zamontowany wymiennik ciepła umożliwiający chłodzenie po chmieleniu. Zasobnik na wodę pełni rolę "odmierzacza" – jest napełniany wodą sieciową oraz ciepłą wodą do wysładzania. Zasobnik jest opróżniany przy użyciu pompy CWU, woda ta jest kierowana na króciec wlotowy pompy „głównej” W garze do chmielenia jest podgrzewana woda do zacierania i do wysładzania. Woda do zacierania po ogrzaniu jest przelewana do gara zaciernego, woda do wysładzania jest spusczana w dół do zasobnika. W garze do zacierania jest zamontowane mieszadło. Na dnie znajduje się filtrator wykonany z siatki nierdzewnej. W garze do chmielenia jest umieszczony kosz z siatki nierdzewnej oddzielający chmieliny. Nad garem do chmielenia znajdują się zasobniki na chmiel (otwierane elektromagnesami) W garze do zacierania znajdują się 2 grzałki po 2000W, w garze do chmielenia 2 grzałki po 2000W i 1 grzałka 1000W. Zamontowałem również kilka zaworów ręcznych ułatwiających opróżnianie i czyszczenie. Ilość wody w zasobniku jest odmierzana przepływomierzem impulsowym (1 impuls to mniej więcej 2,5ml). Na dnie zasobnika oraz przed wlotem do pompy głównej zamontowałem czujniki cieczy, jej brak powoduje wyłączenie pomp i przejście do następnego etapu. Pomiar temperatury jest wykonywany przez czujniki DS18b20, w garze do zacierania jest 10 czujników (ustawione 3 rzędy po 3 czujniki na jednym poziomie, ostatni pod fałszywym dnem), w garze do chmielenia są 3 (w dnie), 1 czujnik jest zamontowany przed wlotem do pompy. Co ważniejsze dane są wyświetlane na wyświetlaczu, pozostałe są zapisywane na karcie SD. Całością steruje arduino poprzez moduły przekaźnikowe 230V.  
    Napisałem program sterujący, warzenie piwa podzieliłem na następujące sekwencje:
    wstępne mycie/płukanie sprzętu przygotowanie wody do zacierania zacieranie i jednoczesne przygotowanie wody do wysładzania filtracja i wysładzanie sterylizacja (recyrkulacja gorącej brzeczki) gotowanie i chmielenie chłodzenie Jeżeli ktoś będzie zainteresowany to mogę później napisać jak poszczególne sekwencje wyglądają i co się kiedy załącza.
     
    Jeszcze trochę rzeczy zostało mi do zrobienia/zmodyfikowania:
    zabudowanie frontu blachą wprowadzenie do programu pełnej obsługi zrobionej przeze mnie klawiatury (obecnie program trzeba zmodyfikować na komputerze i wgrywać przy każdej warce) czujnik cieczy przed pompą jest za głęboko i czasem daje błędny odczyt (np przy pierwszej filtracji gdy brzeczka jest bardzo lepka) czujnik temperatury przed pompą jest za głęboko i zaniża odczyty. dodanie czujnika poziomu w garze do chmielenia tak by mieć pewność że filtracja przebiega prawidłowo (obecnie w programie ustawiłem konieczność naciśnięcia przycisku po każdej filtracji. W razie czego mam możliwość ręcznego włączenia pompy/mieszadła i poprawienia efektów) być może zmiana grzałek w garze do zacierania na grzałki opaskowe. być może wykonanie nowych zasobników na chmiel ale ze stali nierdzewnej (plexi było średnim pomysłem) a na pewno dorobienie dodatkowego chłodzenia przy zasobnikach (tak by powstająca para nie kierowała się na nie tylko do rury wylotowej) I tak jeżeli robiłbym ten sprzęt od nowa to wiele rzeczy zrobiłbym całkowicie inaczej. Ale od czego są prototypy. :-)
     
    Poniżej więcej zdjęć oraz krótkie filmiki z warzenia.
    Z góry przepraszam za jakość filmików, mój telefon robił co mógł...
     

    widok z boku
     
     
    przyłącze wody oraz wylot z wymiennika
     

    wymiennik oraz doprowadzenie wody
     

    tablica do sterowania ręcznego oraz arduino
     

    gar do chmielenia
     

    gar do zacierania
     

    zasobniki na chmiel
     

    wyświetlacz z klawiaturą (podczas zacierania)
     

    czyszczenie gara zaciernego
     

    zacieranie
     

    zacieranie
     

    Gar do zacierania po modernizacji do której bodźcem było przypalenie piwa pszenicznego. Usunąłem 2 z 3 przegród, wydłużyłem mieszadło, wydłużyłem i podwyższyłem łopatki mieszadła oraz zmieniłem sposób grzania podczas zacierania (grzałki włączają się naprzemiennie co 10s)
     
    Filmiki:
    pierwsza warka na automacie - zacieranie (pszeniczne)
    druga warka na automacie - zacieranie (AIPA)
    start drugiej warki na automacie
    przelewanie wody z zasobnika do gara do chmielenia (tam podgrzewam wodę)
    przelewanie wody z zasobnika (widok wewnątrz)
    Filracja
    chłodzenie po chmieleniu
    gotowanie
    warka testowa na półautomacie (druga)
    mycie - efekt otwarcia zaworu 2"
     
     
     
    Poniżej mała galeria z różnych etapów budowy: W trakcie budowy
    oraz pierwszy test mieszadła (widać część zasłoniętą tablicą)
     
    Pozdrawiam,
    Krzysiek.
     
    PS. Chwilowo jestem bez pracy, nie poszukuje nikt inżyniera z pasją?
  11. Super!
    kadet otrzymał(a) reputację od br.an.tr w Automat warzelniczy 40l   
    Witam wszystkich.
     
    Mam ze sobą ten problem że nie wiem co sprawia mi więcej frajdy: warzenie piwa, jego picie czy też ulepszanie sprzętu warzelniczego… Część z was być może pamięta mój wcześniejszy post. Postanowiłem zrobić drobny upgrade. Poniżej chciałbym przedstawić efekt mniej więcej półtorej roku pracy (w wolnych chwilach) nad całkowitym automatem warzelniczym. Do tej pory wykonałem na nim 4 warki z czego 2 na pełnym automacie. (te na automacie trwały ok 5h: 4,5h warka plus pół godziny czyszczenia)
    W zamierzeniu miał działać mniej więcej tak: wsypuje ześrutowany słód oraz chmiel do zasobników, naciskam przycisk start, wracam za 5h.
     
    A oto i efekt:

     
    Na górze: po lewej - gar do zacierania, po prawej - gar do gotowania i chmielenia.
    Na dole: po lewej - fermentor na produkt, po prawej - zasobnik na ciepłą/zimną wodę.
     
    Gary do zacierania i chmielenia są wykonane ze stali nierdzewnej, niezbędne króćce - wspawane.
    Zasobnik na wodę - przerobiony fermentor.
    Główne urządzenia: 2 zawory trójdrogowe z napędem, 3 zawory on/off z napędem, 2 zawory elektromagnetyczne, pompa do piwa Rover - Novax, pompa grundfos do CWU, silnik z przekładnią napędzający mieszadło, wymiennik ciepła płytowy.
    Sterowanie - Arduino lub ręcznie (z tablicy na środku).
    Orurowanie:
    - część "piwna": ze stali nierdzewnej, zawory mosiężne niklowane,
    - część "wodna": PP/ocynk/mosiądz
    Zasilanie - z 3 faz, maksymalny pobór mocy: 9kW, reczywisty 6kW.
     
    A jak to mniej więcej działa w skrócie:
    Pod każdym garem znajdują się króćce spustowe z zaworami prowadzące do pompy. Na wylocie z pompy znajdują się 2 zawory trójdrogowe. Pierwszy kieruję ciecz w dół (do fermentora) lub do góry (recyrkulacja). Drugi zawór trójdrogowy kieruje ciecz do gara po lewej lub po prawej. Na obiegu recyrkulacyjnym jest zamontowany wymiennik ciepła umożliwiający chłodzenie po chmieleniu. Zasobnik na wodę pełni rolę "odmierzacza" – jest napełniany wodą sieciową oraz ciepłą wodą do wysładzania. Zasobnik jest opróżniany przy użyciu pompy CWU, woda ta jest kierowana na króciec wlotowy pompy „głównej” W garze do chmielenia jest podgrzewana woda do zacierania i do wysładzania. Woda do zacierania po ogrzaniu jest przelewana do gara zaciernego, woda do wysładzania jest spusczana w dół do zasobnika. W garze do zacierania jest zamontowane mieszadło. Na dnie znajduje się filtrator wykonany z siatki nierdzewnej. W garze do chmielenia jest umieszczony kosz z siatki nierdzewnej oddzielający chmieliny. Nad garem do chmielenia znajdują się zasobniki na chmiel (otwierane elektromagnesami) W garze do zacierania znajdują się 2 grzałki po 2000W, w garze do chmielenia 2 grzałki po 2000W i 1 grzałka 1000W. Zamontowałem również kilka zaworów ręcznych ułatwiających opróżnianie i czyszczenie. Ilość wody w zasobniku jest odmierzana przepływomierzem impulsowym (1 impuls to mniej więcej 2,5ml). Na dnie zasobnika oraz przed wlotem do pompy głównej zamontowałem czujniki cieczy, jej brak powoduje wyłączenie pomp i przejście do następnego etapu. Pomiar temperatury jest wykonywany przez czujniki DS18b20, w garze do zacierania jest 10 czujników (ustawione 3 rzędy po 3 czujniki na jednym poziomie, ostatni pod fałszywym dnem), w garze do chmielenia są 3 (w dnie), 1 czujnik jest zamontowany przed wlotem do pompy. Co ważniejsze dane są wyświetlane na wyświetlaczu, pozostałe są zapisywane na karcie SD. Całością steruje arduino poprzez moduły przekaźnikowe 230V.  
    Napisałem program sterujący, warzenie piwa podzieliłem na następujące sekwencje:
    wstępne mycie/płukanie sprzętu przygotowanie wody do zacierania zacieranie i jednoczesne przygotowanie wody do wysładzania filtracja i wysładzanie sterylizacja (recyrkulacja gorącej brzeczki) gotowanie i chmielenie chłodzenie Jeżeli ktoś będzie zainteresowany to mogę później napisać jak poszczególne sekwencje wyglądają i co się kiedy załącza.
     
    Jeszcze trochę rzeczy zostało mi do zrobienia/zmodyfikowania:
    zabudowanie frontu blachą wprowadzenie do programu pełnej obsługi zrobionej przeze mnie klawiatury (obecnie program trzeba zmodyfikować na komputerze i wgrywać przy każdej warce) czujnik cieczy przed pompą jest za głęboko i czasem daje błędny odczyt (np przy pierwszej filtracji gdy brzeczka jest bardzo lepka) czujnik temperatury przed pompą jest za głęboko i zaniża odczyty. dodanie czujnika poziomu w garze do chmielenia tak by mieć pewność że filtracja przebiega prawidłowo (obecnie w programie ustawiłem konieczność naciśnięcia przycisku po każdej filtracji. W razie czego mam możliwość ręcznego włączenia pompy/mieszadła i poprawienia efektów) być może zmiana grzałek w garze do zacierania na grzałki opaskowe. być może wykonanie nowych zasobników na chmiel ale ze stali nierdzewnej (plexi było średnim pomysłem) a na pewno dorobienie dodatkowego chłodzenia przy zasobnikach (tak by powstająca para nie kierowała się na nie tylko do rury wylotowej) I tak jeżeli robiłbym ten sprzęt od nowa to wiele rzeczy zrobiłbym całkowicie inaczej. Ale od czego są prototypy. :-)
     
    Poniżej więcej zdjęć oraz krótkie filmiki z warzenia.
    Z góry przepraszam za jakość filmików, mój telefon robił co mógł...
     

    widok z boku
     
     
    przyłącze wody oraz wylot z wymiennika
     

    wymiennik oraz doprowadzenie wody
     

    tablica do sterowania ręcznego oraz arduino
     

    gar do chmielenia
     

    gar do zacierania
     

    zasobniki na chmiel
     

    wyświetlacz z klawiaturą (podczas zacierania)
     

    czyszczenie gara zaciernego
     

    zacieranie
     

    zacieranie
     

    Gar do zacierania po modernizacji do której bodźcem było przypalenie piwa pszenicznego. Usunąłem 2 z 3 przegród, wydłużyłem mieszadło, wydłużyłem i podwyższyłem łopatki mieszadła oraz zmieniłem sposób grzania podczas zacierania (grzałki włączają się naprzemiennie co 10s)
     
    Filmiki:
    pierwsza warka na automacie - zacieranie (pszeniczne)
    druga warka na automacie - zacieranie (AIPA)
    start drugiej warki na automacie
    przelewanie wody z zasobnika do gara do chmielenia (tam podgrzewam wodę)
    przelewanie wody z zasobnika (widok wewnątrz)
    Filracja
    chłodzenie po chmieleniu
    gotowanie
    warka testowa na półautomacie (druga)
    mycie - efekt otwarcia zaworu 2"
     
     
     
    Poniżej mała galeria z różnych etapów budowy: W trakcie budowy
    oraz pierwszy test mieszadła (widać część zasłoniętą tablicą)
     
    Pozdrawiam,
    Krzysiek.
     
    PS. Chwilowo jestem bez pracy, nie poszukuje nikt inżyniera z pasją?
  12. Super!
    kadet otrzymał(a) reputację od MagicznyJanusz w Automat warzelniczy 40l   
    Witam wszystkich.
     
    Mam ze sobą ten problem że nie wiem co sprawia mi więcej frajdy: warzenie piwa, jego picie czy też ulepszanie sprzętu warzelniczego… Część z was być może pamięta mój wcześniejszy post. Postanowiłem zrobić drobny upgrade. Poniżej chciałbym przedstawić efekt mniej więcej półtorej roku pracy (w wolnych chwilach) nad całkowitym automatem warzelniczym. Do tej pory wykonałem na nim 4 warki z czego 2 na pełnym automacie. (te na automacie trwały ok 5h: 4,5h warka plus pół godziny czyszczenia)
    W zamierzeniu miał działać mniej więcej tak: wsypuje ześrutowany słód oraz chmiel do zasobników, naciskam przycisk start, wracam za 5h.
     
    A oto i efekt:

     
    Na górze: po lewej - gar do zacierania, po prawej - gar do gotowania i chmielenia.
    Na dole: po lewej - fermentor na produkt, po prawej - zasobnik na ciepłą/zimną wodę.
     
    Gary do zacierania i chmielenia są wykonane ze stali nierdzewnej, niezbędne króćce - wspawane.
    Zasobnik na wodę - przerobiony fermentor.
    Główne urządzenia: 2 zawory trójdrogowe z napędem, 3 zawory on/off z napędem, 2 zawory elektromagnetyczne, pompa do piwa Rover - Novax, pompa grundfos do CWU, silnik z przekładnią napędzający mieszadło, wymiennik ciepła płytowy.
    Sterowanie - Arduino lub ręcznie (z tablicy na środku).
    Orurowanie:
    - część "piwna": ze stali nierdzewnej, zawory mosiężne niklowane,
    - część "wodna": PP/ocynk/mosiądz
    Zasilanie - z 3 faz, maksymalny pobór mocy: 9kW, reczywisty 6kW.
     
    A jak to mniej więcej działa w skrócie:
    Pod każdym garem znajdują się króćce spustowe z zaworami prowadzące do pompy. Na wylocie z pompy znajdują się 2 zawory trójdrogowe. Pierwszy kieruję ciecz w dół (do fermentora) lub do góry (recyrkulacja). Drugi zawór trójdrogowy kieruje ciecz do gara po lewej lub po prawej. Na obiegu recyrkulacyjnym jest zamontowany wymiennik ciepła umożliwiający chłodzenie po chmieleniu. Zasobnik na wodę pełni rolę "odmierzacza" – jest napełniany wodą sieciową oraz ciepłą wodą do wysładzania. Zasobnik jest opróżniany przy użyciu pompy CWU, woda ta jest kierowana na króciec wlotowy pompy „głównej” W garze do chmielenia jest podgrzewana woda do zacierania i do wysładzania. Woda do zacierania po ogrzaniu jest przelewana do gara zaciernego, woda do wysładzania jest spusczana w dół do zasobnika. W garze do zacierania jest zamontowane mieszadło. Na dnie znajduje się filtrator wykonany z siatki nierdzewnej. W garze do chmielenia jest umieszczony kosz z siatki nierdzewnej oddzielający chmieliny. Nad garem do chmielenia znajdują się zasobniki na chmiel (otwierane elektromagnesami) W garze do zacierania znajdują się 2 grzałki po 2000W, w garze do chmielenia 2 grzałki po 2000W i 1 grzałka 1000W. Zamontowałem również kilka zaworów ręcznych ułatwiających opróżnianie i czyszczenie. Ilość wody w zasobniku jest odmierzana przepływomierzem impulsowym (1 impuls to mniej więcej 2,5ml). Na dnie zasobnika oraz przed wlotem do pompy głównej zamontowałem czujniki cieczy, jej brak powoduje wyłączenie pomp i przejście do następnego etapu. Pomiar temperatury jest wykonywany przez czujniki DS18b20, w garze do zacierania jest 10 czujników (ustawione 3 rzędy po 3 czujniki na jednym poziomie, ostatni pod fałszywym dnem), w garze do chmielenia są 3 (w dnie), 1 czujnik jest zamontowany przed wlotem do pompy. Co ważniejsze dane są wyświetlane na wyświetlaczu, pozostałe są zapisywane na karcie SD. Całością steruje arduino poprzez moduły przekaźnikowe 230V.  
    Napisałem program sterujący, warzenie piwa podzieliłem na następujące sekwencje:
    wstępne mycie/płukanie sprzętu przygotowanie wody do zacierania zacieranie i jednoczesne przygotowanie wody do wysładzania filtracja i wysładzanie sterylizacja (recyrkulacja gorącej brzeczki) gotowanie i chmielenie chłodzenie Jeżeli ktoś będzie zainteresowany to mogę później napisać jak poszczególne sekwencje wyglądają i co się kiedy załącza.
     
    Jeszcze trochę rzeczy zostało mi do zrobienia/zmodyfikowania:
    zabudowanie frontu blachą wprowadzenie do programu pełnej obsługi zrobionej przeze mnie klawiatury (obecnie program trzeba zmodyfikować na komputerze i wgrywać przy każdej warce) czujnik cieczy przed pompą jest za głęboko i czasem daje błędny odczyt (np przy pierwszej filtracji gdy brzeczka jest bardzo lepka) czujnik temperatury przed pompą jest za głęboko i zaniża odczyty. dodanie czujnika poziomu w garze do chmielenia tak by mieć pewność że filtracja przebiega prawidłowo (obecnie w programie ustawiłem konieczność naciśnięcia przycisku po każdej filtracji. W razie czego mam możliwość ręcznego włączenia pompy/mieszadła i poprawienia efektów) być może zmiana grzałek w garze do zacierania na grzałki opaskowe. być może wykonanie nowych zasobników na chmiel ale ze stali nierdzewnej (plexi było średnim pomysłem) a na pewno dorobienie dodatkowego chłodzenia przy zasobnikach (tak by powstająca para nie kierowała się na nie tylko do rury wylotowej) I tak jeżeli robiłbym ten sprzęt od nowa to wiele rzeczy zrobiłbym całkowicie inaczej. Ale od czego są prototypy. :-)
     
    Poniżej więcej zdjęć oraz krótkie filmiki z warzenia.
    Z góry przepraszam za jakość filmików, mój telefon robił co mógł...
     

    widok z boku
     
     
    przyłącze wody oraz wylot z wymiennika
     

    wymiennik oraz doprowadzenie wody
     

    tablica do sterowania ręcznego oraz arduino
     

    gar do chmielenia
     

    gar do zacierania
     

    zasobniki na chmiel
     

    wyświetlacz z klawiaturą (podczas zacierania)
     

    czyszczenie gara zaciernego
     

    zacieranie
     

    zacieranie
     

    Gar do zacierania po modernizacji do której bodźcem było przypalenie piwa pszenicznego. Usunąłem 2 z 3 przegród, wydłużyłem mieszadło, wydłużyłem i podwyższyłem łopatki mieszadła oraz zmieniłem sposób grzania podczas zacierania (grzałki włączają się naprzemiennie co 10s)
     
    Filmiki:
    pierwsza warka na automacie - zacieranie (pszeniczne)
    druga warka na automacie - zacieranie (AIPA)
    start drugiej warki na automacie
    przelewanie wody z zasobnika do gara do chmielenia (tam podgrzewam wodę)
    przelewanie wody z zasobnika (widok wewnątrz)
    Filracja
    chłodzenie po chmieleniu
    gotowanie
    warka testowa na półautomacie (druga)
    mycie - efekt otwarcia zaworu 2"
     
     
     
    Poniżej mała galeria z różnych etapów budowy: W trakcie budowy
    oraz pierwszy test mieszadła (widać część zasłoniętą tablicą)
     
    Pozdrawiam,
    Krzysiek.
     
    PS. Chwilowo jestem bez pracy, nie poszukuje nikt inżyniera z pasją?
  13. Super!
    kadet otrzymał(a) reputację od Jezier w Automat warzelniczy 40l   
    Witam wszystkich.
     
    Mam ze sobą ten problem że nie wiem co sprawia mi więcej frajdy: warzenie piwa, jego picie czy też ulepszanie sprzętu warzelniczego… Część z was być może pamięta mój wcześniejszy post. Postanowiłem zrobić drobny upgrade. Poniżej chciałbym przedstawić efekt mniej więcej półtorej roku pracy (w wolnych chwilach) nad całkowitym automatem warzelniczym. Do tej pory wykonałem na nim 4 warki z czego 2 na pełnym automacie. (te na automacie trwały ok 5h: 4,5h warka plus pół godziny czyszczenia)
    W zamierzeniu miał działać mniej więcej tak: wsypuje ześrutowany słód oraz chmiel do zasobników, naciskam przycisk start, wracam za 5h.
     
    A oto i efekt:

     
    Na górze: po lewej - gar do zacierania, po prawej - gar do gotowania i chmielenia.
    Na dole: po lewej - fermentor na produkt, po prawej - zasobnik na ciepłą/zimną wodę.
     
    Gary do zacierania i chmielenia są wykonane ze stali nierdzewnej, niezbędne króćce - wspawane.
    Zasobnik na wodę - przerobiony fermentor.
    Główne urządzenia: 2 zawory trójdrogowe z napędem, 3 zawory on/off z napędem, 2 zawory elektromagnetyczne, pompa do piwa Rover - Novax, pompa grundfos do CWU, silnik z przekładnią napędzający mieszadło, wymiennik ciepła płytowy.
    Sterowanie - Arduino lub ręcznie (z tablicy na środku).
    Orurowanie:
    - część "piwna": ze stali nierdzewnej, zawory mosiężne niklowane,
    - część "wodna": PP/ocynk/mosiądz
    Zasilanie - z 3 faz, maksymalny pobór mocy: 9kW, reczywisty 6kW.
     
    A jak to mniej więcej działa w skrócie:
    Pod każdym garem znajdują się króćce spustowe z zaworami prowadzące do pompy. Na wylocie z pompy znajdują się 2 zawory trójdrogowe. Pierwszy kieruję ciecz w dół (do fermentora) lub do góry (recyrkulacja). Drugi zawór trójdrogowy kieruje ciecz do gara po lewej lub po prawej. Na obiegu recyrkulacyjnym jest zamontowany wymiennik ciepła umożliwiający chłodzenie po chmieleniu. Zasobnik na wodę pełni rolę "odmierzacza" – jest napełniany wodą sieciową oraz ciepłą wodą do wysładzania. Zasobnik jest opróżniany przy użyciu pompy CWU, woda ta jest kierowana na króciec wlotowy pompy „głównej” W garze do chmielenia jest podgrzewana woda do zacierania i do wysładzania. Woda do zacierania po ogrzaniu jest przelewana do gara zaciernego, woda do wysładzania jest spusczana w dół do zasobnika. W garze do zacierania jest zamontowane mieszadło. Na dnie znajduje się filtrator wykonany z siatki nierdzewnej. W garze do chmielenia jest umieszczony kosz z siatki nierdzewnej oddzielający chmieliny. Nad garem do chmielenia znajdują się zasobniki na chmiel (otwierane elektromagnesami) W garze do zacierania znajdują się 2 grzałki po 2000W, w garze do chmielenia 2 grzałki po 2000W i 1 grzałka 1000W. Zamontowałem również kilka zaworów ręcznych ułatwiających opróżnianie i czyszczenie. Ilość wody w zasobniku jest odmierzana przepływomierzem impulsowym (1 impuls to mniej więcej 2,5ml). Na dnie zasobnika oraz przed wlotem do pompy głównej zamontowałem czujniki cieczy, jej brak powoduje wyłączenie pomp i przejście do następnego etapu. Pomiar temperatury jest wykonywany przez czujniki DS18b20, w garze do zacierania jest 10 czujników (ustawione 3 rzędy po 3 czujniki na jednym poziomie, ostatni pod fałszywym dnem), w garze do chmielenia są 3 (w dnie), 1 czujnik jest zamontowany przed wlotem do pompy. Co ważniejsze dane są wyświetlane na wyświetlaczu, pozostałe są zapisywane na karcie SD. Całością steruje arduino poprzez moduły przekaźnikowe 230V.  
    Napisałem program sterujący, warzenie piwa podzieliłem na następujące sekwencje:
    wstępne mycie/płukanie sprzętu przygotowanie wody do zacierania zacieranie i jednoczesne przygotowanie wody do wysładzania filtracja i wysładzanie sterylizacja (recyrkulacja gorącej brzeczki) gotowanie i chmielenie chłodzenie Jeżeli ktoś będzie zainteresowany to mogę później napisać jak poszczególne sekwencje wyglądają i co się kiedy załącza.
     
    Jeszcze trochę rzeczy zostało mi do zrobienia/zmodyfikowania:
    zabudowanie frontu blachą wprowadzenie do programu pełnej obsługi zrobionej przeze mnie klawiatury (obecnie program trzeba zmodyfikować na komputerze i wgrywać przy każdej warce) czujnik cieczy przed pompą jest za głęboko i czasem daje błędny odczyt (np przy pierwszej filtracji gdy brzeczka jest bardzo lepka) czujnik temperatury przed pompą jest za głęboko i zaniża odczyty. dodanie czujnika poziomu w garze do chmielenia tak by mieć pewność że filtracja przebiega prawidłowo (obecnie w programie ustawiłem konieczność naciśnięcia przycisku po każdej filtracji. W razie czego mam możliwość ręcznego włączenia pompy/mieszadła i poprawienia efektów) być może zmiana grzałek w garze do zacierania na grzałki opaskowe. być może wykonanie nowych zasobników na chmiel ale ze stali nierdzewnej (plexi było średnim pomysłem) a na pewno dorobienie dodatkowego chłodzenia przy zasobnikach (tak by powstająca para nie kierowała się na nie tylko do rury wylotowej) I tak jeżeli robiłbym ten sprzęt od nowa to wiele rzeczy zrobiłbym całkowicie inaczej. Ale od czego są prototypy. :-)
     
    Poniżej więcej zdjęć oraz krótkie filmiki z warzenia.
    Z góry przepraszam za jakość filmików, mój telefon robił co mógł...
     

    widok z boku
     
     
    przyłącze wody oraz wylot z wymiennika
     

    wymiennik oraz doprowadzenie wody
     

    tablica do sterowania ręcznego oraz arduino
     

    gar do chmielenia
     

    gar do zacierania
     

    zasobniki na chmiel
     

    wyświetlacz z klawiaturą (podczas zacierania)
     

    czyszczenie gara zaciernego
     

    zacieranie
     

    zacieranie
     

    Gar do zacierania po modernizacji do której bodźcem było przypalenie piwa pszenicznego. Usunąłem 2 z 3 przegród, wydłużyłem mieszadło, wydłużyłem i podwyższyłem łopatki mieszadła oraz zmieniłem sposób grzania podczas zacierania (grzałki włączają się naprzemiennie co 10s)
     
    Filmiki:
    pierwsza warka na automacie - zacieranie (pszeniczne)
    druga warka na automacie - zacieranie (AIPA)
    start drugiej warki na automacie
    przelewanie wody z zasobnika do gara do chmielenia (tam podgrzewam wodę)
    przelewanie wody z zasobnika (widok wewnątrz)
    Filracja
    chłodzenie po chmieleniu
    gotowanie
    warka testowa na półautomacie (druga)
    mycie - efekt otwarcia zaworu 2"
     
     
     
    Poniżej mała galeria z różnych etapów budowy: W trakcie budowy
    oraz pierwszy test mieszadła (widać część zasłoniętą tablicą)
     
    Pozdrawiam,
    Krzysiek.
     
    PS. Chwilowo jestem bez pracy, nie poszukuje nikt inżyniera z pasją?
  14. Super!
    kadet otrzymał(a) reputację od profik w Automat warzelniczy 40l   
    Witam wszystkich.
     
    Mam ze sobą ten problem że nie wiem co sprawia mi więcej frajdy: warzenie piwa, jego picie czy też ulepszanie sprzętu warzelniczego… Część z was być może pamięta mój wcześniejszy post. Postanowiłem zrobić drobny upgrade. Poniżej chciałbym przedstawić efekt mniej więcej półtorej roku pracy (w wolnych chwilach) nad całkowitym automatem warzelniczym. Do tej pory wykonałem na nim 4 warki z czego 2 na pełnym automacie. (te na automacie trwały ok 5h: 4,5h warka plus pół godziny czyszczenia)
    W zamierzeniu miał działać mniej więcej tak: wsypuje ześrutowany słód oraz chmiel do zasobników, naciskam przycisk start, wracam za 5h.
     
    A oto i efekt:

     
    Na górze: po lewej - gar do zacierania, po prawej - gar do gotowania i chmielenia.
    Na dole: po lewej - fermentor na produkt, po prawej - zasobnik na ciepłą/zimną wodę.
     
    Gary do zacierania i chmielenia są wykonane ze stali nierdzewnej, niezbędne króćce - wspawane.
    Zasobnik na wodę - przerobiony fermentor.
    Główne urządzenia: 2 zawory trójdrogowe z napędem, 3 zawory on/off z napędem, 2 zawory elektromagnetyczne, pompa do piwa Rover - Novax, pompa grundfos do CWU, silnik z przekładnią napędzający mieszadło, wymiennik ciepła płytowy.
    Sterowanie - Arduino lub ręcznie (z tablicy na środku).
    Orurowanie:
    - część "piwna": ze stali nierdzewnej, zawory mosiężne niklowane,
    - część "wodna": PP/ocynk/mosiądz
    Zasilanie - z 3 faz, maksymalny pobór mocy: 9kW, reczywisty 6kW.
     
    A jak to mniej więcej działa w skrócie:
    Pod każdym garem znajdują się króćce spustowe z zaworami prowadzące do pompy. Na wylocie z pompy znajdują się 2 zawory trójdrogowe. Pierwszy kieruję ciecz w dół (do fermentora) lub do góry (recyrkulacja). Drugi zawór trójdrogowy kieruje ciecz do gara po lewej lub po prawej. Na obiegu recyrkulacyjnym jest zamontowany wymiennik ciepła umożliwiający chłodzenie po chmieleniu. Zasobnik na wodę pełni rolę "odmierzacza" – jest napełniany wodą sieciową oraz ciepłą wodą do wysładzania. Zasobnik jest opróżniany przy użyciu pompy CWU, woda ta jest kierowana na króciec wlotowy pompy „głównej” W garze do chmielenia jest podgrzewana woda do zacierania i do wysładzania. Woda do zacierania po ogrzaniu jest przelewana do gara zaciernego, woda do wysładzania jest spusczana w dół do zasobnika. W garze do zacierania jest zamontowane mieszadło. Na dnie znajduje się filtrator wykonany z siatki nierdzewnej. W garze do chmielenia jest umieszczony kosz z siatki nierdzewnej oddzielający chmieliny. Nad garem do chmielenia znajdują się zasobniki na chmiel (otwierane elektromagnesami) W garze do zacierania znajdują się 2 grzałki po 2000W, w garze do chmielenia 2 grzałki po 2000W i 1 grzałka 1000W. Zamontowałem również kilka zaworów ręcznych ułatwiających opróżnianie i czyszczenie. Ilość wody w zasobniku jest odmierzana przepływomierzem impulsowym (1 impuls to mniej więcej 2,5ml). Na dnie zasobnika oraz przed wlotem do pompy głównej zamontowałem czujniki cieczy, jej brak powoduje wyłączenie pomp i przejście do następnego etapu. Pomiar temperatury jest wykonywany przez czujniki DS18b20, w garze do zacierania jest 10 czujników (ustawione 3 rzędy po 3 czujniki na jednym poziomie, ostatni pod fałszywym dnem), w garze do chmielenia są 3 (w dnie), 1 czujnik jest zamontowany przed wlotem do pompy. Co ważniejsze dane są wyświetlane na wyświetlaczu, pozostałe są zapisywane na karcie SD. Całością steruje arduino poprzez moduły przekaźnikowe 230V.  
    Napisałem program sterujący, warzenie piwa podzieliłem na następujące sekwencje:
    wstępne mycie/płukanie sprzętu przygotowanie wody do zacierania zacieranie i jednoczesne przygotowanie wody do wysładzania filtracja i wysładzanie sterylizacja (recyrkulacja gorącej brzeczki) gotowanie i chmielenie chłodzenie Jeżeli ktoś będzie zainteresowany to mogę później napisać jak poszczególne sekwencje wyglądają i co się kiedy załącza.
     
    Jeszcze trochę rzeczy zostało mi do zrobienia/zmodyfikowania:
    zabudowanie frontu blachą wprowadzenie do programu pełnej obsługi zrobionej przeze mnie klawiatury (obecnie program trzeba zmodyfikować na komputerze i wgrywać przy każdej warce) czujnik cieczy przed pompą jest za głęboko i czasem daje błędny odczyt (np przy pierwszej filtracji gdy brzeczka jest bardzo lepka) czujnik temperatury przed pompą jest za głęboko i zaniża odczyty. dodanie czujnika poziomu w garze do chmielenia tak by mieć pewność że filtracja przebiega prawidłowo (obecnie w programie ustawiłem konieczność naciśnięcia przycisku po każdej filtracji. W razie czego mam możliwość ręcznego włączenia pompy/mieszadła i poprawienia efektów) być może zmiana grzałek w garze do zacierania na grzałki opaskowe. być może wykonanie nowych zasobników na chmiel ale ze stali nierdzewnej (plexi było średnim pomysłem) a na pewno dorobienie dodatkowego chłodzenia przy zasobnikach (tak by powstająca para nie kierowała się na nie tylko do rury wylotowej) I tak jeżeli robiłbym ten sprzęt od nowa to wiele rzeczy zrobiłbym całkowicie inaczej. Ale od czego są prototypy. :-)
     
    Poniżej więcej zdjęć oraz krótkie filmiki z warzenia.
    Z góry przepraszam za jakość filmików, mój telefon robił co mógł...
     

    widok z boku
     
     
    przyłącze wody oraz wylot z wymiennika
     

    wymiennik oraz doprowadzenie wody
     

    tablica do sterowania ręcznego oraz arduino
     

    gar do chmielenia
     

    gar do zacierania
     

    zasobniki na chmiel
     

    wyświetlacz z klawiaturą (podczas zacierania)
     

    czyszczenie gara zaciernego
     

    zacieranie
     

    zacieranie
     

    Gar do zacierania po modernizacji do której bodźcem było przypalenie piwa pszenicznego. Usunąłem 2 z 3 przegród, wydłużyłem mieszadło, wydłużyłem i podwyższyłem łopatki mieszadła oraz zmieniłem sposób grzania podczas zacierania (grzałki włączają się naprzemiennie co 10s)
     
    Filmiki:
    pierwsza warka na automacie - zacieranie (pszeniczne)
    druga warka na automacie - zacieranie (AIPA)
    start drugiej warki na automacie
    przelewanie wody z zasobnika do gara do chmielenia (tam podgrzewam wodę)
    przelewanie wody z zasobnika (widok wewnątrz)
    Filracja
    chłodzenie po chmieleniu
    gotowanie
    warka testowa na półautomacie (druga)
    mycie - efekt otwarcia zaworu 2"
     
     
     
    Poniżej mała galeria z różnych etapów budowy: W trakcie budowy
    oraz pierwszy test mieszadła (widać część zasłoniętą tablicą)
     
    Pozdrawiam,
    Krzysiek.
     
    PS. Chwilowo jestem bez pracy, nie poszukuje nikt inżyniera z pasją?
  15. Super!
    kadet otrzymał(a) reputację od PawelH w Automat warzelniczy 40l   
    Witam wszystkich.
     
    Mam ze sobą ten problem że nie wiem co sprawia mi więcej frajdy: warzenie piwa, jego picie czy też ulepszanie sprzętu warzelniczego… Część z was być może pamięta mój wcześniejszy post. Postanowiłem zrobić drobny upgrade. Poniżej chciałbym przedstawić efekt mniej więcej półtorej roku pracy (w wolnych chwilach) nad całkowitym automatem warzelniczym. Do tej pory wykonałem na nim 4 warki z czego 2 na pełnym automacie. (te na automacie trwały ok 5h: 4,5h warka plus pół godziny czyszczenia)
    W zamierzeniu miał działać mniej więcej tak: wsypuje ześrutowany słód oraz chmiel do zasobników, naciskam przycisk start, wracam za 5h.
     
    A oto i efekt:

     
    Na górze: po lewej - gar do zacierania, po prawej - gar do gotowania i chmielenia.
    Na dole: po lewej - fermentor na produkt, po prawej - zasobnik na ciepłą/zimną wodę.
     
    Gary do zacierania i chmielenia są wykonane ze stali nierdzewnej, niezbędne króćce - wspawane.
    Zasobnik na wodę - przerobiony fermentor.
    Główne urządzenia: 2 zawory trójdrogowe z napędem, 3 zawory on/off z napędem, 2 zawory elektromagnetyczne, pompa do piwa Rover - Novax, pompa grundfos do CWU, silnik z przekładnią napędzający mieszadło, wymiennik ciepła płytowy.
    Sterowanie - Arduino lub ręcznie (z tablicy na środku).
    Orurowanie:
    - część "piwna": ze stali nierdzewnej, zawory mosiężne niklowane,
    - część "wodna": PP/ocynk/mosiądz
    Zasilanie - z 3 faz, maksymalny pobór mocy: 9kW, reczywisty 6kW.
     
    A jak to mniej więcej działa w skrócie:
    Pod każdym garem znajdują się króćce spustowe z zaworami prowadzące do pompy. Na wylocie z pompy znajdują się 2 zawory trójdrogowe. Pierwszy kieruję ciecz w dół (do fermentora) lub do góry (recyrkulacja). Drugi zawór trójdrogowy kieruje ciecz do gara po lewej lub po prawej. Na obiegu recyrkulacyjnym jest zamontowany wymiennik ciepła umożliwiający chłodzenie po chmieleniu. Zasobnik na wodę pełni rolę "odmierzacza" – jest napełniany wodą sieciową oraz ciepłą wodą do wysładzania. Zasobnik jest opróżniany przy użyciu pompy CWU, woda ta jest kierowana na króciec wlotowy pompy „głównej” W garze do chmielenia jest podgrzewana woda do zacierania i do wysładzania. Woda do zacierania po ogrzaniu jest przelewana do gara zaciernego, woda do wysładzania jest spusczana w dół do zasobnika. W garze do zacierania jest zamontowane mieszadło. Na dnie znajduje się filtrator wykonany z siatki nierdzewnej. W garze do chmielenia jest umieszczony kosz z siatki nierdzewnej oddzielający chmieliny. Nad garem do chmielenia znajdują się zasobniki na chmiel (otwierane elektromagnesami) W garze do zacierania znajdują się 2 grzałki po 2000W, w garze do chmielenia 2 grzałki po 2000W i 1 grzałka 1000W. Zamontowałem również kilka zaworów ręcznych ułatwiających opróżnianie i czyszczenie. Ilość wody w zasobniku jest odmierzana przepływomierzem impulsowym (1 impuls to mniej więcej 2,5ml). Na dnie zasobnika oraz przed wlotem do pompy głównej zamontowałem czujniki cieczy, jej brak powoduje wyłączenie pomp i przejście do następnego etapu. Pomiar temperatury jest wykonywany przez czujniki DS18b20, w garze do zacierania jest 10 czujników (ustawione 3 rzędy po 3 czujniki na jednym poziomie, ostatni pod fałszywym dnem), w garze do chmielenia są 3 (w dnie), 1 czujnik jest zamontowany przed wlotem do pompy. Co ważniejsze dane są wyświetlane na wyświetlaczu, pozostałe są zapisywane na karcie SD. Całością steruje arduino poprzez moduły przekaźnikowe 230V.  
    Napisałem program sterujący, warzenie piwa podzieliłem na następujące sekwencje:
    wstępne mycie/płukanie sprzętu przygotowanie wody do zacierania zacieranie i jednoczesne przygotowanie wody do wysładzania filtracja i wysładzanie sterylizacja (recyrkulacja gorącej brzeczki) gotowanie i chmielenie chłodzenie Jeżeli ktoś będzie zainteresowany to mogę później napisać jak poszczególne sekwencje wyglądają i co się kiedy załącza.
     
    Jeszcze trochę rzeczy zostało mi do zrobienia/zmodyfikowania:
    zabudowanie frontu blachą wprowadzenie do programu pełnej obsługi zrobionej przeze mnie klawiatury (obecnie program trzeba zmodyfikować na komputerze i wgrywać przy każdej warce) czujnik cieczy przed pompą jest za głęboko i czasem daje błędny odczyt (np przy pierwszej filtracji gdy brzeczka jest bardzo lepka) czujnik temperatury przed pompą jest za głęboko i zaniża odczyty. dodanie czujnika poziomu w garze do chmielenia tak by mieć pewność że filtracja przebiega prawidłowo (obecnie w programie ustawiłem konieczność naciśnięcia przycisku po każdej filtracji. W razie czego mam możliwość ręcznego włączenia pompy/mieszadła i poprawienia efektów) być może zmiana grzałek w garze do zacierania na grzałki opaskowe. być może wykonanie nowych zasobników na chmiel ale ze stali nierdzewnej (plexi było średnim pomysłem) a na pewno dorobienie dodatkowego chłodzenia przy zasobnikach (tak by powstająca para nie kierowała się na nie tylko do rury wylotowej) I tak jeżeli robiłbym ten sprzęt od nowa to wiele rzeczy zrobiłbym całkowicie inaczej. Ale od czego są prototypy. :-)
     
    Poniżej więcej zdjęć oraz krótkie filmiki z warzenia.
    Z góry przepraszam za jakość filmików, mój telefon robił co mógł...
     

    widok z boku
     
     
    przyłącze wody oraz wylot z wymiennika
     

    wymiennik oraz doprowadzenie wody
     

    tablica do sterowania ręcznego oraz arduino
     

    gar do chmielenia
     

    gar do zacierania
     

    zasobniki na chmiel
     

    wyświetlacz z klawiaturą (podczas zacierania)
     

    czyszczenie gara zaciernego
     

    zacieranie
     

    zacieranie
     

    Gar do zacierania po modernizacji do której bodźcem było przypalenie piwa pszenicznego. Usunąłem 2 z 3 przegród, wydłużyłem mieszadło, wydłużyłem i podwyższyłem łopatki mieszadła oraz zmieniłem sposób grzania podczas zacierania (grzałki włączają się naprzemiennie co 10s)
     
    Filmiki:
    pierwsza warka na automacie - zacieranie (pszeniczne)
    druga warka na automacie - zacieranie (AIPA)
    start drugiej warki na automacie
    przelewanie wody z zasobnika do gara do chmielenia (tam podgrzewam wodę)
    przelewanie wody z zasobnika (widok wewnątrz)
    Filracja
    chłodzenie po chmieleniu
    gotowanie
    warka testowa na półautomacie (druga)
    mycie - efekt otwarcia zaworu 2"
     
     
     
    Poniżej mała galeria z różnych etapów budowy: W trakcie budowy
    oraz pierwszy test mieszadła (widać część zasłoniętą tablicą)
     
    Pozdrawiam,
    Krzysiek.
     
    PS. Chwilowo jestem bez pracy, nie poszukuje nikt inżyniera z pasją?
  16. Super!
    kadet otrzymał(a) reputację od Roboraff w Automat warzelniczy 40l   
    Witam wszystkich.
     
    Mam ze sobą ten problem że nie wiem co sprawia mi więcej frajdy: warzenie piwa, jego picie czy też ulepszanie sprzętu warzelniczego… Część z was być może pamięta mój wcześniejszy post. Postanowiłem zrobić drobny upgrade. Poniżej chciałbym przedstawić efekt mniej więcej półtorej roku pracy (w wolnych chwilach) nad całkowitym automatem warzelniczym. Do tej pory wykonałem na nim 4 warki z czego 2 na pełnym automacie. (te na automacie trwały ok 5h: 4,5h warka plus pół godziny czyszczenia)
    W zamierzeniu miał działać mniej więcej tak: wsypuje ześrutowany słód oraz chmiel do zasobników, naciskam przycisk start, wracam za 5h.
     
    A oto i efekt:

     
    Na górze: po lewej - gar do zacierania, po prawej - gar do gotowania i chmielenia.
    Na dole: po lewej - fermentor na produkt, po prawej - zasobnik na ciepłą/zimną wodę.
     
    Gary do zacierania i chmielenia są wykonane ze stali nierdzewnej, niezbędne króćce - wspawane.
    Zasobnik na wodę - przerobiony fermentor.
    Główne urządzenia: 2 zawory trójdrogowe z napędem, 3 zawory on/off z napędem, 2 zawory elektromagnetyczne, pompa do piwa Rover - Novax, pompa grundfos do CWU, silnik z przekładnią napędzający mieszadło, wymiennik ciepła płytowy.
    Sterowanie - Arduino lub ręcznie (z tablicy na środku).
    Orurowanie:
    - część "piwna": ze stali nierdzewnej, zawory mosiężne niklowane,
    - część "wodna": PP/ocynk/mosiądz
    Zasilanie - z 3 faz, maksymalny pobór mocy: 9kW, reczywisty 6kW.
     
    A jak to mniej więcej działa w skrócie:
    Pod każdym garem znajdują się króćce spustowe z zaworami prowadzące do pompy. Na wylocie z pompy znajdują się 2 zawory trójdrogowe. Pierwszy kieruję ciecz w dół (do fermentora) lub do góry (recyrkulacja). Drugi zawór trójdrogowy kieruje ciecz do gara po lewej lub po prawej. Na obiegu recyrkulacyjnym jest zamontowany wymiennik ciepła umożliwiający chłodzenie po chmieleniu. Zasobnik na wodę pełni rolę "odmierzacza" – jest napełniany wodą sieciową oraz ciepłą wodą do wysładzania. Zasobnik jest opróżniany przy użyciu pompy CWU, woda ta jest kierowana na króciec wlotowy pompy „głównej” W garze do chmielenia jest podgrzewana woda do zacierania i do wysładzania. Woda do zacierania po ogrzaniu jest przelewana do gara zaciernego, woda do wysładzania jest spusczana w dół do zasobnika. W garze do zacierania jest zamontowane mieszadło. Na dnie znajduje się filtrator wykonany z siatki nierdzewnej. W garze do chmielenia jest umieszczony kosz z siatki nierdzewnej oddzielający chmieliny. Nad garem do chmielenia znajdują się zasobniki na chmiel (otwierane elektromagnesami) W garze do zacierania znajdują się 2 grzałki po 2000W, w garze do chmielenia 2 grzałki po 2000W i 1 grzałka 1000W. Zamontowałem również kilka zaworów ręcznych ułatwiających opróżnianie i czyszczenie. Ilość wody w zasobniku jest odmierzana przepływomierzem impulsowym (1 impuls to mniej więcej 2,5ml). Na dnie zasobnika oraz przed wlotem do pompy głównej zamontowałem czujniki cieczy, jej brak powoduje wyłączenie pomp i przejście do następnego etapu. Pomiar temperatury jest wykonywany przez czujniki DS18b20, w garze do zacierania jest 10 czujników (ustawione 3 rzędy po 3 czujniki na jednym poziomie, ostatni pod fałszywym dnem), w garze do chmielenia są 3 (w dnie), 1 czujnik jest zamontowany przed wlotem do pompy. Co ważniejsze dane są wyświetlane na wyświetlaczu, pozostałe są zapisywane na karcie SD. Całością steruje arduino poprzez moduły przekaźnikowe 230V.  
    Napisałem program sterujący, warzenie piwa podzieliłem na następujące sekwencje:
    wstępne mycie/płukanie sprzętu przygotowanie wody do zacierania zacieranie i jednoczesne przygotowanie wody do wysładzania filtracja i wysładzanie sterylizacja (recyrkulacja gorącej brzeczki) gotowanie i chmielenie chłodzenie Jeżeli ktoś będzie zainteresowany to mogę później napisać jak poszczególne sekwencje wyglądają i co się kiedy załącza.
     
    Jeszcze trochę rzeczy zostało mi do zrobienia/zmodyfikowania:
    zabudowanie frontu blachą wprowadzenie do programu pełnej obsługi zrobionej przeze mnie klawiatury (obecnie program trzeba zmodyfikować na komputerze i wgrywać przy każdej warce) czujnik cieczy przed pompą jest za głęboko i czasem daje błędny odczyt (np przy pierwszej filtracji gdy brzeczka jest bardzo lepka) czujnik temperatury przed pompą jest za głęboko i zaniża odczyty. dodanie czujnika poziomu w garze do chmielenia tak by mieć pewność że filtracja przebiega prawidłowo (obecnie w programie ustawiłem konieczność naciśnięcia przycisku po każdej filtracji. W razie czego mam możliwość ręcznego włączenia pompy/mieszadła i poprawienia efektów) być może zmiana grzałek w garze do zacierania na grzałki opaskowe. być może wykonanie nowych zasobników na chmiel ale ze stali nierdzewnej (plexi było średnim pomysłem) a na pewno dorobienie dodatkowego chłodzenia przy zasobnikach (tak by powstająca para nie kierowała się na nie tylko do rury wylotowej) I tak jeżeli robiłbym ten sprzęt od nowa to wiele rzeczy zrobiłbym całkowicie inaczej. Ale od czego są prototypy. :-)
     
    Poniżej więcej zdjęć oraz krótkie filmiki z warzenia.
    Z góry przepraszam za jakość filmików, mój telefon robił co mógł...
     

    widok z boku
     
     
    przyłącze wody oraz wylot z wymiennika
     

    wymiennik oraz doprowadzenie wody
     

    tablica do sterowania ręcznego oraz arduino
     

    gar do chmielenia
     

    gar do zacierania
     

    zasobniki na chmiel
     

    wyświetlacz z klawiaturą (podczas zacierania)
     

    czyszczenie gara zaciernego
     

    zacieranie
     

    zacieranie
     

    Gar do zacierania po modernizacji do której bodźcem było przypalenie piwa pszenicznego. Usunąłem 2 z 3 przegród, wydłużyłem mieszadło, wydłużyłem i podwyższyłem łopatki mieszadła oraz zmieniłem sposób grzania podczas zacierania (grzałki włączają się naprzemiennie co 10s)
     
    Filmiki:
    pierwsza warka na automacie - zacieranie (pszeniczne)
    druga warka na automacie - zacieranie (AIPA)
    start drugiej warki na automacie
    przelewanie wody z zasobnika do gara do chmielenia (tam podgrzewam wodę)
    przelewanie wody z zasobnika (widok wewnątrz)
    Filracja
    chłodzenie po chmieleniu
    gotowanie
    warka testowa na półautomacie (druga)
    mycie - efekt otwarcia zaworu 2"
     
     
     
    Poniżej mała galeria z różnych etapów budowy: W trakcie budowy
    oraz pierwszy test mieszadła (widać część zasłoniętą tablicą)
     
    Pozdrawiam,
    Krzysiek.
     
    PS. Chwilowo jestem bez pracy, nie poszukuje nikt inżyniera z pasją?
  17. Super!
    kadet otrzymał(a) reputację od gigo w Automat warzelniczy 40l   
    Witam wszystkich.
     
    Mam ze sobą ten problem że nie wiem co sprawia mi więcej frajdy: warzenie piwa, jego picie czy też ulepszanie sprzętu warzelniczego… Część z was być może pamięta mój wcześniejszy post. Postanowiłem zrobić drobny upgrade. Poniżej chciałbym przedstawić efekt mniej więcej półtorej roku pracy (w wolnych chwilach) nad całkowitym automatem warzelniczym. Do tej pory wykonałem na nim 4 warki z czego 2 na pełnym automacie. (te na automacie trwały ok 5h: 4,5h warka plus pół godziny czyszczenia)
    W zamierzeniu miał działać mniej więcej tak: wsypuje ześrutowany słód oraz chmiel do zasobników, naciskam przycisk start, wracam za 5h.
     
    A oto i efekt:

     
    Na górze: po lewej - gar do zacierania, po prawej - gar do gotowania i chmielenia.
    Na dole: po lewej - fermentor na produkt, po prawej - zasobnik na ciepłą/zimną wodę.
     
    Gary do zacierania i chmielenia są wykonane ze stali nierdzewnej, niezbędne króćce - wspawane.
    Zasobnik na wodę - przerobiony fermentor.
    Główne urządzenia: 2 zawory trójdrogowe z napędem, 3 zawory on/off z napędem, 2 zawory elektromagnetyczne, pompa do piwa Rover - Novax, pompa grundfos do CWU, silnik z przekładnią napędzający mieszadło, wymiennik ciepła płytowy.
    Sterowanie - Arduino lub ręcznie (z tablicy na środku).
    Orurowanie:
    - część "piwna": ze stali nierdzewnej, zawory mosiężne niklowane,
    - część "wodna": PP/ocynk/mosiądz
    Zasilanie - z 3 faz, maksymalny pobór mocy: 9kW, reczywisty 6kW.
     
    A jak to mniej więcej działa w skrócie:
    Pod każdym garem znajdują się króćce spustowe z zaworami prowadzące do pompy. Na wylocie z pompy znajdują się 2 zawory trójdrogowe. Pierwszy kieruję ciecz w dół (do fermentora) lub do góry (recyrkulacja). Drugi zawór trójdrogowy kieruje ciecz do gara po lewej lub po prawej. Na obiegu recyrkulacyjnym jest zamontowany wymiennik ciepła umożliwiający chłodzenie po chmieleniu. Zasobnik na wodę pełni rolę "odmierzacza" – jest napełniany wodą sieciową oraz ciepłą wodą do wysładzania. Zasobnik jest opróżniany przy użyciu pompy CWU, woda ta jest kierowana na króciec wlotowy pompy „głównej” W garze do chmielenia jest podgrzewana woda do zacierania i do wysładzania. Woda do zacierania po ogrzaniu jest przelewana do gara zaciernego, woda do wysładzania jest spusczana w dół do zasobnika. W garze do zacierania jest zamontowane mieszadło. Na dnie znajduje się filtrator wykonany z siatki nierdzewnej. W garze do chmielenia jest umieszczony kosz z siatki nierdzewnej oddzielający chmieliny. Nad garem do chmielenia znajdują się zasobniki na chmiel (otwierane elektromagnesami) W garze do zacierania znajdują się 2 grzałki po 2000W, w garze do chmielenia 2 grzałki po 2000W i 1 grzałka 1000W. Zamontowałem również kilka zaworów ręcznych ułatwiających opróżnianie i czyszczenie. Ilość wody w zasobniku jest odmierzana przepływomierzem impulsowym (1 impuls to mniej więcej 2,5ml). Na dnie zasobnika oraz przed wlotem do pompy głównej zamontowałem czujniki cieczy, jej brak powoduje wyłączenie pomp i przejście do następnego etapu. Pomiar temperatury jest wykonywany przez czujniki DS18b20, w garze do zacierania jest 10 czujników (ustawione 3 rzędy po 3 czujniki na jednym poziomie, ostatni pod fałszywym dnem), w garze do chmielenia są 3 (w dnie), 1 czujnik jest zamontowany przed wlotem do pompy. Co ważniejsze dane są wyświetlane na wyświetlaczu, pozostałe są zapisywane na karcie SD. Całością steruje arduino poprzez moduły przekaźnikowe 230V.  
    Napisałem program sterujący, warzenie piwa podzieliłem na następujące sekwencje:
    wstępne mycie/płukanie sprzętu przygotowanie wody do zacierania zacieranie i jednoczesne przygotowanie wody do wysładzania filtracja i wysładzanie sterylizacja (recyrkulacja gorącej brzeczki) gotowanie i chmielenie chłodzenie Jeżeli ktoś będzie zainteresowany to mogę później napisać jak poszczególne sekwencje wyglądają i co się kiedy załącza.
     
    Jeszcze trochę rzeczy zostało mi do zrobienia/zmodyfikowania:
    zabudowanie frontu blachą wprowadzenie do programu pełnej obsługi zrobionej przeze mnie klawiatury (obecnie program trzeba zmodyfikować na komputerze i wgrywać przy każdej warce) czujnik cieczy przed pompą jest za głęboko i czasem daje błędny odczyt (np przy pierwszej filtracji gdy brzeczka jest bardzo lepka) czujnik temperatury przed pompą jest za głęboko i zaniża odczyty. dodanie czujnika poziomu w garze do chmielenia tak by mieć pewność że filtracja przebiega prawidłowo (obecnie w programie ustawiłem konieczność naciśnięcia przycisku po każdej filtracji. W razie czego mam możliwość ręcznego włączenia pompy/mieszadła i poprawienia efektów) być może zmiana grzałek w garze do zacierania na grzałki opaskowe. być może wykonanie nowych zasobników na chmiel ale ze stali nierdzewnej (plexi było średnim pomysłem) a na pewno dorobienie dodatkowego chłodzenia przy zasobnikach (tak by powstająca para nie kierowała się na nie tylko do rury wylotowej) I tak jeżeli robiłbym ten sprzęt od nowa to wiele rzeczy zrobiłbym całkowicie inaczej. Ale od czego są prototypy. :-)
     
    Poniżej więcej zdjęć oraz krótkie filmiki z warzenia.
    Z góry przepraszam za jakość filmików, mój telefon robił co mógł...
     

    widok z boku
     
     
    przyłącze wody oraz wylot z wymiennika
     

    wymiennik oraz doprowadzenie wody
     

    tablica do sterowania ręcznego oraz arduino
     

    gar do chmielenia
     

    gar do zacierania
     

    zasobniki na chmiel
     

    wyświetlacz z klawiaturą (podczas zacierania)
     

    czyszczenie gara zaciernego
     

    zacieranie
     

    zacieranie
     

    Gar do zacierania po modernizacji do której bodźcem było przypalenie piwa pszenicznego. Usunąłem 2 z 3 przegród, wydłużyłem mieszadło, wydłużyłem i podwyższyłem łopatki mieszadła oraz zmieniłem sposób grzania podczas zacierania (grzałki włączają się naprzemiennie co 10s)
     
    Filmiki:
    pierwsza warka na automacie - zacieranie (pszeniczne)
    druga warka na automacie - zacieranie (AIPA)
    start drugiej warki na automacie
    przelewanie wody z zasobnika do gara do chmielenia (tam podgrzewam wodę)
    przelewanie wody z zasobnika (widok wewnątrz)
    Filracja
    chłodzenie po chmieleniu
    gotowanie
    warka testowa na półautomacie (druga)
    mycie - efekt otwarcia zaworu 2"
     
     
     
    Poniżej mała galeria z różnych etapów budowy: W trakcie budowy
    oraz pierwszy test mieszadła (widać część zasłoniętą tablicą)
     
    Pozdrawiam,
    Krzysiek.
     
    PS. Chwilowo jestem bez pracy, nie poszukuje nikt inżyniera z pasją?
  18. Super!
    kadet otrzymał(a) reputację od cml w Automat warzelniczy 40l   
    Witam wszystkich.
     
    Mam ze sobą ten problem że nie wiem co sprawia mi więcej frajdy: warzenie piwa, jego picie czy też ulepszanie sprzętu warzelniczego… Część z was być może pamięta mój wcześniejszy post. Postanowiłem zrobić drobny upgrade. Poniżej chciałbym przedstawić efekt mniej więcej półtorej roku pracy (w wolnych chwilach) nad całkowitym automatem warzelniczym. Do tej pory wykonałem na nim 4 warki z czego 2 na pełnym automacie. (te na automacie trwały ok 5h: 4,5h warka plus pół godziny czyszczenia)
    W zamierzeniu miał działać mniej więcej tak: wsypuje ześrutowany słód oraz chmiel do zasobników, naciskam przycisk start, wracam za 5h.
     
    A oto i efekt:

     
    Na górze: po lewej - gar do zacierania, po prawej - gar do gotowania i chmielenia.
    Na dole: po lewej - fermentor na produkt, po prawej - zasobnik na ciepłą/zimną wodę.
     
    Gary do zacierania i chmielenia są wykonane ze stali nierdzewnej, niezbędne króćce - wspawane.
    Zasobnik na wodę - przerobiony fermentor.
    Główne urządzenia: 2 zawory trójdrogowe z napędem, 3 zawory on/off z napędem, 2 zawory elektromagnetyczne, pompa do piwa Rover - Novax, pompa grundfos do CWU, silnik z przekładnią napędzający mieszadło, wymiennik ciepła płytowy.
    Sterowanie - Arduino lub ręcznie (z tablicy na środku).
    Orurowanie:
    - część "piwna": ze stali nierdzewnej, zawory mosiężne niklowane,
    - część "wodna": PP/ocynk/mosiądz
    Zasilanie - z 3 faz, maksymalny pobór mocy: 9kW, reczywisty 6kW.
     
    A jak to mniej więcej działa w skrócie:
    Pod każdym garem znajdują się króćce spustowe z zaworami prowadzące do pompy. Na wylocie z pompy znajdują się 2 zawory trójdrogowe. Pierwszy kieruję ciecz w dół (do fermentora) lub do góry (recyrkulacja). Drugi zawór trójdrogowy kieruje ciecz do gara po lewej lub po prawej. Na obiegu recyrkulacyjnym jest zamontowany wymiennik ciepła umożliwiający chłodzenie po chmieleniu. Zasobnik na wodę pełni rolę "odmierzacza" – jest napełniany wodą sieciową oraz ciepłą wodą do wysładzania. Zasobnik jest opróżniany przy użyciu pompy CWU, woda ta jest kierowana na króciec wlotowy pompy „głównej” W garze do chmielenia jest podgrzewana woda do zacierania i do wysładzania. Woda do zacierania po ogrzaniu jest przelewana do gara zaciernego, woda do wysładzania jest spusczana w dół do zasobnika. W garze do zacierania jest zamontowane mieszadło. Na dnie znajduje się filtrator wykonany z siatki nierdzewnej. W garze do chmielenia jest umieszczony kosz z siatki nierdzewnej oddzielający chmieliny. Nad garem do chmielenia znajdują się zasobniki na chmiel (otwierane elektromagnesami) W garze do zacierania znajdują się 2 grzałki po 2000W, w garze do chmielenia 2 grzałki po 2000W i 1 grzałka 1000W. Zamontowałem również kilka zaworów ręcznych ułatwiających opróżnianie i czyszczenie. Ilość wody w zasobniku jest odmierzana przepływomierzem impulsowym (1 impuls to mniej więcej 2,5ml). Na dnie zasobnika oraz przed wlotem do pompy głównej zamontowałem czujniki cieczy, jej brak powoduje wyłączenie pomp i przejście do następnego etapu. Pomiar temperatury jest wykonywany przez czujniki DS18b20, w garze do zacierania jest 10 czujników (ustawione 3 rzędy po 3 czujniki na jednym poziomie, ostatni pod fałszywym dnem), w garze do chmielenia są 3 (w dnie), 1 czujnik jest zamontowany przed wlotem do pompy. Co ważniejsze dane są wyświetlane na wyświetlaczu, pozostałe są zapisywane na karcie SD. Całością steruje arduino poprzez moduły przekaźnikowe 230V.  
    Napisałem program sterujący, warzenie piwa podzieliłem na następujące sekwencje:
    wstępne mycie/płukanie sprzętu przygotowanie wody do zacierania zacieranie i jednoczesne przygotowanie wody do wysładzania filtracja i wysładzanie sterylizacja (recyrkulacja gorącej brzeczki) gotowanie i chmielenie chłodzenie Jeżeli ktoś będzie zainteresowany to mogę później napisać jak poszczególne sekwencje wyglądają i co się kiedy załącza.
     
    Jeszcze trochę rzeczy zostało mi do zrobienia/zmodyfikowania:
    zabudowanie frontu blachą wprowadzenie do programu pełnej obsługi zrobionej przeze mnie klawiatury (obecnie program trzeba zmodyfikować na komputerze i wgrywać przy każdej warce) czujnik cieczy przed pompą jest za głęboko i czasem daje błędny odczyt (np przy pierwszej filtracji gdy brzeczka jest bardzo lepka) czujnik temperatury przed pompą jest za głęboko i zaniża odczyty. dodanie czujnika poziomu w garze do chmielenia tak by mieć pewność że filtracja przebiega prawidłowo (obecnie w programie ustawiłem konieczność naciśnięcia przycisku po każdej filtracji. W razie czego mam możliwość ręcznego włączenia pompy/mieszadła i poprawienia efektów) być może zmiana grzałek w garze do zacierania na grzałki opaskowe. być może wykonanie nowych zasobników na chmiel ale ze stali nierdzewnej (plexi było średnim pomysłem) a na pewno dorobienie dodatkowego chłodzenia przy zasobnikach (tak by powstająca para nie kierowała się na nie tylko do rury wylotowej) I tak jeżeli robiłbym ten sprzęt od nowa to wiele rzeczy zrobiłbym całkowicie inaczej. Ale od czego są prototypy. :-)
     
    Poniżej więcej zdjęć oraz krótkie filmiki z warzenia.
    Z góry przepraszam za jakość filmików, mój telefon robił co mógł...
     

    widok z boku
     
     
    przyłącze wody oraz wylot z wymiennika
     

    wymiennik oraz doprowadzenie wody
     

    tablica do sterowania ręcznego oraz arduino
     

    gar do chmielenia
     

    gar do zacierania
     

    zasobniki na chmiel
     

    wyświetlacz z klawiaturą (podczas zacierania)
     

    czyszczenie gara zaciernego
     

    zacieranie
     

    zacieranie
     

    Gar do zacierania po modernizacji do której bodźcem było przypalenie piwa pszenicznego. Usunąłem 2 z 3 przegród, wydłużyłem mieszadło, wydłużyłem i podwyższyłem łopatki mieszadła oraz zmieniłem sposób grzania podczas zacierania (grzałki włączają się naprzemiennie co 10s)
     
    Filmiki:
    pierwsza warka na automacie - zacieranie (pszeniczne)
    druga warka na automacie - zacieranie (AIPA)
    start drugiej warki na automacie
    przelewanie wody z zasobnika do gara do chmielenia (tam podgrzewam wodę)
    przelewanie wody z zasobnika (widok wewnątrz)
    Filracja
    chłodzenie po chmieleniu
    gotowanie
    warka testowa na półautomacie (druga)
    mycie - efekt otwarcia zaworu 2"
     
     
     
    Poniżej mała galeria z różnych etapów budowy: W trakcie budowy
    oraz pierwszy test mieszadła (widać część zasłoniętą tablicą)
     
    Pozdrawiam,
    Krzysiek.
     
    PS. Chwilowo jestem bez pracy, nie poszukuje nikt inżyniera z pasją?
  19. Super!
    kadet otrzymał(a) reputację od avicena w Automat warzelniczy 40l   
    Witam wszystkich.
     
    Mam ze sobą ten problem że nie wiem co sprawia mi więcej frajdy: warzenie piwa, jego picie czy też ulepszanie sprzętu warzelniczego… Część z was być może pamięta mój wcześniejszy post. Postanowiłem zrobić drobny upgrade. Poniżej chciałbym przedstawić efekt mniej więcej półtorej roku pracy (w wolnych chwilach) nad całkowitym automatem warzelniczym. Do tej pory wykonałem na nim 4 warki z czego 2 na pełnym automacie. (te na automacie trwały ok 5h: 4,5h warka plus pół godziny czyszczenia)
    W zamierzeniu miał działać mniej więcej tak: wsypuje ześrutowany słód oraz chmiel do zasobników, naciskam przycisk start, wracam za 5h.
     
    A oto i efekt:

     
    Na górze: po lewej - gar do zacierania, po prawej - gar do gotowania i chmielenia.
    Na dole: po lewej - fermentor na produkt, po prawej - zasobnik na ciepłą/zimną wodę.
     
    Gary do zacierania i chmielenia są wykonane ze stali nierdzewnej, niezbędne króćce - wspawane.
    Zasobnik na wodę - przerobiony fermentor.
    Główne urządzenia: 2 zawory trójdrogowe z napędem, 3 zawory on/off z napędem, 2 zawory elektromagnetyczne, pompa do piwa Rover - Novax, pompa grundfos do CWU, silnik z przekładnią napędzający mieszadło, wymiennik ciepła płytowy.
    Sterowanie - Arduino lub ręcznie (z tablicy na środku).
    Orurowanie:
    - część "piwna": ze stali nierdzewnej, zawory mosiężne niklowane,
    - część "wodna": PP/ocynk/mosiądz
    Zasilanie - z 3 faz, maksymalny pobór mocy: 9kW, reczywisty 6kW.
     
    A jak to mniej więcej działa w skrócie:
    Pod każdym garem znajdują się króćce spustowe z zaworami prowadzące do pompy. Na wylocie z pompy znajdują się 2 zawory trójdrogowe. Pierwszy kieruję ciecz w dół (do fermentora) lub do góry (recyrkulacja). Drugi zawór trójdrogowy kieruje ciecz do gara po lewej lub po prawej. Na obiegu recyrkulacyjnym jest zamontowany wymiennik ciepła umożliwiający chłodzenie po chmieleniu. Zasobnik na wodę pełni rolę "odmierzacza" – jest napełniany wodą sieciową oraz ciepłą wodą do wysładzania. Zasobnik jest opróżniany przy użyciu pompy CWU, woda ta jest kierowana na króciec wlotowy pompy „głównej” W garze do chmielenia jest podgrzewana woda do zacierania i do wysładzania. Woda do zacierania po ogrzaniu jest przelewana do gara zaciernego, woda do wysładzania jest spusczana w dół do zasobnika. W garze do zacierania jest zamontowane mieszadło. Na dnie znajduje się filtrator wykonany z siatki nierdzewnej. W garze do chmielenia jest umieszczony kosz z siatki nierdzewnej oddzielający chmieliny. Nad garem do chmielenia znajdują się zasobniki na chmiel (otwierane elektromagnesami) W garze do zacierania znajdują się 2 grzałki po 2000W, w garze do chmielenia 2 grzałki po 2000W i 1 grzałka 1000W. Zamontowałem również kilka zaworów ręcznych ułatwiających opróżnianie i czyszczenie. Ilość wody w zasobniku jest odmierzana przepływomierzem impulsowym (1 impuls to mniej więcej 2,5ml). Na dnie zasobnika oraz przed wlotem do pompy głównej zamontowałem czujniki cieczy, jej brak powoduje wyłączenie pomp i przejście do następnego etapu. Pomiar temperatury jest wykonywany przez czujniki DS18b20, w garze do zacierania jest 10 czujników (ustawione 3 rzędy po 3 czujniki na jednym poziomie, ostatni pod fałszywym dnem), w garze do chmielenia są 3 (w dnie), 1 czujnik jest zamontowany przed wlotem do pompy. Co ważniejsze dane są wyświetlane na wyświetlaczu, pozostałe są zapisywane na karcie SD. Całością steruje arduino poprzez moduły przekaźnikowe 230V.  
    Napisałem program sterujący, warzenie piwa podzieliłem na następujące sekwencje:
    wstępne mycie/płukanie sprzętu przygotowanie wody do zacierania zacieranie i jednoczesne przygotowanie wody do wysładzania filtracja i wysładzanie sterylizacja (recyrkulacja gorącej brzeczki) gotowanie i chmielenie chłodzenie Jeżeli ktoś będzie zainteresowany to mogę później napisać jak poszczególne sekwencje wyglądają i co się kiedy załącza.
     
    Jeszcze trochę rzeczy zostało mi do zrobienia/zmodyfikowania:
    zabudowanie frontu blachą wprowadzenie do programu pełnej obsługi zrobionej przeze mnie klawiatury (obecnie program trzeba zmodyfikować na komputerze i wgrywać przy każdej warce) czujnik cieczy przed pompą jest za głęboko i czasem daje błędny odczyt (np przy pierwszej filtracji gdy brzeczka jest bardzo lepka) czujnik temperatury przed pompą jest za głęboko i zaniża odczyty. dodanie czujnika poziomu w garze do chmielenia tak by mieć pewność że filtracja przebiega prawidłowo (obecnie w programie ustawiłem konieczność naciśnięcia przycisku po każdej filtracji. W razie czego mam możliwość ręcznego włączenia pompy/mieszadła i poprawienia efektów) być może zmiana grzałek w garze do zacierania na grzałki opaskowe. być może wykonanie nowych zasobników na chmiel ale ze stali nierdzewnej (plexi było średnim pomysłem) a na pewno dorobienie dodatkowego chłodzenia przy zasobnikach (tak by powstająca para nie kierowała się na nie tylko do rury wylotowej) I tak jeżeli robiłbym ten sprzęt od nowa to wiele rzeczy zrobiłbym całkowicie inaczej. Ale od czego są prototypy. :-)
     
    Poniżej więcej zdjęć oraz krótkie filmiki z warzenia.
    Z góry przepraszam za jakość filmików, mój telefon robił co mógł...
     

    widok z boku
     
     
    przyłącze wody oraz wylot z wymiennika
     

    wymiennik oraz doprowadzenie wody
     

    tablica do sterowania ręcznego oraz arduino
     

    gar do chmielenia
     

    gar do zacierania
     

    zasobniki na chmiel
     

    wyświetlacz z klawiaturą (podczas zacierania)
     

    czyszczenie gara zaciernego
     

    zacieranie
     

    zacieranie
     

    Gar do zacierania po modernizacji do której bodźcem było przypalenie piwa pszenicznego. Usunąłem 2 z 3 przegród, wydłużyłem mieszadło, wydłużyłem i podwyższyłem łopatki mieszadła oraz zmieniłem sposób grzania podczas zacierania (grzałki włączają się naprzemiennie co 10s)
     
    Filmiki:
    pierwsza warka na automacie - zacieranie (pszeniczne)
    druga warka na automacie - zacieranie (AIPA)
    start drugiej warki na automacie
    przelewanie wody z zasobnika do gara do chmielenia (tam podgrzewam wodę)
    przelewanie wody z zasobnika (widok wewnątrz)
    Filracja
    chłodzenie po chmieleniu
    gotowanie
    warka testowa na półautomacie (druga)
    mycie - efekt otwarcia zaworu 2"
     
     
     
    Poniżej mała galeria z różnych etapów budowy: W trakcie budowy
    oraz pierwszy test mieszadła (widać część zasłoniętą tablicą)
     
    Pozdrawiam,
    Krzysiek.
     
    PS. Chwilowo jestem bez pracy, nie poszukuje nikt inżyniera z pasją?
  20. Super!
    kadet otrzymał(a) reputację od dżazder w Automat warzelniczy 40l   
    Witam wszystkich.
     
    Mam ze sobą ten problem że nie wiem co sprawia mi więcej frajdy: warzenie piwa, jego picie czy też ulepszanie sprzętu warzelniczego… Część z was być może pamięta mój wcześniejszy post. Postanowiłem zrobić drobny upgrade. Poniżej chciałbym przedstawić efekt mniej więcej półtorej roku pracy (w wolnych chwilach) nad całkowitym automatem warzelniczym. Do tej pory wykonałem na nim 4 warki z czego 2 na pełnym automacie. (te na automacie trwały ok 5h: 4,5h warka plus pół godziny czyszczenia)
    W zamierzeniu miał działać mniej więcej tak: wsypuje ześrutowany słód oraz chmiel do zasobników, naciskam przycisk start, wracam za 5h.
     
    A oto i efekt:

     
    Na górze: po lewej - gar do zacierania, po prawej - gar do gotowania i chmielenia.
    Na dole: po lewej - fermentor na produkt, po prawej - zasobnik na ciepłą/zimną wodę.
     
    Gary do zacierania i chmielenia są wykonane ze stali nierdzewnej, niezbędne króćce - wspawane.
    Zasobnik na wodę - przerobiony fermentor.
    Główne urządzenia: 2 zawory trójdrogowe z napędem, 3 zawory on/off z napędem, 2 zawory elektromagnetyczne, pompa do piwa Rover - Novax, pompa grundfos do CWU, silnik z przekładnią napędzający mieszadło, wymiennik ciepła płytowy.
    Sterowanie - Arduino lub ręcznie (z tablicy na środku).
    Orurowanie:
    - część "piwna": ze stali nierdzewnej, zawory mosiężne niklowane,
    - część "wodna": PP/ocynk/mosiądz
    Zasilanie - z 3 faz, maksymalny pobór mocy: 9kW, reczywisty 6kW.
     
    A jak to mniej więcej działa w skrócie:
    Pod każdym garem znajdują się króćce spustowe z zaworami prowadzące do pompy. Na wylocie z pompy znajdują się 2 zawory trójdrogowe. Pierwszy kieruję ciecz w dół (do fermentora) lub do góry (recyrkulacja). Drugi zawór trójdrogowy kieruje ciecz do gara po lewej lub po prawej. Na obiegu recyrkulacyjnym jest zamontowany wymiennik ciepła umożliwiający chłodzenie po chmieleniu. Zasobnik na wodę pełni rolę "odmierzacza" – jest napełniany wodą sieciową oraz ciepłą wodą do wysładzania. Zasobnik jest opróżniany przy użyciu pompy CWU, woda ta jest kierowana na króciec wlotowy pompy „głównej” W garze do chmielenia jest podgrzewana woda do zacierania i do wysładzania. Woda do zacierania po ogrzaniu jest przelewana do gara zaciernego, woda do wysładzania jest spusczana w dół do zasobnika. W garze do zacierania jest zamontowane mieszadło. Na dnie znajduje się filtrator wykonany z siatki nierdzewnej. W garze do chmielenia jest umieszczony kosz z siatki nierdzewnej oddzielający chmieliny. Nad garem do chmielenia znajdują się zasobniki na chmiel (otwierane elektromagnesami) W garze do zacierania znajdują się 2 grzałki po 2000W, w garze do chmielenia 2 grzałki po 2000W i 1 grzałka 1000W. Zamontowałem również kilka zaworów ręcznych ułatwiających opróżnianie i czyszczenie. Ilość wody w zasobniku jest odmierzana przepływomierzem impulsowym (1 impuls to mniej więcej 2,5ml). Na dnie zasobnika oraz przed wlotem do pompy głównej zamontowałem czujniki cieczy, jej brak powoduje wyłączenie pomp i przejście do następnego etapu. Pomiar temperatury jest wykonywany przez czujniki DS18b20, w garze do zacierania jest 10 czujników (ustawione 3 rzędy po 3 czujniki na jednym poziomie, ostatni pod fałszywym dnem), w garze do chmielenia są 3 (w dnie), 1 czujnik jest zamontowany przed wlotem do pompy. Co ważniejsze dane są wyświetlane na wyświetlaczu, pozostałe są zapisywane na karcie SD. Całością steruje arduino poprzez moduły przekaźnikowe 230V.  
    Napisałem program sterujący, warzenie piwa podzieliłem na następujące sekwencje:
    wstępne mycie/płukanie sprzętu przygotowanie wody do zacierania zacieranie i jednoczesne przygotowanie wody do wysładzania filtracja i wysładzanie sterylizacja (recyrkulacja gorącej brzeczki) gotowanie i chmielenie chłodzenie Jeżeli ktoś będzie zainteresowany to mogę później napisać jak poszczególne sekwencje wyglądają i co się kiedy załącza.
     
    Jeszcze trochę rzeczy zostało mi do zrobienia/zmodyfikowania:
    zabudowanie frontu blachą wprowadzenie do programu pełnej obsługi zrobionej przeze mnie klawiatury (obecnie program trzeba zmodyfikować na komputerze i wgrywać przy każdej warce) czujnik cieczy przed pompą jest za głęboko i czasem daje błędny odczyt (np przy pierwszej filtracji gdy brzeczka jest bardzo lepka) czujnik temperatury przed pompą jest za głęboko i zaniża odczyty. dodanie czujnika poziomu w garze do chmielenia tak by mieć pewność że filtracja przebiega prawidłowo (obecnie w programie ustawiłem konieczność naciśnięcia przycisku po każdej filtracji. W razie czego mam możliwość ręcznego włączenia pompy/mieszadła i poprawienia efektów) być może zmiana grzałek w garze do zacierania na grzałki opaskowe. być może wykonanie nowych zasobników na chmiel ale ze stali nierdzewnej (plexi było średnim pomysłem) a na pewno dorobienie dodatkowego chłodzenia przy zasobnikach (tak by powstająca para nie kierowała się na nie tylko do rury wylotowej) I tak jeżeli robiłbym ten sprzęt od nowa to wiele rzeczy zrobiłbym całkowicie inaczej. Ale od czego są prototypy. :-)
     
    Poniżej więcej zdjęć oraz krótkie filmiki z warzenia.
    Z góry przepraszam za jakość filmików, mój telefon robił co mógł...
     

    widok z boku
     
     
    przyłącze wody oraz wylot z wymiennika
     

    wymiennik oraz doprowadzenie wody
     

    tablica do sterowania ręcznego oraz arduino
     

    gar do chmielenia
     

    gar do zacierania
     

    zasobniki na chmiel
     

    wyświetlacz z klawiaturą (podczas zacierania)
     

    czyszczenie gara zaciernego
     

    zacieranie
     

    zacieranie
     

    Gar do zacierania po modernizacji do której bodźcem było przypalenie piwa pszenicznego. Usunąłem 2 z 3 przegród, wydłużyłem mieszadło, wydłużyłem i podwyższyłem łopatki mieszadła oraz zmieniłem sposób grzania podczas zacierania (grzałki włączają się naprzemiennie co 10s)
     
    Filmiki:
    pierwsza warka na automacie - zacieranie (pszeniczne)
    druga warka na automacie - zacieranie (AIPA)
    start drugiej warki na automacie
    przelewanie wody z zasobnika do gara do chmielenia (tam podgrzewam wodę)
    przelewanie wody z zasobnika (widok wewnątrz)
    Filracja
    chłodzenie po chmieleniu
    gotowanie
    warka testowa na półautomacie (druga)
    mycie - efekt otwarcia zaworu 2"
     
     
     
    Poniżej mała galeria z różnych etapów budowy: W trakcie budowy
    oraz pierwszy test mieszadła (widać część zasłoniętą tablicą)
     
    Pozdrawiam,
    Krzysiek.
     
    PS. Chwilowo jestem bez pracy, nie poszukuje nikt inżyniera z pasją?
  21. Super!
    kadet otrzymał(a) reputację od camilos w Automat warzelniczy 40l   
    Witam wszystkich.
     
    Mam ze sobą ten problem że nie wiem co sprawia mi więcej frajdy: warzenie piwa, jego picie czy też ulepszanie sprzętu warzelniczego… Część z was być może pamięta mój wcześniejszy post. Postanowiłem zrobić drobny upgrade. Poniżej chciałbym przedstawić efekt mniej więcej półtorej roku pracy (w wolnych chwilach) nad całkowitym automatem warzelniczym. Do tej pory wykonałem na nim 4 warki z czego 2 na pełnym automacie. (te na automacie trwały ok 5h: 4,5h warka plus pół godziny czyszczenia)
    W zamierzeniu miał działać mniej więcej tak: wsypuje ześrutowany słód oraz chmiel do zasobników, naciskam przycisk start, wracam za 5h.
     
    A oto i efekt:

     
    Na górze: po lewej - gar do zacierania, po prawej - gar do gotowania i chmielenia.
    Na dole: po lewej - fermentor na produkt, po prawej - zasobnik na ciepłą/zimną wodę.
     
    Gary do zacierania i chmielenia są wykonane ze stali nierdzewnej, niezbędne króćce - wspawane.
    Zasobnik na wodę - przerobiony fermentor.
    Główne urządzenia: 2 zawory trójdrogowe z napędem, 3 zawory on/off z napędem, 2 zawory elektromagnetyczne, pompa do piwa Rover - Novax, pompa grundfos do CWU, silnik z przekładnią napędzający mieszadło, wymiennik ciepła płytowy.
    Sterowanie - Arduino lub ręcznie (z tablicy na środku).
    Orurowanie:
    - część "piwna": ze stali nierdzewnej, zawory mosiężne niklowane,
    - część "wodna": PP/ocynk/mosiądz
    Zasilanie - z 3 faz, maksymalny pobór mocy: 9kW, reczywisty 6kW.
     
    A jak to mniej więcej działa w skrócie:
    Pod każdym garem znajdują się króćce spustowe z zaworami prowadzące do pompy. Na wylocie z pompy znajdują się 2 zawory trójdrogowe. Pierwszy kieruję ciecz w dół (do fermentora) lub do góry (recyrkulacja). Drugi zawór trójdrogowy kieruje ciecz do gara po lewej lub po prawej. Na obiegu recyrkulacyjnym jest zamontowany wymiennik ciepła umożliwiający chłodzenie po chmieleniu. Zasobnik na wodę pełni rolę "odmierzacza" – jest napełniany wodą sieciową oraz ciepłą wodą do wysładzania. Zasobnik jest opróżniany przy użyciu pompy CWU, woda ta jest kierowana na króciec wlotowy pompy „głównej” W garze do chmielenia jest podgrzewana woda do zacierania i do wysładzania. Woda do zacierania po ogrzaniu jest przelewana do gara zaciernego, woda do wysładzania jest spusczana w dół do zasobnika. W garze do zacierania jest zamontowane mieszadło. Na dnie znajduje się filtrator wykonany z siatki nierdzewnej. W garze do chmielenia jest umieszczony kosz z siatki nierdzewnej oddzielający chmieliny. Nad garem do chmielenia znajdują się zasobniki na chmiel (otwierane elektromagnesami) W garze do zacierania znajdują się 2 grzałki po 2000W, w garze do chmielenia 2 grzałki po 2000W i 1 grzałka 1000W. Zamontowałem również kilka zaworów ręcznych ułatwiających opróżnianie i czyszczenie. Ilość wody w zasobniku jest odmierzana przepływomierzem impulsowym (1 impuls to mniej więcej 2,5ml). Na dnie zasobnika oraz przed wlotem do pompy głównej zamontowałem czujniki cieczy, jej brak powoduje wyłączenie pomp i przejście do następnego etapu. Pomiar temperatury jest wykonywany przez czujniki DS18b20, w garze do zacierania jest 10 czujników (ustawione 3 rzędy po 3 czujniki na jednym poziomie, ostatni pod fałszywym dnem), w garze do chmielenia są 3 (w dnie), 1 czujnik jest zamontowany przed wlotem do pompy. Co ważniejsze dane są wyświetlane na wyświetlaczu, pozostałe są zapisywane na karcie SD. Całością steruje arduino poprzez moduły przekaźnikowe 230V.  
    Napisałem program sterujący, warzenie piwa podzieliłem na następujące sekwencje:
    wstępne mycie/płukanie sprzętu przygotowanie wody do zacierania zacieranie i jednoczesne przygotowanie wody do wysładzania filtracja i wysładzanie sterylizacja (recyrkulacja gorącej brzeczki) gotowanie i chmielenie chłodzenie Jeżeli ktoś będzie zainteresowany to mogę później napisać jak poszczególne sekwencje wyglądają i co się kiedy załącza.
     
    Jeszcze trochę rzeczy zostało mi do zrobienia/zmodyfikowania:
    zabudowanie frontu blachą wprowadzenie do programu pełnej obsługi zrobionej przeze mnie klawiatury (obecnie program trzeba zmodyfikować na komputerze i wgrywać przy każdej warce) czujnik cieczy przed pompą jest za głęboko i czasem daje błędny odczyt (np przy pierwszej filtracji gdy brzeczka jest bardzo lepka) czujnik temperatury przed pompą jest za głęboko i zaniża odczyty. dodanie czujnika poziomu w garze do chmielenia tak by mieć pewność że filtracja przebiega prawidłowo (obecnie w programie ustawiłem konieczność naciśnięcia przycisku po każdej filtracji. W razie czego mam możliwość ręcznego włączenia pompy/mieszadła i poprawienia efektów) być może zmiana grzałek w garze do zacierania na grzałki opaskowe. być może wykonanie nowych zasobników na chmiel ale ze stali nierdzewnej (plexi było średnim pomysłem) a na pewno dorobienie dodatkowego chłodzenia przy zasobnikach (tak by powstająca para nie kierowała się na nie tylko do rury wylotowej) I tak jeżeli robiłbym ten sprzęt od nowa to wiele rzeczy zrobiłbym całkowicie inaczej. Ale od czego są prototypy. :-)
     
    Poniżej więcej zdjęć oraz krótkie filmiki z warzenia.
    Z góry przepraszam za jakość filmików, mój telefon robił co mógł...
     

    widok z boku
     
     
    przyłącze wody oraz wylot z wymiennika
     

    wymiennik oraz doprowadzenie wody
     

    tablica do sterowania ręcznego oraz arduino
     

    gar do chmielenia
     

    gar do zacierania
     

    zasobniki na chmiel
     

    wyświetlacz z klawiaturą (podczas zacierania)
     

    czyszczenie gara zaciernego
     

    zacieranie
     

    zacieranie
     

    Gar do zacierania po modernizacji do której bodźcem było przypalenie piwa pszenicznego. Usunąłem 2 z 3 przegród, wydłużyłem mieszadło, wydłużyłem i podwyższyłem łopatki mieszadła oraz zmieniłem sposób grzania podczas zacierania (grzałki włączają się naprzemiennie co 10s)
     
    Filmiki:
    pierwsza warka na automacie - zacieranie (pszeniczne)
    druga warka na automacie - zacieranie (AIPA)
    start drugiej warki na automacie
    przelewanie wody z zasobnika do gara do chmielenia (tam podgrzewam wodę)
    przelewanie wody z zasobnika (widok wewnątrz)
    Filracja
    chłodzenie po chmieleniu
    gotowanie
    warka testowa na półautomacie (druga)
    mycie - efekt otwarcia zaworu 2"
     
     
     
    Poniżej mała galeria z różnych etapów budowy: W trakcie budowy
    oraz pierwszy test mieszadła (widać część zasłoniętą tablicą)
     
    Pozdrawiam,
    Krzysiek.
     
    PS. Chwilowo jestem bez pracy, nie poszukuje nikt inżyniera z pasją?
  22. Super!
    kadet otrzymał(a) reputację od bielok w Automat warzelniczy 40l   
    Witam wszystkich.
     
    Mam ze sobą ten problem że nie wiem co sprawia mi więcej frajdy: warzenie piwa, jego picie czy też ulepszanie sprzętu warzelniczego… Część z was być może pamięta mój wcześniejszy post. Postanowiłem zrobić drobny upgrade. Poniżej chciałbym przedstawić efekt mniej więcej półtorej roku pracy (w wolnych chwilach) nad całkowitym automatem warzelniczym. Do tej pory wykonałem na nim 4 warki z czego 2 na pełnym automacie. (te na automacie trwały ok 5h: 4,5h warka plus pół godziny czyszczenia)
    W zamierzeniu miał działać mniej więcej tak: wsypuje ześrutowany słód oraz chmiel do zasobników, naciskam przycisk start, wracam za 5h.
     
    A oto i efekt:

     
    Na górze: po lewej - gar do zacierania, po prawej - gar do gotowania i chmielenia.
    Na dole: po lewej - fermentor na produkt, po prawej - zasobnik na ciepłą/zimną wodę.
     
    Gary do zacierania i chmielenia są wykonane ze stali nierdzewnej, niezbędne króćce - wspawane.
    Zasobnik na wodę - przerobiony fermentor.
    Główne urządzenia: 2 zawory trójdrogowe z napędem, 3 zawory on/off z napędem, 2 zawory elektromagnetyczne, pompa do piwa Rover - Novax, pompa grundfos do CWU, silnik z przekładnią napędzający mieszadło, wymiennik ciepła płytowy.
    Sterowanie - Arduino lub ręcznie (z tablicy na środku).
    Orurowanie:
    - część "piwna": ze stali nierdzewnej, zawory mosiężne niklowane,
    - część "wodna": PP/ocynk/mosiądz
    Zasilanie - z 3 faz, maksymalny pobór mocy: 9kW, reczywisty 6kW.
     
    A jak to mniej więcej działa w skrócie:
    Pod każdym garem znajdują się króćce spustowe z zaworami prowadzące do pompy. Na wylocie z pompy znajdują się 2 zawory trójdrogowe. Pierwszy kieruję ciecz w dół (do fermentora) lub do góry (recyrkulacja). Drugi zawór trójdrogowy kieruje ciecz do gara po lewej lub po prawej. Na obiegu recyrkulacyjnym jest zamontowany wymiennik ciepła umożliwiający chłodzenie po chmieleniu. Zasobnik na wodę pełni rolę "odmierzacza" – jest napełniany wodą sieciową oraz ciepłą wodą do wysładzania. Zasobnik jest opróżniany przy użyciu pompy CWU, woda ta jest kierowana na króciec wlotowy pompy „głównej” W garze do chmielenia jest podgrzewana woda do zacierania i do wysładzania. Woda do zacierania po ogrzaniu jest przelewana do gara zaciernego, woda do wysładzania jest spusczana w dół do zasobnika. W garze do zacierania jest zamontowane mieszadło. Na dnie znajduje się filtrator wykonany z siatki nierdzewnej. W garze do chmielenia jest umieszczony kosz z siatki nierdzewnej oddzielający chmieliny. Nad garem do chmielenia znajdują się zasobniki na chmiel (otwierane elektromagnesami) W garze do zacierania znajdują się 2 grzałki po 2000W, w garze do chmielenia 2 grzałki po 2000W i 1 grzałka 1000W. Zamontowałem również kilka zaworów ręcznych ułatwiających opróżnianie i czyszczenie. Ilość wody w zasobniku jest odmierzana przepływomierzem impulsowym (1 impuls to mniej więcej 2,5ml). Na dnie zasobnika oraz przed wlotem do pompy głównej zamontowałem czujniki cieczy, jej brak powoduje wyłączenie pomp i przejście do następnego etapu. Pomiar temperatury jest wykonywany przez czujniki DS18b20, w garze do zacierania jest 10 czujników (ustawione 3 rzędy po 3 czujniki na jednym poziomie, ostatni pod fałszywym dnem), w garze do chmielenia są 3 (w dnie), 1 czujnik jest zamontowany przed wlotem do pompy. Co ważniejsze dane są wyświetlane na wyświetlaczu, pozostałe są zapisywane na karcie SD. Całością steruje arduino poprzez moduły przekaźnikowe 230V.  
    Napisałem program sterujący, warzenie piwa podzieliłem na następujące sekwencje:
    wstępne mycie/płukanie sprzętu przygotowanie wody do zacierania zacieranie i jednoczesne przygotowanie wody do wysładzania filtracja i wysładzanie sterylizacja (recyrkulacja gorącej brzeczki) gotowanie i chmielenie chłodzenie Jeżeli ktoś będzie zainteresowany to mogę później napisać jak poszczególne sekwencje wyglądają i co się kiedy załącza.
     
    Jeszcze trochę rzeczy zostało mi do zrobienia/zmodyfikowania:
    zabudowanie frontu blachą wprowadzenie do programu pełnej obsługi zrobionej przeze mnie klawiatury (obecnie program trzeba zmodyfikować na komputerze i wgrywać przy każdej warce) czujnik cieczy przed pompą jest za głęboko i czasem daje błędny odczyt (np przy pierwszej filtracji gdy brzeczka jest bardzo lepka) czujnik temperatury przed pompą jest za głęboko i zaniża odczyty. dodanie czujnika poziomu w garze do chmielenia tak by mieć pewność że filtracja przebiega prawidłowo (obecnie w programie ustawiłem konieczność naciśnięcia przycisku po każdej filtracji. W razie czego mam możliwość ręcznego włączenia pompy/mieszadła i poprawienia efektów) być może zmiana grzałek w garze do zacierania na grzałki opaskowe. być może wykonanie nowych zasobników na chmiel ale ze stali nierdzewnej (plexi było średnim pomysłem) a na pewno dorobienie dodatkowego chłodzenia przy zasobnikach (tak by powstająca para nie kierowała się na nie tylko do rury wylotowej) I tak jeżeli robiłbym ten sprzęt od nowa to wiele rzeczy zrobiłbym całkowicie inaczej. Ale od czego są prototypy. :-)
     
    Poniżej więcej zdjęć oraz krótkie filmiki z warzenia.
    Z góry przepraszam za jakość filmików, mój telefon robił co mógł...
     

    widok z boku
     
     
    przyłącze wody oraz wylot z wymiennika
     

    wymiennik oraz doprowadzenie wody
     

    tablica do sterowania ręcznego oraz arduino
     

    gar do chmielenia
     

    gar do zacierania
     

    zasobniki na chmiel
     

    wyświetlacz z klawiaturą (podczas zacierania)
     

    czyszczenie gara zaciernego
     

    zacieranie
     

    zacieranie
     

    Gar do zacierania po modernizacji do której bodźcem było przypalenie piwa pszenicznego. Usunąłem 2 z 3 przegród, wydłużyłem mieszadło, wydłużyłem i podwyższyłem łopatki mieszadła oraz zmieniłem sposób grzania podczas zacierania (grzałki włączają się naprzemiennie co 10s)
     
    Filmiki:
    pierwsza warka na automacie - zacieranie (pszeniczne)
    druga warka na automacie - zacieranie (AIPA)
    start drugiej warki na automacie
    przelewanie wody z zasobnika do gara do chmielenia (tam podgrzewam wodę)
    przelewanie wody z zasobnika (widok wewnątrz)
    Filracja
    chłodzenie po chmieleniu
    gotowanie
    warka testowa na półautomacie (druga)
    mycie - efekt otwarcia zaworu 2"
     
     
     
    Poniżej mała galeria z różnych etapów budowy: W trakcie budowy
    oraz pierwszy test mieszadła (widać część zasłoniętą tablicą)
     
    Pozdrawiam,
    Krzysiek.
     
    PS. Chwilowo jestem bez pracy, nie poszukuje nikt inżyniera z pasją?
  23. Super!
    kadet otrzymał(a) reputację od pepe11 w Automat warzelniczy 40l   
    Witam wszystkich.
     
    Mam ze sobą ten problem że nie wiem co sprawia mi więcej frajdy: warzenie piwa, jego picie czy też ulepszanie sprzętu warzelniczego… Część z was być może pamięta mój wcześniejszy post. Postanowiłem zrobić drobny upgrade. Poniżej chciałbym przedstawić efekt mniej więcej półtorej roku pracy (w wolnych chwilach) nad całkowitym automatem warzelniczym. Do tej pory wykonałem na nim 4 warki z czego 2 na pełnym automacie. (te na automacie trwały ok 5h: 4,5h warka plus pół godziny czyszczenia)
    W zamierzeniu miał działać mniej więcej tak: wsypuje ześrutowany słód oraz chmiel do zasobników, naciskam przycisk start, wracam za 5h.
     
    A oto i efekt:

     
    Na górze: po lewej - gar do zacierania, po prawej - gar do gotowania i chmielenia.
    Na dole: po lewej - fermentor na produkt, po prawej - zasobnik na ciepłą/zimną wodę.
     
    Gary do zacierania i chmielenia są wykonane ze stali nierdzewnej, niezbędne króćce - wspawane.
    Zasobnik na wodę - przerobiony fermentor.
    Główne urządzenia: 2 zawory trójdrogowe z napędem, 3 zawory on/off z napędem, 2 zawory elektromagnetyczne, pompa do piwa Rover - Novax, pompa grundfos do CWU, silnik z przekładnią napędzający mieszadło, wymiennik ciepła płytowy.
    Sterowanie - Arduino lub ręcznie (z tablicy na środku).
    Orurowanie:
    - część "piwna": ze stali nierdzewnej, zawory mosiężne niklowane,
    - część "wodna": PP/ocynk/mosiądz
    Zasilanie - z 3 faz, maksymalny pobór mocy: 9kW, reczywisty 6kW.
     
    A jak to mniej więcej działa w skrócie:
    Pod każdym garem znajdują się króćce spustowe z zaworami prowadzące do pompy. Na wylocie z pompy znajdują się 2 zawory trójdrogowe. Pierwszy kieruję ciecz w dół (do fermentora) lub do góry (recyrkulacja). Drugi zawór trójdrogowy kieruje ciecz do gara po lewej lub po prawej. Na obiegu recyrkulacyjnym jest zamontowany wymiennik ciepła umożliwiający chłodzenie po chmieleniu. Zasobnik na wodę pełni rolę "odmierzacza" – jest napełniany wodą sieciową oraz ciepłą wodą do wysładzania. Zasobnik jest opróżniany przy użyciu pompy CWU, woda ta jest kierowana na króciec wlotowy pompy „głównej” W garze do chmielenia jest podgrzewana woda do zacierania i do wysładzania. Woda do zacierania po ogrzaniu jest przelewana do gara zaciernego, woda do wysładzania jest spusczana w dół do zasobnika. W garze do zacierania jest zamontowane mieszadło. Na dnie znajduje się filtrator wykonany z siatki nierdzewnej. W garze do chmielenia jest umieszczony kosz z siatki nierdzewnej oddzielający chmieliny. Nad garem do chmielenia znajdują się zasobniki na chmiel (otwierane elektromagnesami) W garze do zacierania znajdują się 2 grzałki po 2000W, w garze do chmielenia 2 grzałki po 2000W i 1 grzałka 1000W. Zamontowałem również kilka zaworów ręcznych ułatwiających opróżnianie i czyszczenie. Ilość wody w zasobniku jest odmierzana przepływomierzem impulsowym (1 impuls to mniej więcej 2,5ml). Na dnie zasobnika oraz przed wlotem do pompy głównej zamontowałem czujniki cieczy, jej brak powoduje wyłączenie pomp i przejście do następnego etapu. Pomiar temperatury jest wykonywany przez czujniki DS18b20, w garze do zacierania jest 10 czujników (ustawione 3 rzędy po 3 czujniki na jednym poziomie, ostatni pod fałszywym dnem), w garze do chmielenia są 3 (w dnie), 1 czujnik jest zamontowany przed wlotem do pompy. Co ważniejsze dane są wyświetlane na wyświetlaczu, pozostałe są zapisywane na karcie SD. Całością steruje arduino poprzez moduły przekaźnikowe 230V.  
    Napisałem program sterujący, warzenie piwa podzieliłem na następujące sekwencje:
    wstępne mycie/płukanie sprzętu przygotowanie wody do zacierania zacieranie i jednoczesne przygotowanie wody do wysładzania filtracja i wysładzanie sterylizacja (recyrkulacja gorącej brzeczki) gotowanie i chmielenie chłodzenie Jeżeli ktoś będzie zainteresowany to mogę później napisać jak poszczególne sekwencje wyglądają i co się kiedy załącza.
     
    Jeszcze trochę rzeczy zostało mi do zrobienia/zmodyfikowania:
    zabudowanie frontu blachą wprowadzenie do programu pełnej obsługi zrobionej przeze mnie klawiatury (obecnie program trzeba zmodyfikować na komputerze i wgrywać przy każdej warce) czujnik cieczy przed pompą jest za głęboko i czasem daje błędny odczyt (np przy pierwszej filtracji gdy brzeczka jest bardzo lepka) czujnik temperatury przed pompą jest za głęboko i zaniża odczyty. dodanie czujnika poziomu w garze do chmielenia tak by mieć pewność że filtracja przebiega prawidłowo (obecnie w programie ustawiłem konieczność naciśnięcia przycisku po każdej filtracji. W razie czego mam możliwość ręcznego włączenia pompy/mieszadła i poprawienia efektów) być może zmiana grzałek w garze do zacierania na grzałki opaskowe. być może wykonanie nowych zasobników na chmiel ale ze stali nierdzewnej (plexi było średnim pomysłem) a na pewno dorobienie dodatkowego chłodzenia przy zasobnikach (tak by powstająca para nie kierowała się na nie tylko do rury wylotowej) I tak jeżeli robiłbym ten sprzęt od nowa to wiele rzeczy zrobiłbym całkowicie inaczej. Ale od czego są prototypy. :-)
     
    Poniżej więcej zdjęć oraz krótkie filmiki z warzenia.
    Z góry przepraszam za jakość filmików, mój telefon robił co mógł...
     

    widok z boku
     
     
    przyłącze wody oraz wylot z wymiennika
     

    wymiennik oraz doprowadzenie wody
     

    tablica do sterowania ręcznego oraz arduino
     

    gar do chmielenia
     

    gar do zacierania
     

    zasobniki na chmiel
     

    wyświetlacz z klawiaturą (podczas zacierania)
     

    czyszczenie gara zaciernego
     

    zacieranie
     

    zacieranie
     

    Gar do zacierania po modernizacji do której bodźcem było przypalenie piwa pszenicznego. Usunąłem 2 z 3 przegród, wydłużyłem mieszadło, wydłużyłem i podwyższyłem łopatki mieszadła oraz zmieniłem sposób grzania podczas zacierania (grzałki włączają się naprzemiennie co 10s)
     
    Filmiki:
    pierwsza warka na automacie - zacieranie (pszeniczne)
    druga warka na automacie - zacieranie (AIPA)
    start drugiej warki na automacie
    przelewanie wody z zasobnika do gara do chmielenia (tam podgrzewam wodę)
    przelewanie wody z zasobnika (widok wewnątrz)
    Filracja
    chłodzenie po chmieleniu
    gotowanie
    warka testowa na półautomacie (druga)
    mycie - efekt otwarcia zaworu 2"
     
     
     
    Poniżej mała galeria z różnych etapów budowy: W trakcie budowy
    oraz pierwszy test mieszadła (widać część zasłoniętą tablicą)
     
    Pozdrawiam,
    Krzysiek.
     
    PS. Chwilowo jestem bez pracy, nie poszukuje nikt inżyniera z pasją?
  24. Super!
    kadet otrzymał(a) reputację od Undeath w Automat warzelniczy 40l   
    Witam wszystkich.
     
    Mam ze sobą ten problem że nie wiem co sprawia mi więcej frajdy: warzenie piwa, jego picie czy też ulepszanie sprzętu warzelniczego… Część z was być może pamięta mój wcześniejszy post. Postanowiłem zrobić drobny upgrade. Poniżej chciałbym przedstawić efekt mniej więcej półtorej roku pracy (w wolnych chwilach) nad całkowitym automatem warzelniczym. Do tej pory wykonałem na nim 4 warki z czego 2 na pełnym automacie. (te na automacie trwały ok 5h: 4,5h warka plus pół godziny czyszczenia)
    W zamierzeniu miał działać mniej więcej tak: wsypuje ześrutowany słód oraz chmiel do zasobników, naciskam przycisk start, wracam za 5h.
     
    A oto i efekt:

     
    Na górze: po lewej - gar do zacierania, po prawej - gar do gotowania i chmielenia.
    Na dole: po lewej - fermentor na produkt, po prawej - zasobnik na ciepłą/zimną wodę.
     
    Gary do zacierania i chmielenia są wykonane ze stali nierdzewnej, niezbędne króćce - wspawane.
    Zasobnik na wodę - przerobiony fermentor.
    Główne urządzenia: 2 zawory trójdrogowe z napędem, 3 zawory on/off z napędem, 2 zawory elektromagnetyczne, pompa do piwa Rover - Novax, pompa grundfos do CWU, silnik z przekładnią napędzający mieszadło, wymiennik ciepła płytowy.
    Sterowanie - Arduino lub ręcznie (z tablicy na środku).
    Orurowanie:
    - część "piwna": ze stali nierdzewnej, zawory mosiężne niklowane,
    - część "wodna": PP/ocynk/mosiądz
    Zasilanie - z 3 faz, maksymalny pobór mocy: 9kW, reczywisty 6kW.
     
    A jak to mniej więcej działa w skrócie:
    Pod każdym garem znajdują się króćce spustowe z zaworami prowadzące do pompy. Na wylocie z pompy znajdują się 2 zawory trójdrogowe. Pierwszy kieruję ciecz w dół (do fermentora) lub do góry (recyrkulacja). Drugi zawór trójdrogowy kieruje ciecz do gara po lewej lub po prawej. Na obiegu recyrkulacyjnym jest zamontowany wymiennik ciepła umożliwiający chłodzenie po chmieleniu. Zasobnik na wodę pełni rolę "odmierzacza" – jest napełniany wodą sieciową oraz ciepłą wodą do wysładzania. Zasobnik jest opróżniany przy użyciu pompy CWU, woda ta jest kierowana na króciec wlotowy pompy „głównej” W garze do chmielenia jest podgrzewana woda do zacierania i do wysładzania. Woda do zacierania po ogrzaniu jest przelewana do gara zaciernego, woda do wysładzania jest spusczana w dół do zasobnika. W garze do zacierania jest zamontowane mieszadło. Na dnie znajduje się filtrator wykonany z siatki nierdzewnej. W garze do chmielenia jest umieszczony kosz z siatki nierdzewnej oddzielający chmieliny. Nad garem do chmielenia znajdują się zasobniki na chmiel (otwierane elektromagnesami) W garze do zacierania znajdują się 2 grzałki po 2000W, w garze do chmielenia 2 grzałki po 2000W i 1 grzałka 1000W. Zamontowałem również kilka zaworów ręcznych ułatwiających opróżnianie i czyszczenie. Ilość wody w zasobniku jest odmierzana przepływomierzem impulsowym (1 impuls to mniej więcej 2,5ml). Na dnie zasobnika oraz przed wlotem do pompy głównej zamontowałem czujniki cieczy, jej brak powoduje wyłączenie pomp i przejście do następnego etapu. Pomiar temperatury jest wykonywany przez czujniki DS18b20, w garze do zacierania jest 10 czujników (ustawione 3 rzędy po 3 czujniki na jednym poziomie, ostatni pod fałszywym dnem), w garze do chmielenia są 3 (w dnie), 1 czujnik jest zamontowany przed wlotem do pompy. Co ważniejsze dane są wyświetlane na wyświetlaczu, pozostałe są zapisywane na karcie SD. Całością steruje arduino poprzez moduły przekaźnikowe 230V.  
    Napisałem program sterujący, warzenie piwa podzieliłem na następujące sekwencje:
    wstępne mycie/płukanie sprzętu przygotowanie wody do zacierania zacieranie i jednoczesne przygotowanie wody do wysładzania filtracja i wysładzanie sterylizacja (recyrkulacja gorącej brzeczki) gotowanie i chmielenie chłodzenie Jeżeli ktoś będzie zainteresowany to mogę później napisać jak poszczególne sekwencje wyglądają i co się kiedy załącza.
     
    Jeszcze trochę rzeczy zostało mi do zrobienia/zmodyfikowania:
    zabudowanie frontu blachą wprowadzenie do programu pełnej obsługi zrobionej przeze mnie klawiatury (obecnie program trzeba zmodyfikować na komputerze i wgrywać przy każdej warce) czujnik cieczy przed pompą jest za głęboko i czasem daje błędny odczyt (np przy pierwszej filtracji gdy brzeczka jest bardzo lepka) czujnik temperatury przed pompą jest za głęboko i zaniża odczyty. dodanie czujnika poziomu w garze do chmielenia tak by mieć pewność że filtracja przebiega prawidłowo (obecnie w programie ustawiłem konieczność naciśnięcia przycisku po każdej filtracji. W razie czego mam możliwość ręcznego włączenia pompy/mieszadła i poprawienia efektów) być może zmiana grzałek w garze do zacierania na grzałki opaskowe. być może wykonanie nowych zasobników na chmiel ale ze stali nierdzewnej (plexi było średnim pomysłem) a na pewno dorobienie dodatkowego chłodzenia przy zasobnikach (tak by powstająca para nie kierowała się na nie tylko do rury wylotowej) I tak jeżeli robiłbym ten sprzęt od nowa to wiele rzeczy zrobiłbym całkowicie inaczej. Ale od czego są prototypy. :-)
     
    Poniżej więcej zdjęć oraz krótkie filmiki z warzenia.
    Z góry przepraszam za jakość filmików, mój telefon robił co mógł...
     

    widok z boku
     
     
    przyłącze wody oraz wylot z wymiennika
     

    wymiennik oraz doprowadzenie wody
     

    tablica do sterowania ręcznego oraz arduino
     

    gar do chmielenia
     

    gar do zacierania
     

    zasobniki na chmiel
     

    wyświetlacz z klawiaturą (podczas zacierania)
     

    czyszczenie gara zaciernego
     

    zacieranie
     

    zacieranie
     

    Gar do zacierania po modernizacji do której bodźcem było przypalenie piwa pszenicznego. Usunąłem 2 z 3 przegród, wydłużyłem mieszadło, wydłużyłem i podwyższyłem łopatki mieszadła oraz zmieniłem sposób grzania podczas zacierania (grzałki włączają się naprzemiennie co 10s)
     
    Filmiki:
    pierwsza warka na automacie - zacieranie (pszeniczne)
    druga warka na automacie - zacieranie (AIPA)
    start drugiej warki na automacie
    przelewanie wody z zasobnika do gara do chmielenia (tam podgrzewam wodę)
    przelewanie wody z zasobnika (widok wewnątrz)
    Filracja
    chłodzenie po chmieleniu
    gotowanie
    warka testowa na półautomacie (druga)
    mycie - efekt otwarcia zaworu 2"
     
     
     
    Poniżej mała galeria z różnych etapów budowy: W trakcie budowy
    oraz pierwszy test mieszadła (widać część zasłoniętą tablicą)
     
    Pozdrawiam,
    Krzysiek.
     
    PS. Chwilowo jestem bez pracy, nie poszukuje nikt inżyniera z pasją?
  25. Super!
    kadet otrzymał(a) reputację od alechanted w fałszywe dno / filtator   
    Witam.
     
    Znalazłem tani i prosty sposób na zrobienie filtratora typu fałszywe dno. Mam nadzieje że ta informacja się komuś przyda.
     
    Co potrzeba:
    -Forma do pieczenia ciasta nierdzewna (znalazłem tylko w tym sklepie oraz na alledrogo). Ta ma akurat 30cm średnicy i 4 wysokości, w fermentorze 31l zostaje na dnie ok 1cm od brzegu.
    -Tarcze do szlifierki kątowej do nierdzewki o grubości 1mm
    -Otwór pod króciec: dowolne wiertło + kamień szlifieski stożkowy na trzpieniu do poszerzenia.
    -Trochę złączek/mufek/nypli itp do zrobienia wyprowadzenia.
     
    Przy odrobinie szczęścia i pracy można uzyskać coś w tym stylu
    (źródło https://forum.solidw...alse Bottom.JPG)
     
    Można również umieścić siatkę nierdzewną między 2 takimi formami do pieczenia oraz wyciąć dużo większe otwory.
     
    Wczoraj doszły do mnie ww formy do pieczenia, w wolnej chwili zabiorę się za przeróbkę. Brzegi foremki są sztywne natomiast środek trochę się ugina. Wkręcenia tam nypla i mufy powinno ją troche usztywnić. Dodatkowo planuje naciąć 2 formy tak aby po złączeniu foremek cięcia zachodziły na siebie pod kątem prostym.
     
    Pozdrawiam.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.