Skocz do zawartości

Porter Warszawski - instrukcja technologiczna


elroy

Rekomendowane odpowiedzi

Ty nie widzisz a ja widzę

w opisie mowa o enzymach w kontekście wydajności, z enzymami wydajność wzrasta o kilka kilkanaście %

 

Chcesz to rób z enzymami. Ja uważam, że skoro można ich nie użyć, to nie ma potrzeby używać. Parę deko słodu mnie nie zbawi, tak samo jak skrócenie o kilkanaście minut całego procesu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg instrukcji PDF ze strony PSPD dotyczącej piwa grodziskiego uwarzyłem takowe. Wiadome, brak drożdży, chmielu itp ale coś mi tam wyszło. Są to zapiski powojenne syna piwowara, tu jest też starodawna instrukcja. Trzeba mieć dwa gary i do roboty. Mam jeszcze jedno ale... obecne masowe piwa nigdy nie doczekają takiej publikacji jak ta w tym temacie, PSPD grodziskie albo czarne piwo owsiane ale nie stout (chyba Zgoda napisał). Kto zna źródełko wiedzy tego typu to niech daje link, wielu domowych piwowarów chętnie przeczyta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może być problem bo gotowanie zacieru da taninową ściągającą goryczkę :smilies: i jeszcze te enzymy

Taniny wypłukują się od zbyt długiego wysładzania, nie od gotowania.

Co by nie mówić wiedzy nigdy za dużo, opracowanie jest ciekawe i oby więcej takich na forum.

 

@ Jacenty, zobacz sobie skąd się biorą taniny :

 

http://www.browar.biz/forum/showpost.php?p=373690&postcount=29

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę że wielu się wypowiada a mało kto czytał. Zarzucę więc cytatem:

 

Uwaga

W procesie zacierania dopuszcza się dodatek preparatów enzymatycznych:

ULTRAFLO - w ilości do 200 ml na 1 tonę słodu - dodać po połączeniu zacierów.

TERMAMYL - 120 L - do 500 ml na 1 tonę słodu - dodać w przypadku trudności ze scukrzeniem do całości zacieru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podaj źródło gdzie się dokształcę o infuzji sterowanej temperaturowo z wrzątkiem, bez podgrzewania przeponowego

 

Kunze

 

str.191

 

"
Podnoszenie temperatury
przez podgrzewanie gor
ącą wodą

Stosunek śruty słodowej (zasypu) do głów­nego nalewu w jasnych piwach wynosi 4 do 5 hl/100 kg słodu. Jeżeli zatrze się w 35°C (lub 50°C), lecz gęsto (słód:woda = 1:2,5) i następ­nie natychmiast podgrzeje gorącą ponad 95°C wodą do temperatury następnej przerwy 50°C (lub 63°C), procesy rozkładu zostają stłumio­ne, a zwłaszcza ograniczony jest rozkład bia­łek. Po podgrzaniu gorącą wodą zostaje ponow­nie zapewniony normalny stosunek zasypu do głównego nalewu.

Przez tego rodzaju przyspieszone podniesienie temperatury uzyskuje się zaoszczędzenie ener­gii, gdyż w browarze normalnie występuje nad­miar gorącej wody.

Jeżeli ma być obniżony ostateczny stopień od­fermentowania - jak np. w piwach lekkich lub bezalkoholowych - stosuje się również szcze­gólny wariant, tzw. „ogrzewanie z przesko­kiem"
(
Springmaischverfahren
)
(rozdz. 3.2.4.3.4)."

 

str.199

 

"
Metoda zacierania z przeskokiem (podgrzewa­nia gor
ącą wodą)
(rys. 3.42)

Zaciera się w ok. 35°C gęsto i dolewa gorącą wodę, aż do ok. 72°C „Przeskakuje" się w ten sposób temperatury b-amylazy. Wpraw­dzie a-amylaza powoduje scukrzenie, ale duża ilość dekstryn daje bardzo niski stopień ostatecz­nego odfermentowania (ok. 40%), tak jak jest wymagane w piwach odżywczych. Metoda za­cierania z przeskokiem (Springmaischverfahren) jest stosowana tylko pod warunkiem użycia do­brze rozluźnionego słodu.

Ponieważ podgrzewa się gotującą wodą, meto­dę taką nazywa się także
metodą podgrzewa­niu gorącą wodą.
Metodę tę można także sto­sować do każdej innej temperatury."
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.